FS2020 – aktualizacja 1.15.7.0 (World Update)

FS2020 – aktualizacja 1.15.7.0 (World Update)

Światło dzienne ujrzała dzisiaj kolejna aktualizacja do MS FS2020. Jest to łatka z serii World Update. Tym razem oddano w nasze ręce obszar Francji, Belgii, Holandii, a dodatkowo dokładnie odwzorowane lotniska LFHM, LFMN, EHRD. Paryż i Amsterdam podziwiać teraz można w fotograficznej jakości scenerii. Pełna informacja o wydaniu znajduje się tutaj. Do ściągnięcia jest około 1,2GB w ramach MS Store oraz około 17GB w samym FS (wielkości danych mogą się różnić w zależności od posiadanej wersji FS).

Aktualizacja FS2020 (1.12.13.0)

Aktualizacja FS2020 (1.12.13.0)

Otrzymaliśmy właśnie prezent pod choinkę od Microsoft i Asobo w postaci dużej aktualizacji do FS2020. Lista zmian i poprawek jest potężna. Zapoznać się z nią można tutaj. Do zmian, na jakie czekali użytkownicy zaliczyć należy obsługę VR. Dodatkowo dodano dość enigmatycznie brzmiącą modyfikację (Live Weather is enhanced with Meteo blue data to include snow and ice coverage). Mniemam, że dzięki niej będziemy mieć zimowy krajobraz. Z często wymienianych „usterek” naprawiono migotanie chmur. Pokaźna lista dotyczy samolotów (modele lotu, efekty wizualne, komunikaty).

Aktualizacja 1.11.6.0 wraz z World Update II

Aktualizacja 1.11.6.0 wraz z World Update II

Kilka dni temu ukazała się kolejna łatka do Flight Simulator 2020. Wyróżnia się głównie tym, iż zawiera rozszerzenie świata, a konkretnie obszar Stanów Zjednoczonych. Przez kilka dni obserwowałem pojawiające się na forum MFS opinie użytkowników o tej aktualizacji. Niestety zauważalny jest trend, że wraz z każdą aktualizacją pogarsza się jakość photogrammetry (źle generują się budynki: ostrosłupy zamiast poprawnych kształtów; z dużym opóźnieniem generują się obiekty w oddali). Pogorszeniu uległa również jakość tekstur wody. Obecnie w większości przypadków woda wygląda jak płaska tafla tekstur. Zobaczymy co przyniosą kolejne łatki.

Patch 1.10.11.0 (numer 6) już jest

Patch 1.10.11.0 (numer 6) już jest

Mamy kolejną aktualizację do Flight Simulator 2020. Z ważniejszych zmian, łatka aktualizuję bazę nawigacyjną Navblue, poprawia zachowanie kilku samolotów (A320, B787), usuwa pojawiające się nagminnie błyskawice, poprawia krzywe czułości kontrolerów, poprawia (po raz kolejny) działanie antyaliasingu (TAA), wprowadza kilka poprawek do działania ATC.

Jestem po jednym pełnym locie (oraz testach kilku ulubionych samolotów) i muszę powiedzieć, że w końcu nie mam uwag. Wszystko działa. Działają modyfikacje do G1000/G3000, działa modyfikacja A320neo od FlyByWire (osobna kwestia, że nawet gdyby nie działały, to autorzy bardzo szybko dostosowują modyfikację do bieżącej wersji symulatora, za co im chwała). Testowałem na Cessna Caravan, TBM i A320. Wszystkimi tymi samolotami lata się dużo przyjemniej (w znaczeniu odczuć na kontrolerze). To ciekawe, bo nie zmieniałem ustawień czułości. Nowe TAA chyba też działa, bo zniknęła (przynajmniej u mnie) ziarnistość chmur, podobnie jak zniknęły błyskawice (a latając z live weather, gdy pogoda z oknem jest jaka jest – czyli pochmurnie – pioruny miałem praktycznie przy każdym locie).

