Dwa lub kilka monitorów

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

To by mi odpowiadało w sumie bo na D-SUB podpiąłbym projektor a na DVI i HDMI monitory, dość to drogie więc spróbuje wziąć na próbę taka przejściówkę o ile ktokolwiek u mnie w mieście będzie taka w sklepie posiadać...

[ Dodano: Czw 20 Lut, 2014 17:26 ]
Zamówiłem adapter aktywny mini displayport - DVI bo mini DP - D-sub nie można dopaść w internecie są niby na stanach a jak się dzwoni to dostępne do dwóch-trzech tygodni, niestety nie będę mógł tego oddać bo zamówiłem w sklepie u siebie, jak nie wypali to o 100zł lżejszy...

[ Dodano: Pon 24 Lut, 2014 20:21 ]
Hej

Działa, Monitor nr1. podpięty pod HDMI kablem HDMI-DVI, monitor nr 2 podpięty aktywną przejściówką mini DP-DVI oraz projektor podpięty pod DVI przejściówką pasywną DVI-D-SUB
czyli tak jak mówił RzEmYk wystarczył aktywny adapter mini DP-DVI. No to teraz otworzyły się drzwi to stworzenia domowego kokpitu MD-11 :)

Dzięki za podpowiedzi!!
Pozdrawiam
kowalsky1
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: ndz 06 kwie, 2014 09:22
Skąd jesteś: stąd

Post autor: kowalsky1 »

Witam wszystkich
Laptopa mam takiego http://www.asus.com/ROG_ROG/ASUS_ROG_G7 ... fications/
Posiadam dwa monitory z wejściami HDMI.

Jeden monitor (środkowy na zdjęciu) jest podłączony do laptopa przez kabel HDMI-HDMI.
Drugi za pomocą adaptera Mini Display Port-HDMI.

http://zapodaj.net/b785f316fdad0.jpg.html

Jak to wszystko skonfigurować abym w grze Microsoft Flight Simulator X miał obraz rozciągnięty na 3 monitory tak jak na fotce i filmiku poniżej?

http://jawnesny.pl/wp-content/uploads/2 ... ulator.jpg
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 2ekM#t=231

Ustawiłem na środkowym ekranie widok "forward" (kokpit), na lewym ekranie widok "forward-left" (shift+num 7) a na prawym "forward-right" (shift+num 9). Efekt na zdjęciu z linka.
http://zapodaj.net/3034c49c034e6.jpg.html

Teoretycznie wszystko wygląda fajnie ale jest jeden duży problem. Jak obraz przechodzi ze środkowego ekranu na boczne to nie odbywa się to płynnie, np. wyspa wychodzi ze środkowego monitora na lewy i nie pojawia się od razu na nim tylko dopiero po jakimś czasie. Powoduje to głupią sytuację że po prostu podczas przejścia z ekranu na ekran wysepka gdzieś ginie. Jak rozwiązać taki problem?

Na poniższych przykładowych zdjęciach u innych widać że ewidentnie to co się kończy na jednym monitorze od razu pojawia na drugim.
http://fsfiles.org/flightsimshots/image ... 30zoom.jpg
http://www.fsbreak.net/storage/FSX.jpg? ... 5489302638
http://jawnesny.pl/wp-content/uploads/2 ... ulator.jpg

Z ciekawości zainstalowałem demo gry X-Planes 10, włączyłem grę i rozciągnąłem obraz na boczne monitory. Efekt w linku. Czemu tak łatwo nie da rady w FS???!!!!!!!!!!!!!
http://zapodaj.net/f27151f7e9e2f.jpg.html

