Ostre - nieostre (problem z teksturami)

Problemy techniczne związane ze sceneriami (lotniska, mesh, landclass, tekstury) płatnymi i darmowymi.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Masz dosyć mały dysk, nie jest prawie pełen albo mocno pofragmentowany?
Maverick
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 08:31
Skąd jesteś: Łódź

Post autor: Maverick »

Ostatnio przeinstalowałem windowsa XP i zrobiłem defragmentacje dysku, i było wszystko ok dopiero później coś się posypało :( Tak w ogóle to bardzo czuły jest ten fs2004 na różne zmiany.

Pisz poprawnie.
Ostatnio zmieniony pn 15 sie, 2011 20:14 przez Maverick, łącznie zmieniany 2 razy.
Courage1
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: sob 03 wrz, 2011 13:23
Skąd jesteś: Przysucha

Post autor: Courage1 »

Witam,

Mam problem; po przeczytaniu wątku postanowiłem zmodyfikować swój plik fs9.cfg, zrobiłem wszystko tak, jak radziliście, zapisałem i odpaliłem FS'a. Moje zabiegi nie przyniosły rezultatu, a plik cfg wrócił do poprzednich ustawień. Czynność powtórzyłem i zaznaczyłem we właściwościach pliku "tylko do odczytu", żeby mi program ustawień nie zmienił. Po tym zabiegu nie mogę odpalić symulatora. Wyskakuje mi komunikat:
"Flight Simulator cannot run from restricted user account and will now quit. Please log on using an administrator account and restart Flight Simulator", problem znika gdy "odhaczę" tylko do odczytu; tylko że wtedy wiadomo: wraca do swoich parametrów.
Rzecz jasna jestem zalogowany jako administrator (jest to jedyne konto na tym komputerze), próbowałem też uruchomić program poprzez PPM->Uruchom jako administrator i też nic. Mój symulator ma ustwiony tryb zgodności z XP SP2, latam na Windowsie 7 64-bitowym.
Piterson
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 maja, 2007 23:12
Skąd jesteś: EPWA, EPBC

Post autor: Piterson »

Witam. Mam następujący problem: przed startem, w czasie dep (każde lotnisko np. EPWA, EPGD od DD itp) textury dookoła samolotu są ok., jest ostro, fps w normie, ogólnie bajka. Natomiast po wykonanym locie, po wylądowaniu taxiwaye, standy - ogólnie podłoże w obrębie ok. 50 m dookoła samolotu wygląda jak jedna plama, która porusza się razem z samolotem. Nie widać wówczas dróg kołowania, co uniemożliwia taxi. W widoku "z góry" z dalszej odległości już wszystko widać, jest ostre i tylko tak można dokończyć lot (widać samolot wielkości 2 cm z panoramą na płytę lotniska). Podejrzewam, że powodem może być brak pamięci podręcznej, tj. zostaje ona wykorzystana w trakcie lotu, a na podejściu textury się nie ładują, chociaż z drugiej strony poza rejonem w/wym plamy textury np. budynki, drogi kołowania są ok.
FSX SP1i2, UTX+patch, GEX2.0, REX2.0, ASX, E170 Wilco, ATRF1.
Core 2Duo E8400@3,6 ghz, 3 GB RAM, ASUS 8800GTS 512.

P.S. jednak nie dotyczy to wszystkich lotnisk. Zauważyłem, że z mniej złożonymi sceneriami np. UKBB free jest ok i po 1,5 h locie nic się nie rozmywa.
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Problem z texturami

Post autor: Art.Jan »

Witam
Mam problem w FS9 z texturami nad Krakowem. Mam nowego kompa Intel Core 2 Duo, E8300 2,83 Ghz, GTX 260, 2GB DDR2, i korzystam z dodatków patch 9.1, REX, UTX, Zinertek Water, Ground Environment, Ultimate Night Environment, ATR 72-500 Flight1, EPKK 2012, Obraz jest fatalny. Dołaczam zdjęcie. Widać na nim jak źle wygląda woda i gdzie się kończy Kraków. Za Krakowem nie wczytuje żadnych tekstur. Co z tym zrobić?
Załączniki
1.jpg
1.jpg (95.76 KiB) Przejrzano 24818 razy
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Jeszcze jedno zdjęcie z Seattle.
Załączniki
2.jpg
2.jpg (106.59 KiB) Przejrzano 24813 razy
piter747
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 96
Rejestracja: pt 04 cze, 2010 01:14
Skąd jesteś: EPLU

