[FSX] Początkujący - Lądowanie

Dział dla początkujących pilotów. Uwaga - przed zadaniem pytania sprawdź (SZUKAJ) czy dany temat nie był już poruszany.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

viper134
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: sob 19 mar, 2011 00:37
Skąd jesteś: Inowrocław

[FSX] Początkujący - Lądowanie

Post autor: viper134 »

Ok, latanie jest proste... jednak mój problem jest następujący:

Nie mogę wylądować - wiem, że to brzmi dziwnie, ale tak jest :P

Załóżmy, że lecę prosto na lotnisko RÓŻOWĄ LINIĄ... ale mój pas (i ścieżka schodzenia) jest na prawo od tej linii - Jak mam ustawić kurs, aby lecieć od razu na ścieżkę schodzenia, albo lepiej jak krok po kroku ustawić AP (GPS),aby sam na nią poleciał np. na trasie Inowrocław - Gdynia (w FSX i 2004)
Załączniki
Lot
Lot
12.jpg (11.71 KiB) Przejrzano 18808 razy
Początkujący umiem wszystko prócz... lądowania :(
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Awatar użytkownika
a6intruder
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 73
Rejestracja: pt 04 lis, 2005 23:31
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: a6intruder »

viper134
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: sob 19 mar, 2011 00:37
Skąd jesteś: Inowrocław

Post autor: viper134 »

Dzięki za linki, kręgu na razie się nie nauczę bo jestem pozbawiony numerycznej, a na "strzałkach" jakoś trudno mi się lata,
Czy dobrze rozumiem?

W Nav 1 ustawiam częstotliwość pasa i ustawiam przełącznik N/G na NAV - samolot poleci na Pas... mam tylko korygować wiatr?

Latam Airbusem A380 i Boing'iem 747 - zapomniałem dodać ;)

MJ

P.S.
Jeszcze pytanie - dlaczego w Centrum Szkoleniowym w FSX mam tylko wprowadzenie, a szkoła latania jest nie dostępna

Czy można dostosować sobie FSX do rozdzielczości 1024x600 bo do tej pory podłączam się pod 42tv i po kilku grach doszedłem do wniosku, że dobre to było tylko w trakcie nauki
Początkujący umiem wszystko prócz... lądowania :(
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

viper134 pisze:Dzięki za linki, kręgu na razie się nie nauczę bo jestem pozbawiony numerycznej, a na "strzałkach" jakoś trudno mi się lata,
Czy dobrze rozumiem?

W Nav 1 ustawiam częstotliwość pasa i ustawiam przełącznik N/G na NAV - samolot poleci na Pas... mam tylko korygować wiatr?

Latam Airbusem A380 i Boing'iem 747 - zapomniałem dodać ;)
Żeby było jasne. Nie uczysz się ani wirtualnej nawigacji ani wirtualnego pilotażu przy lądowaniu. Chcesz się nauczyć klikologii na klawiszkach w FSie, by ten FS utrzymał obiekt pn. samolot wzdłuż pewnej krzywej. Zdrowo przesadzasz nazywając to lądowaniem. Zwłaszcza gdy tym obiektem jest 380 lub 747 i to na trasie Inowrocław-Gdynia.

Piotr
viper134
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: sob 19 mar, 2011 00:37
Skąd jesteś: Inowrocław

Post autor: viper134 »

Jeżeli wejdę na ścieżkę schodzenia to sobie już wyląduje (1/10 przed pasem :P)
Początkujący umiem wszystko prócz... lądowania :(
Awatar użytkownika
SEBOS
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: pn 28 gru, 2009 16:26
Skąd jesteś: Radom

Post autor: SEBOS »

Ogólnie zaczynasz tak jak połowa tych co myślą że zainstalują ten symulator i już mogą wsiąść do 747 lub A380. Zacznij pierw na małym samolocie, jeżeli opanowałeś podstawę nawigacji na awionetkach. Najlepszym wyborem jest B737.
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

viper134 pisze:Jeżeli wejdę na ścieżkę schodzenia to sobie już wyląduje (1/10 przed pasem :P)
Jeśli FS za Ciebie "wejdzie", to już sobie ten FS "wyląduje" i zmienisz swój podpis.

