Mój pierwszy raz

Dział przeznaczony głównie dla pilotów, latających w sieci VATSIM (zawiera również informacje przydatne wszystkim wirtualnym pilotom, takie jak, np. czytanie map, opis procedur SID/STAR).

Moderator: RzEmYk

progress4
Cadet
Cadet
Posty: 43
Rejestracja: sob 01 lis, 2008 22:45
Skąd jesteś: epnt

Post autor: progress4 »

widze nic z tego nie wyjdzie i dalej bedzie tak ze nowi sie beda logowac tylko poto zeby dostac za swoje od kontrolera bo ten nie rozumie ze jak sie zaczyna to nie wszystko jest zupelnie jasne. ciekawe jak ci kontrolerzy zaczynali... na bank wszystko bylo ok. zapomnijmy moze o calej sprawie bo sie jeszcze nowa klotnia zacznie. niemozna rzecz jasna tradycji polskiej do internetu nie przemycic.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Powtórzę: nie sądzę, że kontroler ochrzani pilota za to, że za późno zacznie np. zakręt w SID, albo poleci z małą odchyłką. Ochrzani jednak, gdy pilot potwierdzi, że umie SID wykonać, a po starcie, nie wiem, poleci gdzieś przed siebie i się będzie motał w zakrętach.
Zrozum, że są nowi i nowi. Jedni są oblatani off-line, latali z mapami, wiedzą z czym, co się je. Drudzy są nowi zupełnie w świecie FS i traktują VATSIM jak zabawe w multiplayer, kompletnie nie wiedząc w czym rzecz, nie umiejąc obsługiwać swojego samolotu, nie mowiac juz o czymś takim jak SID. Takich pilotów też kontroler ma szkolić? Bez sensu według mnie.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
PK

Post autor: PK »

progress4 pisze:widze nic z tego nie wyjdzie i dalej bedzie tak ze nowi sie beda logowac tylko poto zeby dostac za swoje od kontrolera bo ten nie rozumie ze jak sie zaczyna to nie wszystko jest zupelnie jasne. ciekawe jak ci kontrolerzy zaczynali... na bank wszystko bylo ok. zapomnijmy moze o calej sprawie bo sie jeszcze nowa klotnia zacznie. niemozna rzecz jasna tradycji polskiej do internetu nie przemycic.
Nikt kłótni nie zaczyna. Takich postów jak Twój widziałem przez 5 lat ze sto, Konraf jest dłużej to pewno widział więcej. To temat bumerang i wcale nie jest olewany. Część z tych postów zawierała bardzo konkretne propozycje i wiele z nich zostało wdrożonych i przetestowanych. To daje kopalnię doświadczeń i o nich Ci piszemy. To nie jest polska, świecka tradycja, a wiedza zebrana latami. Chcesz to rozwinę dlaczego zloty tylko dla newbies dawały dziwne efekty.

Jak masz konkretną propozycję działań, to opisz ją. Spróbujemy ją skomentować. A jak będzie ciekawa, to Ci pomożemy ją wdrożyć.

Piotr
PS. Proszę - używaj wielkich liter na początku zdań.
progress4
Cadet
Cadet
Posty: 43
Rejestracja: sob 01 lis, 2008 22:45
Skąd jesteś: epnt

Post autor: progress4 »

niemam propozycji... skoro nie wychodzilo o i teraz nie wyjdzie, przepraszam za powtarzanie po innych. powodzenia
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Witam wszystkich.

Od paru dni przymierzałem się na poważnie do przeprowadzenia lotu IFR. Dziś popołudniu ustawiłem się na płycie w celu podglądania innych użytkowników, nie było niestety kontroli.
Jednakże pod wpływem impulsu, upewniając się, że na nikogo nie wpadnę postanowiłem przeprowadzić lot na trasie EPWA-EPGD.

Trasę miałem zaplanowaną wcześniej gdyż od dosyć dawna swoje loty offline planowałem pod kątem Vatsimu z użyciem map, procedur itp.