Trzymam teraz kciuki, żeby kolejna aktualizacja nie zepsuła tego wszystkiego dobrego.

Aktualizacja 1.10.7.0 do Flight Simulator 2020

Aktualizacja 1.10.7.0 do Flight Simulator 2020

Mamy aktualizację numer 5 do Flight Simulator 2020. Pełna lista zmian dostępna tutaj. Zaraz po niej udostępniono hotfix (1.10.8.0) naprawiający pojawiające się CTD (crash to desktop). Jeśli korzystaliście wcześniej z modyfikacji do np. Garmin 1000/3000 lub Airbus A320neo musicie pobrać aktualne wersje. Link do G1000. Link do G3000. Link do A320neo.

Aktualizacja 1.9.5.0 do Flight Simulator

Aktualizacja 1.9.5.0 do Flight Simulator

Wczoraj ukazała się poprawka numer 4 do Flight Simulator 2020. Tym razem do ściągnięcia jest około 2.5 GB danych. Z istotnych poprawek zawiera m.in. :

 • otwarcie mapki VFR nie powinno już powodować zawieszania się symulatora (mnie to akurat nigdy nie dotknęło),
 • ekrany awioniki (MFD, PFD) nie powinny się już samoczynnie wygaszać,
 • zaktualizowano bazę nawigacyjną Navblue (acz słychać już komentarze, że spowodowała ona brak wielu lotnisk w bazie),
 • poprawiono wysokość budynków,
 • zlikwidowano/zredukowano problem z dziwną oscylacją (pionową) samolotu podczas lotu na autopilocie.
 • inne drobne poprawki (marketplace, interfejs).

Niestety nie naprawiono błędów, które był zapowiadane na ten update (problemy z A320neo, usunięcie z ekranu ładowania slajdów z zapowiedzią scenerii Japonii oraz napisu „Press any key…). Poprawek G1000/3000 się nie spodziewałem, gdyż te są zapowiadane dopiero na kolejny etap łatek.

Trudno się odnieść do obecnej polityki Asobo/MS. Z jednej strony cieszy fakt, iż mają świadomość, że są błędy, starają się je stosunkowo szybko naprawiać (acz uważam, że dla niektórych błędów potrzebne są hotfix-y, a nie czekanie 2 tygodnie na poprawkę), słuchają społeczności. Z drugiej niepokoi fakt, że często kolejna poprawka psuje działanie czegoś, co wcześniej działało poprawnie.

Flight Simulator 2020 aktualizacja 1.9.3.0 (plus Japonia)

Flight Simulator 2020 aktualizacja 1.9.3.0 (plus Japonia)

Właśnie ukazała się aktualizacja (1.9.3) do Flight Simulator 2020. Lista poprawek jest długa (zapoznać się z nią można tutaj). Wraz z aktualizacją dostaniemy za darmo obszar Japonii, a konkretnie m.in.:

 • odwzorowane w wysokiej jakości miasta: Sendai, Takamatsu, Tokushima, Tokyo, Utsunomiya i Yokohama,
 • odwzorowane w wysokiej jakości lotniska: Hachijojima, Kerama, Kushiro, Nagasaki, Shimojishima i Suwanosejima,
 • ponad 20 charakterystycznych punktów krajobrazu/architektury.

Japonia nie ściąga się automatycznie wraz z aktualizacja 1.9.3. Należy po aktualizacji udać się do Marketplace (w ramach FS2020) i tam odszukać dodatek i do pobrać i zainstalować.

Update niestety pozostawia kolejne obszary (Known Issues), które mogą spowodować frustrację wirtualnych pilotów. Dla miłośników A320neo przykładowo zdarzyć się może, że ekrany PFD będą się same wyłączać podczas lotu. Niepokojący jest zapis mówiący, że FS może się „wysypać”, gdy zaraz po załadowaniu lotu nie uruchomimy mapki VFR („Game may crash if the VFR Map is not opened right after starting the flight”).

