Optymalizacja FSX

Problemy techniczne związane z programami do FS, sterownikami, ruchem AI, modyfikacjami plików konfiguracyjnych, optymalizacją FS'a.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Castor - takie kwiatki powodują obiekty autogen. Obniż ilość autogen

Gdzieś też czytałem, że FSX ma coś w rodzaju memory leak powodowany przez autogen. Wraz z długością lotu jakoś tam nie jest czyszczona pamięć z obiektów autogenu i cały czas ta ilość przyrasta.
Ponoć pomaga zmiana nazwy pliku default.xml na np. default.xml.old.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
castor
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 57
Rejestracja: pt 01 gru, 2006 09:06
Skąd jesteś: Koszalin

Post autor: castor »

Sprawdzę te ustawienia. Mam jeszcze pomysł wyczyszczenia systemu ze sterowników NVidii DriverSweeperem i wgrania ....? właśnie jakie polecacie. Najnowsze certyfikowane czy jakieś mody?.
tidit
temperatury są ok CoreTemp max 60 pod obciązeniem- o ile można wierzyć programom. Resety i bluescreeny kompa nie występują.
i5 6600K @ 4.5 GHz
Asus Z170 Pro gaming
16GB DDR4
Asus GTX970 Strix
TH Hotas Warthog
CH Pro Pedals + TIR5
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

A temperatura grafiki? Ja miałem podobne jaja jak przegrzewałem swojego starego radeona.
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

Temperatura karty graficznej w granicach 50 stopni.
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Pytanie o temperaturę nie było do Ciebie.

DirectX 10 nie działa poprawnie w FSX. To raczej nowinka techniczna ale wszędzie zalecają wyłączyć DX 10, bo jest to opcja raz, że niedopracowana w FSX, a dwa, powoduje spore spadki fps.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
West
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 89
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 22:00
Skąd jesteś: Pruszcz Gdański

Post autor: West »

Roki117 pisze:ja mam C2D E8400, jest to w tej chwili jeden z najmocniejszych 2 rdzeniowych procesorów na rynku.
Nie jest to już najnowszy procesor. Drastycznie odstaje od dwu-rdzeniowych i3, czy i5.
Kolega lata na takim procesorze i jeśli ustawi się wszystko z głową to jest całkiem przyjemnie i płynnie ale nie ma w tym przypadku mowy od DX10 Preview.
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

Nie miałem na myśli porównywania z i3 i i5, tylko Core 2 Duo.
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
Awatar użytkownika
castor
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 57
Rejestracja: pt 01 gru, 2006 09:06
Skąd jesteś: Koszalin

Post autor: castor »

Jestem po testowym locie ESSA-EPKK. Zmniejszony autogen i zamiana pliku default.xml
Dodatkowo wprowadziłem wpis w boot.ini gdyż czasami po długim locie na podejściu wywalało FS-a z błędem o małej ilości pamięci ( ale to takie szukanie po omacku-nie wiem czy ten wpis coś pomógł). Tutaj opis i link http://www.simforums.com/forums/forum_p ... ?TID=29041
This change only tweaks the address space, relieving the OOM error. The 32bit system will use the physical memory installed up to 4GB regardless!
For XP:
disable hidden files and folders (including hidden OS files), then on the root C:\ you will find a file named: boot.ini
Open it in notepad and add the following to the end of the OS boot line:
/3GB/Userva=2560
EXAMPLE LINE EDIT:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="Microsoft Windows XP Professsional" /fastdetect /3GB /Userva=2560 <---- add it here
save and close the file
reboot
Po ponad godz. lotu wygląda że jest ok. PMDG / UTX 1.3 /ASX-który na podejściu dał dziwną mgłę i +7 stopni w Krakowie.
ObrazekObrazekObrazek
Wieczorem sprawdzę jeszcze płatne EDDF tam także rożne dziwne rzeczy wychodziły. Jeżeli po kilku godzinach lotu będzie stabilnie to tak zostawię.
tidit Grafika się nie przegrzewa-syn codziennie po kilka godzin katuje COD:MW2 na tych ustawieniach procka i grafiki i daje radę- grafa jest ok. Ponawiam pytanie o wersję sterowników - ma znaczenie czy nie?
i5 6600K @ 4.5 GHz
Asus Z170 Pro gaming
16GB DDR4
Asus GTX970 Strix
TH Hotas Warthog
CH Pro Pedals + TIR5
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Zaryzykuje twierdzenie, że w przypadku nVidia im nowsze stery, tym lepsze. Nie muszą to być jakieś mody. Starczą zwykłe.
W przypadku ATI z nowszymi rewizjami sterowników różnie bywało i czasami nowsze byly gorsze od starszych.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
witt
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 60
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 15:44
Skąd jesteś: EPOD