O swoich zamiarach informowałem przez UNICOM - o to zapis: http://img98.imageshack.us/my.php?image=beztytuuod1.png

Mój callsign to IDA5430

Chciałbym prosić o opinię co było źle, co mam poprawić.
AMD Phenom II x4 965 3.6ghz
Gigabyte Gf460GTX
4GB DDR2 RAM
Viśta Wio Biznes
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

To ten call IDA5430?
Jak tak, to za dużo gadania. Przede wszystkim, jesli w pobliżu nie ma innych maszyn, to nie pisz nic. Jesli są, to i tak zbedne sa te komunikaty, że wznosisz sie do FL220, że na GRU, itp.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Rozumiem

Miałem 2 samoloty startujące sporą chwilę przede mną i będąc jeszcze Warszawie maszynę w okolicach Siedlec, nie wiedziałem, czy zamierza lądować .
AMD Phenom II x4 965 3.6ghz
Gigabyte Gf460GTX
4GB DDR2 RAM
Viśta Wio Biznes
aszczupal
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 79
Rejestracja: wt 29 maja, 2007 19:40
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: aszczupal »

Witam, latam niedawno (rok z hakiem) i przyjąłem takie zasady (jak nie ma kontroli)
jeżeli w promieniu 20mn nie ma samolotu to nic nie piszę...
jak na płycie coś stoi, to info o kołowaniu i t/o ,
jak coś lata w okolicy, to jesze info o wykonywanym SID/STAR, i wysokości...
a jak coś się zbliża na kolizyjnej, to na priv'a i ustalamy co i jak !..

pozdrawiam
Adam

p.s. Uwagi bardziej doświadczonych mile widziane..
pozdrawiam
Adam

Obrazek
Awatar użytkownika
budyniek
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 303
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 11:46
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: budyniek »

A ja kolejny raz polecam biuletyn pl-vacc i "300 stóp na minutę".
Przeczytałem, jako newbie, od deski do deski dzięki czemu uniknąłem wielu typowych błędów.

O UNICOM było w nr 08/05 (33) : http://www.pl-vacc.org/biuletyn/files/index33.html
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Ok dzięki bardzo :)
AMD Phenom II x4 965 3.6ghz
Gigabyte Gf460GTX
4GB DDR2 RAM
Viśta Wio Biznes
Awatar użytkownika
cuube
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 176
Rejestracja: sob 02 sie, 2008 19:49
Skąd jesteś: Bochnia

Post autor: cuube »

No i w końcu odważyłem się polecieć on-line. ;) Co prawda wszystko na unicomie, ale mam nadzieję, że było w porządku. :) Trasa EPGD - EPKK, callsign: SP-CBE - jeśli ktoś mnie spotkał to prosiłbym o opinie. :)

P.S. Mimo, że to tylko unicom to jednak większa radocha niż off-line. :D
Awatar użytkownika
Aaben
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 236
Rejestracja: czw 22 maja, 2008 18:39
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: Aaben »

http://www.vataware.com/flight.cfm?id=2653307

Uwagi? Proszę bardzo: nie miałeś w remarks "newbie", callsigny ładnie jest pisać bez "-", prędkość przelotowa 280kts dla B-738? Zobacz sam, ile Ci wyszło, tam powinno być GS. W wysokości przelotowej nie poprzedziłeś cyferek FL, więc pokazało bzdury. 235? albo FL210, albo FL230, bo leciałeś na wschód.

A to tylko uwagi z poziomu samego planu lotu ;)

Generalnie całkiem nieźle, na pewno o wiele lepiej niż duża część świeżo upieczonych mistrzów wolantu, bo trasa przyzwoita, pominę samozwektorowanie się na 25 :x
Galimex pisze:w moim mniemaniu mam 100% racji.
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Aaben pisze:callsigny ładnie jest pisać bez "-"
BTW, podczas instalacji FSInn pojwia się pole konfiguracji PID, hasła i callsignu na VATSIM z dopiską:
Your callsign: (for example XX-XXX)
Obrazek
Awatar użytkownika
Aaben
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 236
Rejestracja: czw 22 maja, 2008 18:39
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: Aaben »

Stasiu, wyluzuj z tym callami. Tak chcą kontrolerzy, bo o wiele wygodniej im (nam) pracować, po prostu ułatwia to robotę. Więc w swoim interesie przekazuję to innym; wymyślanie ciekawostek z instalacji programów i problemów z patrzeniem na swoje statystyki jest owszem zajmujące, ale nikomu nie pomaga.

