PMDG MD-11

Dział poświęcony płatnym samolotom i śmigłowcom (czyli opinie, recenzje, poradniki). Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Samoloty.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
Adam_Max
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 55
Rejestracja: śr 08 paź, 2008 11:48
Skąd jesteś: Gliwice

Post autor: Adam_Max »

No oczywiście że to w rezultacie kontry na wychylenie spojlerów z jednej strony, autopilot zadziałał w drugą, z tym że bez ograniczeń. Przy czym sama siła skręcająca pochodząca od wysuniętego spojlera nie była wielka bo przy ręcznym sterowaniu nawet nie poczułem żeby ściągało samolot. Zapewne nikt w PMDG nie przewidział że może się coś takiego przydarzyć i autopilot "zgupiał".
W zasadzie gdyby nie to że rzecz wystąpiła w wyniku źle działającego oprogramowania to można by to uznać za nagłą sytuację awaryjną ;).
milus
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: ndz 07 cze, 2009 21:55
Skąd jesteś: Świdnik

Post autor: milus »

Witam.
Stalem sie posiadaczem tego dodatku.Czytam poradnik do tego modelu ze strony aztec i moje pytanie jest takie a mianowicie przy programowaniu FMC autor prosi o wpisanie w pole CI wartosc "Cost Index".Prosze o wytlumaczenie mi o co tu chodzi i jaka wartosc wpisac.
Wiem ze jest to jakis tam stosunek( prosze nie odebrac tego doslownie hehe) ale prosilbym skad ta wartosc wziasc i czy ona gdzies widnieje np w Load Menager???
Czytalem ze sa to wartosci w przedziale 25-40 ale i ponad 70 ale skad to wynika??

Za odpowiedzi z gory dziekuje i zycze milego dnia.
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Hmm to zależy... Generalnie to im mniejszy, tym mniejsze prędkości, [edit] szybsze wznoszenie itp, czyli większa oszczędność paliwa. Linie stosują niskie CI, ze względu na większe oszczędności. Ale w FSie nie ma ograniczeń, ja latam na wysokich CI :P
Ostatnio zmieniony ndz 14 cze, 2009 13:53 przez Skymad, łącznie zmieniany 1 raz.
mateo72

Post autor: mateo72 »

Np. Swiss Air lata na CI "0 :lol:
Ja latam na 60 i wydaje mi się, że jest jak najbardziej ok ;)
Po prostu musisz sobie ustalić wartość dla siebie, tak jak napisał kolega wyzej. ;)
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

search.php + "cost index".
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
milus
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: ndz 07 cze, 2009 21:55
Skąd jesteś: Świdnik

Post autor: milus »

Wielkie dziearam sie prki za odpowiedzi. ale mam jeszcze jeden problem z FMC a mianowicie staram sie przepisac do FMC przygotowana trase i w momencie jak wpisze [VIA]-UL980 i [TO]-TUVAK to nic wiecej nie moge dalej wpisywac (brak strzalek gora-dol) i pozostaje tylko INSERT (6L) lub RETURN TO LAT REV (6R).
Co robie zle i w czym jest blad??
Z gory przepraszam za moje pytania ale ...
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Generalnie to im mniejszy, tym mniejsze prędkości, wolniejsze wznoszenie itp, czyli większa oszczędność paliwa.
Mniejszy cost index to szybsze wznoszenie.
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Poprawiłem już :P
Awatar użytkownika
wegi
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 338
Rejestracja: sob 23 lip, 2005 17:31
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: wegi »

CI w większości wypadków jest dobierany konkretnie na dane trasy, więc stwierdzenie, że SWISS wszędzie latał na 0 jest chybione.
zapraszam ->http://www.vlatanie.blog.pl/ - aktualizacja 6.03.2011
Awatar użytkownika
Adam_Max
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 55
Rejestracja: śr 08 paź, 2008 11:48
Skąd jesteś: Gliwice

