Windows 10 a FS2004/FSX

Tutaj dyskutujemy na tematy niekoniecznie związane z lotnictwem.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Windows 10 a FS2004/FSX

Post autor: konraf »

Witam

Czy ktoś z Was już zaktualizowały system do Windows 10? Jeśli tak, to czy nie ma problemów z FS9/FSX oraz z dodatkami/programami do tych symulatorów?

Pozdrawiam
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Ja zaktualizowałem ale niestety na jakimś etapie aktualizacji stało się coś nie tak i nie mogę aktywować Win 10. Przedstawiciel Microsoftu w rozmowie telefonicznej przeprosił za utrudnienia wynikające z przeciążenia serwerów i zasugerował by zainstalować stary system i poczekać na ponowną aktualizację lub kupić Win 10 niezależnie od posiadanego systemu, który może być zaktualizowany.

Sugeruję wstrzymać się z jakimikolwiek działaniami do czasu odciążenia serwerów.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Witam

A skusiłem się i zrobiłem aktualizację z Win7. Poszło bez problemów. System automatycznie się aktywował. Nie musiałem podawać żadnego klucza.
Ponoć to jest tak, że jak się robi aktualizację, to klucza nie potrzeba.
Co ciekawe, gdyby się chciało zrobić czystą instalację Win 10, to też najpierw należy zrobić aktualizację w Win 7/8, potem specjalnym narzędziem od MS zrobić dysk instalacyjny (np. na pendrive) i z niego odpalić instalator (spod działającego/uaktualnionego Win7/10). Instalator zapyta, czy pozostawić pliki użytkownika, czy zrobić czystą instalację.

Jak na razie wszystko działa poprawnie.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Adam73
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 21:18
Skąd jesteś: POZnan*

Post autor: Adam73 »

Bartek, a FS? wszystko działa? dodatki itp? :)
Windows 10 HE 64Bit, Gigabyte Z390 Gaming X, Intel I7-9700K, Ram: 16GB, GeForce RTX270, 2xSSD, 1xM2
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Sprawdziłem samego FSX + PMDG 737NGX. Działa.
Natomiast po dwóch dniach obcowania z Windows 10, to wrażanie mam mieszane. Inny wygląd w stosunku do Win 7 to fakt (acz posiadacze Win 8/8.1 pewnie są już przyzwyczajeni).
Reszta taka se. Bardzo mocno ograniczona ingerencja w zaawansowane ustawienia systemu (a lubię sobie poustawiać to i owo).
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

acz posiadacze Win 8/8.1 pewnie są już przyzwyczajeni
Posiadacza Win 8.1, którzy był z Win 8.1 zadowolony zdecydowanie przyzwyczajony nie jest.

Mam generalnie wrażenie, że o ile w Win 8.1 "nowe" i "stare" działało równolegle bardzo ładnie i można było np. konfigurację ograniczyć niemal wyłącznie do starego, dobrego Panelu Sterowania, to tutaj jest inaczej - część rzeczy migrowano do nowych "Ustawień", część pozostawiono...

FSX póki co chodzi ładnie - ale nie jakoś widocznie lepiej niż na Win 8.1.

Nie miałem problemu z żadną instalacją dodatków i z działaniem dodatków.

O ile jestem zasadniczo zadowolony z wydajności (ale to może być kwestia świeżego systemu) to mam (czysto subiektywne i niewymierne) wrażenie gorszego multitaskingu. Tak jakby system zoptymalizowano pod urządzenia mobilne zakładając, że więcej niż 2 działania na raz nie będą miały miejsca. Jakaś instalacja w jednym oknie + przetwarzanie danych w drugim powodują, że przy pisaniu tego posta mam chwilowe przycinki... no to mi się w Win 8 i wcześniej nie zdarzało.
Ponoć to jest tak, że jak się robi aktualizację, to klucza nie potrzeba
Tak powinno być. O ile serwer działa jak trzeba i akurat można się połączyć. Jeśli się nie uda i nasz komputer trafi do kolejki aktualizacyjnej - trudno powiedzieć co się stanie. Niektórzy piszą, że po kilku godzinach nastąpiła aktualizacja - u mnie nie nastąpiła przez 72 godziny i w końcu całą aktualizację powtórzyłem. Jakoś straciłem wiarę w automat po tym jak infolinia nie była w stanie określić czy aktualizacja nastąpi, czy nie - dział techniczny niestety nie odpowiadał konsultantowi, więc ten zasugerował telefon później. Z zaznaczeniem, że później to najlepiej za kilka dni...

Przy drugiej aktualizacji - system się aktywował bez problemu. Czystej instalacji nie mam odwagi próbować - za dużo nerwów i czasu na to schodzi.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Właśnie gdyby nie czasochłonność instalacji wszystkiego od zera to bym się skusił na czystą instalację. Obecny system Win 7 mam ponad 3 lata i już lekko było czuć, że jest zasyfiony. Teraz ana to wlazł Win 10 więc też pewnie nie działa tak, jak powinien.