Ostre nieostre

Post autor: piter747 »

Panowie, co z tematem ostrości i nagłej nieostrości tekstur? Właśnie przerabiam temat w FSX..Za radą Stanisława wyczyściłem system i niestety to nie to....scenerie nadal rozmazane. Po włączeniu pauzy i powrocie do menu grafiki komp przelicza grafikę i powrót daje efekt pięknej ostrej scenerii... Na krótką chwilę...co robić w FSX? Bo powyżej przedstawione rozwiązania tyczą się FS2009.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Zacznij od podania niezbędnych informacji, bez tego szansa na wywróżenie rozwiązania jest nikła.
viewtopic.php?t=11429
piter747
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 96
Rejestracja: pt 04 cze, 2010 01:14
Skąd jesteś: EPLU

Post autor: piter747 »

Tak to wygląda fizycznie.
Załączniki
19.rar
(282.38 KiB) Pobrany 361 razy
Ostatnio zmieniony sob 12 sty, 2013 13:59 przez piter747, łącznie zmieniany 1 raz.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Ostatnio jest jakaś moda na zatajanie informacji potrzebnych do pomocy w rozwiązywaniu problemu?
piter747
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 96
Rejestracja: pt 04 cze, 2010 01:14
Skąd jesteś: EPLU

Specyfikacja kompa

Post autor: piter747 »

Namiary na system:
FSX acceleration czyli Sp2
Windows 7 64 bit
Procesor i5 2200 3,3 GHz
Pamięć 12 GB
Karta gtx 570
zainstalowane dodatki graficzne:
- UT europe
-VFR Poland
- fscene just flight
-FSX EMBserie_for_MSFS
- FSX Shader 3 Mod
- gsx_fsx
Wszystko inne działa bez lagów i płynnie..
Jeśli domyślacie się co może być nie tak, proszę o pomoc.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Obejrzałem obrazek - to czysta klasyka problemu. Czy to, co widać jako teksturę powierzchni ziemi to jest fototekstura?
Problem może wynikać ze złożenia się kilku czynników:
- ustawienia nie dostosowane do rodzaju scenerii
- nadmierne obciążenie CPU
- za duża prędkość lotu (przekroczona granica wydolności zestawu*)
- stosowanie ENBseries

* FSX działa inaczej niż większość gier opartych na środowisku o ograniczonej wielkości.
W przypadku FSX-a mamy do czynienia z ciągłym strumieniem danych obrabianych w czasie rzeczywistym, im bardziej złożona sceneria, im więcej danych (dotyczy to zwłaszcza fotoscenerii) i im szybciej porusza się samolot, tym strumień danych robi się większy. Gdy wielkość strumienia danych przekroczy wydajność danego zestawu, to pojawiają się nieostrości.

Podaj ustawienia konfiguracyjne z FSX-a, fsx.cfg, ustawienia z Nvi, zrzuty z Process explorera podczas pracy FSX-a (View > Show Processes from all Users > włączone), zrzuty z menedżera zadań (wydajność) wykonane w czasie występowania nieostrości. Włącz pokazywanie parametrów lotu (Shift +Z), bo interesuje mnie szybkość. Spakuj to wszystko razem i udostępnij do pobrania.

"Wszystko inne działa bez lagów i płynnie" - Co rozumiesz przez wszystko inne?
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
piter747
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 96
Rejestracja: pt 04 cze, 2010 01:14
Skąd jesteś: EPLU

Dziękuję

Post autor: piter747 »

Ad_verbum dziękuję za profesjonalną odpowiedź..bardzo mi pomogła i naprowadziła ponieważ takjak napisałeś to książkowy przykład problemu... U mnie nałożyły się...zbyt duże zużycie procka...za dużo pomieszanych dodatków graficznych i zainstalowanie FSXa na dodatkowym wolnym dysku..Koniec końców ponownie zainstalowałem FSXa na szybkim dysku z systemem, i po kolei instaluje scenerie i jest dobrze. Ograniczę się do 1 lub 2 upiększaczy grafiki...jedno jest pewne, u mnie ENBseries mod nie przyczynia się do rozmazania grafiki...był to raczej UTX i jeszcze nie testowałem czy czasem nie jest to VFR Poland...wówczas kasa wydana na Vfr poszłaby w błoto.. Jeszcze raz dziękuję za chęci pomocy...Jak będę wiedział co dokładnie psuło scenerie- dam zanć aby następni użytkownicy wiedzieli jakich mieszanek unikać..
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