Piotr
viper134
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: sob 19 mar, 2011 00:37
Skąd jesteś: Inowrocław

Post autor: viper134 »

Tylko co zrobić żeby sam tam wszedł z kursu 003w odpowiednim momencie
Początkujący umiem wszystko prócz... lądowania :(
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

viper134 pisze:Tylko co zrobić żeby sam tam wszedł z kursu 003w odpowiednim momencie
Gdyby samoloty "same wchodziły" to piloci byliby zbędni i MS nie zrobiłby FSa.

Poczytaj co nieco. Obejrzyj mapy podejść. Przejdź lekcje nawigacji. Naucz się planować lot. Wykonaj go całkowicie ręcznie. I jak już nie będziesz miał problemów włącz a/p.

Piotr
viper134
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: sob 19 mar, 2011 00:37
Skąd jesteś: Inowrocław

Post autor: viper134 »

Oj to na moim netbooku Przeciągnięcie w FSX i Strata Mocy w 2004 gwarantowane przez połowę lotu. ;)

A można sterować sobie kierownicą z pedałami (gdyby ją dobrze skonfigurować... bo mi nie chce działąć :P), a pad na usb też odmawia posłuszeństwa, bo jak pisałem mam problem ze sterowaniem strzałkami, a numerycznej nie posiadam bo brat zrypał mi klawiatury na CSie.
Ostatnio zmieniony ndz 20 mar, 2011 09:11 przez viper134, łącznie zmieniany 1 raz.
Początkujący umiem wszystko prócz... lądowania :(
st1322
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pn 10 sie, 2009 15:56
Skąd jesteś: ELLX

Post autor: st1322 »

Mam takie pytania. Jaki to a380 lub b747? Gdzie je kupiles? Bo powinny mieć manual do tego.
viper134
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: sob 19 mar, 2011 00:37
Skąd jesteś: Inowrocław

Post autor: viper134 »

st1322 pisze:Mam takie pytania. Jaki to a380 lub b747? Gdzie je kupiles? Bo powinny mieć manual do tego.
http://www.wilcopub.com/catalog/product ... ategory/4/
Niby jest, na tłumacza już mi nie starczy, ale 26 stron instrukcji w miarę zrozumiałem. :)
Ostatnio zmieniony ndz 20 mar, 2011 08:51 przez viper134, łącznie zmieniany 1 raz.
Początkujący umiem wszystko prócz... lądowania :(
Awatar użytkownika
Ivoo
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 123
Rejestracja: sob 30 wrz, 2006 20:26
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: Ivoo »

Panowie no bez przesady przeanalizujmy:
-Inowrocław-Gdańsk
-A380-747
- klawiatura hmm (kamikaze)

Więc tako kolego proszę nie pisz, że umiesz już wszystko tylko lądować nie potrafisz. Sam siebie okłamujesz albo nie znasz definicji słowa umieć wszystko. Poza tym jak można nauczyć się wszystkiego bez "JOYA". Zanim zaczniesz zadawać jakiekolwiek pytania zwiazane z lataniem, kup FS9, spróbuj przelecieć pierwszy egzamin na C172 za pomocą klawiatury, wtedy może sam zrozumiesz, że tak naprawdę nic nie potrafisz. A na sam koniec dodam że opisane czynności, które tobie nie chcą wyjść, są podstawami wykonywania poprawnych lotów. I jeszcze jedno tak jak kolega napisał zrób lot ręcznie nagraj i zobacz jak ci pójdzie. Powiem, że chętnie obejrzał bym na YT jak był byś wstanie wykonać taki lot.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz 20 mar, 2011 08:50 przez Ivoo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Prędzej złodziej przyzna się, że ukradł, niż profesor, że głupstwo powiedział."
CR99
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: śr 06 kwie, 2011 00:57
Skąd jesteś: Hiszpania

Post autor: CR99 »

viper134 pisze:Dzięki za linki, kręgu na razie się nie nauczę bo jestem pozbawiony numerycznej, a na "strzałkach" jakoś trudno mi się lata,
Czy dobrze rozumiem?

