Skanery, skanowanie...

Wydarzenia, spotkania, imprezy, szkolenia.

Moderator: PZL Belfegor

shymon

Skanery, skanowanie...

Post autor: shymon »

Witam

Czytając posty na TYM forum bardzo zainteresowałem się podsłuchiwaniem ATC.
W moim przypadku 300zł na zakup skanera to nie problem, ale... jak to jest z zasięgiem tych skanerów? Mieszkam pare km od EPKT (na aprołczu:)) i nad głową kilka razy dziennie coś mi śmiga - czy będe mógł usłyszeć TOWER?
Poza tym, ciekaw jestem czy istnieje jakas możliwość słuchania "gatki szmatki" samolotów będących "en route" - czyli tych które pozostawiają po sobie kreski na niebie :D :?:

Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Zyga
Cadet
Cadet
Posty: 23
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 13:49
Skąd jesteś: EPOM

Post autor: Zyga »

Jeżeli będziesz miał tylko skaner z doczepioną do niego, jakąś kurdupelną antenką to usłyszysz pewnie TWR z EPKT i może zbliżanie EPKK. Możesz mieć problemy z usłyszeniem radaru, czyli jak Ty to nazwałeś (nie wiem, czemu :roll: ) "gatki szmatki" - piloci tam nie mogą gadać o (za przeproszeniem) dupie Maryni :P
prabut
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 74
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 16:30
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: prabut »

Parę informacji dla mających skanery lub chcących je zakupić i którzy nie wiedzą czy będą cokolwiek słyszeli w miejscu zamieszkania.
Rozmieszczenie sektorowych radiostacji Kontroli Obszaru:
1. Krynice k.Białegostoku
2. Chorągwica k.Krakowa
3. Wysoka Wieś k.Ostrudy
4. Chełmska Góra k.Koszalina
5. Łódz Lublinek
6. Rzeszów
7. Szczecin
8. Wrocław
9. Poznań
10.Pułtusk
11.Kartuzy
12.Grudziądz
13.Sieradz
14Czępin
15Warszawa

Radiostacje te mają moc w antenie od 40 do 50W. Anteny są na masztach o wysokości ok 35m. Zasięg tych radiostacji dla samolotów na wysokości 1000m wynosi średnio 150km.
Zasięg na ziemi będzie znacznie mniejszy. Nie będę przytaczał wzoru na obliczenie zasięgu,
ale wynosic on będzie w zależności od terenu i wysokości unieszczenia odbiornika od 20 do 40 km.
Samoloty powinny być słyszalne przy dobrej antenie wszędzie.
Radistacje TWR znajdują się na lotniskach i zasięg ich jest prawie taki sam.
Każdy może teraz sam określić czy będzie słyszał dwukierunkową korespondencję.
Sławek
fazzy

Post autor: fazzy »

Czy ktoś z forumowiczów moze zdradzić gdzie można kupic skaner i jaki jest jego orientacyjny koszt.
Pozdr.
Awatar użytkownika
Zyga
Cadet
Cadet
Posty: 23
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 13:49
Skąd jesteś: EPOM

Post autor: Zyga »

fazzy pisze:Czy ktoś z forumowiczów moze zdradzić gdzie można kupic skaner i jaki jest jego orientacyjny koszt.
Pozdr.
Odwiedź strony
www.maycom.pl
http://gielda.radio.org.pl/

Orientacyjny koszt koło 300-400 zł
JeV
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 447
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:33
Skąd jesteś: z vaccu

Post autor: JeV »

www.allegro.pl i wpisujesz "skaner częstotliwości"
lechende
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 148
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 10:10
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: lechende »

JeV pisze:www.allegro.pl i wpisujesz "skaner częstotliwości"
no nie zgadzam sie, wyskoczyly jakies maszyny za ceny od 1400 - 3500pln.
chora sprawa.

firma maycom robi dobre sknerki. za 500pln jest juz wypas, jesli tylko miejsce zamiszkania pozwala. proponuje pozyczyc od kogos kto ma soprawdzic model i zakupic, bo moze byc potem przykra niespodzianka zwiazana z np. uksztaltowaniem terenu itp itd. i zadna antena nie pomoze.