ENBseries nie musi być przyczyną, ale może się do problemu dokładać, ponieważ w zależności od ustawień potrafi przyczynić się do "zatykania się" karty graficznej i spowolnienia procesu przetwarzania danych o terenie. FSX na opóźnienie w przetworzeniu danych reaguje wyświetleniem ich w niższej jakości (np. używając tekstury z gorszym poziomem mip-mapy).

Na pewno VFRPoland nie było przyczyną problemu. Było w 100% odwrotnie, to problem konfiguracyjno-wydajnościowy doprowadził do wyświetlania fototekstury przed jej zupełnym wyostrzeniem. Zjadłem zęby na przymuszaniu fotoscenerii do wyświetlania się w przyzwoity sposób i uwierz mi, że VFRPoland z rozdzielczością 2,4m jest mało wymagająca od komputera. Są jeszcze fotoscenerie o rozdzielczościach 1m i 60cm (teoretycznie generujące odpowiednio 4x i 16x większy strumień danych) i z nimi też da się latać - pamiętając o górnym limicie prędkości. Dla VFRPoland na moim komputerze wynosi on ~400 kn.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
piter747
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 96
Rejestracja: pt 04 cze, 2010 01:14
Skąd jesteś: EPLU

Testuję

Post autor: piter747 »

Dziękuję, na razie jestem w fazie testów...jak sobie nie poradzę pozwól że będę pisał. Swoją drogą chętnie poznałbym Twoje ustawienia grafiki suwaki w display czyli ogólne, scenery, traffic itd. Bo nie wiem np czy nie zaburzy jakości włączenie dx10.
Ostatnio zmieniony ndz 13 sty, 2013 16:23 przez piter747, łącznie zmieniany 1 raz.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Tryb DX10 Preview niczego Ci specjalnie nie zepsuje, poza ogólnie znanym zjawiskiem pogorszenia anty-aliasingu i nasilonym shimmeringiem tekstury terenu w określonej (dosyć dużej) odległości od kamery. Ten ostatni element można ograniczyć, ale stosowane do tego rozwiązanie zalicza się do grupy tych niezalecanych (negative Lod-bias). Jeśli nie jesteś zdecydowany na stałe stosowanie trybu DX10P i odpowiednie skonfigurowanie środowiska, to nie ruszaj tego ustawienia. Wbrew potocznym opiniom tryb DX10 ma swoje zalety, zwłaszcza wydajnościowe i zalecany jest dla osób mających problemy z niskim FPS przy wymagających maszynach (np. PMDG). Większość z jego niedoskonałości można natomiast wyeliminować - jest na ten temat cały osobny dział na forum Avsim: http://forum.avsim.net/forum/569-dx-10- ... -and-help/

Ustawienia FSX, Nvi wraz z istotnymi wpisami do fsx.cfg podeślę Ci na PW. Ma to sens, bo masz podobny wydajnościowo zestaw. Nie wiem tylko, czy będę miał dzisiaj dosyć czasu. Przy okazji, nie wiem czy wiesz, ale możesz bez problemu podkręcić swój procesor do prawie 4 GHz. PS. podaj prawidłowy model procesora, bo wcześniej zrobiłeś "literówkę". Sensowne jest wpisane istotnych informacji o zestawie w sygnaturę.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
maja1810
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: ndz 03 lut, 2013 14:16
Skąd jesteś: BIrcza EP62

Mam podobny problem

Post autor: maja1810 »

Witam. Jestem tutaj nowa, więc proszę o wyrozumiałość, i chyba jako jedyna kobieta :)
Na imię mam Maja i miło mi was wszystkich poznać:)

Mam problem z rozmyciem terenu - czy to są Balice Drzewieckiego czy ORBX Anglia + lotnisko Heathrow, teren jest rozmyty. Dokładnie po wystartowaniu jest niby ok, FPS 18-25, po oddaleniu się od lotniska nawet 35-40, ale jak wspomniałam po wzniesieniu się i oddaleniu od pasa raptem kawałek nagle obraz ziemi robi się rozmyty jakby mu rozdzielczość się przestawiła. Dodam, że zmieniałam grafikę już na różne sposoby i zawsze tak jest. Jak można temu zaradzić i co jest przyczyną tego?