Post autor: Adam_Max »

milus pisze:Wielkie dziearam sie prki za odpowiedzi. ale mam jeszcze jeden problem z FMC a mianowicie staram sie przepisac do FMC przygotowana trase i w momencie jak wpisze [VIA]-UL980 i [TO]-TUVAK to nic wiecej nie moge dalej wpisywac (brak strzalek gora-dol) i pozostaje tylko INSERT (6L) lub RETURN TO LAT REV (6R).
Co robie zle i w czym jest blad??
Z gory przepraszam za moje pytania ale ...
Kiedy zapełnisz całą stronę wprowadzasz ją "INSERT"em, potem przechodzisz do ostatniego punktu i wprowadzasz dalej następne punkty.
milus
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: ndz 07 cze, 2009 21:55
Skąd jesteś: Świdnik

Post autor: milus »

I znowu ja.Ostatnia prosba o pomoc.Niby wykonalem wszystkie procedury zawarte w poradniku to jednak rozpoczynajac kolowanie mily glos donosi o ile dobrze slysze te slowa "full flaps" lub cos podobnego.Procedury programowania do tego momentu powtarzalem kilka razy i za kazdym ten sam komunikat.
Czy ktos spotkal sie z czyms takim i wie o co biega??

Pozdrawiam.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Pewnie zbyt popchnąłeś przepustnice i CAWS myśli, że chcesz startować ze źle ustawionymi klapami (zapewne słyszysz komunikat "slats, flaps"), zerknij na 503 stronę manuala systems.
milus
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: ndz 07 cze, 2009 21:55
Skąd jesteś: Świdnik

Post autor: milus »

To znowu ja czyli problem!.
Chodzi o ta czesc poradnika STAR to EPWA w FMC. Gdy zaznaczam po prawej ILS11 to nie mam do wyboru procedury DODE2P!!. Wybor jest tylko miedzy:
-ADLA2N
-ARDA4N
-DODE3N
-LIM2N

Prosze o pomoc ktora z w/w procedur mam wybrac albo co robie zle ze tej procedury DODE2P brak na liscie (strzalki gora-dol nic nie zmieniaja w tym wzgledzie)

Nadmieniam ze korzystam z bazy AIRAC 0905

Za pomoc z gory dziekuje.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Użyj aktualnego STARa DODEK3N.
milus
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: ndz 07 cze, 2009 21:55
Skąd jesteś: Świdnik

Post autor: milus »

Dzieki wielkie.Przepraszam za moje posty ale na stare lata (45 juz jakis czas temu pekla)czlowiekowi zachcialo sie pouczyc latania.
A tak swoja droga czy jest ktos chetny wziasc na swoje barki wytlumaczenie staruszkowi po "polsku" i "lapotologicznie" jak czytac mapy??.Wszystko jest po angielsku a ja z jezykiem co tu duzo mowic jestem na bakier.Probowalem samemu dojsc ale jak zobaczylem mapke to rece opadly.Młodziez i nie tylko-pomocy.

Pozdrawiam i do nastepnego...problemu.
Awatar użytkownika
castor
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 57
Rejestracja: pt 01 gru, 2006 09:06
Skąd jesteś: Koszalin

Post autor: castor »

Witam
Problem dotyczy steru kierunku. Mianowicie podczas przygotowania samolotu do lotu z pozycji c&d wszystko jest ok, kołowanie /używam zestawu CH Produks--wolant i pedałki /działa bardzo dobrze.Start i wznoszenie także, natomiast po wylądowaniu nie reaguje ster kierunku-- jest wychylony max w lewo i kołowanie z pasa sprawia duże trudności. Jeżeli ktoś także ma problem z tym to prosiłbym o pomoc.
i5 6600K @ 4.5 GHz
Asus Z170 Pro gaming
16GB DDR4
Asus GTX970 Strix
TH Hotas Warthog
CH Pro Pedals + TIR5
Awatar użytkownika
Adam_Max
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 55
Rejestracja: śr 08 paź, 2008 11:48
Skąd jesteś: Gliwice

