Embraer 170/190 od Wilco

Dział poświęcony płatnym samolotom i śmigłowcom (czyli opinie, recenzje, poradniki). Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Samoloty.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Jak wspomniałem, nie posiadam tego samolotu, ale...
W Benkach wystarczy wciśnięcie przycisku TO/GA, spowoduje to przejście FMS w tryb pracy Go Arround, FD przestawi wskazania, A/T przejdzie w tryb GA, itd...
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

Właśnie zakupiłem ten samolot. I wynikami działania jest porażony. Klatkuje jak nie powiem co. W Wiedniu mam od 16 do ok może 25FPS. Na takiej maszynie jak Level-D czy ATR od Flight One mam więcej klatek spokojnie 30FPS na zablokowanym 35. Nie wiem czy to moja wina, mój sprzęt to Intel Core 2 Duo E8400, Radeon 5850, 4GB ram i windows 7 64 bitowy.
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
mirage9
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 170
Rejestracja: ndz 25 maja, 2008 16:56
Skąd jesteś: Irlandia

Post autor: mirage9 »

Ja ten samolot posiadam i uwazam ze na klatkowanie to on ma najmniejszy wplyw.
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

mirage9 pisze:Ja ten samolot posiadam i uwazam ze na klatkowanie to on ma najmniejszy wplyw.
A nie ma to związku z systemem 64 bitowym ponieważ na PIC-u od wilco odczuwam ten sam problem. Na XP oba samoloty działały bez zarzutów. Jedynie od wilco to dobrze się sprawuje Airbus. Co zrobić z tym fantem?
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
Kirow
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 275
Rejestracja: wt 06 maja, 2008 08:20
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Kirow »

Roki117 pisze: A nie ma to związku z systemem 64 bitowym ...?
Wg mnie nie ma. U mnie na Viście 64 hula bez problemów. Klatkowanie zupełnie w normie.
Pozdrawiam
Boguś
----------------------------------------
"I will use Google before asking dumb questions." - Bart
Awatar użytkownika
mysterio4555
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 152
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 20:44
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: mysterio4555 »

U mnie również jest ok (klatkowanie niczym nie różni sie od ATR'a F1). Używam FS2004 + Windows 7 x64.
Jeśli Ci klatkuje to w konfiguracji zmniejsz ustawienia wyświetlania PFD, MFD, EISAC, FMS... powinno pomóc.
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

U mnie na FSX i Viście 64bit jest duży spadek fps po włączeniu oświetlenia kokpitu nocą. W dzień klatki są wysokie.
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
Awatar użytkownika
mysterio4555
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 152
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 20:44
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: mysterio4555 »

Co do mojego poprzedniego pytania...
W jaki sposób mam zakończyć lot aby bo wyłączeniu E170 i włączeniu ponownym za parę minut bez wyłączania symulacji (tj. Embraer po wylądowaniu czeka spokojnie na płycie na start :P ) aby móc wykonać start w którym AP w trybie TOGA widzi to jako START a nie GA? Chodzi mi o to że w czasie eventu live vATC zrobiłem lot jeden po drugim, lecz podczas startu do drugiego lotu,aktywując TOGA PFD pokazywał mi nie TO a GA.....
Czy ktoś wie jak to zrobić ?
Proszę o pomoc, gdyż start bez FD nie jest zbyt realistyczny...

P.S
Dzięki za pomoc przy GA, przy najbliższej okazji przećwiczę ;)
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

Sprawdziłem sobie klatkowanie na deflautowym lotnisku, active sky i rex, praktycznie czyste niebo no i Embraer klatkowanie okazało się śmieszne bo w oklicach 15-20FPS(blokada 34). Na deflautowym lotnisku przy gorszej pogodzie ilość klatek z Level-D, PMDG, ATR i Fokker była 2 razy lepsza. Okazuje się że Embraer nie bardzo współpracuje z systemem 64 bitowym a dowodem jest to:
http://www.wilcopub.com/index.cfm?fuseaction=support
tabelka w tym linku pod spodem
Chyba jednak lepiej wrócić do starego FS-a
Chociaż problem jest z 737 PIC, Airbus jedynie od Wilco chodzi bez zarzutów.
Co robić?
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
Awatar użytkownika
mysterio4555
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 152
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 20:44
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: mysterio4555 »

I ponownie z pytankiem, tym razem totalnie z innej beczki niż poprzednio :P

Czy linie lotnicze LOT mają narzucone ograniczenie prędkości IAS do 250KT poniżej poziomu FL100? Nie chodzi mi o limity wynikające z przepisów danego FIR'u, ale te wynikające z limitów nakładanych na pilotów przez linie? Pytam, gdyż dzisiaj kontroler w LKPR powiedział mi, że w przypadku linii CSA pilot nie może przekraczać tego limitu nawet dostając No Speed Restriction...