W Nav 1 ustawiam częstotliwość pasa i ustawiam przełącznik N/G na NAV - samolot poleci na Pas... mam tylko korygować wiatr?

Latam Airbusem A380 i Boing'iem 747 - zapomniałem dodać ;)

MJ

P.S.
Jeszcze pytanie - dlaczego w Centrum Szkoleniowym w FSX mam tylko wprowadzenie, a szkoła latania jest nie dostępna

Czy można dostosować sobie FSX do rozdzielczości 1024x600 bo do tej pory podłączam się pod 42tv i po kilku grach doszedłem do wniosku, że dobre to było tylko w trakcie nauki
Drogi kolego, moze to zabrzmi jak uwagi poprzednika, ale....az mnie troche trzesie jak czytam twoje slowa.
Jak mozna bez jakiej kolwiek wiedzy ( bo po tym co piszesz jasno widze, ze tak owej ci brakuje) wsiadac w b747 lub w a380 i leciec nim na w.w przez ciebie trasie? Cessna to jest najlepsze rozwiazanie dla ciebie w tym momencie. Uwierz mi, ze na niej przy dobrych checiach nauczysz sie potrzebnych podstaw. I nie mow juz nigdy: to ja juz sobie wyladuje, ok? :) Ucz sie, czytaj duzo i ogladaj materialy video, wczuj sie w to. A bedzie ok. Zakladam oczywiscie, ze nie masz 14lat i nie jara cie ladowanie 747 na `lotniskowcu` Pozdrawiam i udanej nauki.
ZAWSZE NAPRZOD, NIGDY WSTECZ
Awatar użytkownika
pozzybb
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011 15:37
Skąd jesteś: Bielsko- Biała

Post autor: pozzybb »

Witam wszystkich wirtualnych pilotów. Ja nie latam Airbusami ani Boeingami tylko Cessną i mam pytanie dotyczące ILS. Podczas podchodzenia AP, po wprowadzeniu wszystkich ustawień moja Cessna nie obniża się wystarczająco i przelatuję nad pasem. Nie wiem co mam zrobić :cry:
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

pozzybb pisze:moja Cessna
Ale czy model jest Twój? Może błąd w programowaniu awioniki?
Obrazek
Awatar użytkownika
pozzybb
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011 15:37
Skąd jesteś: Bielsko- Biała

Post autor: pozzybb »

Nie normalna cessna ale czy utrzymanie wysokości powinno się samo wyłączyć?
marcpro
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 189
Rejestracja: czw 18 paź, 2007 23:05
Skąd jesteś: EPSO

Post autor: marcpro »

pozzybb pisze:Nie normalna cessna ale czy utrzymanie wysokości powinno się samo wyłączyć?
Zrób zrzut ekranu podczas lądowania, to ocenimy czy powinno się samo wyłączyć.
Jak na razie, to na postawie tego co napisałeś cieżko cokolwiek wywnioskować.
Ostatnio zmieniony ndz 17 kwie, 2011 20:02 przez marcpro, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Marcin
FS 9,1; FSG 2005; GE Pro; UTE; FE; WPS; TPS; FSPax; FS Nav, RC4, Wilco Airbus vol1.
C2D 8500, GF 9800GTX+ 1GB, SB Audigy 2 ZS, 2GB RAM, XP Pro SP3.
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Jeśli nie obniża się WYSTARCZAJĄCO, to może nie ustawiasz odpowiednio wysokościomierza?
Awatar użytkownika
pozzybb
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011 15:37
Skąd jesteś: Bielsko- Biała

Post autor: pozzybb »

