Pilot In Command 737-300/400/500

Dział poświęcony płatnym samolotom i śmigłowcom (czyli opinie, recenzje, poradniki). Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Samoloty.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Daroo90
Cadet
Cadet
Posty: 1
Rejestracja: pt 16 kwie, 2010 14:55
Skąd jesteś: częstochowa

Post autor: Daroo90 »

Witam.Mam mały problem a mianowicie po zainstalowaniu samolotu zaczynając lot chcę ustawić autopilota wysokości pokrętłem ale klikając na te pokrętło na wyświetlaczu w ogóle nie zmieniają się cyfry cały czas tylko 00000.Nie wiem co jest tego przyczyną....próbowałem odinstalować i ponownie zainstalować samolot ale to nic nie dało nawet odinstalowałem i zainstalowałem FS-a ale to tez nic nie pomogło.Proszę o pomoc... ;)
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam,

Ostatnio mam taką dziwną sytuację po starcie. Na wysokości pow. 1000 ft, załączam LNAV, ale samolot bardzo ospale skręca na wyznaczoną trasę w FMC - dlaczego? Czy ma znaczenie kolejność wciskania przycisków, np. najpierw CMD później LNAV lub odwrotnie? ..chyba nie powinna..
Mało tego - obserwując na EHSI położenie samolotu i trasę, nagle znajduję się daleko z boku trasy (zazwyczaj "po zewnętrznej" - czyli jak jest zakręt w lewo, to po prawej stronie trasy) i wtedy samolot wykonuje głęboki skręt w lewo, aby w końcu przechwycić trasę. Nie wiem, czy ja coś robię źle, czy to błąd AP w PIC737... ale nie kojarzę, żaby wcześniej też były takie historie..mam to od kilku ostatnich lotów. Wiecie może w czym rzecz?

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez luko, łącznie zmieniany 1 raz.
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Nie zmieniłeś ustawienia limitu kątu pochylenia (bank angle na MCP) na jakąś niską wartość?
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Nic nie ruszałem.. poza tym, zakładam, że Angle Bank, w momencie uruchamiania FS i tegoż samolotu ma jakąś domyślną wartość i nawet jeśli przez nieuwagę coś bym zmienił podczas jednego lotu, to już przy następnym znowu byłoby dobrze.. Tak czy inaczej - wezmę to pod uwagę i sprawdzę. Dzięki.
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Bywa różnie, niektóre mądrzejsze dodatki zapamiętują położenie przycisków ;)
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Poza tym jeszcze jedna rzecz - gdyby był ustawiony jakiś limit bank angle, to każdy zakręt byłby z tak małym przechyłem.. a tak jak pisałem.. w pewnym momencie wszystko wraca do normy..

Edit:
Sprawdzone. Odpaliłem PIC'a i bank angle ustawione było na 30.. zatem przyczyna chyba leży gdzie indziej..

2. Przy okazji zapytam o jeszcze jedną rzecz. Podczas lotu EPRZ-EPWR na FL260, ASE podawał mi winds aloft na 24k 036/37, podczas gdy na EHSI miałem 344/19 - z czego to wynika?
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
esemi
Cadet
Cadet
Posty: 12
Rejestracja: sob 10 paź, 2009 21:57
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: esemi »

Witam,

postanowiłem podczepić się pod temat Wilco PIC 737, jako że mam problem przy programowaniu FMC w tym samolocie. Trasa:
EDDT-LHBP (35000 ft):
GERGA UL867 PEKOT UL616 NIT UM748 RUTOL

Przy podejściu do Budapesztu (LHBP) z punktu RUTOL do pasa 13L, wybieram procedurę RNAV transition o nazwie RUT1L (w Budapeszcie nie ma STARów). FMC wporwadza dwa "discontinuity", których w żaden sposób nie mogę usunąć:

- między punktami MAMOS i BP522
- prawie ns samym końcu za punktem BP106 (to już jest chyba część procedury Go Around)

Kombinowałem na różne sposoby kopiując zarówno punkt przed i za DISCo (a więc i MAMOS i BP522) w miejsce DISCO, oraz próbowałem usunąć (klawisz DEL) samo DISCO - na próżno. Problem występuje na dwóch AIRACACH które mam 0913 i najnowszy 1005. Przypuszczam, że będzie też występował na wszystkich pomiędzy (1001, itd.). Mam jeszcze jeden płatny samolot: Captain Sim 757 i tam problemu nie ma - po wyborze procedury RNAV domyślnie nie ma żadnych discontinuity.