p.s. dzwiek z filmu w watku 'virtual spottning' 3911, jest zlapany takim wlasnie urzadzeniem za 490pln, tak wiec odradzam zakupy za kwoty wyzsze niz 600pln.
Obrazek
fazzy

Post autor: fazzy »

Mam jeszce jedno pytanie, widzę że oferta scanerów jest duża, więć czy możecie polecić jakies konkretne firmy i modele. Interesuje mnie przedział cenowy 300-500zł.
Pozdrawiam.
lechende
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 148
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 10:10
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: lechende »

MAYCOM FR-100/S

cena 490pln.
Obrazek
Awatar użytkownika
Radzyniak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 23:33
Skąd jesteś: EDDL

Post autor: Radzyniak »

Maycom FR-100/S??? na stronie maycom napisano ze wymaga pozwolenia na uzywanie??? Co to oznacza,jak je zalatwic lub obejsc???

Odwoluje to pytanie!!!!!!
SP-LOB

Post autor: SP-LOB »

Jak to jest że z kolega który się szkoli na szybolach w aero gliwickim przełazyliśmy radio na EPKT TWR i było słychac kontro i pilota a na skanerkach ponoć kontro nie słychac chyba ze mam stare informacje ?
Ostatnio zmieniony czw 27 maja, 2004 19:17 przez SP-LOB, łącznie zmieniany 1 raz.
JeV
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 447
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:33
Skąd jesteś: z vaccu

Post autor: JeV »

proponuje odwolac pytanie tak jak kolega... i chwile pomyslec ;)
Awatar użytkownika
Zyga
Cadet
Cadet
Posty: 23
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 13:49
Skąd jesteś: EPOM

Post autor: Zyga »

Dlaczego na skanerach nie słychać kontroli? (łopatologicznie):
Otóż anteny ARL są zbudowane w ten sposób, że wysyła sygnał w górę, czyli antena stoi na maszcie załóżmy 15 metrów i wysyła sygnał w górę. Dlatego Twój kolega słyszał ATC, bo zapewne był w powietrzu, na jakiejś tam wysokości i łapał sygnał z anteny nadającej ATC ;)

Także im jesteś niżej położiny względem anteny ATC tym masz większe szanse, że nie usłyszysz ATC.
prabut
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 74
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 16:30
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: prabut »

Odpowiedż jest prosta. W szybowcu jest radio profesjonalne i ma dużo lepszą czułość niż amatorski skanerek.
Sławek
Awatar użytkownika
Radzyniak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 23:33
Skąd jesteś: EDDL

Post autor: Radzyniak »

Ja podsluchuje tower EDDL siedzac w domu i slychac dwie strony pilotow i kontolerow. Fakt kontrolera duzo slabiej ale da sie zrozumiec. Bedac na lotnisku nie ma problemu obie strony slychac super. Mam Scaner Albrecht AE77H wiec nic bardzo profesjonalnego, taka zwykla ale dobra zabaweczka.

[ Dodano: 2004-05-28, 00:33 ]
Zastanawiam sie czy jakby do scanera dodac lepsza antene taka np. 39 cm czy nie poprawiloby to jakosci odbioru...Moj scaner ma standartowa natene 16 cm...
aviator
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 84
Rejestracja: czw 19 lut, 2004 23:35
Skąd jesteś: FIR Warszawa

Post autor: aviator »