Dobra, już mam doszedlem do tego, już wszystko ok.
Dzięki za zainteresowanie.
Ostatnio zmieniony ndz 17 kwie, 2011 20:03 przez pozzybb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Wysokościomierz nie ma nic do ILSa.
Proponuję zacząć od poczytania podstaw, czyli:
viewtopic.php?p=10059#10059
http://www.aviation.home.pl/old
http://heading.pata.pl
Jak się nie zrozumie zasady działania, to się będzie pisało głupoty.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Skoro kolega napisał, że samolot nie zniża mu się wystarczająco do pasa - jak rozumiem w porę do pasa - to przyczyną jak najbardziej mogłoby być nieodpowiednie ciśnienie. Chyba, że źle zrozumiałem opis sytuacji.
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

Zgredd pisze:Skoro kolega napisał, że samolot nie zniża mu się wystarczająco do pasa - jak rozumiem w porę do pasa - to przyczyną jak najbardziej mogłoby być nieodpowiednie ciśnienie. Chyba, że źle zrozumiałem opis sytuacji.
Litości. Co Ty piszesz? Ścieżka pionowa ILSa nie ma nic wspólnego z ciśnieniem. Albo jest źle ustawiona/zainicjowana albo jest wykonywany autoland, gdy FS nie zapewnia jakości sygnału dla autolandu.

Piotr
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Jeszcze jest możliwość podchodzenia do pasa nie z modem APP, który wzięliśmy za pewnik, ale ALT + V/S. Screen byłby pomocny, bo takie podpowiedzi via PW mogą wyrządzić tylko więcej szkody niż pożytku.
No i należy pamiętać, że nie wszędzie jest Glide Slope. Dodatkowo FSowy default APP to nie jest autoland.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
pozzybb
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011 15:37
Skąd jesteś: Bielsko- Biała

Post autor: pozzybb »

Oki z Cessną mam już załatwione, ale mam do kolegów jeszcze jedno pytanie. Otóż ten sam problem (podejście z ILS) dotyczy 737, podczas wpisywania danych ILS mam przełączyć AP w stan NAV, a wiem że jednocześnie ma zgasnąć kontrolka utrzymywania kursu - a nie gaśnie. Operację wykonuję ok 30 mil przed pasem.
Ostatnio zmieniony pn 18 kwie, 2011 17:00 przez pozzybb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Czytałeś może gsschool.pdf i inne linki?
Nie ma lądowania ILS, jest podejście z ILS.
Ta 30 milowa prosta, to kosmos, nawet FS ATC ustawia "tylko" na 12. milę. Z 30 mil możesz poprostu nie wychwycić sygnału localizera.
Nie mówiąc o tym, że w rzeczywistości często są wektory na 6. milę i piloci dają radę. ;)
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

Boże, 12 mil... to ponad 20km! Nawet przy silnym wietrze jest mnóstwo czasu na ustawienie się "na kursie i ścieżce". Ja pierwsze próby wykonywałem z 1 mili (tak "dla jaj" czy mi wyjdzie) i dało się jak wiatru nie ma.
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

PK -> chodziło mi oczywiście o przejęcie [raczej przechwycenie - Rz] glideslope. Teraz doczytałem wcześniejsze posty, że koledze chodzi już o samo schodzenie po ścieżce.
Ostatnio zmieniony wt 19 kwie, 2011 16:39 przez Zgredd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pozzybb
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011 15:37
Skąd jesteś: Bielsko- Biała

Post autor: pozzybb »

A więc problem tkwi w tym że za szybko chcę uaktywnić ILS? czy w takim razie te 12-15 mil wystarczy?
PS nie krzyczcie na mnie - jestem naprawdę początkujący, latam dopiero od 3 tygodni :oops:
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

ścieżka na wysokości kręgu, zaczyna opadać około 8nm przed progiem pasa (zależy od lotniska) a więc 15-12nm od lotniska to nawet za dużo by wejść na kurs z którego można przechwycić sygnał ils.

