ARCHIWUM NEWSÓW

 

31 października 2003

Wydawać by się mogło, iż po ukazaniu się demo Lock-On nie pojawią się już nowe filmy. Jednak nic mylnego. Dzisiaj zaoferowano nam pierwszy  - z serii 4 - film. Nagrany został przy wykorzystaniu systemu Track IR. Plik leży tutaj i zajmuje około 27 MB. 

30 października 2003

Jeden z uczestników oficjalnego forum Flanker 2 przedstawił "poradnik dodatków" do symulatora. Zebrał tam wszystko co związane z Flanker 2.51, poczynając od nowych efektów dopalaczy, poprzez tekstury samolotów, na teksturach terenu kończąc.
Zachęcam do zapoznanie się z postem na w/w forum. Wasz Flanker 2.51 może nabrać całkiem nowego oblicza. Szczególnie polecam tekstury terenu, których sam używam (MLK Textures) oraz nowe dźwięki samolotu. Link do tematu tutaj.

25 października 2003

Na oficjalnym forum Flanker 2 pojawił się ostatnio wątek, w którym fani symulatora prezentowali swoje najlepsze screeny. Trzeba przyznać, że stary, poczciwy Flanker potrafi zaskoczyć. Niektóre screeny są rewelacyjne. Zobaczcie zresztą sami. 

14 października 2003

Dzisiaj zakończyłem sondę, w której pytałem o to, czy na potrzeby Lock-On będziecie musieli zmodernizować swoje komputery. Większość odpowiedzi (41%) było zdecydowanie na "tak". 27% odpowiedzi było na: "chyba tak". Reasumując, chyba większość z nas będzie musiała dokonać jakiś zmian w swoich komputerach. Wyniki sondy jak zwykle w archiwum sond. 
Nowa sonda natomiast pokaże, jakie są Wasze wrażenia z demo Lock-On. Zapraszam do głosowania.

1 października 2003

Jednak jest oficjalna informacja o demo na stronie Lock-On. Główny link do pliku tutaj. Waga 125 MB.

Postanowiłem ściągnąć ponownie demko i poświęcić mu tym razem nieco więcej czasu. Po kilku zmianach w ustawieniach klawiszy oraz opcjach graficznych udało mi się z powodzeniem ukończyć obie dostępne misje. Nadal jednak pozostaje pewien niesmak. Aby ukończyć w/w misje musiałem dać wszystkie opcje graficzne na Low, przy rozdzielczości 1024x768 i 32 bitowym kolorze. Wtedy gra działała bardzo płynnie, jednak radość z tego znikoma, gdyż grafika była strasznie uboga. Zwiększenie któregokolwiek elementu ustawień grafiki z Low na Medium czy High powodowało czkawkę i slideshow. Trudno jednoznacznie zawyrokować czy demo jest tak niedopracowane czy faktycznie symulator będzie miał tak koszmarnie wysokie wymagania sprzętowe (sprzęt na jakim testowałem demo podałem w poprzednim news; dodam tylko, że używam najnowszych sterowników Catalyst 3.7, Directx 9.0, system WinXP).

28 września 2003

Demo Lock-On gościło na dysku mojego komputera przez godzinę, po czym w ekspresowym tempie zostało wykasowane. Niestety nie dało się latać. Demo jest tak niedopracowane, że w zasadzie jego wydanie (jeśli oczywiście to jest oficjalne demo) mija się z celem.  Do wyboru były dwie misje, jedna z nich na A10. Widać w niej bardzo wyraźnie, jak engine gry na obecnym etapie jest "kulawy". Gdy nos maszyny został skierowany na ziemię, na której było kilka drzew i pojazdów, klatki spadały tak drastycznie, że niemożliwe było sterowanie maszyną. To wszystko na komputerze wyposażonym w procesor XP2100+, 512 RAM oraz kartę ATI Radeon 8500. Mam tylko nadzieję, że pełna wersja gry (jeśli się jej kiedykolwiek doczekamy) będzie dużo lepsza pod względem wydajności. 

27 września 2003

Na oficjalnym forum Lock-On pojawiła się informacja jakoby demo Lock-On już było. Nie wiem na ile jest to wiadomość oficjalna, gdyż na stronie głównej Lock-On o demo nie ma słowa. Niemniej poczytajcie samie i oceńcie i/lub spróbujcie ściągnąć. Plik ma ponoć około 120 MB.

Update: demo pojawiło się już na wielu niezależnych serwisach. Sporo alternatywnych źródeł  macie tutaj.

26 września 2003

Możliwości systemu sterowania widokami TrackIR podziwiać możecie w najnowszym filmiku z Lock-On. Pokazano w nim A-10A, atakującego cele za pomocą rakiet "Maverick". TrackIR to urządzenie składające się z odpowiednich czujników, śledzących ruch głowy gracza i odpowiednio do jej wychylenia zmieniających obraz na ekranie. Zastępuje ono całkowicie "hat" na joysticku. Krótką recenzje urządzenia przeczytać możecie tutaj.

11 września 2003

I mamy następny film. Tym razem zobaczyć możemy Su-33 atakującego okręty. Video zajmuje 15MB. Warto ściągnąć.