Post autor: Adam_Max »

castor pisze:... natomiast po wylądowaniu nie reaguje ster kierunku-- jest wychylony max w lewo i kołowanie z pasa sprawia duże trudności.....
Problem się rozwiązał czy istnieje nadal ?
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

A ja mam pytanko odnośnie funkcjonalności knobów autopilota w tym samolocie. Otóż knoby ustawiające HDG/TRK, IAS/MACH i Altitude poza tym, że się obracają to jeszcze można je ustawić w dwie pozycje: PUSH i PULL. Czym one się różnią i jak je włączać? Coś "myszologia" tych knobów w FSX jest z lekka nieciekawa... :?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Zapewne tak jak w Airbusach, poprzez push i pull oddaje się kontrolę autopilota FMC (FMC steruje predkością, LNAV i VNAV) albo steruje się IAS, HDG, ALT recznie.

Można to zresztą poczytać w darmowej dokumentacji do samolotu (dział Download na stronie PMDG).
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

Działanie knobów ustawiających kurs, prędkość, pułap i prędkość pionową w MD-11:

1. HDG/TRK knob - PULL aby wybrać:

- wyłącza tryb NAV (jeśli włączony)
- aktywuje ustawiony kurs HDG/TRK i wyłącza poprzedni tryb nawigacji poziomej. Samolot podąża i przechwytuje każdy ustawiony w tym trybie kurs HDG/TRK
- wyświetlacz pokazuje napis HDG/TRK
- kiedy docelowy kurs jest osiągnięty system automatycznie przełączy się w tryb HDG/TRK HOLD i knob musi zostać ponownie obrócony i odciągnięty (PULL) aby wybrać nowy kurs. Podczas fazy przechwytywania kursu wybrana wartość HDG/TRK może być zmieniana kiedy obracamy knobem.

1. HDG/TRK knob - PUSH aby utrzymać:

- wyłącza tryb NAV (jeśli włączony)
- sprawa, że samolot utrzymuje aktualny kurs lub jeśli samolot skręca aktywuje aktualny kierunek podczas skrętu plus-minus mała poprawka aby zapewnić płynne wyjście z zakrętu
- wyłącza tryby VOR, LOC, NAV i LAND ARMED
- wyświetlacz pokazuje napis HDG/TRK


2. IAS/MACH knob PULL aby wybrać:

- wyłącza tryb utrzymywania prędkości według FMS (jeśli włączony)
- ustawiona prędkość docelowa zostaje aktywowana
- wyświetlacz pokazuje aktywowaną prędkość
- samolot będzie zmieniał prędkość aby osiągnąć wyznaczoną wartość posługują się odpowiednimi zmianami pitch i ciągu
- gdy osiągnie zadaną prędkość system automatycznie powróci do trybu otrzymywania prędkości i knob IAS/MACH trzeba obrócić a potem odciągnąć (PULL) aby aktywować nową prędkość. Podczas fazy osiągania docelowej prędkości można ją zmienaić kręcąc knobem.


2. IAS/MACH knob PUSH aby utrzymać:

- wyłącza tryb utrzymywania prędkości według FMS (jeśli włączony)
- samolot utrzyma aktualną prędkość plus-minus mała poprawka jeśli jest wymagana dla jej płynnego osiągnięcia
- wyświetlacz pokazuje osiągniętą prędkość
- kręcenie knobem w tym trybie ustawia nową prędkość. Knob trzeba odciągnąć (PULL) aby aktywować nową prędkość.