Przy innych podejściach, może to wymagać trochę więcej, bo ustawienie na kursie pasa robi się 'z ręki', więc może zająć to trochę więcej czasu (dla przykładu EPWA około 18nm od progu - w zasadzie to od DME który stoi gdzieś obok pasa - oczywiście mowa o punkcie z którego zaczynamy ustawiać się w osi)
Awatar użytkownika
pozzybb
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011 15:37
Skąd jesteś: Bielsko- Biała

Post autor: pozzybb »

a jeżeli kontrola lotu ustawi mnie do tego miejsca to załatwia problem?
Artur Zadak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 75
Rejestracja: sob 21 sty, 2006 13:27
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Artur Zadak »

pozzybb pisze:A więc problem tkwi w tym że za szybko chcę uaktywnić ILS? czy w takim razie te 12-15 mil wystarczy?
PS nie krzyczcie na mnie - jestem naprawdę początkujący, latam dopiero od 3 tygodni :oops:
Problem tkwi w tym, że chcesz nauczyc sie rzeczy "z wyższej półki" a nie umiesz podstaw...
Najpierw lektura, duzo lektury, potem starty i lądowania z ręki, jakiś egzamin a'la PPL, potem VFR i IFR, potem dopiero ILS... Zeby zrozumieć Podejście ILS, trzeba znać podejścia "z ręki", a nie na odwrót... To tak, jakby nauczyć dziecko ortografii, które nie zna liter...

Zasadniczym problemem młodych adeptów FS, jest to, że idą na latwizne, GPS via FS, Garmin i inne buzery, nie mające wiele wspólnego z realem, i prawdziwym lataniem, to wszystko wprowadza Was w błąd...

Powiedz kolego pozzybb ile map przestudiowałeś, zanim zacząłeś "latać"??
Ile procedur przerobiłeś?? Wiesz co to SID, STAR i w ogole wiele innych podstawowych rzeczy ?? Jest tego masa, więc jesli ktoś mi mówi, że lata od 3 tyg, ma problem z ustabilizowaniem ścieżki, na 30 nm od lotniska, albo Twoj kolega Viper, który już w ogole o lataniu pojęcie ma (żeby nie ubliżyć) zerowe, bo jak sam stwierdził, wystartować potrafi, ale lądować nie, to mnie po prostu spazm ogarnia... A już na pewno, gdy siada do Heavy Jeta... Delikatnie i nie ubliżając, zacznij od lektury, jakieś filmy, poradniki, naucz sie czytać mapy, poznaj procedury, podejścia, a wtedy na pewno nie bedziesz mieć problemów z ILS i wtedy bedzie "działać" jak należy...

Jeśli kogokolwiek uradziłem swoim postem, przepraszam, nie to było celem tego wywodu...
Wiem, że mój post jest "lakoniczny" ale na Boga, niech każdy, kto zacznie pisać tu, ze nie umie lądować, weźmie wpierw do reki książke, a potem pisze takie rzeczy...

To tyle...
Ostatnio zmieniony śr 20 kwie, 2011 17:49 przez Artur Zadak, łącznie zmieniany 1 raz.
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Problem twój tkwi w tym, że chcesz stworzyć dla siebie uniwersalną zasadę. Takie zasady się nie sprawdzają i ograniczają, bo jaki będzie stres, kiedy sytuacja stanie się niestandardowa i nowa dla ciebie. Chyba im dłuższa prosta, tym wygodniej dla załogi. Sam ILS można przechwycić i ze 100 mil pewnie, stabilizacja na nim to inna kwestia.
Artur Zadak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 75
Rejestracja: sob 21 sty, 2006 13:27
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Artur Zadak »

ILS i 100 nm?? No dobrze, może ja jestem z innej bajki... Naucz dziecko najpierw jeżdzić rowerem a potem dopiero chodzić... Niestandardowa sytuacja?? Ech, weźmy wszystkich studentów PB Rzeszowskiej i wrzućmy do samolotów, po co mają chodzić do szkoły, niech sie uczą na błedach, wtedy unikną "niestandardowych sytuacji"...
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Latanie "na pamięć" kończy się źle. Ok, rozwinę w takim razie. Co tutaj się wyprawia w tym wątku, to próba nauki przez regułki, a nie przez faktyczne zrozumienie zagadnienia. Spróbuj tak kogoś nauczyć pojęcia DH, a skończy się na wklepywaniu zawsze 200.