Post autor: witt »

Konraf odnośnie sterów do ATI to święta prawda. Dzisiaj miałem tego przykład. Zrobiłem aktualizację z datowanych na 9-11 do 10-1, odpaliłem fsx a u pikseloza. Powrót do 9-11 rozwiązał problem.
Awatar użytkownika
Goodman
Cadet
Cadet
Posty: 33
Rejestracja: wt 11 mar, 2008 18:53
Skąd jesteś: EPRG

Post autor: Goodman »

witt pisze:Konraf odnośnie sterów do ATI to święta prawda. Dzisiaj miałem tego przykład. Zrobiłem aktualizację z datowanych na 9-11 do 10-1, odpaliłem fsx a u pikseloza. Powrót do 9-11 rozwiązał problem.
Penie coś źle może ustawiłeś? U mnie po zmianie jest wszystko O.K.

Pozdrawiam
Skoczek spadochronowy 370 +
Czasza Sabre 2 150
Pokrowiec Javelin Odyssey J3K
Raaadość w sercu z latania
Awatar użytkownika
West
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 89
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 22:00
Skąd jesteś: Pruszcz Gdański

Post autor: West »

Zdecydowanie jest coś na rzeczy, w moim przypadku na nowych sterownikach niektóre tekstury ziemi zaczęły migotać. Powrót do starych sterowników również rozwiązał problem.
witt
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 60
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 15:44
Skąd jesteś: EPOD

Post autor: witt »

Goodman pisze: Penie coś źle może ustawiłeś? U mnie po zmianie jest wszystko O.K.

Pozdrawiam
Pewnie może nie. Pewnie może zależy od serii kart.
Samek
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: ndz 07 lut, 2010 15:27
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: Samek »

Witam wszystkich; szczególnie z uwagi na fakt, że to mój pierwszy post na tym forum, chociaż korzystam z niego biernie już od jakiegoś czasu.
Tradycyjnie- problem z wydajnością w FSX z tym, że wydaje mi się, że problem nietypowy. Otóż obojętnie jak niskich ustawień bym nie zastosował, występuje u mnie problem z kilkunasto sekundowym spadkiem fps do około 7- 8 fps (przy ustawieniach autogen off do ok 15). Symulator potrafi działać płynnie- stabilne 20- 25 fps, po czym po ok 30- 60 sekundach spadek do wspomnianych 7- 8 i znów wzrost do 20 po czym cykl się powtarza. Latam wyłącznie helikopterami i niedopuszczalne są takie wahania fps, bo uniemożliwiają często lądowanie. Początkowo myślałem, że może sprzęt nie wyrabia z wczytywaniem nowych obiektów w raz z przemieszczaniem się, ale dzisiaj specjalnie zawisnąłem helikopterem nad ziemią i pomimo tego FSX zwolnił tak samo.