Flight Simulator update 1.8.3.0

Flight Simulator update 1.8.3.0

Od wczoraj dostępna jest aktualizacja Flight Simulator 2020. Lista poprawek była długa ale bardzo ogólnikowa (dlatego też nie będę jej tu przytaczał). Wygląda na to, że te ogólniki miały pokazać, że coś się dzieje a wyszło średnio. Wielu błędów nie naprawiono (problemy z pogodą na żywo, wiatrem, błędy w działaniu opcji w polskim menu). Pojawiły się też nowe (poważne problemy z Airbus A320neo: „A320 engine unexpectedly shuts down after starting up”). Na ten ostatni błąd na razie wyjścia są dwa: albo nie wyłączamy APU po uruchomieniu silników, albo rozpoczynamy lot od razu na pasie startowym. Użytkownicy donoszą też, że Airbus na niektórych lotniskach działa poprawnie, a na niektórych nie.

Z pozytywów dostrzegam pewny progres w płynności działania FS-a (testy na tych samym lokacjach z tymi samymi ustawieniami).

Flight Simulator 2020 – pierwsze loty i spostrzeżenia

Flight Simulator 2020 – pierwsze loty i spostrzeżenia

Na naszym forum zamieściłem dziś krótki opis opcji graficznych, jakie oferuje nam nowy Flight Simulator 2020. Materiał powstał na bazie mojego komputera, mieszczącego się ciut powyżej wymagań minimalnych. Bezpośredni link do materiały znajduje się tutaj.

Moje pierwsze wrażenia po tych kilku dniach, jakie minęły od premiery są umiarkowanie pozytywne. Symulator wygląda zdecydowanie lepiej, niż np. FSX. Nieco uprzykrzają życie długie czasy uruchamiania i ładowania symulatora (i nie jest to tylko moja opinia). Za kilka dni ukazać ma się aktualizacja naprawiająca zgłoszone do tej pory błędy. Wszystkim niezdecydowanym zalecam zakup symulatora w wersji z Game Pass.

Przedsprzedaż Microsoft Flight Simulator

Przedsprzedaż Microsoft Flight Simulator

I jest. Twórcy Microsoft Flight Simulator (Xbox Games Studios i Asobo Studio) podali datę wydania nowego symulatora. Ma to być 18 sierpnia 2020. Dzisiaj ruszyła przedsprzedaż. Do oferty trafią trzy wersje bazowe (oraz dostępna będzie wersja zakupu w ramach Xbox Pass (na Xbox oraz PC):

 • Standard (20 samolotów + 30 lotnisk) – 259,99 PLN
 • Deluxe (25 samolotów + 35 lotnisk) – 339,99 PLN
 • Premium Deluxe (30 samolotów + 40 lotnisk) – 519,99 PLN

Warto też wspomnieć o wymaganiach systemowych. Istotna będzie ilości pamięci RAM (zalecane 16GB) oraz ilość pamięci VRAM na karcie graficznej (8GB). W kwestii procesora minimum to AMD Ryzen 3 1200 / Intel i5-4460 (bardzo jestem ciekaw wydajności na Ryzen 3 1200, gdyż sam takowy procesor posiadam; dość mocno podkręcony). Powinna wystarczyć karta pokroju AMD RX 570 (zalecana RX 590) lub ze stajni Nvidia GTX 770 (zalecana GTX 1650 Super). Co ważne, symulator działać będzie tylko na Windows 10 (starsze wersje nie są obsługiwane). Wymagane miejsce na dysku to 150 GB.

Poniżej pełna lista samolotów i lotnisk w zależności od wersji.

Co istotne, lotniska zamieszczone na powyższej liście mają wyglądać tak, jak niejeden dodatek płatny. Pozostałe lotniska będą oczywiście uproszczone ale mają posiadać aktualne pasy, aktualne drogi kołowania i prawdopodobnie aktualne miejsca postojowe.