9 września 2003

Natknąłem się dzisiaj na kolejny filmik z Lock-On. Wygląda to na video promocyjne  (podana między innymi na końcu filmu data premiery: zima tego roku); bardzo ładnie zrobione, z podkładem muzycznym. Polecam. Plik waży około 25MB a do ściągnięcia tutaj.

8 września 2003

Dział Linki wzbogacił się dzisiaj o odnośnik do strony zatytułowanej Rosyjskie Siły Powietrzne. Znajdziecie na niej niemal wszystko na temat nowego sprzętu lotniczego oraz obecnej struktury lotnictwa byłej Armii Czerwonej, lotnicze nowinki techniczne, całą masę zdjęć oraz opisy poszczególnych maszyn. W imieniu autora strony gorąco zapraszam. 

4 września 2003

Pojawił się następny film z Lock-On, tym razem różniący się dość znacznie od pozostałych, gdyż przedstawia nocny atak Su-25 na zgrupowanie ciężarówek. Plik zajmuje 7,5MB.

1 września 2003

Ostatnio otrzymałem kilka e-maili od osób pytających gdzie można znaleźć patcha 2.51 do Flanker 2.5. Informuję, iż patch jest  dostępny między innymi tutaj lub tutaj lub tutaj. Część z tych serwerów ma limity użytkowników, więc gdy pojawi się Wam komunikat, iż nie można ściągnąć pliku, spróbujcie ponownie za jakiś czas.

28 sierpnia 2003

Serwis PC Arena przedstawił dzisiaj drugi film z beta wersji Lock-On. Można w nim zobaczyć w akcji m. in. A-10 oraz Mi-24. Film nosi tytuł "Run & Gun" i zajmuje około 60 MB.

Natomiast na oficjalnej stronie Lock-On pojawił się krótki film zatytułowany "German Ground". Zajmuje tylko 2.3 MB.

25 sierpnia 2003

Na znanej wszystkim fanom symulatorów samolotów cywilnych (m. in. FS2002, FS2004) stronie AVSIM Online, pojawiła się dzisiaj recenzja wersji beta Lock-On. Całość nie odbiega zawartością od poprzednich recenzji. Jednak zaskoczyło mnie (bardzo negatywnie) pewne zdanie: "It is important to know that the following preview is based on the BETA code and does not represent a final product, which is scheduled for release sometime in Winter of 2003." 
Więc wszystko wskazuje na to, że chyba nie zobaczymy Lock-On pod koniec lata 2003.

22 sierpnia 2003

"Jet-movie" to tytuł kolejnego filmu z nadchodzącego Lock-On. Plik zajmuje ponad 20 MB. Film wzbogacony jest o podkład muzyczny, a zobaczyć w nim można w akcji szeroką gamę samolotów, śmigłowców, pojazdów naziemnych oraz okrętów. Jakość filmu nie jest rewelacyjna ale dla zawartości warto go ściągnąć. 

Zakończyłem sondę, w której pytałem o to, jaki macie stosunek do Lock-On. Aż 76 % z Was odpowiedziało, iż Lock-On będzie absolutnym hitem. Dokładne wyniki sondy jak zwykle w Archiwum Sond. Jednocześnie zapraszam do zabierania głosów w nowej sondzie. 

8 sierpnia 2003

Na serwisie PCarena pojawiła się dzisiaj krótka recenzja wersji beta Lock-On. Co jednak ciekawsze, do artykułu dołączono całkiem niezły film, zatytułowany Zoom & Boom. Do ściągnięcia tu. Autorzy recenzji tak podsumowali Lock-On beta: "We were excited about Lock On: Modern Air Combat before, but after spending some time with this latest build, we're really ecstatic. This looks to be an outstanding sim and we can't wait to get our hands on the final build". 

7 sierpnia 2003

I mamy kolejny film z Lock-On. Ten dzisiejszy przedstawia bitwę z użyciem czołgów, pojazdów wsparcia piechoty, artylerii, itp. . Wszystko przedstawione z perspektywy strony rosyjskiej. Film waży 6,5 MB i do ściągnięcia jest tu.

6 sierpnia 2003

Jeden z fanów symulatorów (i stały bywalec mojej strony) wypatrzył dzisiaj pewną ciekawostkę. Otóż w internetowym sklepie UbiSoft można już składać zamówienia na Lock-On. Podano tam, iż produkt dostępny będzie 23 września 2003. Jak się zapewne domyślacie podano również cenę: $39.99. Cóż, pozostaje nam czekać do września. Mam nadzieję, że tym razem premiera nie zostanie po raz kolejny przesunięta. 

31 lipca 2003

I mamy następny film z Lock-On. Widać na nim m. in. świetnie odwzorowane modele samolotów. Film skupia się generalnie na startach i lądowaniach (na lotniskowcu oraz na lotniskach naziemnych). Waga pliku to ponad 30 MB (trwa nieco ponad 3 minuty). 