A od kiedy na "szybolach" w Polsce montuje się radiostacje które mają możliwość wyboru innego kanału niż dziewięciu z zakresu 122.1 -122.9?
RS6101 ma niewiele wspólnego z profesjonalnością.... :P
Awatar użytkownika
ToTom
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 364
Rejestracja: pn 05 kwie, 2004 17:35
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: ToTom »

prabut pisze: 2. Chorągwica k.Krakowa
Samoloty powinny być słyszalne przy dobrej antenie wszędzie.
Radistacje TWR znajdują się na lotniskach i zasięg ich jest prawie taki sam.
A ja mam do Chorągwicy max 10 Km.
No to muszę zapożyczyć na chwilę skaner, spradzę i do sklepu!
Ciekawe, czy usłyszę EPKK APP? Łęg mam z dachu jak na dłoni, kopiec Piłsudzkiego w sumie też widzę... Ciekawe.
Dzięki za info
A co do pozwoleń... Mam zdany egzamin na Radiową Jedynkę, czyli w zasadzie mogę radioamatorsko działać, ale z kursu pamiętam, że to nie te częstotliwości. Ale z mojej skromnej wiedzy wynika, że tylko nasłuchując nic złego się nie robi, a wykryć takie coś jest trudno.
Chociaż teraz (po 1 maja) trochę się zmieniło, URTIP ma więcej kasy na działania zaczepne, i wiem, że już skanują pasmo. Na razie jednak zajęli się 2.4 GHz...
Jednak jak napisałem - jak nie nadajesz, to jak wykryją?
Awatar użytkownika
Radzyniak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 23:33
Skąd jesteś: EDDL

Post autor: Radzyniak »

Ja słyszałem,że skanowanie w całej Europie jest legalne, no chyba,że podsłuchujesz np. policje i w jakiś sposób to wykorzystujesz to mogą Cię ukarać a tak podsłuchiwanie "clear to land" czy "request taxi" jest całkiem nieszkodliwe.Na EDDL gdzie ja podsłuchuje jest pełno ludzi ze skanerami i nikt sie z tym nie kryje, dlatego dowiadywałem sie też jak to jest w Polsce, bo wybieram sie na EPWA.
smeru

Post autor: smeru »

Posiadanie skanera i używanie go jest legalne. Z tego co wiem zakazane jest podsłuchiwanie częstotlywości "rządowych" np. BOR, polycja itp. Na Okęciu z podsłuchem trzeba bardzo uważać! gdyż wielu amatorów było już "zgarniętych". Kończy się to zwykle spisaniem i kilkugodzinnym pobytem na lotniskowym posterunku dlatego wolę podsłuchiwać u siebie w domu - odbieram wszystko prócz radaru (mieszkam na 3.5 mili tuż
obok scieżki ILS11 EPWA). Pod względem możliwości oglądania samolotów na żywo (pod płotem np) a tym bardziej podsłuchiwania ATC wciąż jesteśmy w poprzedniej epoce :evil:
Awatar użytkownika
Radzyniak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 23:33
Skąd jesteś: EDDL

Post autor: Radzyniak »

Poważnie tak jest na Okęciu!!!!! To straszne!!Ja miałem w tamtym roku przygode dość nieprzyjemną. Fotografowałem samoloty przy terminalu no i zrobiłem zdjęcie min. 737-700 ELAL (4K-EKD), obserwowałem też samoloty przez lotnetke, no i po wewnym czasie stał obok mnie człowiek który przedstawił się jako szef ochrony linii ELAL, dostałem serie pytań co robię, kim jestem, dokumenty takie sprawy. Byłem już na wielu lotniskach i wiem,że samoloty ELAL są szczególnie chronione ale żeby aż taki cyrk robić. Trzeba uważać na ELAL na EDDF tam można też za fotografowanie ELAL trafić na posterunek, widziałem taką sytuacje. Ale za podsłuchiwanie ciągać po policjach to przesada.
matx1234
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: sob 14 mar, 2009 22:34
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: matx1234 »

Od ostatniego postu minęło trochu czasu.
Zakładam że wyszły nowe modele.
Polecacie jakieś?
Budżet około 300zł.

ps. Jak jest z podsłuchiwaniem w czasie lotu? Trzeba mieć jakieś zezwolenia, czy tak bez pytania? :)
AMD64 x2 5200+, 2GB DDR2, PowerColor HD4850 PCS+, Corsair 450W
mateo72

Post autor: mateo72 »

Z tego co słyszałem, to można mieć na pokładzie, tylko, że podczas startu i lądowania trzeba go wyłączyć,
Ale nie jestem do końca pewny ;)
matx1234
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: sob 14 mar, 2009 22:34
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: matx1234 »

Dzięki za odpowiedź :)

Przeglądałem różne fora i doszedłem do wniosku że byłbym zainteresowany Unidenem UBC30XLT.
Czy ktoś zna jakiś sklep w Krakowie w którym dałoby się go zakupić.
Nie specjalnie interesuje mnie allegro, bo wg. mnie 300zł to dużo i wolałbym sprzęcik odebrać osobiście.

