Kilka pytań odnośnie FMC (PMDG)

Dział dla początkujących pilotów. Uwaga - przed zadaniem pytania sprawdź (SZUKAJ) czy dany temat nie był już poruszany.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

patryk.s@wp.pl
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: pt 29 sty, 2010 12:47
Skąd jesteś: EGLL

Kilka pytań odnośnie FMC (PMDG)

Post autor: patryk.s@wp.pl »

Witam Szanownych Pilotów,
Latam sobie na FS9 od jakichś 2-3 miesięcy. Gdy znudziło mi się latanie VFR, DIRECT GPS i VOR to VOR, postanowiłem iż zabawę z FMC, SID/STAR i "as real ..." czas zacząć. Czyli jakiś tydzień, może dwa temu. Chciałbym latać online, choć wiem że wchłonięcie odpowiedniej ilości wiedzy (żeby się ze wstydu na VATSIMie nie spalić od razu) zajmie mi jeszcze conajmniej pół roku. Przeczytałem mnóstwo tematów z tego i innych for (również angielskich jak trzeba było). Tutoriale na youtube też już coniektóre znam na pamięć. Ale do rzeczy. Jako totalny wciąż NOOB, mam kilka pytań do starszych (ilością startów i lądowań oczywiście) kolegów pilotów:

1. W FMC (PMDG 737) pokazuje się, że mój AIRAC to 0506 mimo ze ściągałem i instalowałem cycle 1001 dla PMDG (planepath.com). Czy tak ma być, czy zrobiłem coś źle? Czy coś trzeba ręcznie zmieniać w jakimś *.cfg ?

2. Odczytuję sobie punkty z charts`ów dla SID/STAR (na przykład) EPWA, po czym do FMC wchodzi mi jakieś 15%. Reszty nie ma w "database". Czy jest dostępny gdzieś pliczek z (chyba tak to się nazywa) fix`ami? Nie mogę wybrać odpowiedniego SIDA bądź STAR`a, bo się nie wyświetlają, więc próbuję je wklepać, i też jest klops.... Z Waypoint`ami pomiędzy SID`em a STAR`em już tego problemu nie mam. Albo jeszcze się nie natknąłem. To co mi podaje FlightPlanner na jakiejśtam stronce, spokojnie wchodzi do FMC.

3. Czy brak wielu Terminal Procedures w FMC jest moją winą? Czy trzeba dla każdego miasta osobno z navdata.at ściągać? Co jeśli nie ma tam np. EPWR? Poza tym, jak dodałem EPWA.txt z navdata.at, to przy testach poprawności od razu coś się tam pokrzaczyło, czegośtam FMC nie znalazł.

Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi na powyższe pytania. Jeżeli już gdzieś są, proszę o wyrozumiałość, walczyłem z tym 2 dni, szukałem, czytałem, szukałem i czytałem ale dalej mam ćwieka zabitego i jestem już skołowany tym wszystkim. Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Zajrzałem na tą stronkę i wygląda na to, że tam dostępne są tylko 'terminal procedures' - czyli ogólnie same procedury sid, star, podejścia, transitions itp. Nie ma całej bazy nawigacyjnej - tzn. nie ma dróg i punktów nawigacyjnych. Dlatego też fmc podaje, że ma bazę starą. Jako, że procedury (tak jak napisałeś np. dla EPWA) bazują na tych punktach, to nie jesteś w stanie takiej procedury wklepać ręcznie, albo pojawiają się niezgodności.

Wg. mnie najlepszym rozwiązaniem będzie na początek nauki odpuścić sobie aktualną bazę, zainstalować darmowy cykl 0608 i znaleźć do tego starsze terminal procedures (aktualne dla tego cyklu). To powinno być osiągalne za darmo. Starsze mapki dla Warszawy też pewnie znajdziesz.
A jak będziesz chciał być aktualny, to chyba pozostaje płatny cykl ze strony navigraph.com - teraz już na pewno zawarte są procedury razem z bazą, więc komplet.
Paweł Dragan
Gdańsk
KaEn
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 217
Rejestracja: śr 08 paź, 2008 15:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: KaEn »

pawel-d pisze:Zajrzałem na tą stronkę i wygląda na to, że tam dostępne są tylko 'terminal procedures' - czyli ogólnie same procedury sid, star, podejścia, transitions itp. Nie ma całej bazy nawigacyjnej - tzn. nie ma dróg i punktów nawigacyjnych. [...]
[...]A jak będziesz chciał być aktualny, to chyba pozostaje płatny cykl ze strony navigraph.com - teraz już na pewno zawarte są procedury razem z bazą, więc komplet.
Dokładnie tak jak piszesz. Planepath to tylko terminal procedures i to na dodatek wg. mojego doświadczenia ze sporą ilością błędów. Pozostaje navigraph.
Obrazek
Core2Duo E8400 | GA-EP45-D3SL | 2x2GB DDR2 PC8500 | GF 9800GT/1GB | Win 7 64-bit | FS2004 | FSX
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Wszystkie Twoje problemy wynikają po prostu z nieaktualnej bazy. Tak jak pisze Paweł do nauki możesz używać darmowego 0608 (dostępna jest spora baza planów do niego), a przy okazji nauczysz się wpisywać do FMC "własne" punkty ;)
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

http://www.navigraph.com/www/fmsdata.asp - najnowsza darmowa baza 0609 dla Levelka i PMDG.
Pozostałe płatne.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Pitersonic
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 maja, 2010 18:17
Skąd jesteś: Goczałkowice