23 lipca 2003

UbiSoft wydał dwa kolejne filmy z Lock-On. Na pierwszym podziwiać możemy atak na konwój, przeprowadzony przez Su-25 przy użyciu bomb kasetowych. Na drugim pokazano trochę akcji na lotniskowcu Kuznetsov. Pliki "ważą" odpowiednio: 8,9MB i 5,6MB.

15 lipca 2003

Po długiej nieaktywności wznowił działalność Eric Johnson. I od razu zaproponował nam nowego tracka. Ściągajcie i oglądajcie bo jest na co popatrzeć.

11 lipca 2003

Dość długo przyszło nam czekać ale mamy w końcu kolejny film z nadchodzącego symulatora Lock-On. Tym razem widzimy Su-27 w starciu z dwoma Tomcat'ami. Plik znajduje się tu - zajmuje około 14 MB.

2 lipca 2003

Tym wszystkim, którzy chcą troszkę potrenować przed pojawieniem się Lock-On, proponuje ściągnięcie dwóch misji z serii General Mission Assignment. Dla niewtajemniczonych: GMA to cała seria misji do Flanker 2 i 2.51 (razem 40 misjii). Tym razem, autor przygotował zadanie dla Su-33 - celem jest zniszczenie zgrupowania okrętów. 
Do ściągnięcia są dwie takie same misje, różniące się stopniem trudności. GMA kończy swoją działalność na tych dwóch misjach. Do czasu ukazania się Lock-On nowych misji nie będzie. Wersja łatwa znajduje się tu a wersja hard tu. 

4 czerwca 2003

Wczoraj udało mi się znaleźć małą ciekawostkę. Jest nią krótki film z Flanker 2. Film nakręcony podczas gry, z podkładem muzycznym. Całkiem przyjemnie się to ogląda. Plik dostępny lokalnie tutaj. Zajmuje około 4,5 MB.

12 czerwca 2003

Dzisiaj do ściągnięcia nowy film z Lock-On. Tym razem widzimy wykonanie manewru zwanego kobrą...tuż nas pasem. Imponujące. Ale zwróćcie również uwagę na sam początek filmu, gdy widać tekstury terenu. Niesamowite detale. Pięknie to wszystko wygląda. Film leży tu.

6 czerwca 2003

Podczas prezentacji Lock-On: Modern Air Combat na targach E3, jeden z fanów symulatorów nakręcił trochę materiału filmowego, który następnie przerobił na pełnowartościowe video, dodając między innymi podkład muzyczny. Efekt jego pracy możecie zobaczyć ściągając ten film. Zapewniam Was, że nie pożałujecie. Plik waży ok. 18 MB.

2 czerwca 2003

Dzisiaj natknąłem się na bardzo ciekawy artykuł, dotyczący sposobów (procedur) "odpalania" wszelkiego rodzaju rakiet A2A (naprowadzanych radarowo, na podczerwień, itp.). Artykuł nie jest krótki ale polecam gorąco. Obowiązkowa lektura dla każdego fana symulatorów i lotnictwa wojskowego. 

30 maja 2003

UbiSoft nas rozpieszcza. Ukazał się bowiem kolejny film. Tym razem jest to "trailer" z targów E3. Trzeba przyznać, że klip jest dość dynamiczny i przyjemnie się go ogląda, a przy tym przedstawia wszystko to, czego możemy spodziewać się latem tego roku. Plik do ściągnięcia z tego linka (zajmuje 6,4 MB).

23 maja 2003

Wczoraj ukazał się kolejny film z Lock-On: Modern Air Combat. Przedstawia atak rakietowy przeprowadzony przez samolot Mig-29A. Plik waży około 6MB i do ściągnięcia tutaj. Zwróćcie uwagę na takie detale jak deszcz, mgłę czy falujące, rozgrzane powietrze z silników. Piekne.

12 maja 2003

Mamy dopiero poniedziałek a na oficjalnej stronie Lock-On pojawił się kolejny filmik. Tym razem pokazano nam nowe efekty graficzne: missile trails (ślady po odpalonych rakietach) oraz efekty eksplozji w powietrzu. Plik "waży" 7.6MB i do ściągnięcia jest z tego linka.

2 maja 2003

30 kwietnia pojawił się kolejny film z serii "Lock-On". Tym razem pokazano nam w akcji Su-25 Frogfoot. Film "waży" około 18 MB i do ściągnięcia jest tutaj.

22 kwietnia 2003

Jak podał na Forum kolega Kusch pod tym adresem ściągnąć możecie kilka nieoficjalnych filmów z Lock-On. Filmy pochodzą z targów E3. Szczególnie polecam ten - przedstawia lądującego w strugach deszczu Mig-29. Filmy nie są małe (od 19 MB do 30 MB) ale myślę, że warto je zobaczyć.

11 kwietnia 2003

Ukazał się kolejny film z Lock-On. Tym razem dano nam możliwość zobaczenia, jak będą wyglądały samoloty AI. Podziwiać możemy Tornado, F-4E Phantom oraz Mirage 2000C. Oglądając film zwróćcie uwagę na świetne efekty gazów wylotowych z silników. Plik waży około 13,5 MB i link tu.