Z góry dzięki za odpowiedź :)
AMD64 x2 5200+, 2GB DDR2, PowerColor HD4850 PCS+, Corsair 450W
Awatar użytkownika
Bober
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 289
Rejestracja: śr 03 lis, 2004 18:36
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Bober »

Na Szlaku(pomiędzy Łobzowską a Krowoderską) jest (a w każdym razie był rok temu) taki sklep,ale kiedyś słynął z nieprzyjemnej obsługi - jak zadałeś jakieś lamerskie pytanie, od razu traktowany byłeś jak "materiał do naciągnięcia".Może się coś zmieniło.
pzdr
bober
W7 Home,ASUS P5KC,Intel Core2 Quad Q9450 2,66 GHz,6 GB RAM,AMD R7 200 Series,
narodowy-socjalizm? Nie , dzięki
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Witajcie
Mam małą prośbę. Czy ktoś znający się na skanerach mógłby mi polecić w miarę dobry, tani skanerek w okolicach 350zł?
Eddie
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 140
Rejestracja: śr 29 sie, 2007 09:59
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Eddie »

Na skanerach sie nie znam, ale moge polecic tani i bardzo popularny ponizszy skaner:
http://avantiradio.pl/go/_info/?id=29&idc=id_23
Awatar użytkownika
Por.Kornel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 72
Rejestracja: pn 21 sie, 2006 15:29
Skąd jesteś: EPOK

Post autor: Por.Kornel »

Wielu spotterów posiada właśnie "trzydziestkę" i uważa ją za bardzo dobry odbiornik, a biorąc pod uwagę niewielkie wymiary jest idealny do spottingu.
Ja pokusiłem się na 92XLT (dziwnym trafem kiedyś były tańsze niż teraz oferowane na tej stronie podanej w poście wyżej) i też nie mam powodów do narzekań - używam go prawie rok i żadnej usterki i innych felerów. Generalnie, ja polecam Unideny, a który dokładnie wybierzesz to nie powinno mieć większego znaczenia, wszystkie dobre ;-D
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Decyzja podjęta. Kupuję Uniden UBC30XLT. Dziękuję bardzo za pomoc.

Pozdrawiam
Ark
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 105
Rejestracja: sob 02 sie, 2008 11:17
Skąd jesteś: EPKK

Deja Vu

Post autor: Ark »

Temat wpisu Deja Vu nie przypadkowo.
Zapewne wielu z Was prowadzi nasłuch EPWA zbliżanie przez internet, pobrany z LiveATC. Dziś słuchałem przez cały dzień i zaskoczyły mnie powtarzające się komunikaty. Tak jakby 20 min. zostało powtórzone po ok. trzech godzinach. Może nie wpadłbym na to ale komunikaty powtórzyły się co do jednego. Sytuacja dość charakterystyczna. Samolot SP-NTV stracił kontakt radiowy z Warszawa - zbliżanie. Zazwyczaj porównuję nasłuch z radarem piopawlu.net. Nie widziałem samolotów komunikujących się z ATC ani za pierwszym, ani za drugim razem.
Ciekaw jestem czemu tak się stało. Czyżby matrix? :lol:
SP-ARK
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Re: Deja Vu

Post autor: superhornet14 »

Ark pisze:. Samolot SP-NTV stracił kontakt radiowy z Warszawa - zbliżanie.