Czy to jest jakiś bug? Co można z tym zrobić?

----- Update 21.05.10 ------
Po dalszych próbach i szukaniu w necie okazuje się, że póki nie wprowadzę na stronie PERF wysokości przelotowej, to nie mam discontinuity przy wyborze transition i cała trasa zachowuje ciągłość. Jak tylko wprowadzę wysokość i zatwierdzę EXEC to natychmiast wyskakuje "DISCO INSRTD AFTR MOMAS" i za cholerę nie da się tego usunąć. Tak jak by miał problem z obliczeniem profilu pionowego... Próbowałem dawać inne wysokości: schodziłem z FL350 co 2000, aż do FL250 i niestety nic to nie pomogło.

Ciągle więc nie zbliżyłem się do rozwiązania tego problemu. Być może ktoś z Was sptkał się z tym trickiem z wysokością.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr 19 maja, 2010 21:40 przez esemi, łącznie zmieniany 1 raz.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam,

miałem dziś taką sytuację przy podejściu na LTBA (pas 18L). Przed samym przyziemieniem, samolot gwałtownie skręcił w prawo, od razu zahaczył skrzydłem o ziemię.. i crash.. nawet nie zdążyłbym cokolwiek zrobić. Lądowanie było na autolandzie (obydwa AP CMD włączone). Co poszło nie tak? Czy to wina PIC'a (aczkolwiek pierwszy raz tak się stało), czy wina scenerii (mam tę darmową /53MB/ polecaną w wątku "Dobre, darmowe scenerie do FSX"). Może gwałtowny podmuch wiatru? (chociaż wiatr był z kierunku ok. 160 o sile ok. 4-5 kt).
Ostatnio zmieniony ndz 20 cze, 2010 16:08 przez luko, łącznie zmieniany 1 raz.
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Może windshear z AS? Sprawdź, czy podobne zjawisko zajdzie przy suwakach prawdopodobieństwa/siły ustawionych na 100% - jeśli tak, masz winowajcę.
PS. Prośba do mod'a - 2 powyższe posty można usunąć.
Posty zostawię, a nuż komuś się przydadzą. [Już je usunąłem ;) - Rz]
Ostatnio zmieniony ndz 20 cze, 2010 16:07 przez PZL Belfegor, łącznie zmieniany 1 raz.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Rozumiem, że chodzi o opcje 'Maximum i minimum wind share'? - obydwa suwaki na 100%?
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Tak (a gdyby nie było żadnych uskoków minimum daj na 99%).
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Zrobiłem więc podejście.. z w/w opcjami na 100% i wylądował poprawnie na autloandzie. Zrobiłem touch and go.. kółeczko i drugie podejście (w międzyczasie w ASE, opcję "minimum wind share" zmieniłem na 99%) i również wylądował poprawnie..
Tak się zastanawiam, czy powyższe dwie opcje nie określają przypadkiem tylko siły windshare.. bo nie wygląda mi to na ustawienie prawdopodobieństwa wystąpienia zjawiska?
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
st1322
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pn 10 sie, 2009 15:56
Skąd jesteś: ELLX

Post autor: st1322 »

Mam takie oto pytanie. Jak sie ten samolot zachowuje pod Vista 64? Dziala? Czy moze ktos ma porownanie do Airbusa Vol 1 od tego samego producenta - ktory moim zdaniem jest ... taki sobie?