Zainstalowane oryginalne FSX, Acceleration, GEX EU i Natural Trees (specjalnie dla opcji "low detailed trees"). System Vista x64 ze wszystkimi SP (oryginalny oczywiście). Komputer- niestety laptop: grafika GF8600mGT (wstyd przyznać, ale zapomniałem teraz czy 256 czy 512mb, raczej to pierwsze), ram 4gb, procesor Dual Core T7700@ 2.4GHz. Dysk zdefragmentowany wczoraj wieczorem. Zmiany w fsx.cfg- minimalne, jedynie takie jak zasugerowane w
http://www.simforums.com/forums/forum_p ... ?TID=29041, ustawienia raczej nie grają roli, bo testowałem chyba wszystkie kombinacje i nie zmieniają one faktu zwalniania sima. Sterowniki grafiki najnowsze z wczoraj wieczorem (na starszych taki sam efekt).
Pozdrawiam i liczę na pomoc.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

FSX co określony czas (niestety nie pamiętam, czy 30 czy 60 sekund) uaktualnia oświetlenie - to może być przyczyna Twoich cyklicznych spowolnień. Możliwe jest także, że jakiś program działający w tle (np. antywirus) co określony czas sprawdza dostępność aktualizacji, ściąga coś, skanuje itp., w ten sposób powodując przycięcia.
Samek
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: ndz 07 lut, 2010 15:27
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: Samek »

Dziękuję za radę. Wyłączyłem niepotrzebne procesy, oraz zwiększyłem priorytet FSX'a, zacinki zmalały (tzn. przy satysfakcjonujących mnie ustawieniach płynność spada do ok 12- 14 fps, także da się latać).
Pozdrawiam!
dexter007
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 21 kwie, 2009 22:33
Skąd jesteś: Głogowiec

Post autor: dexter007 »

Mam problem. Ostatnio od jakiegoś czasu po uruchomieniu FSXa na JAKICHKOLWIEK (minimalne maxymalne) ustawieniach zawsze po paru minutach wyskakuje mi bląd w viscie, że komputer ma za mało pamięci ram... A mam 4 Gb ramu tylko viste 32 bit i wykorzystywane jest 3200mb, dodam że kiedyś miałem 2 GB i latałem sobie bez żadnych problemów tez na viscie. Już nie wiem co robić i w czym tkwi problem. Pare miesięcy temu odpalałem wszystko było dobrze potem miałem miesiąc przerwy i ponownie odpaliłem go pare dni temu i od tej pory cały czas non stop ten sam błąd. Co może tak zapełniać ram?? Pomożecie??? Dodam że przeglądałem juz wiele tematów i probowałem różnych ustawień wyłączałem też procesy w windowsie wolnego ramu miałem ponad 2500mb i zawsze po odpaleniu to samo... :|
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Ultimate Terrain masz?
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
dexter007
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 21 kwie, 2009 22:33
Skąd jesteś: Głogowiec

Post autor: dexter007 »

Nie mam zainstalowanych żadnych dodatków związanych z terenem. Właśnie zauważyłem ze podczas odpalonego FSXa w menedzeże zadań w historii uzycia pamieci fizycznej zużycie maxymalne nie przekroczyło 70% a wywaliło mi znow błąd ze komputer ma za mało pamięci...
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

SP2 jak mniemam masz zainstalowany?
Jesli masz, to:
1. Open a command prompt with Administration rights. You find the command prompt box under "Programs-Accessories-Command prompt"

2. Right Click the command prompt and select "run as administrator".

3. Enter in the box at the prompt: (copy/paste if you wish)

bcdedit /set IncreaseUserVA 2560

and press enter

4. Reboot
Źródło: http://www.simforums.com/forums/forum_p ... ?TID=29041
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
dexter007
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 21 kwie, 2009 22:33
Skąd jesteś: Głogowiec

Post autor: dexter007 »

Już jest wszystko ok żadnych błędów pamięci dzięki konraf. W sumie nie dopatrzyłem bo to było juz wcześniej w tym temacie :) Pozdrawiam
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam serdecznie,

dziś postanowiłem pobawić się w lekkie 'tweakowanie' FS'a X ..chciałbym mieć włączony Bloom, a niestety to jest chyba najbardziej klatkożerny efekt.
Zacznę od sprzętu
- C2D E6750 delikatnie podkręcony do 3GHz
- Radeon 4870 1GB
- 2x2GB RAM
- FSX SP1 i SP2
- z dodatków: XClass, REX