Jak ktoś znajdzie mi rozwiązanie tego problemu to wyślę mu zgrzewkę piwa :)
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Na poniższych przykładowych zdjęciach u innych widać że ewidentnie to co się kończy na jednym monitorze od razu pojawia na drugim.
http://fsfiles.org/flight...1080x30zoom.jpg
http://www.fsbreak.net/st...N=1255489302638
http://jawnesny.pl/wp-con...t-simulator.jpg
Na dwóch z tych trzech przykładów FS działa w trybie okienkowym, rozciągniętym na trzy monitory. Na wszystkich z nich używany jest wirtualny kokpit, każdy monitor pokazuje wycinek obrazu z tej samej kamery. Ty używasz panelu i 3 różnych kamer, których pole widzenia nie pokrywa się. Możesz po prostu zmniejszać zoom, aż pole widzenia kamer zwiększy się na tyle, by objęło obiekty obecnie poza nim.
kowalsky1
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: ndz 06 kwie, 2014 09:22
Skąd jesteś: stąd

Post autor: kowalsky1 »

PZL Belfegor pisze:Na dwóch z tych trzech przykładów FS działa w trybie okienkowym, rozciągniętym na trzy monitory.
A jak oni to zrobili skoro u mnie po rozciągnięciu środkowego okna na boczne monitory wyszła lipa jak na fotce z poprzedniego posta?
PZL Belfegor pisze:Na wszystkich z nich używany jest wirtualny kokpit, każdy monitor pokazuje wycinek obrazu z tej samej kamery. Ty używasz panelu i 3 różnych kamer, których pole widzenia nie pokrywa się. Możesz po prostu zmniejszać zoom, aż pole widzenia kamer zwiększy się na tyle, by objęło obiekty obecnie poza nim.
Sam zoom nie bardzo pomógł bo dalej się obrazy nie zgrywają ale wiem że jakoś można ruszać obrazem (na moich bocznych monitorach) w lewo, prawo itp. bo przez chwilę mi zadziałało (coś z klawiszami numerycznymi) i obraz prawie się zgrał. Pamiętasz może kombinację klawiszy?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

A jak oni to zrobili skoro u mnie po rozciągnięciu środkowego okna na boczne monitory wyszła lipa jak na fotce z poprzedniego posta?
Oni używają pojedynczego widoku VC na 3 monitorach. Pewnie zwyczajnie rozciągnęli okienko na wszystkie monitory. Być może używają Surroundu Nvidii, Eyefinity AMD, Triple Head albo programowej odmiany tego ostatniego.
Sam zoom nie bardzo pomógł bo dalej się obrazy nie zgrywają ale wiem że jakoś można ruszać obrazem (na moich bocznych monitorach) w lewo, prawo itp. bo przez chwilę mi zadziałało (coś z klawiszami numerycznymi) i obraz prawie się zgrał. Pamiętasz może kombinację klawiszy?
Nie używam domyślnego systemu FS-a do kontrolowania widoku. Przejrzyj klawiszologię FS-a w menu ustawień, możliwe jest nawet "spięcie" widoków różnych kamer i kontrolowanie ich na raz.
kowalsky1
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: ndz 06 kwie, 2014 09:22
Skąd jesteś: stąd

Post autor: kowalsky1 »

Niestety, nic z klawiszologii nie pomogło. Jakby ktoś wiedział jak sprawić by przesunąć obraz w lewo z prawego monitora tak aby oba obrazy się pokrywały to niech da znać (bo teraz na środkowym i na prawym monitorze jest to samo lotnisko) :(
http://zapodaj.net/726f75fb6051b.jpg.html

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 19:00 ]
PZL Belfegor pisze:
A jak oni to zrobili skoro u mnie po rozciągnięciu środkowego okna na boczne monitory wyszła lipa jak na fotce z poprzedniego posta?
Oni używają pojedynczego widoku VC na 3 monitorach. Pewnie zwyczajnie rozciągnęli okienko na wszystkie monitory. Być może używają Surroundu Nvidii, Eyefinity AMD, Triple Head albo programowej odmiany tego ostatniego.
I właśnie dlatego postanowiłem teraz zakupić tego Matroxa TripleHead2Go. Czy ktoś z Was go posiada(ł)? Bo mam parę pytań.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