Powaznie mysle nad zakupem, no ale...
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Tak się zastanawiam, czy powyższe dwie opcje nie określają przypadkiem tylko siły windshare.
Owszem, jednak mając oba suwaki ustawione w prawo każdy wygenerowany windshear będzie silny - wtedy łatwiej jest zaobserwować jego wpływ na samolot.
Snajper
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 53
Rejestracja: sob 01 maja, 2010 20:24
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: Snajper »

Witam!
Panowie, gdzieś było rozwiązanie problemu z "Voice Cheklist". Nie mogę znaleźć w tym wątku. Po zainstalowaniu tego dodatku samolot na AP ma niekontrolowane przechyły. Jak temu zaradzić??
Snajper
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 53
Rejestracja: sob 01 maja, 2010 20:24
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: Snajper »

Nie no, nikt nie pamięta jak ten problem rozwiązać? :cry:
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

Snajper pisze:Nie no, nikt nie pamięta jak ten problem rozwiązać?
Snajper, chyba będziesz musiał się zdecydować na Wilco Support
http://www.wilcopub.com/index.cfm?fusea ... pport_form
Awatar użytkownika
Harry
Cadet
Cadet
Posty: 19
Rejestracja: czw 18 mar, 2010 18:26
Skąd jesteś: Łódź

Post autor: Harry »

FSUIPC wrzuć jeszcze raz.
Obrazek
Snajper
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 53
Rejestracja: sob 01 maja, 2010 20:24
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: Snajper »

Ok, dzięki, spróbuję.
Dodatkowo mam jeszcze jeden problem który męczy mnie od dawna, żadne reinstalle FS nie pomogą. Na płatnych samolotach typu B737 którego dotyczy ten wątek albo A320 z Wilco podczas podchodzenia, wyłączam AP powiedzmy na 500ft AGL, przed samym progiem pasa zaczyna nim rzucać, słychać trymowanie - jakby AP znów przejął kontrolę. Może sposób wyłączania AP ma znaczenie?? Klikam na AP, potem AP bar (chyba tak to się nazywa) ten płaski, dłuższy przełącznik :)
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

AP wyłącza się przez przycisk na yoke'u. Tego podłużnego nie powinno się tykać przy normalnym użytkowaniu.
Bodzio W.
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 197
Rejestracja: czw 08 gru, 2005 18:09
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Bodzio W. »

Sprawdz czy przypadkiem nie przechodzisz w tryb CWS.
"Bo final był za krótki..." - stop wirtualnej przemocy
Snajper
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 53
Rejestracja: sob 01 maja, 2010 20:24
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: Snajper »

Nie, na pewno nie przechodzę w CWS.
Latam przeważnie 2D, więc tutaj nie mam możliwości kliknięcia na AP DISC.
Muszę spróbować wyłączyć AP i nie ruszać BAR.
Trochę głupio mi Was pytać o takie rzeczy, latam nie od dziś w symulatorze a problem mam jak dla początkującego. Wygląda mi to na jakieś techniczne ustawienia albo coś.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Ja nieco z innej beczki.. to chyba nie jest normalne, że .. nazwę to "w pierwszej fazie" zniżania w trybie VNAV, samolot potrafi schodzić nawet 3600-3800 fpm? Dziwne o tyle, że FMC oblicza T/D raczej dobrze (porównuję w własnym obliczeniem).

PS. Schodzenie najczęściej z pułapów pow. FL300, wersja B737-500.
ZWF: pax + cargo ok. 23000lbs, ale nie pamiętam na chwilę obecną jaka jest masa wersji -500.