Dla Twojej informacji - ja również zacząłem z "dashem", ale po przeczytaniu uwag co do tego zmieniłem swój znak wywoławczy.
Galimex pisze:w moim mniemaniu mam 100% racji.
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Niedawno zakończyłem pierwszy lot z voice, callsign IDA5430

O locie nie będę pisał bo nie ma o czym, przepraszam i dziękuję za wyrozumiałość kontrolera z Wieży EPWA (, z którym w nerwach się nie pożegnałem), approach EPWA, radaru Warszawa, i Wieży na Balicach.
AMD Phenom II x4 965 3.6ghz
Gigabyte Gf460GTX
4GB DDR2 RAM
Viśta Wio Biznes
ciemny21
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 273
Rejestracja: wt 18 paź, 2005 17:57
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: ciemny21 »

Z ciekawości... w jaki sposób utrudnia ?
Marcin
Awatar użytkownika
Aaben
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 236
Rejestracja: czw 22 maja, 2008 18:39
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: Aaben »

Kiedy słyszysz w słuchawkach Sierra Papa Alfa Bravo Charlie i okazuje się, że nie ma samolotu SPABC, i musisz napisać jeszcze raz dla SP-ABC.

Mniej więcej.
Galimex pisze:w moim mniemaniu mam 100% racji.
Artur Grabski
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 127
Rejestracja: pn 26 maja, 2008 17:40
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

Post autor: Artur Grabski »

IA5430 tragedii niebyło, całkiem przyzwoicie, to tyle od APP.

Kiedyś Kszersz napisał że "-" jest tylko namalowany na samolocie i w planie lotu się go nie używa. Dobrze by było aby tą zasade stosować bo

-TWR: SPABC dobry wieczór, macie zgode do EPKK.....
SPABC: mamy zgode....
SP-ABC: dobry wieczór, w dolocie do N prosimy o zgode na wejsćie w CTR

Masz dwa samoloty o prawie identycznych call i wynikną z tego tylko kłopoty.

Artur

PS Taki mały OT.
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Artur Grabski pisze:IA5430 tragedii niebyło, całkiem przyzwoicie, to tyle od APP.
Teraz jak mi emocje opadły to napiszę, że w życiu nie doświadczyłem jeszcze takiej dawki stresu jak wczoraj, nie trafiałem kursorem na przyciski autopilota bo mi ręce latały :)
AMD Phenom II x4 965 3.6ghz
Gigabyte Gf460GTX
4GB DDR2 RAM
Viśta Wio Biznes
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Ale to chyba normalne ;) Człowiek zazwyczaj się tak zachowuje- jak np. robimy coś pierwszy raz. Jest to coś nowego, nieznanego- dlatego się stresujemy albo boimy :D
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

No i przyszła kolej i na mnie. Zrobiłem sobie dzisiaj dwa loty online na trasie EGGP-EGAE i powrót, bez kontroli, ale celowo, żeby nie było stresu na pierwszy raz i chodziło mi też o przetestowanie konfiguracji oprogramowania. Wszystko było prawie oki. Następny raz będzie z kontrolą.
Ale moje pytanie dotyczy barometru, otóż na podejściu do EGAE ciśnienie odczytane z METAR za pomocą servinfo 30.30 natomiast w fsx tzn po wciśnięciu "B" było 29.92. Trochę się zamotałem ale zastosowałem się do tego z METAR. no i okazało się że wylądowałem prawie w połowie pasa i ledwo wyhamowałem. Jak to ma być z tym ciśnieniem? Może mam coś w SB4 źle ustawione. Latam na fsx acceleration.
pkris
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 211
Rejestracja: pt 09 lis, 2007 11:00
Skąd jesteś: Rybnik

Post autor: pkris »

A skąd bierzesz pogodę ?