P.S

Co do mojego problemu poprzedniego, wydaje się że włączenie i wyłączenie TOGA przed startem rozwiązuje problem ;)
Awatar użytkownika
Nygas
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: czw 10 gru, 2009 17:16
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Nygas »

Mam takie pytanko, może głupie, ale bardzo ważne, a więc :

Gdzie w Embrionie od Wilco jest przycisk LNAV?
mirage9
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 170
Rejestracja: ndz 25 maja, 2008 16:56
Skąd jesteś: Irlandia

Post autor: mirage9 »

Lateral Navigation - (LNAV) (press the NAV
button)
The FD provides lateral guidance commands
for interception, capture and tracking. It is
selected by pressing the NAV button on the
GP. It uses the FMS as its source of
navigation dat
Awatar użytkownika
Nygas
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: czw 10 gru, 2009 17:16
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Nygas »

Czyli że wcisnąć poprostu NAV, tak?

Tylko że już tak wciskałem, a on mi jakoś inny kurs obierał niż miałem trasę...
(Bo chyba wciskałem bez VNAV, tylko poprostu samo NAV, jak to tam ma być dokładnie?)

Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.
aliant
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 70
Rejestracja: sob 30 sty, 2010 22:51
Skąd jesteś: Jaktorów

Post autor: aliant »

A czy wciskasz przycisk FMC?
Obrazek
Awatar użytkownika
Nygas
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: czw 10 gru, 2009 17:16
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Nygas »

Ale gdzie, tam gdzie nad PFD i MFD są te wszystkie przyciski??

Przepraszam za moją niewiedzę, nie znam dobrze tego samolotu, uczę się dopiero..
Awatar użytkownika
mysterio4555
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 152
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 20:44
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: mysterio4555 »

VNAV nie ma nic do działania LNAV (sam często latałem LNAV + VS mode).

Ten mod działa podobnie do tego który utrzymuje radial od VOR'a. Znaczy to tyle iż aby samolot "złapał" trasę wklepaną do FMC należy go najpierw na tą trasę naprowadzić kręcąc HDG (zauważ iż jak wciskasz LNAV to jest on wyświetlany na biało, co znaczy tyle że jest uzbrojony ale jeszcze nie aktywny). Ponadto pamiętaj żeby źródło FMS było wybrane dla LNAV.

Innym wyjściem jest ustawienie HDG "za" daną trasę i ustawienie ponowne pierwszego FIXA w FMC na DIRECT, wtedy łapie szybko (również źródło trasy z FMS)

P.S
To było już poruszane w tym wątku ;)

Pozdrawiam
Marek
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

Witam serdecznie.
E-Jety mam od jakiegoś roku, ale tak naprawdę zacząłem ich używać dopiero ostatnio. No i mam pytanie.
Czy możliwe jest zaplanowanie lotu od początku do końca w FMS, bez pomocy standardowego plannera lotu Flight Simulatora? W moim FSX niektóre VORy są już po prostu nieaktualne, punkty odlotu z Warszawy się zmieniły dawno, a FSX ma ciągle dane sprzed 2006 roku.
Kiedy bez zaplanowania lotu w plannerze FSa ustawiam mój samolot przy bramce, by spróbować zaplanować lot w FMS, odkrywam, że albo się po prostu nie da, albo ja jeszcze czegoś nie wiem. Czytałem manual, jednak za bardzo mi nie pomógł. czy ktoś może mi wyjaśnić, co powinienem zrobić, żeby zaplanować lot w Embraerowskim FMSie?

Pozdrawiam.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Oczywiście, da się - zapoznaj się z poradnikami.
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

Dzięki za odpowiedź Pzl Belfegor, znalazłem już jeden poradnik (PL!), który powinien mi pomóc. Żeby ułatwić poznawanie EMBa początkującym pilotom, zamieszczam link.

>> http://xlineva.org/pawel_d/e170.pdf

Pozdrawiam.
mirage9
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 170
Rejestracja: ndz 25 maja, 2008 16:56
Skąd jesteś: Irlandia

Post autor: mirage9 »

Witam.
Chcialbym sie panow zapytac czy istnieje mozliwosc zmiany stopnia climbing-u?
Tzn.zamiast samolot leciec na 10 to chcialbym aby lecial na 5.
Czy da sie to ustawic w FMC.
O trybie VS wiem ale chcialbym tez o FMC wiedziec.