Mój sprzęt:

Płyta główna Gigabyte X48-DQ6 w złotym opakowaniu
Procesor Intel Quad Q9550 2.83 podkręcony na 3.63 chłodzony Katana III
Ram 4GB 800 podkręcone do 852 chłodzone Arctic RC W poniedziałek dodam 3GB
Karta graficzna Radeon HD 4890 Gigabyte wersja OC
Zasilacz Modecom Carbon 620W na 12v 470
Latam na Thrustmaster

Proszę o pomoc. Jeżeli coś nie tak napisałam proszę o wyrozumiałość, ponieważ jest to mój pierwszy post.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez maja1810, łącznie zmieniany 1 raz.
Insane
Cadet
Cadet
Posty: 20
Rejestracja: pn 24 sty, 2011 19:04
Skąd jesteś: EPWA

[FSX] Błąd w doczytywaniu tekstur

Post autor: Insane »

Witam. Wiem, że są inne takie tematy, wstępnie je przejrzałem, tak samo jak te na AVSIM i dziesiątkach innych for, ale tam nie ma rozwiązania mojego problemu.

A problem najlepiej zobaczyć na screenach:

"nowy" FSX
Obrazek

"stary" FSX
Obrazek

Już wyjaśniam o co chodzi. Po zakupie dysku SSD przekopiowałem cały folder FSX z dysku HDD na SSD i zrobiłem junction link, żeby się obejść bez reinstalacji. To akurat nie istotne.
Istotne jest to, że folder na HDD zostawiłem sobie jako backup (zmieniłem mu nazwę). A więc "stary" FSX to jest ten na HDD służący tylko i wyłącznie jako backup, a "nowy" FSX to jest ten na SSD, na którym od tamtej pory gram.

Kilka dni temu zainstalowałem jakieś darmowe scenerie, które mi się nie spodobały i je usunąłem. Były przy tym małe komplikacje, coś poszło nie tak, więc dla zaoszczędzenia czasu skopiowałem jeszcze raz cały folder z HDD na SSD. I jeszcze tego samego dnia zauważyłem problem, który widać na pierwszym screenie, mianowicie tekstury wczytują się okropnie wolno, gorzej niż na moim 10-letnim kompie, na którym grałem kiedyś.
Ponieważ przegrałem całą zawartość katalogu FSX, błędów szukałem w fsx.cfg i innych plikach na dysku C, które FSX sobie tam trzyma. Przywracanie różnych moich kopii fsx.cfg i innych plików (niestety nie zrobiłem ich kopii przed instalacją scenerii, mam tylko jeszcze wcześniejsze :/ ) nic nie daje. Nic nie daje opróżnienie folderów cache shaderów, usunięcie scenery.org i różne inne zabiegi. Porównywałem też rozmiary poszczególnych plików i katalogów FSX na obydwu dyskach i tam gdzie były różnice kopiowałem foldery aż rozmiar się zgadzał co do bajta.
Jednak dla świętego spokoju uruchomiłem więc "stary" FSX i co? Drugi screen. Wszystko śmiga elegancko jak złoto, jak zawsze.

Pytanie brzmi: który plik powoduje takie działanie, że na "nowym" FSX tekstury się nie ładują, ponieważ nie bardzo mi się chce kopiować kolejny raz cały 45 GB folder (każdy zapis na dysku SSD skraca jego żywotność)? Orientuje się ktoś?

Aha, obecny komp to konfig ze stopki.

Z góry dzięki.

Edycja:
Walczę z tym już 3 dzień, włączam FSXa na przemian raz z HDD, raz z SSD i wyniki są powtarzalne w 100% - za każdym razem jak włączam z SSD tekstury wczytują się tragicznie wolno, z HDD wczytują się tak jak było zawsze i tak jak powinno być. Mało tego - zwauzyłem ok. 20-25% spadek wydajności kiedy odpalam z SSD - np. na lotnisku CYYT przy moich ustawieniach FPS wahają się między 50-60 na HDD i 40-50 na SSD. Na KJFK mam ok. 20-23 FPS na HDD i 16-19 na SSD.
Przypominam, że przed kombinowaniem ze sceneriami wyniki były na obu dyskach identyczne.
Intel Core i7-2600K | Scythe Yasya | Asus P8P67 | AData X-series 4 GB 1600 MHz CL7 | MSI GTX 560 Ti Twin Frozr II/OC | Samsung SSD 840 Pro 128 GB | Samsung SpinPoint F3 1 TB (HD103SJ) | Seasonic X-660
Insane
Cadet
Cadet
Posty: 20
Rejestracja: pn 24 sty, 2011 19:04
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Insane »

