[FSX] Czkawka symulatora pomimo osiągania wysokiego FPS

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

fejder
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 paź, 2008 10:22
Skąd jesteś: EPBY

[FSX] Czkawka symulatora pomimo osiągania wysokiego FPS

Post autor: fejder »

Witam serdecznie,
jakiś czas temu pisałem o dylemacie związanym z zakupem karty grafiki, wybór padł na 9800GTX+ z 512MB pamięci na pokładzie. Wchodzi ona w skład komputera budowanego głownie pod kątem wirtualnego latania.

Obecna konfiguracja wygląda następująco:
procesor: Q6600 2.4@3.5
płyta główna: Gigabyte GA-P35-DS3 (rev.2.0)
RAM: 4x1GB
grafika: Twintech 9800GTX+ 512MB (seryjnie dość mocno podkręcona)
zasilacz: 500W Tagan

Problem polega na tym, że ustawiając parametry w zakładce "scenery" nawet na dość wyśrubowane, czyli:

autogen: very dense,
scenery complexity: exremely dense,
level of detail radius: large,
mesh complexity: 70,
mesh resolution: 19,
texture resolution: 30cm,
water effects: medium 2.x,
special effects detail: max,
light bloom: off,
flare lense: off,
traffic praktycznie na zero

program wpada w nieprzyjemna czkawkę stale utrzymując, że osiąga około 30-40FPS (przy blokadzie na 40FPS czasami tylko zejdzie poniżej, przy 30 niemal że przyklejony) natomiast zdjęcie blokady FPS powoduje poważne skoki w FPS, które da się odczuć i za sterami jak i w polu informacji o FPS - skoki od 10 do 100.

Czkawka ta przy blokadzie 30-40 FPS zachowuje się mniej więcej tak - grafika jest naprawdę płynna, 100% smooth, lecąc po prostej dość długo można uniknąć problemów (chociaż sporadycznie się przycina, to jednak zdecydowanie rzadziej), problem zawsze występuje przy zabawach widokiem SPOT oraz ciasnych nawrotach (SPOT i VC) gdzie sporo grafiki i scenerii wyświetla się w dość krótkim czasie, chociaż FSX wciąż utrzymuje wartość klatek bliską założonej w blokadzie. Dodam też, że wybranie któregoś z profili w zakładce scenery jak np "Very Low" też powoduje czkawkę, mimo, że FPS'y śrubują po 80-100. Natomiast wybranie jeszcze bardziej mocożernych parametrów scenerii nie powoduje zmniejszenia ilości klatek czy częściej występującej czkawki. Wszystko to testowane głównie nad samym Dublinem :)

Przerobiłem ogromną ilość rożnych "tweak'ów" znalezionych w sieci, łącznie z modyfikacją textur na DXT1c.

Wpisy typu:

Kod: Zaznacz cały

[JOBSCHEDULER]
AffinityMask=15

TEXTURE_BANDWIDTH_MULT=30(40)

FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.33 (testowane od 0.10 po 0.60)

[BUFFERPOOLS]
PoolSize=5000000 (aż po 20000000)
nie są mi obce.

AA jak i AF ustawione za pomocą nHancer'a (zgodnie z zaleceniami NickN) odpowiednio 8xS, 16x.

Czy coś jeszcze mogę zrobić, czy zostało się pogodzić z tematem? Byłbym naprawdę zadowolony mając czyste 25 FPS niezależnie od załączonego widoku, bedąc nad miastem czy "polem" :)

dzieki wielkie, pozdrawiam!
Anatol Orzęcki
Ostatnio zmieniony pn 26 sty, 2009 15:04 przez fejder, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Mam podobne rzeczy, choć w FS9. Przy stabilnym utrzymywaniu 40fps od czasu do czasu obraz skacze, co najbardziej widoczne jest przy zakrętach.
Obrazek
fejder
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 paź, 2008 10:22
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: fejder »

Czy FSX tak mieli na dysku by potrzebny był oddzielny napęd tylko dla niego?

Moja instalacja jest na nowym dysku, dla pewności defragmentowanym. Z tym, że są na nim dwie partycje, jedna pod system (Vista64) druga dla FSX'a.
Awatar użytkownika
Adam73
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 21:18
Skąd jesteś: POZnan*

Post autor: Adam73 »

D. Design pisze:Mam podobne rzeczy, choć w FS9. Przy stabilnym utrzymywaniu 40fps od czasu do czasu obraz skacze, co najbardziej widoczne jest przy zakrętach.
Jam mam dokładnie to samo. Próbowałem już chyba wszystkiego i nic :( Stasiu - to chyba taki urok i tak już musi być.
Windows 10 HE 64Bit, Gigabyte Z390 Gaming X, Intel I7-9700K, Ram: 16GB, GeForce RTX270, 2xSSD, 1xM2
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Ale jak widzę, FSX też to ma?
Urok urokiem, ale na dużym ekranie naprawdę to trochę nie teges wygląda, zwłaszcza w dzień ;)
Obrazek
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

D. Design pisze:Ale jak widzę, FSX też to ma?
No w FSX to gorzej jest, mam FSX SP2, sprzęt E8400, RAM 3GB, SLI 8600GT, Xp32 SP3 i na ustawieniach "ala" Hight/Medium przy limicie klatek na 25 mam albo czkawkę albo FPSy spdają do 16 i robi się średnio przyjemnie. z dodatków to tylko samoloty i REX z rozdziałką 1024 chmur. Nawet bez AA klatkami miota na wszystkie strony, na FS9 z ogromem dodatków mam te 40FPS, z chmurkami powyżej 20 i ciesze się bardzo każdym lotem.
fejder
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 paź, 2008 10:22
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: fejder »