Masz ASX albo FSMeteo ? Jeśli tak, to masz zaznaczone Enable Vatsim downloads (ASX) lub VATSIM weather (FSMeteo) ?

Jeśli żadne z powyższych, to czy masz zaznaczone w opcjach SB4 Enable SquawBox weather control ?
Obrazek
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

Mam ASX ale podczas tych lotów nie było włączone. Natomiast w SB jest zaznaczone "Enable SquawBox weather control" i download frequency every 5 min.
pkris
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 211
Rejestracja: pt 09 lis, 2007 11:00
Skąd jesteś: Rybnik

Post autor: pkris »

A miałeś co 5 minut w oknie SB komunikat " Weather updated......" ?
Obrazek
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

tak, miałem na bank. A czy wciskanie literki "B" powinno zawsze pokazywać właśnie ciśnienie takie samo jak w METAR?
pkris
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 211
Rejestracja: pt 09 lis, 2007 11:00
Skąd jesteś: Rybnik

Post autor: pkris »

No to jeszcze jaki windows i jaki samolot i prośba o podawanie jak największej ilości szczegółów bez pytania i przypomnienie sobie ósmego punktu regulaminu :)
Obrazek
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

No to jeszcze jaki windows i jaki samolot i prośba o podawanie jak największej ilości szczegółów bez pytania
Wiem ale wydawało mi się to bez znaczenia dlatego napisałem tylko jaki fsx. Sprawdziłem takie coś: Zalogowałem się na EGGP i odczytałem METAR z ATIS i podawali ciśnienie 29.92 czyli 1013 natomiast ciśnienie z METAR servinfo jest inne bo 1033. Może poprostu nie przejmować się tym co servinfo mówi?

Natomiast co w sytuacji kiedy np na EGAE nie ma kontroli i nie ma ATIS. Czy stosować się do ciśnienia jakie wyskakuje po przyciśnięciu literki "B"?

Samolot: Wilco A320
Winda XP SP3
FSX ACCELERATION
SB4
JeV
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 447
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:33
Skąd jesteś: z vaccu

Post autor: JeV »

Twoja pogoda w FS musi odpowiadać tej która jest w METARach. Inaczej nie ma to sensu.

Prawda jest też taka, że wystarcza opcja "real world weather" w ustawieniach pogody w FS (wtedy trzeba dezaktywować tą w SB4). Nie ma problemu dopóki w obu źródłach są dane z tego samego okresu, i gdy podejmując kluczowe decyzje kierujesz się METARami vatsimowymi.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Czy stosować się do ciśnienia jakie wyskakuje po przyciśnięciu literki "B"?
Nie, bo FS myśli, że na całym świecie TA to 18000 stóp i powyżej tej wysokości po wciśnięciu B ustawia ciśnienie standardowe.
pkris
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 211
Rejestracja: pt 09 lis, 2007 11:00
Skąd jesteś: Rybnik

Post autor: pkris »

Nie do końca Dymitr. W add-onach w tym w Wilco zależy od tago, jaką TA masz ustawioną w FMC.
Poza tym tu chodzi o podejście czyli z pewnością poniżej 18000ft.

1. Nie we wszystkich samolotach "B" ustawia ciśnienie - w Wilco chyba właśnie nie ustawia ale moge sie mylić - sprawdź sam. Możesz też w samym FSX mieć ten klawisz przedefiniowany.
2. Jak lecisz online to METARa nie sprawdzaj w SI tylko w SB ( komenda .metar XXXX)
3. Jeśli nawet miałeś źle ustawione ciśnienie nie mogło to mieć wpływu na to, że wylądowałeś w połowie pasa jeśli podchodziłeś wg ILSa lub z widocznością ( chyba, że podchodziłeś VOR/DME i kierowałeś się wysokościami na mapie w określonej odległości od VORa)
Obrazek
Awatar użytkownika
Aaben
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 236
Rejestracja: czw 22 maja, 2008 18:39
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: Aaben »

W Wilco A320 jak masz do ustawiania cyferki w oknie z ciśnieniem, ustaw B, a później przekręć do ciśnienia w METAR z SB, mi też często FS czyta ciśnienie o 1hpa niższe/wyższe niż to w FSINN - niezależnie od samolotu. Nie zagłębiałem się. Reszta pogody jest ok.