Bez 'blooma' na EPWA, stand 37, default Boeing737, z suwakami.....
promień szczeg. - MAX
złożoność siatki 75
Rozdzielczość siatki 19m
Rozdz. textur 1m
Efekt wody Wysoki 2x
Złożoność scen. - Wysoka
Autogen - Wysoki
efekty specjalne - Wysokie
.....mam w granicach 14 fps (widok z zewnątrz w stronę miasta, kiedy widać terminal), jak odwrócę widok na południe to skacze do ok. 18 fps.
Ograniczenie klatek: mam Unlimited, bo zauważyłem, że jak tylko dam ograniczenie, to mam 1-2 klatki mniej.
Jeśli do powyższej konfiguracji dodam bloom, to spada od razu o ok. 5 fps (w dzień tez)

PS. Zastosowałem też wszystkie sztuczki w fsx.cfg (tak myślę) - czyli:
FIBER... na 0.33
BANDWIDTH... na 80
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_TREES_PER_CELL=2500
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_BUILDINGS_PER_CELL=1000
Nie wpisywałem tylko Poolsize=5000000

Aha, wg poradnika konrafa, zmieniłem plik halo.bmp - ten, który ma rzekomo poprawiać płynność z efektem 'bloom' (chociaż ja nie widzę różnicy)
..i zmieniłem też textury budynków (pliki .dds) dostpne na AVSIM.

Efekt - w sumie nie widzę wielkiej poprawy - może z 1 fps więcej, co mnie nie zadowala. Albo coś robię źle, albo po prostu nie da się więcej wycisnąć.. chociaż niektórzy mają chyba nieco gorszy sprzęt, a więcej fps (jak tak czytam te fora)

Nie wiem co jeszcze mogę zrobić, żeby nieco podciągnąć płynność (chociaż do 15 fps z włączonym bloomem)?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Jaka rozdzielczość?
Jakie ustawienia antyalising?
Niebo zachmurzone, czy czyste?

Najpierw autogen daj na Normalny.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

a) 1280x1024x32
b) filtrowanie trzyliniowe, AA włączony (brak jest możliwości ustawiania konkretnej wartość AA w FSX)
c) Zasiąg mam ustawiony na 80 mil, gęstość zachmurzenia - wysoka. Aczkolwiek dziś nad EPWA miałem mało chmurek.

Dałem autogen na Normal - może średnio 0,5 fps jest więcej..w zasadzie powiedziałbym, że żadnej różnicy nie widzę.

PS. Podobno są jakieś tekstury drzew mniej "klatkożerne"?
Awatar użytkownika
KilRoy
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 54
Rejestracja: pn 28 gru, 2009 20:59
Skąd jesteś: Sosnowiec, EPKT

Post autor: KilRoy »

luko pisze:a) 1280x1024x32
b) filtrowanie trzyliniowe, AA włączony (brak jest możliwości ustawiania konkretnej wartość AA w FSX)
c) Zasiąg mam ustawiony na 80 mil, gęstość zachmurzenia - wysoka. Aczkolwiek dziś nad EPWA miałem mało chmurek.

Dałem autogen na Normal - może średnio 0,5 fps jest więcej..w zasadzie powiedziałbym, że żadnej różnicy nie widzę.

PS. Podobno są jakieś tekstury drzew mniej "klatkożerne"?
Chodzi Ci o konwersje tekstur? Jak tak to http://www.mileswebsolutions.com/FSXTextureConversion/

U mnie po zainstalowaniu tego, FPS wzrósł o 7-8 FPS
Obrazek
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Dzięki za link, Sprawdzę..
PS. Tylko mam REX i wkrótce będę instalował FScene4X.. czy w tym przypadku ten tweaker też pomoże? Aha..i mam Vistę64 - czy ma to jakieś znaczenie dla tego tweakera?