3 kwietnia 2003

Ankieta, o której pisałem 31 marca  jest już zakończona.  Jej wyniki to 65,5 % głosów za symulatorem i 34,5 % głosów za grą/strzelanką. Głos oddało 7173 osób. Miejmy nadzieję, że UbiSoft wyciągnie z tej ankiety jakieś wnioski.

Ponadto ukazał się kolejny film z Lock-On. Jako, że w zeszły czwartek filmu nie było, więc dzisiejszy zwiastun filmowy jest dłuższy. Przedstawia tym razem walkę między Mig-29 a F-5. Plik do ściągnięcia tu. Jego "waga" to ponad 22 MB.

31 marca 2003

Od jakiegoś czasu na oficjalnej stronie Lock-On: Modern Air Combat "wisi" ankieta na temat nazwijmy to stopnia trudności Lock-On. Generalnie chodzi o to, czy ma to być symulator czy strzelanka. Jak na razie przeważają głosy za symulacją i mam cichą nadzieję, że tak już pozostanie. Glos oddało już ponad 6600 osób. Wszystkich fanów Flanker 2 zachęcam do oddania głosu w w/w ankiecie. 

21 marca 2003

Na oficjalnym forum Flanker 2 ukazał się dzisiaj ciekawy temat "Another evaiding problem". Temat dotyczy najtrudniejszego w Flanker 2 manewru, a mianowicie uniku przed wrogą rakietą (tu R-77). Przeważa pogląd, iż najlepszą metodą jest ustawienie samolotu wroga względem własnej maszyny na godzinie 3 lub 9 (mówimy o sytuacji, w której wróg zdążył już odpalić w naszym kierunku rakietę)...odczekaniu chwili (zależy ona od odległości w jakiej był od nas wrogi samolot w momencie odpalenie rakiety)...i wykonaniu zwrotu w kierunku rakiety, wypuszczając jednocześnie chaff i flare. Jeśli po takim uniku nie jesteśmy jeszcze kulą ognia, samolot wroga znajduje się już zapewne w zasięgu wzroku. Wystarczy przełączyć się w tryb Helmet Mode, namierzyć wroga i odpalić własną rakietę (np. R-73).

Jako, że wczoraj mieliśmy czwartek więc tradycyjnie na stronie Lock-On pojawił się kolejny film. Tym razem możemy zobaczyć pocisk AGM-65B Maverick w akcji. Film zajmuje około 8,5 MB.

13 marca 2003

Czas leci i mamy kolejny czwartek a co za tym idzie kolejny film z Lock-On: Modern Air Combat. Tym razem możemy podziwiać A-10 w akcji. Pliczek ma ponad 9 MB a do ściągnięcia tu. 

6 marca 2003

Pora na kolejny film z Lock-On. Tym razem pokazano nam start Su-33 z lotniskowca prosto w zachodzące słońce. Plik waży około 6 MB.

27 lutego 2003

Mamy czwartek (do tego tłusty) więc pora na kolejny film z Lock-On. Tym razem jest to walka F-15 z Mirage2000. Film zajmuje około 8,9 MB.

Zakończyłem również sondę na temat tego, jaka maszyną będziecie latać w Lock-On. Wyniki jak zwykle w archiwum sond (link na samym dole strony). Jednocześnie mam nową sondę/ankietę. Ciekaw jestem jej wyników. 

21 lutego 2003

UbiSoft zamieścił na stronie Lock-On kolejny film. Tym razem przedstawia lot A-10. Plik zajmuje ponad 14 MB a do pobrania jest stąd. UbiSoft, aż do premiery Lock-On: Modern Air Combat zamierza co czwartek (dzisiejszy film jest wyjątkiem) wypuszczać nowy zwiastun filmowy z symulatora. Cóż, pomysł dobry ale doprowadza - przynajmniej mnie - do "ślinotoku" na widok tak cudnej grafiki i po prostu nie mogę doczekać się premiery.

20 lutego 2003

Dzisiaj buszując po sieci znalazłem nowy track Eric'a Johnsona - tym razem z podkładem muzycznym. Track zajmuje około 2 MB a ściągnąć go możecie tu. 

7 lutego 2003

Wczoraj ukazał się...co?...tak, tak - kolejny zwiastun filmowy z Lock-On. Musze Wam powiedzieć, że zapiera dech w piersiach. Mimo, że jest krótki to rewelacyjny. Przedstawia tym razem lot Su-33 na niskim pułapem nad wodą i portem. Zwróćcie uwagę na teksturę wody....piękne. Film dostępny jest tu i zajmuje około 10 MB.

6 lutego 2003

Od premiery Flanker 2 już trochę wody upłynęło i zapewne wielu z Was przeszło podstawowe misje w symulatorze kilka razy. Dla Was właśnie przeznaczony jest mały zestaw misji autorstwa niejakiego Hornet1a. W zestawie znajdziecie 5 misji dla Mig29K, 4 misje dla Su-27 oraz 3 misje dla Su-33. Całość przeznaczona jest dla wersji 2.51 Flanker'a a znaleźć w/w zestaw możecie tutaj.