Ahh malo brakowala i bym zapomnial.
Interesuje mnie w jaki sposob dziala Yaw Damper.Kiedy sie go używa.

I jeszcze jedno pytanko.Gdy startuje to w kabinie rozlega sie warning "fly path"
Prosciej tlumaczac samolot twierdzi ze ja zle laduje jak ja startuje.
Takeoff config ok.
Bez ostrzezen na EICAS.
Ostatnio zmieniony sob 24 lip, 2010 18:56 przez mirage9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

Witam,

Mam pewien problem jeśli chodzi o E-Jety. Podczas wznoszenia, mniej więcej od momentu przekroczenia 25000ft, samolot zaczyna powoli wytracać prędkość; a co za tym idzie, trzeba zmniejszyć prędkość pionową, bo jeśli będzie za duża, może dojść do przeciągnięcia. E-Jety są podobno świetnie odwzorowane, lecz kiedy leciałem "w prawdziwym świecie" w 2008 roku do St. Petersburga, to wysokość przelotowa wynosiła wtedy coś koło 37000ft a samolot bardzo szybko się na nią wzniósł. Nawet w świecie wirtualnym, kiedy spojrzałem na vataware, jeden z pilotów podczas lotu EPWA-ULLI też wzniósł się na FL370, tymczasem ja nie mogę ponieważ zajęło by mi to chyba połowę drogi więc poprzestaję na maksimum FL330. Staje się to powoli trochę uciążliwe. Co zrobić??

Pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

Ile paliwa, jakie ZFW? A, i wznosisz na VNAV, czy VS? Może po prostu przeceniasz jego możliwości...
Jeszcze jedna sprawa, skąd czerpiesz warunki pogodowe? Pamiętam, że jak kiedyś używałem FSinna to temperatura wzrastała razem z wysokością, zamiast maleć..
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

ZFW mam średnio coś koło 60 000. Jeśli chodzi o warunki pogodowe, to używam squawk boxa i to on aktualizuje mi pogodę, ale temperatura razem z wysokością maleje. Wznoszę się na VS.
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

E170, czy E190? I po wyżej tego Fl250 jaką nastawiasz VS? Możesz też spróbować wznosić na VNAV...
Wiele zależy od masy statku, jak lecę B763 na trasie 900nm spokojnie mogę wejść na FL350, 360. A na trasie 2000nm z tym samym ZFW już ciężko przekroczyć FL310, przynajmniej do momentu spalenia odpowiedniej ilości paliwa.
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

E-170. Powyżej FL250 to różnie, biorąc pod uwagę fakt że samolot zaczyna zwalniać to VS nastawiam na maksimum 2000. Ponad FL300 często jest to nie więcej niż 1000 :shock: Mogę spróbować na VNAV. Dziś mam lot EFHK-EVRA, spróbuję. Dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

2000fpm? :shock: Bardzo dużo! Jeszcze przy tej masie... Włącz VNAV i zobacz, jak on będzie zarządzać wznoszeniem.

Pozdrawiam!
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale jeśli chodzi o np. 767, to powyżej FL300 max V/S to 500ft. Spróbuj zmniejszyć ten V/S.
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

mbucholski pisze:Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale jeśli chodzi o np. 767, to powyżej FL300 max V/S to 500ft. Spróbuj zmniejszyć ten V/S.
Ok ;] spróbuję.
st1322
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pn 10 sie, 2009 15:56
Skąd jesteś: ELLX

Post autor: st1322 »

Moge potwierdzic ze normalnie w trybie VNAV wejscie na 370 zajmuje jakies 20 minut. Masa podobna oczywiscie tez.
st1322
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pn 10 sie, 2009 15:56
Skąd jesteś: ELLX

Post autor: st1322 »

CZy ktos ma moze taki maly problem z nocna tekstura do EMB? Poswiata zostaje nawet jak landing lights sa wylaczone. Nie ma tego do momentu wlaczenia. Potem jak wlaczam to sa - ok tak powinno byc, ale jak wylaczma to poswiata pozostaje :( Dotychczasowa odpowiedz od Feelthere jest taka: masz wlaczone swiatla :) :) :)

Obrazek
wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

A nie masz przypadkiem w opcjach FS'a włączonych automatycznych świateł? 8-)
st1322
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pn 10 sie, 2009 15:56
Skąd jesteś: ELLX

Post autor: st1322 »

wibwk pisze:A nie masz przypadkiem w opcjach FS'a włączonych automatycznych świateł? 8-)
Mam opcje "Pilot kontroluje swiatla statku powietrznego" i zaznaczone ptaszkiem. Powinno to byc wylaczone???

