To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Aztec.pl - Forum Dyskusyjne
pasjonatów wirtualnego latania

Dla początkujących - klapy przy lądowaniu

jembrul - Pon 06 Lis, 2006 18:18
Temat postu: klapy przy lądowaniu
Witam! Od czego zależy to, iż pilot wypuszcza klapy podczas lądowania na 30 stopni zamiast na 40 w boeingu 737-400? W boeingach 737 NG widze b. często ze klapy sa wypuszczone na 40 stopni a w tych starszych na 30... :roll:
pozdrawiam

piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 18:50

Klapy wypuszcza sie od potrzeb, jak zbyt szybko schodzisz do ladowania, to wypuszczasz na pozycję 40 aby wyhamowac samolot.

[Pisownia - Rz]

Kamandra - Pon 06 Lis, 2006 19:13

http://www.aztec.pl/pliki/B737operation.rar

Anonymous - Pon 06 Lis, 2006 19:14

Myślcie zanim coś napiszecie, bo robi się kabaretowo:
piotr-pajor napisał/a:
Klapy wypuszcza sie od potrzeb, jak zbyt szybko schodzisz do ladowania, to wypuszczasz na pozycję 40 aby wyhamowac samolot.
Czy mam rozumieć, że jak nie schodzę zbyt szybko to nie muszę wypuszczać klap, bo nie muszę wyhamować?

Konfiguracja poszczególnych samolotów i ich typów, a nawet wersji różni się. Nie znam instrukcji do wszystkich wersji 737 ale te co znam zalecają 30 stopni jako standard, a 40 tylko gdy sytuacja wymaga mniejszej prędkości na progu.

Piotr

piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 19:23

mi chodzilo o to ze jak mam zbyt duza predkosc to ze zamiast 30 wypuszczam 40, a normalnie to na 30.
PZL Belfegor - Pon 06 Lis, 2006 19:29

A nie wydaje Ci się, że istnieją limity prędkości dla wypuszczania klap? Oraz, że prędkość wypuszczenia klap 30° jest większa od tej dla 40°?
piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 19:37

To tak, tylko ze jak juz jestesmy blisko pasa i widzimy ze predkosc jest zbyt duza to dajemy klapy 40 i wtedy go zwolnimy,
tomson - Pon 06 Lis, 2006 19:38

@Kamandra podał co i jak

Do wytracania prędkości to spoilery
klapy to raczej do zwiększenia siły nośnej

piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 19:40

A ze spoilerami tracimy wysokosc. :roll:
PZL Belfegor - Pon 06 Lis, 2006 19:43

I wtedy możesz zamienić prędkość na wysokość.
piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 19:44

To ze spoilerów najlepiej korzystac na poczatku ILS np.
PZL Belfegor - Pon 06 Lis, 2006 19:47

Nie. Spoilery służą do przerywania strug, aby samolot "przylepił" (bardzo ogólnie) się bardziej do ziemi, aczkolwiek są też używane do zwalniania samolotu, jeśli jest to konieczne.
Cytat:
To ze spoilerów najlepiej korzystac na poczatku ILS np.

Najlepiej to ich w ogóle nie używać podczas lotu, ale czasami jesteśmy do tego zmuszeni.

piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 19:50

Ja ich uzywam jak dotkne pasa, to co Ty napisales, aby go "przylepic" do pasa,
PZL Belfegor - Pon 06 Lis, 2006 19:58

Używanie spoilerów podczas lotu nie jest niczym nagannym, jeżeli jest konieczne. Piloci robią tak w realnym życiu, jednak nie jest to ekonomiczne i może spowodować dyskomfort u paxów.
Anonymous - Pon 06 Lis, 2006 20:03

Współczuję początkującemu, który to przeczyta i będzie starał się zrozumieć zastosowanie klap!

Piotrze - używasz klap jak hamulca bo... Ci na to FS pozwala (w X-Plane jest symulowane urwanie klap przy przekroczeniu minimów). Do zniżania używasz spojlerów. Proszę nie pisz do czego używasz steru wysokości.

Proponuję przeredagować wątek i poprosić Pilota A o wykład na ten temat.

Piotr

piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 20:13

Nie napisałem ze uzywam spoilerow do znizania lecz napisalem ze jak sie wysunie spoilery to zaczniemy tracic na wysokosci, a klap uzywam zgodnie z zaleceniami w Chceklistach, nie stosuje ich przy nadmiernej predkosci, poniewaz nie mozna wysunac 40 przy zbyt duzej predkosci bo sa limity predkosciowe.
D. Design - Pon 06 Lis, 2006 20:29

Coś mi się obiło o uszy że pozycja klap przy touchdown zależy także od siły wiatru.., ale tego pewien nie jestem.
piotr-pajor - Pon 06 Lis, 2006 20:31

Klapa - ruchoma powierzchnia w tylnej części skrzydła samolotu, pozwalająca w razie potrzeby znacznie zwiększyć siłę nośną oraz opór skrzydła. Wykorzystywana zwykle aby umożliwić lot z mniejszą prędkością lub skrócić podejście do lądowania.