3. Altitude select knob PULL aby wybrać:

- wyłącza tryb PROF jeśli włączony i włącza zmianie pułapu lotu
- wyłącza tryb VS/FPA lub utrzymanie pułapu
- tryb zmiany pułapu ustawia autothrottle na ciąg wznoszący lub opadający przez włącznie biegu jałowego oraz autopilota/FD tak, aby dobrał pitch do tej prędkości. Samolot wznosi się lub opuszcza do wybranej wysokości.
- samolot wyrówna lot na tej wysokości i utrzyma ją
- docelowy pułap zostanie pokazany na FMA

3. Altitude select knob PUSH aby utrzymać:

- włącza utrzymywanie wysokości
- wyłącza tryb PROF (jeśli włączony)
- wyłącza tryby VS/FPA (jeśli włączone)
- docelową wysokością staje się aktualna wysokość plus-minus mała poprawka aby gładko przejść na tym pułapie do lotu poziomego. Ta docelowa wartość jest pokazywana na wyświetlaczach FCP, FMA i na PFD.


4. Pitch Wheel roll:

- wyłącza tryby PROF, utrzymywania pitch, pułapu i glideslope jeśli tryb LAND nie jest aktywny
- wyświetlacz VS/FPA pokazuje wartość +/-100 fpm (lub 0,1 stopnia w trybie FPA) jeśli kółkiem kręci się w trybie utrzymywania pułapu lub aktualna wartość prędkości pionowej/FPA w innym wypadku. Następne kręcenie kółkiem zmienia odpowiednio te wartości.
- naciśnięcie klawisza PROF wznawia profil lotu z FMS przy ustawionej nowej prędkości pionowej tak samo jakby dokonano edycji FMS


Ogólnie wiec z knobami 1-3 sprawa jest taka:

- najpierw usawia się nową wartość kursu/predkosci/pułapu a następnie odciąga (PULL) knoba i samolot zmienia te parametry lotu na nowe rzecz jasna przy okazji wyłaczając program loty zakodowany w FMS

- natomiast wciśnięcie knoba (PUSH) wyłącza tylko program lotu według FMS ale także w razie trwającej właśnie zmiany kursu kończy ją ustalając docelową wartość kursu/prędkości/pułapu na taką jaka istniała w chwili naciśnięcia odpowiedniego knoba.



Teraz skojarzone z knobami przyciski uaktywniające plan loty według FMS:

- NAV - jego wciśnięcie włącza tryb nawigacji poziomej według programu z FMS. Można go wyłączyć przez naciśnięcie knoba HDG/TRK, przycisku APPR/LAND lub złapanie lokalizera ILS. Aktywacja NAV jest możliwa także na ziemi po starcie silników. Zacznie ono jednak działać w trybie FD na wysokości co najmniej 100 ft AGL a korzystanie z trybu NAV przez autopilota nie jest możliwe poniżej 400 ft AGL.

- FMS SPD - naciśnięcie go włącza profil prędkościowy z planu lotu w FMS (przeważnie prędkość ekonomiczną) i wyłącza inne tryby ustawione knobem IAS/MACH. Na wyświetlaczy dane o prędkości zmieniają kolor z białego na fioletowy. Naciśnięcie tego klawisza do 10 sekund po ustawieniu prędkości knobem IAS/MACH wpisuje tą wartość do FMS. Tryb FMS SPD jest wyłączany przez naciśnięcie lub odciągnięcie knoba IAS/MACH lub włączenie trybu GA. Przy starcie naciśnięcie klawisza PROF powyżej 400 ft AGL włącza zarówno tryb PROF jak i FMS SPD.

- PROF - naciśnięty włącza profil pionowy lotu zapisany w FMS. Przy starcie PROF nie może być włączony poniżej 400 ft AGL. Przy lądowaniu PROF może pozostać aktywny do pułapu 50 ft AGL. Przy starcie naciśnięcie go włącza także tryb FMS SPD.