Wlasnie sprawdzilem, to napewno nie to. Zauwazylem ze jak wlaczam swiatla panelu to zawsze oswietla mi automatycznie Logo i... wlasnie daje ta poswiate od swiatel ladowania, ale te sa wylaczone :(
mirage9
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 170
Rejestracja: ndz 25 maja, 2008 16:56
Skąd jesteś: Irlandia

Post autor: mirage9 »

Chmm no to mamy V2.I teraz jest pytanie.Czy przewiduja upust dla nabywcow v1?
A poza dodaniem co-pilota i mapy to roznicy nie widze.
http://www.wilcopub.com/index.cfm?fusea ... od_ejetsv2
Obrazek
Awatar użytkownika
Vesper
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 196
Rejestracja: czw 31 lip, 2008 10:22
Skąd jesteś: Kraśnik/EPLR

APPR 2

Post autor: Vesper »

Kilka osób pytało się jak uzbroić tryb APPR2, nie wiem jak Wam ale mi pomogło to, na MCDU klikam MENU i wybieramy MISC MENU, potem SETUP, a w nim AUTOLAND tak aby na zielono podświetlił się napis OFF. Oczywiście trzeba też ustawić NAV, RA i klapy tak jak pisze to w manualu. Co ciekawe przeczytałem o tym w manualu do E-jets v2, a w v1 słowa o tym nie ma (chyba że ja nie znalazłem :) ).

P.S. Nie można wtedy lądować z autolandem ale to nie stanowi chyba problemu ;) .
Awatar użytkownika
mysterio4555
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 152
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 20:44
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: mysterio4555 »

@st1322

Wydaje mi się iż Twój problem leży w malowaniu, a konkretniej w teksturach nocnych (swego czasu miałem bardzo podobnie w POSKY B737. Pomogło ręczne edytowanie tekstur nocnych.
Aby się upewnić sprawdź czy w innych malowaniach problem również występuje (zwłaszcza malowaniach od McPhatt, u mnie przy nich jest ok).

@ALL

1) Czy dysponuje ktoś z Was drodzy koledzy tablicą dystansów startowych dla E170/E175 (głównie 170'tka) w zależności od TOW i warunków atmosferycznych oraz PA ? Posiadam ją tylko odnośnie dystansów do lądowania, do startu nie mogę znaleźć.

Jeśli nie, to czy dystans wymagany do lądowania samolotu o danej masie wystarczy mi do startu z klapami 4 oraz w trybie pracy silników T/O-1 przy takiej samej masie?

2) W jaki sposób wyliczacie wymagane ustawienie trymera do startu? Wiem iż zależne jest ono od CG%, jednakże skąd mam wiedzieć jaki jest rozkład ładunku w samolocie, jeśli loader tego nie podaje? (Oczywiście tablice CG%/TRIM posiadam)

Marek
st1322
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pn 10 sie, 2009 15:56
Skąd jesteś: ELLX

Post autor: st1322 »

Hej,

No wlasnie problem mam i z malowaniami od samolotu oraz z tymi od McPhatt... czyli kazde i tylko w E-Jets. Pisalem do FeelThere are cisza.

Czy moglbys podzielic sie tablica od CG?
E-Jet
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 114
Rejestracja: wt 09 mar, 2010 18:11
Skąd jesteś: pl

Post autor: E-Jet »

Do wszystkich, którzy się tu rozgadali o E-Jets v.2: istnieje osobny temat o tych samolotach, w tym samym dziale w którym jesteśmy teraz ;)

Pozdrawiam
aliant
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 70
Rejestracja: sob 30 sty, 2010 22:51
Skąd jesteś: Jaktorów

Post autor: aliant »

A pochwalił by się może ktoś w jaki sposób oblicza VAP bo w tabelach nie ma.
Obrazek
Awatar użytkownika
mysterio4555
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 152
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 20:44
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: mysterio4555 »

Czy dysponuje ktoś tabelami/danymi na temat optymalnego poziomu lotu dla tej maszyny? Dla AT72 zawsze sprawdzałem w sekcji Climb na ile dam radę się wznieść przy określonej masie/temp., dla E170 czegoś takiego nie mam. Dodam, iż pozostawienie w PERF INIT opcji OPTIMAL FL daje mi w rezultacie 2000ft na trasie EPWR-->EPWA....
W jaki sposób Wy ustalacie na jakiej wysokości lecieć ?
ODPOWIEDZ