Post autor: Pitersonic »

witam słuchajcie jak prawidłowo zainstalować to bezpłatną bazę bo za cholere sobie nie moge z tym poradzic i mam spore problemy z planowaniem trasy przelotu w fmc > Może mi to ktoś jakoś łopatologicznie przełożyć na polski. Ogólnie problem jest taki ze eksperymentowałem z tymi bazami i nie wiem czy czegoś przypadkiem nie spaprałem. Żeby zaplanować trase wchodze to flight planera tego co jest w fsx i przepisuje z tamtą i to wklepuje do fmc ale pisze mi ze złe parametry trasy czy jakos tak niech ktos pomoże bo naprawde mam problem. Latam aktualnie na boeing 747-400PMDG
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

Nie używaj FSXowego planera bo w nim jest nadal stara i nieaktulalna baza.
szymok
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: ndz 16 maja, 2010 21:12
Skąd jesteś: Jastrzębie

Post autor: szymok »

Ewentualnie zaktualizuj bazę GPS w symulatorze, najświeższa to 1004 http://www.btinternet.com/~gb.mitch/index.html

Ale skoro masz FMC, to baza z FS raczej Ci nie potrzebna. Wraz z samolotem dostałeś manuale, użyj ich.
Pitersonic
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 maja, 2010 18:17
Skąd jesteś: Goczałkowice

Post autor: Pitersonic »

mam kolejne pytanie zainstalowałem airac z podanej strony i faktycznie widze ze w lfight planerze sie pozmienialo ale teraz pytanie dalej jak ustawic plan przelotu bo po aktualizacji widze ze mam tam tylko lotnisko startowe i docelowe np lhbp-lepa jest tylko tyle> teraz musze miec jakies procedury sid-star dla danych lotnisk ??
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Nie używaj plannera z FS do planowania lotów. Masz do tego inne narzędzia, choćby Vroute, albo stronę internetową http://rfinder.asalink.net/free/

Wygenerowany plan wpisujesz do FMC i tyle. Jak? Na Aztec.pl w dziale Szkoła masz poradnik do PMDG 737 i 747 w nich opis programowania FMC. Poczytaj.

Jak nie wiesz, jak planowac trasę, to poczytaj
viewtopic.php?t=9896
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Pitersonic
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 maja, 2010 18:17
Skąd jesteś: Goczałkowice

Post autor: Pitersonic »

Problem jest taki ze sciągając AIRAC z tej strony : http://www.btinternet.com/~gb.mitch/index.html i aktualizując ja w fsx nie można z niej kożystać w przypadku samolotów korzystających z fmc :/ Jest taki komunikat : This update is only for the default FS GPS and flight planner and will not work with Add-On aircraft that uses Flight Managment Computers. Updates for these aircraft must be purchased. I lipa bo boeing 747 pmdg korzysta z fmc i zainstalowałem tą baze danych to w dalszym ciągu dostaje komunikat invalid entry. I jak sie teraz z ty uporać ??
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Pitersonic, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Ech ręce opadają.
Pisze łopatologicznie:
1. Chcesz bazę AIRAC do PMDG 747, kupujesz AIRAC na Navigraph.com i wtedy
2. planujesz sobie trase tak, jak wyżej napisałem

Jak chcesz latać na GPS z FS, to sobie instalujesz to, o czym sam piszesz ale wtedy nie korzystaj z fs'owego plannera do planowania trasy i wykorzystywania jej w FMC tego PMDG 747.

Jak chodzi Ci o coś innego, napisz powoli, spokojnie, z przecinkami i kropkami.

Zapoznaj się z tym, przyklejonym postem:
viewtopic.php?t=6022&highlight=airac
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
oracle
Cadet
Cadet
Posty: 24
Rejestracja: ndz 23 maja, 2010 21:11
Skąd jesteś: EPBA

Post autor: oracle »

Nie używałem tego Flight planera, ale wpisując do niego trasę EPKT-EPWA pokazuję tylko jeden punkt i to direct, czy on napewno jest dokładny?
Ja używam tego http://www.sim-route.com/getroute.php pokazuję dokładnie trasę z numerami dróg. Ale to chyba nie jest wymagane w FMC w PMDG-ach
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Rfinder jest w miarę dokładny jak się planuje dłuższe trasy i uwzględnia ograniczenia dróg.
Sim-routes ma starą bazę danych. Zerknij na vroute.
Po Polsce można planować lot patrząc na mapy dróg lotniczych (AIP Polska, sekcja ENR 6.2...).

W większości FMC trasę wpisuje się jako FIX-DROGA-FIX-DROGA-FIX, więc oznaczenia dróg są potrzebne.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
oracle
Cadet
Cadet
Posty: 24
Rejestracja: ndz 23 maja, 2010 21:11
Skąd jesteś: EPBA

Post autor: oracle »

O przepraszam to ja namieszałem. Nie sprawdziłem dokładnie tego plannera i nie zmieniłem tam standardowej wysokości (FL 330). Obniżając poziom lotu do realnego na tak krótkiej trasie pokazał mi bardzo dokładną drogę.

Np. do FMC w samolotach Feel There (np. ERJ )niestety nie wpisuje się nr drogi.
ODPOWIEDZ