- AUTOFLIGHT - naciśniecie go włącza autopilota i autothrottle w wybranym trybie FD. Jeśli żaden tryb FD nie został wybrany to autopilot ustawia tryb HDG/TRK HOLD w locie pozoimym lub utrzymania aktualnej VS w czasie wznoszenia lub zniżania. Ponowne jego naciskanie przełącza kolejno autopiloty AP1 i AP2. Naciśniecie go na ziemi włącza tylko autothrottle. Poniżej 100 ft autopilota nie można włączyć. Jednak w sytuacji gdy mamy włączony przed startem tryb NAV według FMS to autopilota musimy włączyć na wysokości co najmniej 400 ft AGL bo inaczej zostanie wygenerowany błąd. Jeśli autopilot zostanie włączony powyżej 100 ft to pozostanie włączony poniżej 100 ft tylko w trybach LAND i GA.

- APPR/LAND - wciśnięcie go włącza tryby APPR i LAND. Napis LAND ARMED pojawia się na FMA. Aby włączyć oba te tryby wymagane jest uprzednie dostrojenie ILS.

Przyciski wyłączania AP i ATS oraz włączania GA

- AP Disconnect (na każdym wolancie) - naciśnięcie odłącza system autopilota. Aktywuje to komunikat o wyłączenia autopilota, który wyświetla na PFD napis AP OFF błyskający na czerwono. Jeśli samolot posiada opcjonalny system RCWS jest on również wyłączany. Ponownie naciśnięcie tego przycisku spowoduje przerwanie błyskania napisu AP OFF i zmianę jego koloru na biały lub bursztynowy jeśli wyłączenie go było rezultatem wystąpienia awarii i żaden autopilot nie jest dostępny.

- ATS Disconnect (na przepustnicach) - naciśnięcie go wyłącza system autothrottle. Zawsze aktywuje to komunikat o wyłączeniu autothrottle, który wyświetla na PFD napis ATS OFF błyskający na czerwono. Ponowne naciśnięcie tego przycisku powoduje koniec błyskania napisu tego i zmianę jego koloru na biały jeśli ponowne włączenie autothrottle jest możliwe lub bursztynowy jesli istnieją ku temu jakieś przeszkody.

- GA (na przepustnicach) - wciśnięcie go w warunkach podejścia do lądowania (wysokość poniżej 2500 ft, wypuszczone klapy i sloty) spowoduje: włączenie FD w trybie GA nawet jeśli FD jest wyłączony, jeśli autopilot jest włączony to będzie wykonywał plecenia FD, autothrottle przechodzi na zakres pracy GA, kąty przechylenia (bank) ograniczane są do 10 stopni, wyłączany jest tryb LAND (jeśli aktywny), na wyświetaczu pojawiają się napisy GO-AROUND, PITCH i wyświetlana jest prędkość odniesienia.
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

Mam takie pytanko odnośnie nawigacji VNAV w tym samolocie i nie tylko w tym jak widzę po manualach. Otóż wtedy autopilot powinien prowadzić samolot zgodnie z profilem pionowym z FMS ale...jest jednak możliwość ustawiania pułapu przez pilota i...autopilot dostosowuje do tych komend pułap lotu!

Czy wobec tego po włączeniu trybu VNAV z FMS samodzielne ustawianie wysokości jest nadal konieczne???
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Zwykle tak własnie jest. Samolot zatrzymuje wznoszenie na pierwszym ograniczeniu. Czy to w AP, czy FMC. W takim Maddog 2008 będąc na punktem A (np. FL100; tryb VNAV), mając nad punktem B wbity w FMC FL140, musisz ustawić na AP ten FL140 i go zatwierdzić. Inaczej samolot zatrzyma się na tym ustawionym wcześniej FL100. Tak samo działa to w Airbusach.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

Aha! Czyli po prostu tryb VNAV tym różni się od LNAV i FMS-SPEED, że tutaj pilot musi sam niejako potwierdzać kolejne pułapy wklepane uprzednio do FMS...to się chyba nazywa "transitions". Natomiast przynajmniej w MD-11 wygląda na to, że można po starcie ustawić pułap przelotowy i autopilot wprowadzi na niego samolot zgodnie z profilem pionowym aż do punktu T/C. Z kolei przy robieniu STAR jak pisze w tutorialu autopilot może poczekać na danym pułapie przed kolejnym punktem zniżania jeśli zejdzie na niego wcześniej.