I druga sprawa.. pewnie nie ma możliwości, ale zapytam.. czy można jakoś zamieszać w plikach PIC'a, aby o wcześniejszej godzinie wieczornej zmieniały się tekstury kokpitu na nocne, czyli z oświetleniem? Niestety, ale oświetlenie kokpitu w tym samolocie nie jest rewelacyjne .. najgorzej jest o zmierzchu, kiedy jest już ciemnawo, a oświetlenie nadal nie działa.
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
Awatar użytkownika
Major
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: ndz 17 lut, 2008 17:15
Skąd jesteś: Kielce / Dęblin

Post autor: Major »

Trochę temat nie ten, ale już nie chciałem zakładać nowego tematu, tak żeby cenzura się nie przyczepiła :D
Czy ktoś z Was posiada może malowanie do PiC 737-400 ENTER AIR? byłbym wdzięczny, gdyby ktoś miał i mi je podesłał ;)
Yeroon
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: wt 16 lut, 2010 19:36
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Yeroon »

@luko: Ja akurat latam na 300-tce i i mam to samo. W realu 733 nigdy nie leciałem ale podejrzewam, że jest tak samo. Moim zdanie to jest normalne i tak powinno być. Spory wpływ na to może mieć "Cost Index" który wpisujesz w FMC. Oblicza on optymalną trajektorię dla CLB/DST/Prędkości przelotowej itd. Jeżeli chcesz aby samolot leciał b.ekonomicznie (małe zużycie paliwa) to podczas zniżania ciąg silników jest "Iddle" a prędkość powietrzna jest utrzymywana za pomocą właśnie ilości stóp na minutę ;) . To samo tyczy się wznoszenia.
Jak się mylę to poprawcie.
A co do oświetlenia to zamiast edytować pliki nie prościej "Shift + L"? (Włącza oświetlenie kokpitu).
Już nie taki początkujący pasjonat lotnictwa.
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Czasem dobijam do 5,000 ft/min w MD-11, więc te prawie 4,000 nie wygląda drastycznie. :)
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

Z MD-82 jest podobnie, ale on w końcu ma silniki obok statecznika. 4000fpm to wcale nie tak dużo.

P.S. Szukam malowania SASu do PIC 737-500 pod FSX. Wie może ktoś, gdzie takowe znajdę? Jeżeli chodzi o SAS, udało mi się znaleźć jedynie malowanie do 734.
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

..jest odpowiedz :) Dzięki panowie!
Co do tego oświetlenia.. ja akurat włączam oświetlenie kokpitu pokrętłem na panelu, ale do godz. ok. 19.30 czasu lokalnego, kiedy jest już spora szarówka, ledwie co podświetlają się same zegary i ogólnie jest b. słaba widoczność w kokpicie; po 19.30 (około) dopiero wskakują mi nocne tekstury kokpitu i wszystko jest w pełni oświetlone.
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
Yeroon
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: wt 16 lut, 2010 19:36
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Yeroon »

Co do widoczności to sprawdź czy jasne światło (jak latasz w dzień) nie pada na monitor bo będzie lustrzyć. Jak latasz gdy za oknem jest ciemno to wyłącz światła w pokoju. Gwarantuje poprawę jakości. (zakładam iż nie masz kineskopowego monitora :P ). Ja się na plikach nie znam, to była porada praktyczna ;)
Już nie taki początkujący pasjonat lotnictwa.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

shaman pisze:Z MD-82 jest podobnie, ale on w końcu ma silniki obok statecznika. 4000fpm to wcale nie tak dużo.
A co ma wspólnego położenie silników z prędkością pionową?
Czy samolot z silnikami pod skrzydłami będzie się gorzej wznosił niż samolot z silnikami w gondolach obok statecznika? Jeśli tak, to czemu? Jeśli się zamontuje silniki na wysięgniku za ogonem to dostaniemy jeszcze większy bonus?

No i na koniec, czy zamontowanie ospoilerowania w malczaku daje +10KM do silnika? Obrazek
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
hroom
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 82
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 07:18
Skąd jesteś: EPLL

Post autor: hroom »

RzEmYk pisze: No i na koniec, czy zamontowanie ospoilerowania w malczaku daje +10KM do silnika? Obrazek
Do respektu na pewno ;)
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