Jeszcze muszę doczytać jak to jest z tą czystą instalacją, bo znalazłem sprzeczne informacje. Na pewno trzeba skorzystać z tego narzędzia
https://www.microsoft.com/pl-pl/softwar ... /windows10
ale potem są rozbieżne opinie, gdyż to narzędzie wykonuje dysk/USB startowe i jedni piszą, aby z tego odpalić kompa, inni, że odpalić instalator z poziomu działającego systemu.

Tak czy siak, na razie z czystą instalacją się wstrzymam. Za dużo roboty.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Mogę się podzielić doświadczeniem ;) wypróbowałem obu metod użycia narzędzia i obie dały ten sam rezultat - brak aktywacji.

Tu dużo może zależeć od tego jak masz zapisany klucz swojego windowsa. Z tego co wyczytałem - jeśli jest zapisany w UEFI (czyli takim nowoczesnym BIOSie) to nie powinno być problemu. Moje problemy mogą wynikać z tego, że system podczas uaktualnienia nie wpisał klucza do UEFI i po czystej instalacji nowy system nie widział starego klucza, a nie da się go w żaden inny sposób podać. Funkcja "zmień klucz" pozwala dodać jedynie klucze dedykowane do Win 10.

Ostatecznie - u mnie "czysta instalacja" polegała na czystym Win 8 i aktualizacji do 10.



Nowe obserwacje systemu potwierdzają to co napisałem poprzednio - obciążający proces może zamulić inne aplikacje. Dwa obciążające procesy potrafiły spowodować zawieszenie komputera. To mi się w win 10 nie podoba.

Ale z drugiej strony - jest parę funkcji, które mi się podobają i cały czas mam wrażenie, że wszystko działa trochę szybciej i lepiej (pod warunkiem, że działa jeden proces na raz).
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez wojtek_84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Hmm, u mnie mowa o laptopie więc klucz do Win 7 mam na naklejce pod laptopem.
Natomiast po aktualizacji do Win10, po sprawdzeniu w opcjach systemu aktualnego klucza okazuje się, że jest w ogóle jakiś dziwaczny ale....odpalenie np. SiSoft Sandra (czy innego programu do diagnostyki komputera) pozwala podejrzeć nowy klucz Win 10.

U siebie robiłeś instalację Win 8 i potem do Win 10 poprzez Windows Update czy zrobiłeś sobie ten dysk/USB startowy?
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Robiłem w sumie na 3 sposoby.

1. Zwykła aktualizacja Win 8.1 do Win 10. Raz bez aktywacji. Dwa razy - aktywował się.
2. Aktualizacja za pomocą tego narzędzia do aktualizacji - wybrana z listy opcji tego narzędzia. System nie aktywował się.
3. Czysta instalacja za pomocą dysku flash stworzonego przez narzędzie do aktualizacji. System nie aktywował się.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

A pytanie o punkt 3. Czy jak robiłeś dysk flash, to robiłeś go na systemie Win 10 poprawnie aktywowanym?
Z tego co doczytałem, to jeśli się zaktualizuje Win 7/8 do Win 10 system się sam ładnie aktywuje (tak było u mnie). Jeśli teraz na tym zrobimy dysk flash, to wtedy przy czystej instalacji ponownie samo się aktywuje.
Ponoć jeśli się raz dobrze aktywowało, to jakieś tam ID sprzętowe zostało zapamiętane przez MS i już przy czystej instalacji nie musi nic aktywować. Wygląda więc na to, że nie można sobie stworzyć tego dysku startowego na np. Windows 7. Musi być zrobiony na aktywowanym systemie Windows 10 (aktywowanym).
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

A pytanie o punkt 3. Czy jak robiłeś dysk flash, to robiłeś go na systemie Win 10 poprawnie aktywowanym?
Tak. To nic nie zmieniło.
tomi5
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: sob 16 lip, 2005 02:48
Skąd jesteś: Krotoszyn

Post autor: tomi5 »

Ja zaktualizowałem do Win10 i nie chce mi się uruchomić fs9. Czy muszę zrobić format, zainstalowć WIN7 zaktualizować do WIN10 i wtedy zainstalować FS9?
i5 9600 KF , MSI MPG Z 390 GAMING PRO CARBON, 32 GB RAM G-SKILL, SAPPHIRE RX 580 8 GB SE, SSD SAMSUNG 850 PRO, WIN 10 PRO 64 bit
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Po prostu odinstaluj FS9 i zainstaluj go ponownie.
ewelinka
Cadet
Cadet
Posty: 0
Rejestracja: śr 08 lip, 2015 19:22
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: ewelinka »