Przy okazji właśnie stworzyłem plan lotu Okęcie-Tempelhof, wczytałem do FMS na MD-11 i lecę sobie. Wszystko jest spoko do lądowania. Okazało się wtedy, że w FMS nie ma ustawionych danych o ILS pasa do lądowania. Musiałem się więc katapultować do pulpitu! :)
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Jasne, że możesz sobie od razu ustawić pułap docelowy na AP i wtedy samolot sam w VNAV się na ten pułap wzniesie, bez konieczności dokonywania zmian na AP.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

Właśnie sprawdziłem jak to jest w MD-11. Otóż jeśli kręci się knobem wysokości w trybie VNAV to na PFD jest pokazywana aktualna wartość pułapu na fioletowo a powyżej pisze PROFILE TO i wartość zmieniana knobem. Jeśli ustawi się w ten sposób poprawną wartość następnego pułapu to jest on [przyjmowany przez autopilota po osiągnięciu pułapu poprzedniego.
saint
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: ndz 06 wrz, 2009 19:48
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: saint »

Na stronie PMDG pojawił się advanced tutorial.
saint
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: ndz 06 wrz, 2009 19:48
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: saint »

Za wcześnie na otwieranie nowego wątku ale warto wspomnieć że PMDG oficjalnie ogłosiło że pracuje nad 777 który ma ukazać się na przełomie 2010/2011.
antoś
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: śr 07 mar, 2007 08:01
Skąd jesteś: waw

Post autor: antoś »

Warto też dodać link, w którym jest ta informacja.
Wcześniej jednak ma się ukazać Dash 8. Zapowiada się ciekawie, jedyne czego się boję, że użytkownicy FS9 będą mogli nacieszyć się tylko skrinami, pożyjemy zobaczymy.

http://www.youtube.com/watch?v=UT3jcdmQ4T0
saint
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: ndz 06 wrz, 2009 19:48
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: saint »

Masz rację, przyda się link: http://forums1.avsim.net/index.php?showtopic=272958

Co do Dasha to już wcześniej była ze strony firmy deklaracja że nie powstanie wersja pod FS9.
Awatar użytkownika
Vesper
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 196
Rejestracja: czw 31 lip, 2008 10:22
Skąd jesteś: Kraśnik/EPLR

Post autor: Vesper »

Witam
Koledzy, samolot świetny ale... nie mogę za nic w świecie połapać się z tym planowaniem paliwa. Teoretycznie jakoś da to się zrobić przy pomocy FMS ale próbuje i nie bardzo mi wychodzi. Mógłby ktoś mi wytłumaczyć jak obliczyć potrzebną ilość paliwa?
saint
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: ndz 06 wrz, 2009 19:48
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: saint »

Ja korzystam z tego narzędzia, zresztą nie tylko w MD-11:

http://fuel.aerotexas.com/
Awatar użytkownika
Vesper
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 196
Rejestracja: czw 31 lip, 2008 10:22
Skąd jesteś: Kraśnik/EPLR

Post autor: Vesper »

Witam
Podchodchodzę do lądowania ILS36L LTBA i tuż po wciśnięciu APR/LAND i przechwyceniu przez samolot localizera wywaliło mnie do windowsa, z błędęm fatal error coruptet czy coś takiego. Pamiętam że błąd wystąpił w module uiautomaticalcore.dll (jak się powtórzy to wkleję screena z logiem bo teraz mi się nie udało go zrobić). To już drugi taki przypadek i trochę popsuł mi radoche z lotu :evil: . Wiecie może o co chodzi i jak temu zaradzić :| ?