PS. 2-3 klatki dochodzą jak biorę full screen..ale jest mały minus tego rozwiązania, bo często korzystam z innych aplikacji i okienek (np. vasFMC lub jakieś mapy w PDF)
witt
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 60
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 15:44
Skąd jesteś: EPOD

Post autor: witt »

Powiedzcie co sądzicie o tym sposobie? http://www.youtube.com/watch?v=4JmlT9mQTUU&feature=related
U mnie rzeczywiście dało parę klatek, ale gdzie jest haczyk?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Jedni zalecają tą zmianę, inni nie. Osobiście nie stosuje
What it does is it removes all the added value random autogen from the sim ( burger joints, shopping malls, light poles... ). Unfortunately, it also eliminates many trees and shrubs in the process, leaving a slightly barren look to the sim.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
lucas
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 03:45
Skąd jesteś: Łomża/Pruszków

Post autor: lucas »

Wydzielone z tematu Komputer do FSX - konraf

A mógłbyś podać tutaj, proszę, Swoje ustawienia scenerii oraz ruchu plus jakiś screen z np. podejścia z modelem zewnętrznym i wyświetleniem fps ?
Pytam z czystej ciekawości. Fajnie, jakbyś wrzucił nawet opisowe ustawienia, bez screenshotów.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez lucas, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Łukasz Kubacki
Kibic
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 10:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Kibic »

lucas pisze:Kibic, fajnie jakbyś wrzucił kilka screenów z sima + screen ustawienia scenerii - byłbym szalenie wdzięczny
Mówisz i masz :) screeny z ustawień: grafika , statki powietrzne , sceneria , pogoda , ruch . Screeny z gry: C-130CS , 767LevelD i 767LevelD .
To są u mnie ustawienia optymalne, na których nawet dużym, klatkożernym samolotem da się polatać. Jak widać na załączonych obrazach, przy tych ustawieniach daje się utrzymać 20 fps. Przy wyższych ustawieniach da się latać małymi, deflautowymi samolotami, duże zaczynają rwać obraz i oczywiście liczba fps spada. Wydaje mi się, że przy procku I5 mogłem uzyskać wyższe wartości fps, ale i tak nie ma to znaczenia, ponieważ obraz szarpał nawet na ustawieniach zerowych.
Muszę przyznać, że jestem rozczarowany, myślałem, że uda mi się uzyskać wyraźnie lepszy wynik niż na Core 2 Duo 8600, a tu okazuje się, że różnica nie jest warta wydanych pieniędzy.
Dodam, że nie tweekowałem na razie pliku CFG.

EDIT

Śpieszę donieść, iż wprowadzając następujące zmiany w CFG: [JOBSCHEDULER] AffinityMask=15 i [Bufferpools] poolsize=00000000 oraz zmieniając wartość FIBER_FRAME_TIME_FRACTION z 0,33 na 0,15 mogę swobodnie przy
tych ustawieniach latać nad Warszawą C-130 od CS uzyskując 21 fps. Ważne żeby wpisać Bufferpools z wartością zerową, to nie to samo co brak wpisu, na prawdę jest różnica.
@Lucas, to działa, w końcu przestałem żałować, że kupiłem nowy sprzęt.
lucas
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 03:45
Skąd jesteś: Łomża/Pruszków

Post autor: lucas »

Dziękuję, Kibic!

Mam kilka sugestii odnośnie Twoich ustawień:

1. Defaultowy FS używa maksymalnie 10m meshu (Hawaje), USA ma 38m, a Europa, Australia, Japonia i Kanada ma 76 metrowy. Nie ma sensu dawać więcej.
Co do wody, to spokojnie możesz latać na 2x średnie - (czyli bump mapa + renderowane odbicia chmur). Oszczędzisz fps i zasoby peceta.

2. Tweak z bufferpools na zero też stosuję, bo to jedyny sposób u mnie na normalne latanie. Aha, i też sprawdza się zablokowanie klatek na 20. Im daję więcej, tym obraz jest bardziej niestabilny.