A o której godzinie to się powtórzyło? Ja słyszałem tą sytuację przez skaner. To było około godziny 16 (albo trochę przed)
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Nie widziałem samolotów komunikujących się z ATC ani za pierwszym, ani za drugim razem.
Jeśli to pytanie, wyjaśnienie jest takie: na radarze nie widać wszystkich samolotów, gdyż nie każdy wysyła sygnał ADS-B, no i nie każdy znajduje się w zasięgu radaru.
Ark
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 105
Rejestracja: sob 02 sie, 2008 11:17
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Ark »

superhornet14. To przed 16;00 było za drugim razem. Pierwszy raz był około godziny 14:00.
PZL Belfegor. Tak, wiem. Nie każdy samolot jest widoczny na radarze. Tak niestety było w tym przypadku, a raczej w tych przypadkach.
Dodam jeszcze, że jak pisałem ostatniego posta, tego wczoraj o 17:10, miałem wrażenie, że nadal powtarzają się komunikaty. Zachodziłem w głowę, czy może wcisnąłem funkcję nagrywania w windows media playerze, ale skoro superhornet14 pisze, że słyszał o 16:00 to samo co ja....
SP-ARK
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Ark pisze: To przed 16;00 było za drugim razem. Pierwszy raz był około godziny 14:00.
Ale to chyba niemożliwe żebym słyszał o 16 coś co było 2 godziny temu. :roll: Skaner odbiera wszystko na bieżąco. Jak słyszę, że UPS dostał zgodę na podejście (na 33) to wyglądam przez okno i po chwili go widzę...
Ark
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 105
Rejestracja: sob 02 sie, 2008 11:17
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Ark »

Nie rozumiem tego. Jeszcze mógłbym podejrzewać nieścisłości w przesyłaniu danych przez internet. Jakieś dublowanie się. Bądź co jeszcze. Ty słuchałeś przez skaner, na żywo tego, co ja usłyszałem przez internet jakieś dwie godziny wcześniej. :oops: Sam siebie podejrzewam w tej chwili o jakąś ściemę. Kurcze, nie jestem nastolatkiem, żeby jaja sobie robić. Nie podejrzewam siebie o chorobę psychiczną :lol:. Nawet nie byłem tamtego dnia przemęczony, żeby mieć DejaVu. Chyba, że wybiegam w przyszłość. Jeśli tak, to zacznę grać w totka.
SP-ARK
matx1234
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: sob 14 mar, 2009 22:34
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: matx1234 »

Kiedyś porównywałem EPKK APP ze skanera z live atc... na necie było jakieś 10sec później.
AMD64 x2 5200+, 2GB DDR2, PowerColor HD4850 PCS+, Corsair 450W
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Mam takie pytanie. Czasami jak używam skanera słyszę albo kontrolera albo pilota (np kontroler mówi do pilot lecz jego już nie słyszę) Innym razem jest wszystko ok i słyszę cały dialog. Co może być przyczyną tego zjawiska?? :roll:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Zasięg radiostacji, położenie samolotu w przestrzeni, przeszkody terenowe, propagacja fal w danym dniu, w danej porze.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

RzEmYk pisze: propagacja fal w danym dniu, w danej porze.
To chyba będzie przyczyna. Zasięg samolotu wykluczam ponieważ jak mam te zaniki to nie słyszę żadnego samolotu (nawet lądującego) tylko kontrolera, albo odwrotnie. Przeszkód terenowych nie ma, a do Okęcie mam około 10 km.

Dzięki za pomoc
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Jaka wysokość budynku słuchania ? Ja mieszkam chyba tam gdzie Ty - Piaseczno i jakoś zawsze słyszę wszystko w porządku (4 piętro niskie czyli normalne 3,5 piętra). Tyle tylko, że ja miałem okazje bawić się profesjonalnymi odbiornikami przenośnymi, nie bawiłem się w żadne przerabianie jeszcze.
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Mieszkam w Mysiadle czyli przed Piasecznem. Wysokość? Hmm może z 20 metrów. Te zaniki zdarzają się nawet na powietrzu na polu (jak idę z psem na spacer to biorę skaner do kieszeni) :)


EDIT:
20 m to wysokość budynku. Ja może jestem na wysokości 7m (tak na oko 8-) )
ODPOWIEDZ