Problem rozwiązany.
Przy okazji odkryłem bardzo ciekawą cechę FSXa - obecnie mam go na partycji pod literą I, a wcześniej był na D. Na D mam zrobiony pusty folder i "junction link" z przekierowaniem na I - działa to jak skrót tylko na poziomie systemu plików, nawet we właściwościach folderu widać go na D, podczas gdy tak naprawdę jest na I.
I tu zaczyna się cała historia: uruchamiając FSX z D mam spadek wydajności 20-25% w stosunku do tego, gdy uruchomię go bezpośrednio z I.
To tak jakby uruchamiając grę ze skrótu mieć inną wydajność niż uruchamiając ją bezpośrednio z pliku. Nie rozumiem takiego działania.
Intel Core i7-2600K | Scythe Yasya | Asus P8P67 | AData X-series 4 GB 1600 MHz CL7 | MSI GTX 560 Ti Twin Frozr II/OC | Samsung SSD 840 Pro 128 GB | Samsung SpinPoint F3 1 TB (HD103SJ) | Seasonic X-660
Raczyński
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: czw 28 lis, 2013 14:22
Skąd jesteś: Wrocław

[FSX] FSX Wolno ładujący się autogen

Post autor: Raczyński »

Cześć Wszystkim,

Piszę, ponieważ mam bardzo drażniący i nieszczęsny problem. Zainstalowałem sobie FSX na nowo zakupionym kompie, I5, podkręconym na 4,2 ghz, Nvidia GF770, 8gb ram, dysk SD itd. Zrobiłem sobie tweaka z veneturbo (http://www.venetubo.com/fsx.html), zainstalowałem Steve FX 10 fix, dodatki itd. Ogólnie osiągam bardzo fajne FPS pod 30-40fps - ograniczam zewnętrznie (krzaczy się trochę na płatnych, dużych lotniskach - do 18 - 22fps). Dodatki, których używam to:

- a2a cessna 172 z acu sim, pmdg 737, quality aurcraft ba seria, orbx ftx global, orbx england, kilka lotnisk drzewiecki i orbx, fs global mesh, Carenado B200

- fsx dx10 steve tweak
- rex essential overdrive
- opus
- shade
- ezdok

PROBLEM: Jak ładuje sobie free flight wszystko np na ORBX England jest ok, piękne i lśni. Jak lecę sobie np na 8000 ft tez jest super. Ale jak będę leciał z 10 minut np na dużej wysokości, jak dochodzę do zniżania, autogen nie może nadążyć "produkować" scenerii i wygląda to tak jak poniżej. To trochę dramat dla mnie, więc pomóżcie :( Wrzuciłem screeny, screenshot'a z nvidia i mój plik cfg). Jedynym rowiązaniem jest włączenie pauzy i odczekanie sporego czasu (jak tu latać na vatsimie hm?) zanim sceneria się zapełni.

PROBLEM: Dodatkowo zauważyłem, że jak latam sobie dłużej to też FPSY maleją i to ZNACZNIE. Jakby to ładowanie się scenerii zapełniało pamięć czy coś.

UWAGA: Używam DX10 prev.

Dzięki z góry i BARRRRDZO liczę na Wasszą pomoc!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Załączniki
fsx.zip
plik CFG
(5.45 KiB) Pobrany 192 razy
FLY!
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Używasz do przetwarzania scenerii jednego (JEDNEGO!!!) rdzenia w procesorze - to tak musi wyglądać :/

Wywal z fsx.cfg wpis AffinityMask=84 albo zmień go na AffinityMask=15 (bez sensu, bo to wartość domyślna, ale niektórzy się jarają tym, że mają to wpisane).