Rozróżnia się wiele rodzajów klap w zależności od ich budowy, np.:

zwykłe - wychylane w dół
szczelinowe - podobne do zwykłych, jednak przy ich wychyleniu tworzy się szczelina pomiędzy skrzydłem a klapą, która zapobiega zjawisku oderwania strug
krokodylowe - płyty wychylane spod dolnej powierzchni skrzydła
przesuwne - wysuwane w tył zwiększają powierzchnię płata
Fowlera - umieszczone na prowadnicy, wysklepiają profil płata, powiększając jednocześnie jego powierzchnię i tworząc szczelinę
Istnieją także klapy na krawędzi natarcia skrzydła, np. klapy manewrowe na samolocie F-16, zaś na samolotach komunikacyjnych szeroko stosowane są tzw. sloty (skrzela).

PZL Belfegor - Pon 06 Lis, 2006 20:39

A co pomoże definicja? Klapy to klapy, a spoilery to spoilery. Kolega Jembrul już otrzymał odpowiedź, jeśli coś jest niejasne to postaram się pomóc.
Cytat:
Nie napisałem ze uzywam spoilerow do znizania lecz napisalem ze jak sie wysunie spoilery to zaczniemy tracic na wysokosci, a klap uzywam zgodnie z zaleceniami w Chceklistach, nie stosuje ich przy nadmiernej predkosci, poniewaz nie mozna wysunac 40 przy zbyt duzej predkosci bo sa limity predkosciowe.

Wcześniej pisałeś coś innego, ale niech Ci będzie.

ToTom - Pon 06 Lis, 2006 21:24

Wydaje mi się, że potrzebujemy precyzyji. Nie tylko jaki samolot ale nawet jaki model...
Poza tym co to znaczy:
"To tak, tylko ze jak juz jestesmy blisko pasa i widzimy ze predkosc jest zbyt duza to dajemy klapy 40 i wtedy go zwolnimy,"
A teraz o 737NG:
1. To, jaką prędkość masz mieć na podejściu, to wiesz już na początku zniżania, więc skąd nagle ma być zbyt duża? Czyżby źle przygotowane podejście?
2. Używanie spojlerów (speedbrake) nie jest "przestępstwem" i jak trzeba, to się je stosuje - temat poruszany był już wielokrotnie.
3. Jednak spojlery (speedbrake) na ILS to raczej lekka przesada - przy takiej prędkości (przechwyt LOCa to prędkość około 190IAS) niewiele pomogą. A później to już nie wolno - klapy na 15 (czyli G/S 2/3dot) i masz zakaz używania speedbrake. Cytat z rozmowy z pilotem: jeśli trzeba wyhamować - wypuszcza się podwozie.
4. Klap nie wolno używać jako speedbrake (cytat z OM).

zbyszek - Wto 07 Lis, 2006 00:42

czytam i oczom nie wierzę,
przecież w prawie każdej maszynie jest inna technika lądowania,
są maszyny z klapami bez spoilerów, inne ze spoilerami bez klap,
nie ma jednej reguły dla wszystkich maszyn,

weźmy dla przykładu b737:
marny to pilot, który używa klap albo spoilerów do hamowania w locie przy normalnym podejściu,
klapy wykłada się sukcesywnie do malejącej prędkości poziomej aby utrzymać żądaną prądkość pionowa / zniżania / - nic więcej,
kiedy klapy na 40 ? - tylko przy krótkim albo mokrym / w fs nie występuje / pasie,
oraz gdy ścieżka schodzenia jest bardzo stroma i maszyna naładowana - wiela lotnisk nawet z długim pasem tak ma,
podobnie spoilery - dopiero po przyziemieniu - aby uniknąć kangura i skrócić dobieg,

oczywiście można wykładać klapy na full, używać spoilerów, podwozia, zrzucić paliwo,
wyłączyć silniki itd. / o ile automatyka pozwoli /, ostatecznie wyskoczyć przez okno, tylko po co ?

konraf - Wto 07 Lis, 2006 07:25

Odpowiedzi Tomka i Zbyszka wyjaśniają wszystko. Polecam ponadto zapoznanie się z instrukcjami operacyjnymi (lub/i manualami/checklistami) do poszczegolnych samolotów. Przeważnie jest w nich opisane kiedy stosować jakie ustawienie klap.
Jesli nadal kogos nurtuje pytanie kiedy w B737 klapy 40, zamiast 30, prosze zapytać tu:
http://www.aztec.pl/forum/viewtopic.php?t=4807

Zamykam.