A próbowałeś normalnie rozszerzyć okienko FSa na trzy monitory?
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
kowalsky1
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: ndz 06 kwie, 2014 09:22
Skąd jesteś: stąd

Post autor: kowalsky1 »

Wcisnąłem alt+enter żeby odpalić grę w oknie. Tak to wygląda:
http://zapodaj.net/2778c39c6425f.jpg.html

Następnie chwyciłem za prawą krawędź okna i rozciągnąłem na prawy monitor:
http://zapodaj.net/a641f364b2b12.jpg.html

I na końcu rozciągnąłem na lewy monitor:
http://zapodaj.net/c5d195151ae54.jpg.html

Lipa.
Na demie X-Plane rozciąganie daje taki oto efekt http://zapodaj.net/f27151f7e9e2f.jpg.html
Czyli chyba to wina samego FSX że nie można rozciągnąć.
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Przede wszystkim w konfiguracji ekranów ustaw trzy monitory jako jeden szeroki pulpit. Potem wchodzisz do FSXa i w ustawieniach graficznych wybierasz właśnie taką szaloną rozdzielczość (będzie jakieś ponad 5000 pixeli szerokości). ładujesz lot, maksymalizujesz okno (albo wrzucasz na full screen) i działa.

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
kowalsky1
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: ndz 06 kwie, 2014 09:22
Skąd jesteś: stąd

Post autor: kowalsky1 »

leszek81 pisze:Przede wszystkim w konfiguracji ekranów ustaw trzy monitory jako jeden szeroki pulpit.
Tylko jak to zrobić? Czytałem Twój post o 3 monitorach ale u mnie w Windows 8.1 nie ma opcji łączenia :(
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Korzystam z Win7 więc nie wiem jak dokładnie to działa w ósemce.
Nie ma wyświetlonych poszczególnych ekranów we właściwościach pulpitu? Nie można tym jakoś zarządzać? Ask google, bo opcja musi gdzieś być.

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
kowalsky1
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: ndz 06 kwie, 2014 09:22
Skąd jesteś: stąd

Post autor: kowalsky1 »

Może Ty masz kartę graficzną nvidia z technologią surround gdzie można takie coś zmieniać http://pclab.pl/art46390-5.html
Ja takiego czegoś nie mam.
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Teraz mam karte GTX780, wcześniej robiłem to na Radeonie z Eyefinity. Moim zdaniem się da, poszukaj po prostu dobrze w internecie. Nie będę instalował Win8, żeby odwalić za Ciebie robotę :D

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
Evercik
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: czw 21 sie, 2014 18:07
Skąd jesteś: Szczecin

[FSX] Problem z wieloma monitorami - rozdzielczość

Post autor: Evercik »

Witam,

Rozpoczynam swoją przygodę z FSX. Przygotowałem sobie stanowisko z kilkoma monitorami, 3 połączyłem ze sobą za pomocą nVidia surround (system wykrywa je jako 1 monitor o rozdzielczości 5760*1080p). Wszystko działa jak trzeba poza...FSX'sem. W momencie kiedy odpalam go w trybie pełnoekranowym czy też w oknie rozciągając na długość wszystkich trzech monitorów przycina mi on widok. Wygląda to jakby nie rozróżniał rozdzielczości i rozciągał go adekwatnie do szerokości (prawdopodobnie w formacie 4:3). Wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek

W ustawieniach wykrywa mi rozdzielczość systemową, ale po wybraniu jej nic się nie dzieje, problem jest ten sam. Przeczesałem google, znalazłem kilka podobnych przypadków gdzie ludzie opisywali ten problem ale nigdzie nie było odpowiedzi jak go rozwiązać. Odinstalowałem FSX'a i zainstalowałem na nowo myśląc, że może coś poszło nie tak przy instalacji ale to tylko pogorszyło sprawę - teraz nie chce mi się aktywować przez co nie mogę wgrać dodatku i wywala co chwila.