1 lutego 2003

I mamy kolejny film z Lock-On. Tym razem jest to pokaz m. in. kokpitu 3D samolotu Su-25 "Frogfoot"oraz  pokaz górzystych terenów Kaukazu. Plik "waży" ok. 15 MB i jest do ściągnięcia tutaj.

27 stycznia 2003

Tych wszystkich, którzy jeszcze nie posiadają w swojej kolekcji symulatora Flanker 2 albo posiadają wersję "legalną inaczej" informuję, iż w sklepie wysyłkowym Timsoft można nabyć Flanker 2.5 (już "spatchowany") za jedyne 34 zł.

24 stycznia 2003

Na oficjalnej stronie stronie Lock-On pojawił się wczoraj kolejny film, tym razem przedstawiający start Mig- 29. Plik ma 6.4 Mb i do ściągnięcia jest tutaj. Kolejny klip wideo ukazać się ma w przyszły czwartek.

17 stycznia 2003

Z przykrością muszę Was dzisiaj poinformować, iż firma UbiSoft, producent Lock-On: Modern Air Combat,  oświadczyła, że data wydania symulatora Lock-On to lato 2003. I tym oto sposobem z wiosny 2003 zrobiło nam się lato 2003 i pozostaje mieć nadzieję, iż z tego lata nie zrobi się jesień 2003.

Na osłodę chyba, opublikowano krótki ale po prostu powalający na kolana film reklamowy z gry. Całość trwa raptem 23 sekundy (8,47 MB) ale myślę, że warto to zobaczyć. Film znajduje się tutaj.

4 stycznia 2003

Witam wszystkich w nowym 2003 roku. Na weekend mam dla Was ciekawy dodatek. Ukazał się on tutaj. Są to zmodyfikowane dźwięki dla Flanker 2.5. Autor zmodyfikował dźwięki silnika, dźwięki tankowania w powietrzu oraz dźwięk wysuwanego nosa do tankowania. Dla tych, którzy po zainstalowaniu nowych dźwięków nie słyszą ich, mała podpowiedź: należy ponownie wejść do opcji gry związanych z dźwiękiem i zaznaczyć opcję "Russian Rita". Nowe dźwięki - spakowane - zajmują około 5,9 MB. Miłego ściągania i testowania nowych dźwięków. 

30 grudnia 2002

Serwis GameSpot zaprezentował wyniki plebiscytu na najlepszą i najgorszą grę 2002 roku: Best and Worst of 2002. Gry na PC podzielono na masę kategorii, m. in. przygodowe, sportowe, symulatory i inne. Ponadto rozdano nagrody m. in. za najlepszą muzykę, grafikę czy dźwięk. Najistotniejsze jednak jest to, że w kategorii Best Simulation wygrał....tak, tak: Flanker 2.5. Przekonacie się o tym sami tutaj. Jak napisano w uzasadnieniu wyboru, Flanker 2.5 jest najbardziej autentycznym symulatorem myśliwca, z najbardziej realnym modelem lotu, bezkompromisową awioniką i bardzo dobrą grafiką. 

29 grudnia 2002

Na stronie Eric'a Johnsona (link tutaj) pojawił się nowy track, nazwany przez autora: Visual Acquisition - Optical Weapons - Night. Track jest ciekawy i wart ściągnięcia. Bezpośredni link do pliku jest tutaj. Ponadto Eric umieścił na swojej stronie nowy, wykonany w wysokiej rozdzielczości kokpit Flanker'a. Autorem kokpitu jest Magneto. Jeszcze tego dodatku nie zainstalowałem więc nie mogę się wypowiedzieć na temat jego przydatności czy jakości. Niemniej screeny załączone do archiwum z kokpitem wyglądają ciekawie. Tutaj znajduje się bezpośredni link do pliku.

12 grudnia 2002

Eric Johnson dokonał ostatnio aktualizacji swojej strony (pojawiły się dodatkowe informacje na temat systemu Kub: SA-6 Gainful). Oprócz materiału tekstowego do ściągnięcia jest track Rollover Drills - bardzo fajny, polecam (nagrany dla finalnej wersji Flanker 2.51).

9 października 2002

Dzisiaj w dziale Porady krótka ale myślę, że przydatna charakterystyka rakiet powietrze-powietrze, dostępnych w symulatorze Flanker 2.51. Zapraszam do lektury i czekam na ewentualne komentarze.

20 września 2002

Dzisiaj Carl C. Norman, Executive Producer firmy SSI oznajmił, iż 23 września zamknięte zostanie oficjalne forum Flanker 2, działające pod adresem www.flanker2.com Jednak nie jest tak źle, gdyż nowe forum zostanie otwarte na oficjalnej stronie Lock-On.

9 września 2002

Na Forum pojawiły się ostatnio dwa pytania dotyczące sposobu użycia rakiet i bomb. Przypomnę, że chodziło o to, jak "odpalić" rakietę Kh-59m oraz jak używać trybu Aeronautical dla bomb niekierowanych. Obie sprawy udało mi się wyjaśnić. 