EDIT:

Świetna sprawa z tym dodatkowym tweakiem "fiber_time_fraction..." Wiesz, teraz wszystko poustawiałem tak, że chodzi mi to bardzo solidnie i jestem w końcu zadowolony z efektu. Trzeba tylko będzie latać z zablokowanymi 20 klatkami, ale trudno.
Obrazek To ustawienia mojej scenerii, reszta jest na poziomie "bardzo wysoki". FSX wygląda dosyć dziwnie, bo podstawkę mam polską, a Acceleration angielski :)
Pozdrawiam,
Łukasz Kubacki
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Kibic pisze: Śpieszę donieść, iż wprowadzając następujące zmiany w CFG:.....i [Bufferpools] poolsize=00000000 oraz zmieniając wartość FIBER_FRAME_TIME_FRACTION z 0,33 na 0,15
Można wiedzieć, gdzie znalazłeś sugestie takiego ustawienia tych parametrów?
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Kibic
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 10:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Kibic »

Oczywiście, że można wiedzieć. Sugestie pochodzą z kilku źródeł, przede wszystkim Wielkie Podziękowania dla Kapuleta, który bardzo pomagał mi walczyć z FSX jeszcze na Core I5. Od niego dowiedziałem się między innymi, iż ustawienie wartości FIBER_FRAME_TIME_FRACTION może odpowiadać za szarpanie obrazu. Drugim źródłem, przede wszystkim dotyczącym Bufferpools, był Some1, który na innym forum podał linka do opisu tego parametru. Sugerowano tam aby wstawić wartość "0". Dużo można znaleźć tutaj: http://www.simforums.com/forums/forum_p ... ?TID=29041. O Bufferpools pisał również Lucas. Oczywiście i to forum było źródłem wiedzy, sporo się tutaj dowiedziałem jednak najbardziej zapamiętałem tamte źródła, przepraszam jeżeli kogoś pominąłem. Wartość FIBER_FRAME_TIME_FRACTION równą 0,15 ustawiłem przypadkowo testując różne wielkości tego parametru.

@Lucas, dzięki wprowadziłem stosowne zmiany.

Edit

Zaintrygowany Twoim pytaniem Konraf poszukałem i znalazłem te materiały: viewtopic.php?t=8665 i http://www.aztec.pl/index.php?option=co ... &Itemid=25. Czytałem to dużo wcześniej i niewątpliwie jest to również źródło moich ustawień.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Kibic, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Te kilka postów (od posta Wysłany: Pią 26 Mar, 2010 01:16) wydzieliłem z tematu Komputer do FSX. Do niniejszego wątku pasują zdecydowanie lepiej - konraf

Na simforums ten wątek znam i właśnie się dziwię, bo piszą w nim, że i FIBER_FRAME_TIME_FRACTION i Bufferpools są albo nieprzydatne albo powinno się je inaczej ustawiać.
Bufferpools added to the fsx.cfg file can cause scenery 'spikes' even if the card has enough video memory. This edit to the configuration file works for some and does not work for others. If you see strange graphics errors that do not clear up by visually panning around the outside of the aircraft then you should REMOVE the bufferpool entry from your config file.
Przy pojawiających sie tych "słupach" autogenu zalecają usunięcie Bufferpools. Może faktycznie tu jest myk, żeby nie usuwać ale dać to na 0.
To samo niby dla FIBER:
FIBER FRAME TIME FRACTION - With ANY multicore processor AFTER SP1 - USELESS WITH TEXTURES. However this can be used with systems that run TILE PROXY
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Kibic
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 10:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Kibic »