konfiguracja sprzętowa

płyta główna: Gigabyte Gigabyte B75M-D3H
procesor: Intel Core i5 3460 BOX (niepodkręcany)
pamięć: Adata DDR3 2X 4GB 1600MHz CL9 (niepodkręcane)
karta graficzna: MSI GeForce GTX680 TwinFrozr (niepodkręcana)
zasilacz: BeQuiet! Pure Power 500W
karta dźwiękowa: zintegrowana z płytą główną
sterowniki do podzespołów: aktualizowane ze strony producentów.
System operacyjny to windows 7 profesional.

Czy ktoś spotkał się z tym problemem i ma jakieś pomysły jak go zwalczyć?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Na tym malutkim zrzucie niewiele widać. Rozciągnięty jest tylko interfejs, czy i obiekty 3D? Ustawiłeś WideViewAspect=true, by zmienić skalowanie z vert- na hor+?
Evercik
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: czw 21 sie, 2014 18:07
Skąd jesteś: Szczecin

Post autor: Evercik »

Cały interfejs. W momencie dodania obiektów 3D dzieje się to samo, w miarę zmniejszania okna pojawia się coraz więcej obiektów. Przy rozciąganiu znika coraz większa część.

Nie ustawiałem skalowania, jak pisałem jestem jeszcze w tym programie zielony :P Spróbuję to zmienić, mam nadzieję że pomoże :) W razie czego będę informował o progresie.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

W przypadku interfejsu to normalne. Menu powinno prezentować się poprawnie, a wymiary paneli można zmienić. W przypadku domyślnego skalowania vert- to zwyczajne zachowanie, że pole widzenia jest utrzymywane w pionie, a poziome zmienia się przy zmienianiu rozmiaru okna. Próbowałeś choć zmienić zoom? Dodatkowo rysowanie obiektów jest uzależnione także od ich rozmiaru w pikselach (w zależności od LOD-ów i wartości wpisu SmallPartRejectRadius).
Ostatnio zmieniony pt 22 sie, 2014 14:08 przez PZL Belfegor, łącznie zmieniany 1 raz.
Evercik
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: czw 21 sie, 2014 18:07
Skąd jesteś: Szczecin

Post autor: Evercik »

Menu jest ok, ale w przypadku dodania np radia, ucina połowę jak nie lepiej, przez co nie widać tam niczego. To samo w przypadku widoku kokpitu ucina widok i w przypadku np tutorialu który był odpalony na dodanym przeze mnie zdjęciu (aktualnie jestem w pracy i nie mam możliwości wklejenia większej rozdzielczości, zrobię to po powrocie do domu) nie widać dokąd trzeba lecieć ani co się znajduje w kokpicie.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Zmień położenie i rozmiar paneli myszką albo edytuj ich parametry w panel.cfg danego samolotu. Przypuszczam, bo na podstawie zrzutu trudno to stwierdzić, że masz ustawione bardzo małe pole widzenia (czyli duże przybliżenie), więc nic dziwnego, że mało widać. Zaznaczam, że w FSX rysowania świata działa poprawnie w trybie panoramicznym - to nie jest scena w 4:3 rozciągnięta jedynie w poziomie, proporcje są zachowane (to nie dotyczy elementów interfejsu i paneli, które są rozciągane). Bez wspominanego WideViewAspect=true może skończyć Ci się zoom, nim osiągniesz pożądane pole widzenia, po dodaniu wpisu nie powinno być problemu. Więcej na ten temat napisałem kiedyś tutaj: viewtopic.php?p=120737#120737
Evercik
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: czw 21 sie, 2014 18:07
Skąd jesteś: Szczecin

Post autor: Evercik »