Rakiety Kh-59m  zostały w jakiś dziwny sposób "ominięte" w Flanker ver. 2.51. Mimo, iż możemy w nie uzbroić samolot to niestety nie można ich "odpalić". Jako rozwiązanie proponuję użycie podobnych rakiet Kh-25MR (naprowadzane radarem). Zaznaczam, że chodzi o Flankera w wersji 2.51 (finalny patch). Wersje wcześniejsze miały poprawnie zaimplementowaną obsługę rakiet Kh-59m.

Podobnie ma się sprawa z Aeronautical Mode dla bomb niekierowanych. Tryb ten został zastąpiony/zepsuty trybem Delayed Release (opóźnione odpalenie). Znalazłem dwa tracki Ironhanda, które doskonale obrazują użycie tego trybu. Tracki do ściągnięcia stąd oraz stąd. Prześledziłem oba tracki i muszę stwierdzić, że tryb Delayed Release właściwie nie różni się od normalnego/standardowego odpalania bomb. Jedyną zaletą tego trybu jest to, iż pozwala "zaznaczyć" (oczywiście w przypadku misji bez predefiniowanego celu) cel - trzymając cały czas wciśnięty spust - wykonać manewr, np. nawrotu i podejść na cel, bez konieczności ponownego wyszukania celu.

5 września 2002

Całkiem niedawno ukazał się TrackPacker w wersji 1.5 a już mamy wersję 1.61. Poprawiono w niej kilka bug'ów oraz dodano bardzo przydatną opcję: możliwość odinstalowania tracków wraz z ewentualną ścieżką dźwiękową (komentarzem). TrackPacker jest do ściągnięcia tutaj.

3 września 2002

W związku z powtarzającymi się pytaniami na temat rodzajów systemów naprowadzania rakiet AA, w dziale Porady przedstawiam krótkie podsumowanie/charakterystykę systemów naprowadzania.

23 sierpnia 2002

Dodatków do Flanker 2 pojawiło się już mnóstwo. Na kolejne trafiłem zupełnie przypadkiem. Tutaj znajdziecie kilka ciekawostek. Najbardziej spodobały mi się nowe tekstury (z metalicznym połyskiem) dla Su-27, Su-33 i Mig'a-29 oraz nowe - wykonane w wysokiej rozdzielczości - tekstury pasów startowych. Niestety transfer z w/w miejsc był strasznie słaby więc na razie plików tych nie wypróbowałem i nie zamieściłem lokalnie.

Ponadto natknąłem się ostatnio na ciekawą stronę opisującą krok po kroku konfigurację oraz mapowanie przycisków joysticka w Flanker 2.5. Materiał dostępny jest tutaj. 

14 lipca 2002

Miło mi oznajmić, że jeden z moich tracków (Su-33 vs S300PS) spodobał się jednemu z "lepszych" pilotów Flanker 2 na tyle, iż postanowił on zamieścić ten track na swojej stronie. Co więcej do tracka dołożono komentarz (w języku angielskim). Track zamieszczony został tutaj, w dziale poświęconym systemowi S300 PS. Szukajcie mojego tracka w akapicie zatytułowanym "In the open sky" na stronie Erica Johnsona (link w dziale Linki). Eric musi (na co już zwróciłem mu uwagę) zmienić opis samego tracka (w TrackPackerze) jako, że z uwagi na nieznajomość języka polskiego, w opis tracka wkradł się błąd - autorstwo tracka zostało tam przypisane mojemu dobremu znajomemu i koledze po "wirtualnym fachu": YoYo, który jest twórcą najlepszej polskiej strony poświęconej symulatorowi Ił-2 Sturmovik. 

4 lipca 2002

Pojawiła się nowa wersja TrackPackera. Jest teraz w pełni kompatybilna z wszystkimi wersjami Flanker'a oraz działać poprawnie w systemach Windows NT/2000/XP. Program w wersji 1.5 dostępny jest tutaj.

Ponadto zmartwić muszę tych wszystkich, którzy czekają na pojawienie się na sklepowych półkach symulatora Lock On: Modern Air Combat. Zespół pracujący nad tą grą oznajmił, że wydanie LOMAC zostało odłożone aż do stycznia 2003 roku. Taka zwłoka spowodowana jest ponoć chęcią zapewnienia odpowiedniej jakości produktu. Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że "engine" graficzny napędzający grę musi zostać zmodyfikowany tak, aby możliwa stała się płynna gra na sprzęcie obecnie dostępnym w sklepach a nie na sprzęcie z 2005 roku.

27 czerwca 2002

Dzisiaj w dziale porady zamieściłem dwie tabele przedstawiające pociski powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia, dostępne w symulatorze Flanker 2. Zdobycie danych/parametrów pocisków bojowych nie jest sprawą prostą. Nawet w "czeluściach" Internetu wyszukanie odpowiednich informacji graniczy z cudem. Jeśli mielibyście jakiekolwiek uwagi czy sugestię proszę o kontakt. Zapraszam do działu Porady.

Ponadto postanowiłem uruchomić forum dyskusyjne. Jeśli forum cieszyć się będzie zainteresowaniem pozostanie na stronie na stałe.