Zgadzam się, nie ma litości dla posiadaczy FSX'a ;) Chociaż jak się człowiek naogląda na youtube to smak rośnie. No cóż... tym czasem wycisnąłem kolejne 100MHz na rdzeń w poszukiwaniu rozwiązania oraz dotarło do mnie, że pod VISTĄ nie mam szans na rozciągnięty w poziomie ekran wykorzystując do tego dwa monitory / projektory bez użycia zabawki matrox'a. W konsekwencji testuję od nowa pod kontrola XP, najprawdopodobniej się z nim przeproszę w związku z zaistniałą sytuacją.
Aha, vertical synchronizaton w nHancer ustawiony na "force on" a SFX z blokadą przy 60FPS działa idealnie, ale tylko przy wyłączonym kompletnie autogenie :( każda manipulacja blokadą w obie strony powoduje dziwne efekty, czego się akurat spodziewać należało.

pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie :)
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Ale Mateusz u mnie to raczej takie cięcie nie ze względu na słaby procesor tylko jakieś sterowniki, coś tam się cały czas chrzani. Jest stabilnie 40fps a przy zakrętach się tnie, przy przelatywaniu przez chmury obraz smuży itd. A FPSy sobie spojnie pokazują 40. (to akurat fs9, ale podobne objawy jak u Kolegi).
Ostatnio zmieniony czw 29 sty, 2009 08:20 przez D. Design, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Ech, chyba macie dwie lewe ręce do konfiguracji komputera i samego FSX. Polecam choćby ten wątek:
http://www.vatsim.home.pl/viewtopic.php?f=9&t=28610
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
fejder
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 paź, 2008 10:22
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: fejder »

Właśnie ta oczywistość z uzyskania w dość nieskomplikowany sposób porządnych wyników sprawia, że czuję się zakłopotany walcząc już drugi tydzień z konfiguracją FSX'a. Nie wykluczone, że chodzi tu o coś więcej, należy pamiętać, że PC'et PC'etowi nie równy pomimo dobranych markowych i solidnych komponentów oczywiście umiejętnie skonfigurowanych. Tak czy siak, nie poddaję się i zamierzam walczyć dalej ;)
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Powiem tak: zauważam pewną prawidłowość, gdy czytam o problemach z FSX. Gdzie tylko ktoś podaje, ze ma problemy i podaje super konfig, na którym FSX powinien śmigać, tam widze 4GB RAM (czy to na XP, czy vista 32 bit...jeden pies jesli idzie o RAM). Wiadomo, jak XP radzi sobie z 4GB RAM. Niby radzi, niby działa ale de facto efektywnie wykorzystywane jest ciut ponad 3GB. Może tu jest pies pogrzebany?
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
fejder
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 paź, 2008 10:22
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: fejder »

Niestety :(

Przetestowane na XP 32bit oraz Vista 64bit w konfiguracji 4GB i 2GB ramu :( Efekty bez zmian, z mniejsza ilością ramu jedynie wydłuża się proces uruchamiania FSX'a.
fejder
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 paź, 2008 10:22
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: fejder »

Walki ciąg dalszy. Mianowicie postawiłem nowy system (Vista 64, odchudzony ze zbędnych procesów takich jak indexowanie i cała zalecana reszta zaraz po instalacji ), zainstalowałem gołego FSX'a licząc, że może "ciężkie" dodatki powodują problemy i niestety dalej to samo, goły FSX z weather i autogen'em ustawionym na zero zachowuje się tak samo jak FSX + ACCEL + FS GLOBAL 2008 + UTX +XCLASS + fotoscenerie z ustawionym autogen'em na "very dense"/"extremely dense" :(

Obawiam się, że to problem hardware'owy. Dla przypomnienia napiszę w jakiej konfiguracji sprzęt posiadam:
- Q6600 2.4@3.6 (testowałem również z domyślnym taktowaniem)
- 4x1GB DDR2 800 (testowane również z tylko 2GB, nie podkręcane 1:1, kostki Kingston 5-5-5-18)
- płyta główna Gigabyte GA-P35-DS3 (ostatni BIOS 14C)
- grafika 9800GTX+ testowana ze wszelkimi sterownikami dostępnymi dla tej karty czyli od 178.13 po 181.22 (sterowniki odinstalowywane Driver Sweeper'em, taktowanie PCI-E 100MHz).

W biosie wyłączone wszelkie "wspomagacze" CPU jak i systemy zarządzania energią.

Czy istnieje jakaś zasada podczas instalacji FSX'a np FSX-> SP1 -> SP2/ACCEL -> Dodatki? Czy SP1 można śmiało pominąć? Nigdy wcześniej go nie instalowałem, zawsze na "gołego FSX'a instaluję ACCEL Pack.

dzięki z góry za rady, pozdrawiam serdecznie,
Anatol Orzęcki
fejder
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 paź, 2008 10:22
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: fejder »

Witam ponownie :)

Poświęciłem trochę wolnego weekendowego czasu na bitwę z tytułową "czkawka" w FSX i wydaje się, że wygrałem tą nierówną walkę :) Sprowadziła się ona tym razem do zastosowania się do bardzo szczegółowych zaleceń kolegi NickN. Szczerze polecam wszystkim mającym problemy przebrnięcie przez te instrukcje. Przyznam szczerze, że nie wiem który z elementów był kluczowym, może to kwestia kilku. Tak czy inaczej, aktualnie "mikroprzycinki" są na jak najbardziej akceptowalnym poziomie :)

http://www.simforums.com/forums/forum_p ... 29041&PN=1
http://www.simforums.com/forums/forum_p ... 769#156769
http://www.simviation.com/cgi-bin/yabb2 ... 1208959973

pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