Szczerze mówiąc sądziłem, że pytasz z innego powodu. Obydwie wartości sprawdziłem na zasadzie prób i błędów. Zablokowałem liczbę fps na poziomie 21 i wprowadziłem zapis do CFG Bufferpools 70000, następnie wystartowałem z Okęcia do lotu nad Warszawą. Lecąc zaobserwowałem spadek do 11 fps. Następnie powtórzyłem lot po tej samej trasie bez wpisu Bufferpools i z wpisem, ale ustawionym na zero. Okazało się, że przy wartości 0 liczba fps nie spadła poniżej 20. Następnie testowałem FIBER_FRAME_TIME_FRACTION, wstawiłem tam wartość kilkakrotnie razy większą od 0,33 (1,26). Po tym zabiegu obraz wyświetlany był w postaci statycznych obrazów zmieniających się co sekundę, ustawiłem więc wartość 0,15 i okazało się że można z FSX wyciągnąć dużo więcej. Wartość ta nie wpłynęła bezpośrednio na liczbę klatek na sekundę, ale na płynność przesuwania się obrazu. Na pewno zauważyliście, że pomimo wyświetlania dużej ilości fps, obraz czasami przesuwa się nierówno. Trudno mi to wytłumaczyć bo to właśnie liczba klatek na sekundę odpowiada za płynność obrazu, ale ci, którzy latają w FSX zrozumieją o czym piszę. Po tych zmianach jestem bardzo mile zaskoczony, ponieważ wcześniejsze boje z FSX i zmianami w CFG przynosiły nieznaczną poprawę w szybkości i jakości działania programu, obecnie jest naprawdę dużo lepiej.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Bufferpools na zero samemu przetestowałem i działa, jednak jest to ustawienie nieco niebezpieczne - czasami mogą zdarzyć się artefakty (rodzaj szumu/śniegu, nie autogenowe "kolce").
Kibic
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 10:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Kibic »

Skoro sam PZL Belfegor przetestował to musi działać ;) a tak poważnie to korzystając z okazji chciałbym zapytać o antyaliasing. Gdzieś wyczytałem, że lepiej wymusić wygładzanie w FSX za pomocą sterów karty graficznej, a więc w ustawieniach w FSX trzeba odznaczyć opcję antyaliasingu. U mnie jeżeli ta opcja jest odznaczona to w żaden sposób nie mogę wymusić wygładzania ani przy użyciu profilu indywidualnego, ani globalnego, Nhancer również nie pomaga i nie ma znaczenia czy wybiorę opcję popraw ustawienia aplikacji czy zastąp ustawienia aplikacji. Bez zaznaczonego antyaliasingu w FSX wygładzanie nie działa. W związku z tym chciałem zapytać jak to jest z tym wymuszaniem wygładzania?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Skoro sam PZL Belfegor przetestował to musi działać ;)
Uwaga, trzeba wspomnieć, że nie jest to uniwersalny sposób na przycinanie FSX ;) Podobno na to ustawienie największy wpływ ma ilość pamięci na karcie graficznej (im mniej, tym szybciej mogą wystąpić artefakty przy PoolSize=0), a może i system - ktoś na forum Avsim twierdził, ze Windows 7 nieco inaczej interpretuje te dane. U mnie mimo 2GB VRAMu dwa razy widziałem artefakty, więc jakiś czas temu zmieniłem wpis na PoolSize=500000 - działa całkiem szybko i stabilnie. Tutaj świetnie pasuje skrót YMMV.

Przy sterownikach 191.21 AA wymuszone w nHancerze działa (w FSX jest odznaczone). W opcjach nHancera musi być zaznaczone "allow override of predefinied settings", a "enhance in-game AA setting" mam odznaczone.
Spróbuj zrobić tak - FSXowy profil zaznacz jako wybierany ręcznie, wybierz go i włącz FSa - AA i inne opcje nHancera powinny "zaskoczyć". Potem możesz zmienić na automatyczne wybieranie profilu i dalej powinno działać bez problemów.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

U mnie przy karcie 256MB, przy PoolSize na 0 mam nieciekawe jakieś takie błyskania scenerii.
Tu mignie jakiś kwadrat na niebie, tam coś białego na ziemi.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Kibic
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 10:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Kibic »

Konraf, nie jestem pewien czy to te ustawienia powodują błyski. U mnie również występują i wydaje mi się, że występowały jeszcze przed zmianą CFG.

Dzięki PZL Belfegor, udało mi się wymusić wygładzanie.
ODPOWIEDZ