Ok jak wrócę do domu i znajdę chwilę to się pobawię :)
Pozostaje mi jeszcze problem z rejestracją. Też tak mieliście że po deinstalacji i ponownej instalacji nie chciał się aktywować po wpisaniu kodu (za pierwszym razem zrobił to bez problemu)? Wywala błąd połączenia z serwerem.
Awatar użytkownika
peeet
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: czw 24 kwie, 2014 21:13
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: peeet »

Może ja się dołączę do dyskusji o dwóch czy więcej monitorach. Mam Win7 Home i jeden monitor 22" 1920x1080 i drugi 1680x1050. Pulpit wyświetla się na obydwu ekranach z tym, że ponieważ tapeta ma rozmiar 1920x1080 na obu mam ten sam obraz. Na mniejszym tapeta nie jest skalowana ale obcięta. Karta graficzna GTX460.
Po uruchomieniu FSX w trybie full screen mam obraz np VC na tym większym ekranie a drugi pozostaje czarny. Ale jak włączę jakieś inne okna to mogę je przesuwać na ten mniejszy ekran i tam mam podgląd cały czas. Jest to wygodne bo zmieszczę tam wszystkie potrzebne przyrządy czy górny panel czy dolny. Można też otworzyć nowe okna z poglądem na boki czy jakieś inne i je poprzesuwać na boczne ekrany.
Oczywiście można rozciągnąć podstawowy widok VC na oba monitory ale to już będzie bez sensu. Otrzymamy tylko proste rozciągnięcie bez zachowania proporcji.

Tak to powinno działać i na innych komputerach bez żadnych dodatkowych programów. Jeżeli jednak chcemy uzyskać efekt VC z widokiem na boki to już samym systemem się nie uda. Nie mam trzech monitorów a nawet gdybym miał to moja karta graficzna ich nie obsłuży.
Ostatnio zmieniony śr 29 paź, 2014 15:30 przez peeet, łącznie zmieniany 1 raz.
Olaf
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: pt 21 gru, 2012 22:52
Skąd jesteś: EPPW

Post autor: Olaf »

Mam dwa monitory 22 i 17 cali i chcę je podłączyć pod FSX. Jeden jako dvi, drugi jako dsub. W Windowsie 7 nie mogę uzyskać dużej rozdzielczości - mam na dwóch monitorach okienka Windowsa oraz pulpit.
Gpu to gtx 560ti, może podłączyć 3 monitory.
Jak ustawić Windows 7 i FSX, żeby mieć panel kapitana na jednym ekranie, a panel FO na drugim?
Chodzi mi o wirtualny kokpit.

Jak ustawić monitory, aby był jako jeden ekran w FSX w wysokiej rozdzielczości? Obecnie FSX nie pozwala na zmiany.
Może ktoś krok po kroku wskazać, jak użyć dwóch LCD w pełnym kokpicie kapitana i FO?
Ostatnio zmieniony sob 27 gru, 2014 11:43 przez Olaf, łącznie zmieniany 2 razy.
michalkarpik
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: pn 17 mar, 2014 20:46
Skąd jesteś: EPKW

Post autor: michalkarpik »

Witam, jestem tutaj nowy także na samym początku chciałbym się przywitać z całą nietuzinkową społecznością tego forum :)

Natomiast moje pytanie kieruje do leszka81, chciałbym zapytać ile klatek osiągasz przy konfiguracji na 3 monitory w rozdzielczości 5760x1080? Moje latadło posiada zbliżone parametry i przede wszystkim GXT780 stąd moja ogromna ciekawość.

leszek81 pisze:Teraz mam karte GTX780, wcześniej robiłem to na Radeonie z Eyefinity. Moim zdaniem się da, poszukaj po prostu dobrze w internecie. Nie będę instalował Win8, żeby odwalić za Ciebie robotę :D
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Cześć Michał!

Moje trzy monitory nie są połączone w jeden pulpit, więc nie mam rozdzielczości jaką podałeś. Mam jeden widok w rozdzielczości 1920x1080 (rzutnik), dwa monitory z instrumentami też w takiej rozdzielczości oraz trzeci monitor dotykowy w niższej rozdzielczości.