Wywal też SWAP_WAIT_TIMEOUT=30
Raczyński
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: czw 28 lis, 2013 14:22
Skąd jesteś: Wrocław

Post autor: Raczyński »

wojtek_84 pisze:Używasz do przetwarzania scenerii jednego (JEDNEGO!!!) rdzenia w procesorze - to tak musi wyglądać :/

Wywal z fsx.cfg wpis AffinityMask=84 albo zmień go na AffinityMask=15 (bez sensu, bo to wartość domyślna, ale niektórzy się jarają tym, że mają to wpisane).

Wywal też SWAP_WAIT_TIMEOUT=30
NIE!!!!! OMG aż usiadłem... męczę się z tym już od tygodnia. Ok, żebym dobrze Cię zrozumiał:

- czyli wywalam całkiem, WYMAZUJĘ całą linię z fsx.cnf?
- i tak samo całkiem wywalam SWAP_WAIT...???
FLY!
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Tak. Obie te linie usuwasz.
Raczyński
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: czw 28 lis, 2013 14:22
Skąd jesteś: Wrocław

Post autor: Raczyński »

Ok, sprawdzę dzisiaj wieczorem i dam znać jak wyniki. :) Dzięki póki co za pomoc.

[ Dodano: Czw 19 Gru, 2013 01:42 ]
wojtek_84 pisze:Tak. Obie te linie usuwasz.
Dziękuję za pomoc, wygląda na to, że będzie dobrze :D

Dzięki Wojtek za pomoc!
FLY!
jnstomasz
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: wt 20 maja, 2014 11:34
Skąd jesteś: Warszawa

Problem z wczytywaniem tekstur

Post autor: jnstomasz »

Witam mam problem tego typu że tekstury w moim fsx nie wczytują się płynnie tylko tak jak by nagle wyskakują z ziemi. Próbowałem już różnych ustawień ale nic nie daje lepszych efektów. Posiadam kilka różnych dodatkowych scenerii jak i również REX 4 i GEX. Mój laptop to:
-MSI GE70
-Intel Core i5-4200M
-Nvidia GeForce GT 750M 2GB GDDR5
-17,3 HD+ 1600x900
-8GB DDR3
-SSD(FSX) + HDD 750 GB

Zamieszczam fotki. Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc mogę również wysłać mój plik fsx.cfg jak i również krótki filmik który lepiej pokaże skale mojego problemu.

http://www.pomniejszacz.pl/zdjecie/2749 ... ry-fsx.png
Załączniki
fsx_scenery_171.jpg
fsx_scenery_171.jpg (130.8 KiB) Przejrzano 24553 razy
fsx_scenery2_163.jpg
fsx_scenery2_163.jpg (115.19 KiB) Przejrzano 24553 razy
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Co masz ustawione w Level of details radius w fsx.cfg?
jnstomasz
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: wt 20 maja, 2014 11:34
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: jnstomasz »

Może to dziwne ale nie posiadam takiego wpisu. Posiadam takie 2 wpisy:
SmallPartRejectRadius=0.5 (musiałem zmienić na niższy ponieważ wtedy to w ogóle mi wszystko znikało i pojawiało się)
LOD_RADIUS=9.000000
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

1. Przetestuj NIŻSZE ustawienia LOD_RADIUS (to jest level of detail radius właśnie). 4.5 na małej wysokości wystarcza do większości zastosowań. Tutaj system może próbować wczytać duże tekstury z dużego obszaru i po prostu nie nadążać, więc nie ładuje w efekcie nic w odpowiedniej rozdzielczości. Na Twoim sprzęcie nie przekraczałbym 6 (dla jakości na dużej wysokości).

2. Obniż klatkowanie do poziomu, który Cię zadowala (ja mam 30, 24 lub 18 w zależności od scenerii). Będzie więcej zasobów na wczytanie tekstur, a skaczące klatki są bardziej męczące niż stałe na niższym poziomie.