FSX SP2, PMDG MD-11 (v1.21), Vista Ultimate 64-bit
Awatar użytkownika
Vesper
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 196
Rejestracja: czw 31 lip, 2008 10:22
Skąd jesteś: Kraśnik/EPLR

Post autor: Vesper »

Znowu ja :) . Czy jest jakaś możliwość dodania do FMC starego Kai Taki (VHHX)? Ponawiam pytanie góry :? .
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Jest, pewnie tak samo jak do 747. Instrukcje np. tutaj.
Awatar użytkownika
Vesper
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 196
Rejestracja: czw 31 lip, 2008 10:22
Skąd jesteś: Kraśnik/EPLR

Post autor: Vesper »

Dzięki działa :) . Swoją drogą komuś oprócz mnie też nie działa malowanie Alitalia Cargo Old Colors?
milus
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: ndz 07 cze, 2009 21:55
Skąd jesteś: Świdnik

Post autor: milus »

Witam.

Postanowiłem zakupić MD-11 FSX i mam problem mianowicie nie mogę dokonać zmian w opcjach PMDG tzn. jeżeli chce np. zmienić czas kalibracji IRS czy jakiekolwiek zmiany w opcjach tego modelu.
Nadmieniam ze niby zmiany mi przyjmuje natomiast po wcisnieciu OK po dokonanych zmianach i ponownym wejsciu w te opcje zadne zmiany nie następują czyli jest tak jak bylo pierwotnie przed zmianami.
Poprostu wszelkie zmiany nie sa zapisywane zgodnie z moimi dokonaniami.

W zwiażku z tym moja prosba o jakies podpowiedzi w celu rozwiązania tego problemu,czy ktos juz moze mial taki problem i go rozwiazaL/
Za wszelkie uwagi z gory dziękuję.

----------------------
Juz jest ok trzeba bylo zdjac uprawawnienia administratora i po bolu.

Ale jest nowy bol ponieważ wyznaczylem sobie lot EGLL-EPWA wpisuje w FMC trasę przelotu i dochodze do wpisania trasy UL603 i w tym momencie nic dalej mi FMC nie przyjmuje czyli nie moge wpisac dalszej trasy czyli UP147-UL980-Y208-UL980-UP150-DODEK.Wyskakuje bląd NOT ALLOWED

Prosze o pomoc w czym tkwi błąd,co jest grane.

AIRAC najnowszy 1004!
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez milus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

A skąd masz taką trasę? UP147-UL980-Y208-UL980-UP150-DODEK to poza DODEK same drogi lotnicze.

Powinna być np. taka
BPK UM185 CLN UL620 ARNEM UP147 RKN UL980 CZE UP150 BIMPA

Jak masz AIRAC 1004, to i trase musisz miec dla takiego AIRAC.
Ostatnio zmieniony śr 12 maja, 2010 19:10 przez konraf, łącznie zmieniany 1 raz.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Bo wpisuje się FIX droga FIX droga FIX... Manual się kłania.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
Adam_Max
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 55
Rejestracja: śr 08 paź, 2008 11:48
Skąd jesteś: Gliwice

Post autor: Adam_Max »

RzEmYk pisze:Bo wpisuje się FIX droga FIX droga FIX... Manual się kłania.
No to akurat nie do końca tak, FMC w MD11 sam znajduje FIX'y, wystarczy same drogi powpisywać + FIX na końcu trasy.
wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

Tak akurat działa większość FMC, wpisuje się drogi bez potrzeby wpisywania fix'ów na skrzyżowaniach. Pytanie tylko czy poprawnie drogi się wpisuje, bez np. mieszania L i H bo te wbrew wyglądowi na e_mapach nie zawsze się krzyżują. Ba, nawet bywa tak że na mapie drogi jednego typu się krzyżują a skrzyżowaniem nie są, to opisuje tylko fix, czy jest dla jednej czy więcej dróg.
ODPOWIEDZ