Klatki oczywiście zależą od samolotu, pogody i ruchu, ale generalnie nie schodzi poniżej 15 klatek. Latam albo 737 PMDG albo E170 albo ATR-72 od flight-1. Ostatnio bawię się Cessną od A2A ale tam panele wyrzucam już przez osobny program (SimPlugins).
Kluczem do wysokich klatek w moim przypadku jest jeden szczegół: full screen. Mimo, że mam otwarte kilka okien na raz (widok, FMC, OVH, Pedestal oraz dwa okna z instrumentami) to jak wrzucę to na full screen to wydajność jest doskonała. Ale wystarczy wrócić w tryb okienkowy i kaplica... Do ustawienia okienek na właściwych monitorach używam dodatkowego narzędzia Actual Window Manager. W razie jakichś dodatkowych pytań, pisz :)

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
michalkarpik
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: pn 17 mar, 2014 20:46
Skąd jesteś: EPKW

Post autor: michalkarpik »

leszek81 pisze: Klatki oczywiście zależą od samolotu, pogody i ruchu, ale generalnie nie schodzi poniżej 15 klatek.
Moje pytanie nie było do końca odpowiednio sprecyzowane, za to odpowiedź krótka zwięzła i w 100 % wyczerpująca :) Dzięki.

Obecnie posiadam 3 monitory iiyama 27', użyłem rozciągnięcia Nvidii Surround co daję rozdzielczość 5760x1920, oraz zmieniłem wpis w fsx.cfg wg. zaleceń PZL Belfegora. Dodam że jako nowicjusz latam Cessna 172 SH i efekt przerósł moje oczekiwania.

Jednak posiadam dodatkowo wpięty do komputera TV 1920x1080, co razem daje 4 monitory full hd, kiedy użyłem opcji rozszerzenia pulpitu na 4 monitory, to ( FSX z powrotem zmieniłem rozdzielczość na 1920x1080 ) pojawił się problem. W trybie okienkowym mój symulator widzi tylko 3 monitory, natomiast czwarty jest poza jego zasięgiem. Na chwilę obecną nie jest to dla mnie problem, jednak w przyszłości kiedy już przesiądę się na PMDG 737 to będzie.

Stąd moje kolejne pytanie. Ile monitorów obsługuję FSX ?
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Nic mi nie wiadomo, żeby FSX miał limit obsługiwanych monitorów, widziałem konfiguracje 6-monitorowe :) Sam odpalałem go max na 5 monitorach (ale to jeszcze z Radeonem z technologią Eyefinity).
Pokombinuj z ustawieniami rozdzielczości i powinno być ok. Rozumiem, że pulpit obejmuje wszystkie 4 urządzenia? (3 monitory i tv). Bez poprawnej konfiguracji w samym Windowsie FSX nie będzie poprawnie działał w konfiguracji wielomonitorowej... Wierz mi, konfiguracja tego napsuła mi sporo krwi :)

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
michalkarpik
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: pn 17 mar, 2014 20:46
Skąd jesteś: EPKW

Post autor: michalkarpik »

Tak, pulpit obejmuję wszystkie cztery wyświetlacze. Stąd też wzięło się moje zdziwienie gdy w FSX widać tylko 3.
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Sprawdź jedną rzecz, czy przypadkiem nie pomijasz monitora, który FSX widzi jako 0. FSX ma dziwną numerację przy wielu monitorach i pierwsza karta jest opisana jako 0, potem 1,2,3. Na początku myślałem, że 0 to ustawienia globalne, a 1,2,3 to poszczególne monitory, ale potem okazało się, że nie. Więc może tu leży przyczyna!