22 maja 2002

Eric Johnson dokonał ostatnio aktualizacji swojej strony poświęconej Flanker 2. Dodał nowe materiały na temat systemów obrony przeciwlotniczej oraz samolotów F-16C, F/A-18C oraz F-15C. Ponadto nagrał kilka tracków, m.in. użycie rakiet Kh-29TE, walka z dwoma F-15, walka z dwoma MIG-29K. Te tracki są do ściągnięcia lokalnie, a trzy kolejne (walka BVR przy użyciu AWACS, lądowanie na drodze oraz track ze ścieżką dźwiękową pokazujący kolejną walkę BVR) możecie pobrać ze strony Erica.

7maja 2002

Na Forum www.flanker2.com poruszono ostatnio temat przydatności systemu ECM Sorbtsija. Jeden z piszących twierdził, iż system ten jest  przydatny w unikaniu rakiet - bez włączonego systemu ECM niektóre uniki po prostu będą nieskuteczne. Na poparcie tych słów autor zamieścił kilka tracków, na których widać moment włączenia systemu ECM. Były jednak na w/w Forum głosy mówiące, iż ECM jest nieprzydatny, działa w całkowicie odmienny sposób niż w rzeczywistości i że wręcz przyciąga rakiety gdy jest włączony. Osobiście nie używam tego systemu.

W dziale Tracki możecie znaleźć tracki o których była mowa wyżej. Zapraszam.

9 marca 2002

Otrzymałem ostatnio kilka e-maili od graczy, którzy skarżyli się na "migające" tekstury w Edytorze. Problem ten można bardzo łatwo rozwiązać wyłączając w opcjach grafiki VSync dla Direct3D.

Natomiast dla tych wszystkich, którzy planują zmienić system operacyjny na Windows XP informacja: Flanker 2.5 działa pod XP bez problemów.

Dzisiaj również mała aktualizacja działu Zdjęcia - zmieniłem trzy ostatnie screeny.

25 lutego 2002

Na oficjalnej stronie Lock-On ( www.lo-mac.com ) pojawiły się wyniki ankiety, w której pytano graczy o to, jakimi maszynami lataliby najchętniej w symulatorze Lock-On. Oto wyniki:

1. A-10A - 32,5 %

2. F-15C - 25,1 %

3. MiG-29 (9.12) - 3,5 %

4. MiG29 (9.13S) - 7,7 %

5. Su-25 - 4,0 %

6. Su-27 - 12,0 %

7. Su-33 - 7,7 %

8. Su-39 - 7,6 %

Poza tym Eric Johnson zamieścił  na swojej stronie ( http://562.50megs.com/index.htm ) nowy track. Tym razem jest to pokaz unikania rakiet AIM-120. Autor zamieścił również kolejny, rewelacyjny opis wrogich maszyn, z którymi spotkać się można w grze: F-16C, F/A-18C oraz F-15C.

18 lutego 2002

Na stronie Erica Johnsona ( http://562.50megs.com/index.htm ) pojawiły się w ostatnich dniach nowe tracki. Szczególnie godnym polecenia początkującym graczom jest track opisujący Mini-Hud - wszystkie jego funkcje i działanie. Ciekawe są również tracki z podkładem muzycznym. Niestety Eric nie wyraził zgody na umieszczenie swoich tracków lokalnie na mojej stronie więc zmuszeni będziecie osobiście odwiedzić stronę Erica. Polecam wejść do działu "Update", gdzie autor opisuje wszelkie aktualizacje strony. Na stronie znajdziecie również dodany ostatnio artykuł na temat tworzenia nowych skinów do samolotów.

Z uwagi na pytania dotyczące klawiszologi Flanker 2.51 przypominam, ze pełną listę klawiszy znajdziecie tutaj

18 stycznia 2002

Ruszyła w końcu oficjalna strona nowego symulatora - następcy Flanker 2.51. Symulator nazywa się Lock-On - Modern Air Combat. Dla tych, którzy nie słyszeli jeszcze o tym projekcie firmy Ubi - Soft napiszę, iż w grze będziemy mogli polatać takimi maszynami jak: A-10A Thunderbolt II, F-15C Eagle, Mig-29 Fulcrum, Su-27 Flanker, Su-25 Frogfoot, Su-39, Su-33. Nie znany jest jeszcze termin wydania gry. Wiadomo jednak, że zanosi się na świetny symulator. Graficznie "engine" uległ zmianie w porównaniu do Flanker 2.51. Teraz symulator pod względem graficznym wygląda jak skrzyżowanie Flanker 2.51 i Ił-2 Sturmovik. W końcu pojawią się drzewa i wiele innych dynamicznych obiektów scenerii. Oficjalna strona Lock-On znajduje się tutaj .

6 stycznia 2002

Z uwagi na to, iż poprzedni artykuł na temat Sygnalizatora Zagrożeń Zewnętrznych (TWD) cieszy się dużą popularnością, postanowiłem dodać do działu Porady materiał objaśniający symbole widoczne w HUD w trybie BVR (Beyond Visiual Range). Zapraszam do lektury.

29 grudnia 2001

Dzisiaj w dziale Porady opis sposobu działania Threat Warning Display (sygnalizatora zagrożeń zewnętrznych). Cały tekst otrzymałem od Tomka , fana Flanker 2. Za tekst serdecznie dziękuję i czekam na kolejne materiały.