EDIT: No mój błąd, przez skojarzenie z VOR-em. 30 nm.

To...
Problem tkwi w tym, że chcesz nauczyc sie rzeczy "z wyższej półki" a nie umiesz podstaw...
Najpierw lektóra, duzo lektóry, potem starty i lądowania z ręki, jakiś egzamin a'la PPL, potem VFR i IFR, potem dopiero ILS... Zeby zrozumieć Podejście ILS, trzeba znać podejścia "z ręki", a nie na odwrót... To tak, jakby nauczyć dziecko ortografi, które nie zna liter...
... innymi słowami.
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

Kolego Sławku - to o czym pisze Artur było już tu wielokrotnie powielane ale jak mnie mod nie ubije to powtórzymy.

Autopilot zastępuje ręce i nóżki pilota i nic więcej. Jak pytasz dlaczego coś tam się nie wyłącza, a coś nie włącza, to najpierw sprawdź czy podobne trudności miałby pilot pilotujący rączkami. Jeśli podchodzisz ze stałym kursem do ścieżki, to dopóki nie wejdziesz w wiązkę plus-minus parę stopni od ścieżki poziomej, dopóty wskaźnik jest martwy i nie wiesz czy już skręcać czy jeszcze nie i dlatego dalej trzymasz kurs dolotowy. Jak już wejdziesz w wiązkę ale jesteś za daleko od nadajnika, to nadal wskaźnik jest martwy i... sam wiesz. Nie ma bata - najpierw musisz zrozumieć jak pilotować jako pilot, a dopiero potem co zrobić by a/p zrobił to za Ciebie.

Piotr
Awatar użytkownika
pozzybb
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011 15:37
Skąd jesteś: Bielsko- Biała

Post autor: pozzybb »

Dziękuję za ta gorzkie słowa. Wiem że jeszcze niewiele potrafię, ale ciągle się uczę. Widać nie można udzielać się na tym forum i zadawać pytań praktycznych dopóki nie jes się ideałem i nie ma dwóch belek. Osobiście zanim zacząłem latać przeczytałem od dechy do dechy kurs Roda Machado (czy jakoś tak). potem usiadłem za sterami i... znowu go przeczytałem. Zrozumiałem prawie wszystko, ale potrzebuję jeszcze paru wskazówek, jak widać TO drażni STARYCH pilotów
Ostatnio zmieniony czw 21 kwie, 2011 15:36 przez pozzybb, łącznie zmieniany 1 raz.
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

Nie drażni ich to, że nie umiesz ale że zabierasz się za to od tyłka strony. Wtedy nie ma jak odpowiedzieć na Twoje pytania byś naprawdę zrozumiał. Sam przejrzyj swoje posty tutaj. Dostałeś radę i sam napisałeś, że w przypadku Cessny załatwiło to sprawę ale masz kłopoty w 737. A te kłopoty wynikały z niezrozumienia odpowiedzi na pytania ws. Cessny. A nie zrozumiesz jak wykonywać podejścia ILS w automacie jeśli nie rozumiesz jak wykonywać podejścia ILS w ogólności. I kółko się zamyka.

Piotr
Artur Zadak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 75
Rejestracja: sob 21 sty, 2006 13:27
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Artur Zadak »

Generalnie nikogo nie drażni, to że czegoś nie umiesz, bo po to jest forum, aby pytać, ale pytać i z odpowiedzi czerpać wiedze...

1000 razy było powtarzane, i dodam ten jeden ostatni raz, aby wykonać podejście ILS, trzeba zrozumieć jak on działa... Nie da sie inaczej... Nie po to ludzie mapy piszą, procedury i inne materiały, aby robić coś po swojemu... Poza tym, ILS "nie służy" do lądowania, a jest tylko "Pomocą" nawigacyjną, co bedzie jesli go braknie??
Trzeba sie rozbić, i już...
ODPOWIEDZ