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
michalkarpik
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: pn 17 mar, 2014 20:46
Skąd jesteś: EPKW

Post autor: michalkarpik »

Działa, prawdę mówiąc zainstalowałem najnowsze sterowniki nVidia i nie wiem co było przyczyną problemu. Dodatkowo chciałbym się podzielić świetnym filmikiem który znalazłem na simforums.com, ów filmik świetnie tłumaczy problem zoomu przy WideViewAspect:

https://www.youtube.com/watch?v=qjbCFNSofpk

Jeżeli ktoś zna lepszy sposób to stawiam konia z rzędem ;)
Olaf
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: pt 21 gru, 2012 22:52
Skąd jesteś: EPPW

Post autor: Olaf »

Witam
Posiadam 3 monitory 24 cale i mam rozciągnięty vc na trzy monitory. Urywa mi panel z instrumentami opcja zooma nie pomaga. Jak ustawić fsx, żeby była prawidłowa proporcja vc z przyrządami na trzech monitorach.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Czy w fsx.cfg ustawiłeś monitor panoramiczny?
Olaf
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: pt 21 gru, 2012 22:52
Skąd jesteś: EPPW

Post autor: Olaf »

Nie wiem jak to zmienić?
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

W fsx.cfg dodaj:
WideViewAspect=True

w sekcji [Display].

W dowolnym miejscu sekcji display (czyli po jej tytule, a przed tytułem następnej).

Po tym wpisie i ponownym uruchomieniu FSX (fsx.cfg edytuj przy wyłączonym symulatorze) zoom powinien objąć panel.

Tu napisałem jak znaleźć fsx.cfg:
http://c-aviation.net/fsx-tweak/fsx-cfg-location/
Olaf
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: pt 21 gru, 2012 22:52
Skąd jesteś: EPPW

Post autor: Olaf »

Dzięki za pomoc

[ Dodano: Wto 14 Lut, 2017 09:03 ]
Po ustawieniu fsx na trzy monitory mam ogromny vc. Nie jest oryginalny tak jak na jednym monitorze widać cały vc z przyrządami. Po oddaleniu zoomu na maksa od siebie mam ogromny vc bardzo duże vc, ale niecały przyrządy się nie mieszczą.
jak należy ustawić opcje zooma w fsx .cfg, żeby był cały panel na trzech monitorach?
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Nie jest oryginalny tak jak na jednym monitorze widać cały vc z przyrządami
A zauważyłeś, że proporcje obrazu (szerokość do wysokości) masz zupełnie inne niż na jednym monitorze???
jak należy ustawić opcje zooma w fsx .cfg, żeby był cały panel na trzech monitorach?
Chyba musisz dokładniej opisać problem...
Awatar użytkownika
sww
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 108
Rejestracja: wt 06 paź, 2009 09:37
Skąd jesteś: znienacka

Post autor: sww »

Układ 3 monitorów w linii nie nadaje się do VC, bo VC chce zachować realny wygląd kabiny. Jeśli kąt widzenia w poziomie masz 120 stopni to siłą rzeczy góra i dół (czyli overhead i przyrządy) muszą być obcięte. Jeśli bardzo oddalisz to będziesz miał wszystko, ale zniekształcone i na dodatek nieczytelne.

Lepszą opcją jest układ 2 monitory na górze, jeden na dole - wtedy na dolnym masz przyrządy. Ale to wymaga kokpitu 2D, a nie VC. Chyba, że uda Ci się zmusić tryb "surround" karty graficznej do pracy w takim układzie. Wadą jest środek pasa dokładnie na połączeniu monitorów (jak mają cienkie ramki to da się przeżyć).
Można też zrobić dwa widoki VC - jeden tylko na przyrządy, drugi na zewnątrz. Trochę więcej kombinowania i niestety znacznie większe obciążenie komputera (spadek fps).

Jeśli chcesz koniecznie mieć VC to najlepszy jest jeden duuuuży monitor, np. 40". Najlepiej jeszcze zagięty. No ale to są koszty. Jeśli możesz podłączyć czwarty monitor, to można na nim ustawić przyrządy, a te trzy pozostawić do widoku na zewnątrz.