Czasem są opóźnienia w ATIS kontrolerów, Piotr dobrze mówi co do sprawdzania.
Galimex pisze:w moim mniemaniu mam 100% racji.
pkris
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 211
Rejestracja: pt 09 lis, 2007 11:00
Skąd jesteś: Rybnik

Post autor: pkris »

Zgadza się Andrzej ale tu jest mowa o różnicy 20 hpa.
Albo nacisnąłeś B powyżej TL ustawionego w FMC albo faktycznie ciśnienie było 1013 a SI po prostu miał jakis stary metar. Poekserymentuj.
Obrazek
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

Nie, bo FS myśli, że na całym świecie TA to 18000 stóp i powyżej tej wysokości po wciśnięciu B ustawia ciśnienie standardowe.
Wiem że powyżej 18000 "B" zawsze ustawia na 29.92 ale mi chodzi o ciśnienie w czasie podejścia czyli na poziomie poniżej 10000 stóp, bo wtedy naciskanie co jakiś czas zmienia ciśnienie. Swoją drogą w zależności od czego zmienia się TA - np. wysokość terenu itp?
W add-onach w tym w Wilco zależy od tago, jaką TA masz ustawioną w FMC.
Ja mam ustawione na 18000 w FMC.
Jak lecisz online to METARa nie sprawdzaj w SI tylko w SB (komenda .metar XXXX)
To jest chyba najistotniejsza informacja. Do tego będę się stosował. Bo w zasadzie moje wątpliwości powstały z przez Servinfo.
3. Jeśli nawet miałeś źle ustawione ciśnienie nie mogło to mieć wpływu na to, że wylądowałeś w połowie pasa jeśli podchodziłeś wg ILSa lub z widocznością ( chyba, że podchodziłeś VOR/DME i kierowałeś się wysokościami na mapie w określonej odległości od VORa)
Lądowałem wg ILSa i problem zauważyłem kiedy na wysokości 2500 przestawiłem ciśnienie wg servinfo na 30.50 bo tak mi podawał, i okazało sę ze jestem o 500 stóp za nisko więc samolot zaczął się wznosić.
W Wilco raczej nie jest wszystko jedno jakie ciśnienie dla ILS-a bo w FCU Arbuza jest zakładka APPR, gdzie ustawia się ciśnienie lotniska na którym się ląduje. Do tej pory ustawiałem literką "B" i przepisywałem do FCU - ale gdy latałem offline i wszystko było oki. Lądowanie zawsze na początku pasa bez problemu.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Nie do końca Dymitr. W add-onach w tym w Wilco zależy od tago, jaką TA masz ustawioną w FMC.
W takim razie przepraszam, myślałem, że opcja ta jest tak podstawową funkcją FSa, że nie bierze pod uwagę ustawień zaawansowanych dodatków.
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

No i znalazłem błąd. W opcjach fsx-a miałem ustawione Weather themes zamiast real world weather. :( Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Idę latać...
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

skalarki pisze:Swoją drogą w zależności od czego zmienia się TA - np. wysokość terenu itp?
Zależy od kraju.
viewtopic.php?t=6323&highlight=transition+level - punkt 8
W add-onach w tym w Wilco zależy od tago, jaką TA masz ustawioną w FMC.
Ja mam ustawione na 18000 w FMC.
TA i TL ustawiasz na takie, jakie obowiązują w danym kraju.
Lądowałem wg ILSa (...)na wysokości 2500 przestawiłem ciśnienie (...) samolot zaczął się wznosić.
Jak już podchodzisz do lądowania wg. ILSa, to przestawienie wysokościomierza nie zmieni Ci wysokości. Chyba, że mówisz o locie przed przechwyceniem glide slope.
PS. viewtopic.php?t=193&highlight=transition+level
W Wilco raczej nie jest wszystko jedno jakie ciśnienie dla ILS-a
Jest wszystko jedno, bo ILS to system niezależny od ciśnienia.
No i znalazłem błąd. W opcjach fsx-a miałem ustawione Weather themes zamiast real world weather. :(
To NIE jest rozwiązaniem problemu, bo teraz może zaistnieć rozbieżność pomiędzy tym co ściągnie FS z jego serwerów meteo, a tym co będzie na VS...
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

Zrobiłem tą trasę ponownie i było oki.