A ja się ciągle waham. Nie mieliście problemów ogólnie z plikami? Zostały Wam, czy zostały usunięte?
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Aktualizacja przez Media Creation Tool jest prosta, nie wymaga przygotowywania płyt czy innych pendrive'ów (bo instalator sam sobie tworzy wirtualną partycję boot), i wszystkie pliki plus programy powinny pozostać w stanie nienaruszonym, i to z mojego doświadczenia ma miejsce (te które nie pozostaną lub z innych powodów nie będą działać prawidłowo, instalator wymienia z nazwy i każe odinstalować). Problem może pojawić się z kontem użytkownika, bo do pełni funkcjonalności Windows 10 potrzebuje konta Microsoft zamiast konta lokalnego. Migracja z lokalnego na konto Microsoft w chmurze czasem miesza z Menu Start, z jakichś dziwnych powodów (2 na 3 przypadki u mnie; nie wyświetlają się prawidłowo ikony programów i kafelki). Rozwiązaniem jest wtedy założenie nowego konta użytkownika, i to trzeba mieć na uwadze np. dla plików FSX/FS9 zapisywanych w C:\Users\. Sam symulatorów nie testowałem jeszcze w sposób dostateczny, ale przynajmniej FSX wydaje się działać poprawnie po migracji z 8.1 64bit (GSX wymagał ponownej aktywacji, nie wiem jak będzie z PMDG).
lockheed200304
Cadet
Cadet
Posty: 23
Rejestracja: czw 28 maja, 2015 18:28
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: lockheed200304 »

A jak wygląda kompatybilnoś Windows10 z PMDG 777, PMDG 747, oraz yokiem od Saiteka? Z postów Wojtka wynika, że zainstalował Windows10, a na swoim blogu opublikował pierwszą część recenzji Triple seven, na podstawie tego wnioskuję, że 777 działa z Windows10 :D . Wolę się jednak upewnić. Nie wiem jeszcze jak wygląda kompatybilnoś z resztą.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

A jak wygląda kompatybilnoś Windows10 z PMDG 777 (...) na podstawie tego wnioskuję, że 777 działa z Windows10
Bezproblemowo. Słusznie wnioskujesz :)

Zastrzegam, że 777 instalowałem PO aktualizacji do Win 10 więc nie wiem jak będzie działał jeśli zrobisz aktualizację z zainstalowanym.
lockheed200304
Cadet
Cadet
Posty: 23
Rejestracja: czw 28 maja, 2015 18:28
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: lockheed200304 »

Dzięki za odpowiedź. I tak 777 dotrze do mnie dopiero we wtorek, albo środę ( wszystko zależy od listonosza :evil: ) a jak zaktualizował bym później to najwyżej przeinstaluję 777. A wie ktoś może co z 747 i yokiem od saiteka?
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Po przejściu z Win7 na Win10 (bez odinstalowywania czegokolwiek) przy każdym uruchomieniu FSX, system żąda podania klucza aktywacyjnego do Acceleration. Po wprowadzeniu i sprawdzeniu uruchamia się bez problemów. Trochę to jednak uciążliwe. Czy ktoś miał podobny przypadek i czy jest na to jakaś rada?

[ Dodano: Śro 28 Paź, 2015 22:31 ]
Problem rozwiązany. Trzeba było przeinstalować, tak jak kilka innych aplikacji, program Antyvirusowy.
Stanel
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

U mnie niestety po aktualizacji z Win7 (już nieco "zużytego") są pewne problemy. Systemu używam na laptopie.
Przykładowo, uruchamiam lapka i raz włącza się z predefiniowaną jasnością ekranu, a kolejnym razem z jasnością na 100%.
Albo komputer się uruchamia, pojawia się pulpit ale poza kursorem wszystkie ikony są jakby zamrożone i lapek jakby coś jeszcze mielił ale gdy nic nie zrobię, to w takim stanie zawieszenia jest cały czas. Należy kliknąć myszką na pulpit, ekran się od nowa ładuje, już wszystko działa na pulpicie ale nie ładują się wszystkie aplikacje widoczne w pasku zadań obok zegarka. Praktycznie pokazuje się tylko ikona zasilania.
Tak więc muszę się zebrać na instalację na czysto Windowsa 10.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Spróbuj uruchomić bez antywirusa bo standardowy defender Win10 ma z każdym jakiś konflikt. Na stałe defendera można wyłączyć jedynie poprzez wpis do rejestru. Przećwiczyłem to już.
Stanel
aviogene
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: ndz 13 gru, 2015 00:51
Skąd jesteś: Elbląg

Post autor: aviogene »

Też miałem problem z instalacją na W10, ale udało się po wyłączeniu zapory.
montini
Cadet
Cadet
Posty: 0
Rejestracja: pt 19 lip, 2019 20:05
Skąd jesteś: Toruń

Post autor: montini »

Mam win 10. Z fox nie ma problemu. Gorzej z GSX (Pojazdy nie mają kół, paliwo przyjeżdża bez cysterny, bagażówka ciągnie tylko 3 wagon....
ODPOWIEDZ