Jak widać kombinacji jest wiele, a każda ma zarówno zalety, jak i wady.
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko o wirtualnym lataniu
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

No bez przesady. Widok na trzech monitorach w układzie (że tak to kolokwialnie określę) "to co ja widzę + dwa widoki na boki" jest do osiągnięcia. Pytanie ile ma być tego panelu widać - jeśli cały to faktycznie będzie problem, ale nawet mniej z powodu zniekształceń, tylko z powodu zbyt małej rozdzielczości pionowej. Na typowych 1000px w pionie moim zdaniem mieści się górna krawędź okna (czasem jakieś przełączniki świateł z 737), okno, podstawowe wskaźniki lub wyświetlacze. W 737 i 747 jeszcze fragment FMC. Tak jak tu na pierwszym screenie z kokpitu: http://calypteaviation.com/2017/02/pmdg ... k-pobierz/ - ale to ustawienie wymaga nie tylko edycji przybliżenia, ale również korekty domyślnej pozycji kamery i moim zdaniem bez EZDOK albo ChaseView nie ma się co zabierać za pracę z trzema monitorami.
Olaf
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: pt 21 gru, 2012 22:52
Skąd jesteś: EPPW

Post autor: Olaf »

Dzięki za udzielone informacje.
Awatar użytkownika
sww
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 108
Rejestracja: wt 06 paź, 2009 09:37
Skąd jesteś: znienacka

Post autor: sww »

Nie jest tak źle z tymi widokami kamery. Fakt, że bez dodatkowego oprogramowania wymaga to wielu restartów symulatora, ale robiłem to już kilka razy.

Jest 6 parametrów. Pierwsze trzy określają pozycje kamery, a kolejne trzy kierunek, w którym jest zwrócona oraz zoom. Wszystkie wartości są ustalane w odniesieniu do punktu 0,0,0 modelu samolotu. Ten punkt jest ustalany różnie przez projektantów modeli, dlatego często kopiowanie ustawień między modelami nie zadziała.

Jeśli chcesz zostać przy VC, to można spróbować polutować czapeczkę z 4 diodami i pobawić się z ruchami głowy. To rozwiąże problem niewidocznych paneli. Bardzo przyjemnie się z tym lata. Choć muszę przyznać, że próbowałem tylko na 1 monitorze.
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko o wirtualnym lataniu
Awatar użytkownika
Biały
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 70
Rejestracja: wt 28 lis, 2006 13:40
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Biały »

Odgrzeję trochę temat. Latam głównie 737NG od iFly. Na chwilę obecną mam dwa monitory 26". Jeden jest główny, na nim mam panel 2D (nie latam na 3D bo mam fetysz 2D). Na drugim, postawionym w pionie mam FMC, panel throttle, overhead i mapki.
Chcę dołożyć trzeci monitor 22" i postawić nad głównym. Tam chcę umieścić panel overhead.
Wszystko mam podpięte pod GTX 1080, FSX śmiga jak trzeba, sprawnie i płynnie.

Przechodzę do pytania. W pudełku leży nieużywana karta rezerwowa, Asus GTX 780.
Myślałem, żeby główny monitor był pod GTX 1080, a dwa kolejne z panelami pod GTX 780. Wiąże się to pewnie ze zmianą zasilacza na większy, a tego raczej nie chcę robić.
Czy jest jakiś sens się z tym babrać, dzielić monitory na dwie karty czy gra jest niewarta świeczki? Jaki wymierny zysk byłby z takiego rozwiązania, bo strata w portfelu byłaby na 100%.
Obrazek
GA-Z170X-Gaming7-EU*I7-6700K*Corsair DDR4 3000MHz 2x8GB*Gigabyte GTX1080 Xtreme Gaming PP 8GB*SSD 240GB*3xHDD 2TB,1TB,500GB*EVGA GS650W Gold*E2607*LaCie526
ODPOWIEDZ