Dzięki Rzemyk za wyjaśnienia.
To NIE jest rozwiązaniem problemu, bo teraz może zaistnieć rozbieżność pomiędzy tym co ściągnie FS z jego serwerów meteo, a tym co będzie na VS...
Jest na tyle, że teraz w fsx, sb4 i servinfo mam takie same wartości. Pewno że może wystąpić rozbieżność bo fsx ściąga pogodę co 15 minut a w tym czasie może się zmienić dużo.

Będę robił tak: METAR z SB4 dla lotniska docelowego i ręczne ustawanie ciśnienia zamiast "B", będzie oki?
Jak już podchodzisz do lądowania wg. ILSa, to przestawienie wysokościomierza nie zmieni Ci wysokości. Chyba, że mówisz o locie przed przechwyceniem glide slope.
tak to było właśnie przed przechwyceniem G/S
pkris
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 211
Rejestracja: pt 09 lis, 2007 11:00
Skąd jesteś: Rybnik

Post autor: pkris »

skalarki pisze:Jest na tyle, że teraz w fsx, sb4 i servinfo mam takie same wartości. Pewno że może wystąpić rozbieżność bo fsx ściąga pogodę co 15 minut a w tym czasie może się zmienić dużo.
NIE. Zdecyduj się na jedno źródło pogody.
Albo FSX albo SB4. stosowanie obu na raz jest bez sensu i źródłem problemów a nie ich rozwiązaniem.
Skoro masz ASX to najlepiej to wybierz jako źródło pogody a reszte powyłączaj.
Jeśli nie to z SB.

skalarki pisze:Będę robił tak: METAR z SB4 dla lotniska docelowego i ręczne ustawanie ciśnienia zamiast "B", będzie oki?
Jakkolwiek stosowanie klawisza B jest mało "as real... " to jednak polecam Ci tą metodę + ewentualne dokręcenie o ten 1 - 2 hpa do METARa.
Naciskając B i widząc, że przestawiło się na np. 1040 podczas, gdy w METARze jest np 1020, wiesz, że coś masz nie tak z pogodą i nawet jak ręcznie przestawisz na 1020, będziesz na złej wysokości bo w tym przypadku u Ciebie za oknem jest 1040.

Jeśli natomiast METAR mówi QNH1020 a Ty po naciśnięciu B masz 1020 +/- 2 hpa , wiesz , że pogoda za oknem twojego samolotu jest taka sama jak w metarze.

Zatem klawisz B używany świadomie, nie jest może as real ale jest swoistego rodzaju narzędziem diagnostycznym pod tytułem " czy pogoda ściągnięta do mojego fsa jest zgodna z METARem".
Obrazek
Awatar użytkownika
skalarki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: sob 05 sty, 2008 21:11
Skąd jesteś: EGBB

Post autor: skalarki »

To co piszesz ma sens. Wiem o co chodzi.
NIE. Zdecyduj się na jedno źródło pogody.
Albo FSX albo SB4. stosowanie obu na raz jest bez sensu i źródłem problemów a nie ich rozwiązaniem.
Skoro masz ASX to najlepiej to wybierz jako źródło pogody a reszte powyłączaj.
Jeśli nie to z SB.
Ustawiłem sobie pogodę z ASX, wyłączyłem SB4 - ale nie wiem jak wyłączyć pogodę w FSX - nie ma takiej opcji - albo jej nie znalazłem?
pkris
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 211
Rejestracja: pt 09 lis, 2007 11:00
Skąd jesteś: Rybnik

Post autor: pkris »

Zaczynasz sie prosić o ostrzeżenie za totalną niechęć do samodzielności.

Jak wejdziesz na kompozycje pogody, to co pisze w pierwszej pozycji w nawiasie ?
Obrazek
ODPOWIEDZ