3. Z jaką prędkością latasz? Mało prawdopodobne, żeby na takim sprzęcie (mimo wszystko to tylko 2 nisko taktowane rdzenie i karta o możliwościach oscylujących wokół desktopowej 550Ti, którą mam) wczytywanie tekstur 1m/px i lepszych odbywało się płynnie w czymś szybszym od Cessny.
SmallPartRejectRadius=0.5
Wpis nie ma sensu. SmallPartRejectRadius odpowiada za renderowanie małych obiektów i odrzuca obiekty mniejsze niż te o wielkości X pixeli. Dopuszczalne wartości to 0, 1, 2, 4 i 8 (nie wiem czy większe również, ale odrzucanie większych nie ma już sensu - nawet przy 4 bolą zęby jak to się wreszcie pojawia).
jnstomasz
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: wt 20 maja, 2014 11:34
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: jnstomasz »

Wroce wieczorem do domu to sprawdze twoje zalecenia. Moge pozniej tobie wyslac moj plik cfg? Mogl bys sprawdzic czy w miare tam jest wszystko ok :) bo mam wiecej roznych wpisow ktore wrzucil mi program FSX xtreme pc v2 a moze nie ktore nie sa wcale potrzebne
dare.k
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: śr 23 kwie, 2014 17:18
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: dare.k »

Przyłączę się do tematu.
Mam problemy z ładowaniem tekstur. Na załączonym screenie Warszawy Okęcie z dodatkiem DD WarsawCity2013X nie mogę rozpoznać Warszawy. W zasadzie tam nic nie ma poza kilkoma budynkami.
Na poprzednim sprzęcie z prockiem 2.8 i GTX470 miałem lepsze widoki, bo na aktualnym sprzęcie 3.5 GHz, GTX970 to nic nie mam.
Dodatki: FS Global 2010, FTX central, FTX Europa, FTX Vector
Czy możecie coś doradzić ?
Załączniki
wawa1.3.jpg
wawa1.3.jpg (114.48 KiB) Przejrzano 24476 razy
wawa2.1.jpg
wawa2.1.jpg (107.92 KiB) Przejrzano 24476 razy
wawa3.1.jpg
wawa3.1.jpg (108.39 KiB) Przejrzano 24476 razy
W7; GTX970; INTEL i7-5930K 3,5GHz; 16 GB
FSGlobal2010
ASN, REX4, SoftClouds
ORBX:Global,Vector,LCEU,Norway,AU,YBBN,YBRM,YBUD,YCDR,YHBA,YPMQ,YSCH
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Jakie masz ustawienia scenerii i autogenu w FSX?
dare.k
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: śr 23 kwie, 2014 17:18
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: dare.k »

Suwakami bawiłem się już na różne sposoby.

[ Dodano: Pią 05 Gru, 2014 20:14 ]
Teraz przesunąłem autogena do końca. Efekt trochę lepszy, ale bez rewelacji. Narodowy niewidoczny, a dalsza perspektywa płaska i rozmyta.

Screen z autogenem na NORMAL dotyczy poprzednich widoków
Załączniki
wawa autogen extremely.jpg
wawa autogen extremely.jpg (124.12 KiB) Przejrzano 24459 razy
scenery.jpg
scenery.jpg (114.17 KiB) Przejrzano 24468 razy
W7; GTX970; INTEL i7-5930K 3,5GHz; 16 GB
FSGlobal2010
ASN, REX4, SoftClouds
ORBX:Global,Vector,LCEU,Norway,AU,YBBN,YBRM,YBUD,YCDR,YHBA,YPMQ,YSCH
Fear
Cadet
Cadet
Posty: 22
Rejestracja: pt 11 sty, 2013 20:00
Skąd jesteś: Lubin/ EPLU

Post autor: Fear »

Umieść w scenery library pliki od FTX Global (cały pakiet) poniżej innych scenerii, ale powyżej defaultowych plików.

Tydzień temu zakupiłem cały pakiet od ORBX i też miałem różne przeboje z innymi sceneriami, pomogło mi to co wyżej.
dare.k
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: śr 23 kwie, 2014 17:18
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: dare.k »

W scenery library poustawiałem to tak i niewiele to dało. Raczej nic. Lecz jak zrobię zbliżenie to pojawiają się budynki
Załączniki
library 4.jpg
library 4.jpg (46.4 KiB) Przejrzano 24428 razy
library 3.jpg
library 3.jpg (53.18 KiB) Przejrzano 24428 razy
library 2.jpg
library 2.jpg (58.13 KiB) Przejrzano 24428 razy
library 1.jpg
library 1.jpg (56.59 KiB) Przejrzano 24428 razy
zarys rzeki w dali rozmazany, ale za to narodowy pojawił się.
zarys rzeki w dali rozmazany, ale za to narodowy pojawił się.
wawa-c.jpg (129.21 KiB) Przejrzano 24428 razy
W7; GTX970; INTEL i7-5930K 3,5GHz; 16 GB
FSGlobal2010
ASN, REX4, SoftClouds
ORBX:Global,Vector,LCEU,Norway,AU,YBBN,YBRM,YBUD,YCDR,YHBA,YPMQ,YSCH
tom993
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: sob 01 lis, 2014 11:36
Skąd jesteś: Bydgoszcz/Toruń