Tył samolotu jest cięższy, więc nie trzeba mocno wychylać ster wysokości, który daje duży opór powietrza, żeby unieść dziób do góry. Jeżeli samolot dysponuje odpowiednią mocą silników prędkość pionowa wzrośnie.
Wiadomo, dochodzi do tego wszystkiego jeszcze wiele innych aspektów, takich jak ilość pasażerów i miejsce ich posadzenia, ilość paliwa... Jednak czysto fizycznie, powyższe prymitywne objaśnienie jest prawdziwe.
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Ale przecież wznosząc się nie mamy wychylonych sterów, tylko ustabilizowaną-wytrymowaną maszynę.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

A to trymery nie dają oporu powietrza?
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Tu i tu masz trymer.
Cały czas mówisz o pierwszej fazie - zmianie położenia maszyny, a nie o samym wznoszeniu.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

shaman pisze:Tył samolotu jest cięższy, więc nie trzeba mocno wychylać ster wysokości, który daje duży opór powietrza, żeby unieść dziób do góry. Jeżeli samolot dysponuje odpowiednią mocą silników prędkość pionowa wzrośnie.
Wiadomo, dochodzi do tego wszystkiego jeszcze wiele innych aspektów, takich jak ilość pasażerów i miejsce ich posadzenia, ilość paliwa... Jednak czysto fizycznie, powyższe prymitywne objaśnienie jest prawdziwe.
Co z tego, że masz cięższy ogon, skoro położenie środka ciężkości w każdym samolocie musi znajdować się w pewnym ograniczonym zakresie. Wg. Ciebie natomiast w samolotach z silnikami przy kadłubie w części ogonowej jest on "bardziej z tyłu" niż w innych samolotach, co jest nieprawdą.
Yeroon
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: wt 16 lut, 2010 19:36
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Yeroon »

Co za różnica gdzie rozmieszczone są silniki? Bo nie rozumiem. Nie wpływa to na właściwości lotne maszyny w jakiś drastyczny sposób. Co do CLB i sterów/trymerów... Masz T/O. Po rozpoczęciu wznoszenia trymujesz maszynę aby ta utrzymała kąt wznoszenia do momentu odpalenia AP. (nie musisz dzięki temu trzymać wolantu cały czas między nogami).Co do ciężkości tyłu samolotu. Otóż to czy silniki są pod skrzydłami czy na ogonie nie ma najmniejszego znaczenia. Środek ciężkości i tak jest mniej więcej na środku maszyny.
Jak nie wierzysz to postaw najpierw kadłub MD-81 na wadze a potem ogon. Wskazania będą podobne.
Już nie taki początkujący pasjonat lotnictwa.
Matt
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 124
Rejestracja: pn 25 sie, 2008 02:58
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Matt »

Czy ktos uzywa Pic'a (FS9) pod W7 (32bit)? Przesiadlem sie z XP i 7/7 prob lotu zakonczylo sie 'zamarznieciem' ekranu - konieczny restart. Przy innych samolotach problem nie wystepuje.

Kod: Zaznacz cały

FS9.1; W7; PIC737 v9b. Intel Core 2 Duo P8400, Nvidia 9600M GT, 4GB RAM (laptop Amilo Xi3650) 
Avast nie wykryl wirusow, sprawdzilem rowniez HijackThis. Temperatura procesora w zakresie 60-65 przy obciazeniu. GPU: do 60C (sprawdzane speedfan'em i coretemp).

FS'a przydzielam do rdzenia 2, ktory jest zostawiony tylko dla niego.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Jeśli masz tylko wersję pod Win XP, to będą problemy. Wilco oferuje jakieś update-y:
http://www.wilcopub.com/index.cfm?fusea ... ic_pricing

Szczerze mówiąc, to nie orientuje się w tej kombinacji (sam mam tylko XP i FS9, nie instalowałem w FSX), zerknij na ich forum albo napisz do supportu.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Matt
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 124
Rejestracja: pn 25 sie, 2008 02:58
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Matt »

Dostalem odpowiedz od ft (dokladnie to wczoraj), ze teoretycznie nie powinno byc z tym problemu.

Jesli chodzi o latki to jest to X only, wiec nic mi z tego. Dzis sprobuje jeszcze aktualizacji sterownikow i ew. ponowny skan przy rozruchu.
ODPOWIEDZ