6 grudnia 2001

W Poradach opisałem dzisiaj małą sztuczkę, która pozwoli Wam w łatwy i prosty sposób zmieniać tekstury terenu (pustynne, standardowe, zimowe).

10 listopada 2001

Dzisiaj do działu Tracki dołożyłem (a raczej poprawiłem) dwa tracki, które nagrane były jeszcze dla Flankera w wersji 2.02 i w związku z tym niemożliwe było poprawne ich odtworzenie w wersji 2.51. Teraz nagrałem je ponownie (właśnie w wersji 2.51). Są to tracki pokazujące jak poradzić sobie z systemem Hawk oraz S300. Zapraszam.

4 listopad 2001

W dziele Tracki zamieściłem dzisiaj nowe tracki pokazujące sposób użycia bomb niekierowanych oraz rakiet typu powietrze-woda (antiship). W przypadku bomb niekierowanych wystarczy nalot nad cel na pułapie około 2000 m, poczekanie na zgodę na atak (LA - w zależności od pułapu jest to taka odległość, przy której obiekt - na MFD -  znajdzie się w skali "16" ) i precyzyjne umieszczenie bomb w celu (piper dokładnie w celu).  Przy użyciu tych bomb konieczne jest zachowanie jak najbardziej precyzyjnego i spokojnego lotu. Kolejne tracki (antiship) pokazują jak używać rakiet powietrze-woda (Kh-35 oraz Kh-31P). Kh-31P to pociski kierujące się na wiązkę radarową emitowaną z wrogiej jednostki, wystarczy więc tylko poczekać, aż wrogi okręt nas wykryje, namierzenie go (domyślnie klawisz TAB) i wystrzelenie rakiet. Kh-35 to typowe pociski do zwalczania celów wodnych. W ich przypadku należy przełączyć MFD (klawiszem I) na tryb radarowy, odszukanie celu, namierzenie i odpalenie rakiet. Ostatni track pokazuje jak używać rakiet naprowadzanych kamerą telewizyjną. Tu również konieczne jest zachowanie jak najbardziej spokojnego i precyzyjnego lotu. Potem tylko przełączenie MFD na tryb TV, odszukanie celu, namierzenie i odpalenie rakiet, gdy już znajdziemy się w odpowiedniej odległości.

28 września 2001

Po długim okresie przerwy wracam do kokpitu. Dzisiaj w dziale Tracki nowe track mojego autorstwa. Przeciwnikiem jest w nim F-14 ( uff...ale się z nim namęczyłem - choć w tracku tego nie widać) oraz system Kub (pierwszym celem jest stacja radarowa a później wyrzutnia). Jak zwykle do instalacji wymagany jest TrackPacker.

4 sierpnia 2001

Zapraszam do działu Tracki, gdzie znaleźć możecie dwa nowe tracki. Pierwszy z nich to track obrazujący sposób użycia bomb KAB-500Kr (naprowadzanych optycznie). W drugim pokazałem jak skuteczny może być tryb Setka w atakach na cele naziemne (użyłem rakiet oraz działka po to, aby wyjaśnić, który wskaźnik HUD'a - w trybie Setka - wykorzystać w obu przypadkach). W obu trackach cele nie zostały naniesione na MFD więc konieczne jest ich "ręczne" wyszukanie.

17 lipca 2001

Zapraszam do działu porady, gdzie zamieściłem krótki opis rakiet A2G przenoszonych przez MIG-29K. Są to Kh-25MP, Kh-25MR oraz Kh-25ML.

3 lipca 2001

Trafiłem dzisiaj na rewelacyjną stronę, zawierającą całą masę  informacji na temat uzbrojenia (rakiety typu A2A, A2G, Anti-Ship, Anti-Radar). Ponadto na stronie dokładnie opisano chyba wszystkie maszyny bojowe świata oraz zamieszczono sporo zdjęć i krótkich filmów prezentujących np. A-10 czy F-15 w akcji. Link do strony tutaj oraz w dziale Linki. Miłej lektury.

28 czerwca 2001

Dla tych wszystkich, którzy mają problemy z klawiszologią Flanker 2.51 zamieszczam pełną listę klawiszy. Plik jest w formacie pdf - do ściągnięcia tutaj.

13 czerwca 2001

I mamy w końcu finalna wersję patcha do Flanker 2.5. Plik zajmuje ok. 13 MB - do ściągnięcia tutaj. Patch zawiera wszystko to co do tej pory ukazało się w betach. Niestety misje treningowe nie działają z wersją 2.51.

27 marca 2001

Pojawił się długo oczekiwany dodatek (update): Flanker 2.5 oraz patch do niego 2.51 beta. Główny plik znajduje się na stronie www.flanker2.com  i zajmuje około 44 MB. Do wyboru są dwa rodzaje update'ów: dla posiadaczy kart innych niż Voodoo oraz dla posiadaczy kart z chipsetem 3Dfx'a. Dodatkowo ściągnąć można misje treningowe - te zajmują już około 115 MB.