Post autor: tom993 »

Jak dla mnie to wszystkie lotniska łącznie ze scenerią Warszawy powinny być nad ogólnymi dodatkami. Ustawiasz od najbardziej szczegółowych to bardziej ogólnych... A Global czy OpenLC jest na pewno mniej szczegółowy niż poszczególne lotniska...
Awatar użytkownika
Biały
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 70
Rejestracja: wt 28 lis, 2006 13:40
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Biały »

U mnie na większość drobnych bolączek z dogrywaniem obiektów, tekstur itp... pomógł wpis HIGHMEMFIX=1 w fsx.cfg, sekcja [GRAPHICS].

Po wpisaniu tego wszystkie drobne problemy minęły, a FSX działa jak złoto.
Obrazek
GA-Z170X-Gaming7-EU*I7-6700K*Corsair DDR4 3000MHz 2x8GB*Gigabyte GTX1080 Xtreme Gaming PP 8GB*SSD 240GB*3xHDD 2TB,1TB,500GB*EVGA GS650W Gold*E2607*LaCie526
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Zrobiłem kilka testów i mam takie propozycje, ale najpierw - czy nie masz jakiś dziwnych wpisów w fsx.cfg? AffinityMask? Bufferpools? Jeśli nie wprowadzałeś nic podobnego to czy masz swoją oryginalną fsx.cfg czy z jakiegoś venturbo lub innego źródła? Sprawdź czy masz wspomniany wyżej HIGHMEMFIX=1.

Druga sprawa - zrób testy ustawienia LOD_RADIUS w fsx.cfg. Zmień 4.5 na 6.0, 8.0, 9.0 - odpowiednio do tego na co Ci pozwoli komputer.

No i scenerie szczegółowe daj nad ogólne w bibliotece.
dare.k
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: śr 23 kwie, 2014 17:18
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: dare.k »

HIGHMEMFIX mam =1
LOD_RADIUS 9.5000
załączam screen z ustawień powyżej.
---------------------------------------

dziwne wpisy:
AffinityMask=21
Bufferpools nie mam takiego wpisu.
---------------------------------------

plik fsx.cfg miałem wg ustawień od M.Pawlus i było to samo. Następnie wykasowałem fsx.cfg, odpaliłem FSx i pracowałem na oryginalnym i żadnych różnic.
---------------------------------------

Zapytam przy okazji o kartę grafiki. Sprzęt mam nowy i nie mam podkręconej grafiki, a nawet nie mam zainstalowanego programu do podkręcania. Nie podkręcałem jej, bo jest ona lepsza od poprzedniej 470. Na Battlefield 3 suwaki na max i chodzi bezbłędnie.
Zatem pytam. A może w FSX wymagane jest podkręcenie karty?

[ Dodano: Sob 13 Gru, 2014 21:19 ]
Pokaż screeny ze swojej biblioteki. Jakie masz kolejności?
Załączniki
a3500.jpg
a3500.jpg (210.53 KiB) Przejrzano 24341 razy
W7; GTX970; INTEL i7-5930K 3,5GHz; 16 GB
FSGlobal2010
ASN, REX4, SoftClouds
ORBX:Global,Vector,LCEU,Norway,AU,YBBN,YBRM,YBUD,YCDR,YHBA,YPMQ,YSCH
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

AffinityMask=21
Wywal, po prostu wywal...

A potem ustaw suwaki autogenu i scenerii w prawo lub prawie całkiem w prawo, potem w fsx.cfg LOD RADIUS na wyższą wartość (np. 9), dodaj HIGHMEMFIX=1 i sprawdź jak będzie.
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Może soft karty graficznej steruje tu grafiką zamiast ustawienia w FS? Sprawdziłbym w opcjach karty ustawienia 3D. Ewentualnie tam też można pokombinować z LODami, chociaż w ten sposób zazwyczaj 'performance' jest gorszy, np. FS może przycinać.
Obrazek
ODPOWIEDZ