[FSX] Szukam dobrej scenerii VFR

Wszystko o płatnych sceneriach i innych dodatkach do FS'a. Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Scenerie lub Software.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

[FSX] Szukam dobrej scenerii VFR

Post autor: wojtek_84 »

Jak w temacie. Szukam fajnego miejsca, w którym można by polatać. Nigdy nie byłem maniakiem scenerii, więc moje zapasy są ograniczone, a ile można latać nad Australią (nie mam nic do Australii - poza tym, że niekoniecznie odpowiada moim upodobaniom) i wyspami Pacyfiku.

Czego szukam.
1. Miejsca gdzie będzie dobrze pasował Twin Otter, Cessna 185, samoloty na pływakach, jakaś łódź latająca, Grand Caravan i "szybkie general aviation" czyli Beech Duke i... Spitfire oraz P-47 ;)
2. Pasy startowe mogą być trawiaste, asfaltowe, betonowe albo piaszczyste. Nawet jeśli będą zbudowane z muszelek zmieszanych z koralowcem to będzie ok. Jest mi obojętne. (byle nie były ceglane - wiem, że jest bodaj jeden taki na świecie i ten kraj mnie lotniczo nie interesuje za bardzo).
3. Powinny być góry ale nie jest to warunek konieczny.
4. Muszą się nadawać do nawigacji na podstawie tego co widać na ziemi - czyli albo porządna sceneria albo fotosceneria.
5. Muszą zawierać jakieś ładne obiekty, bo lubię popatrzeć sobie na to co jest na ziemi.
6. Jeśli fotosceneria to najlepiej z autogenem. Ale jestem otwarty.
7. Dobrze było by się zamknąć w 50USD.
8. Dobrze było by gdyby sceneria była nastawiona na "bush flying" ale nie jest to warunek.

Co rozważam:
A) FTX NA Blue - USA Canada Pacific Fjords + Misty Moorings
B) FTX NA Blue - USA Canada Pacific North West + Misty Moorings
C) Darmowa Fotosceneria (1m/px) Hiszpanii.
D) Tongass Fjords X + Misty Moorings
E) Megascenery Oahu i Hawaii + freeware'owe dodatki do Hawajów.
F) FTX New Zealand
G) FTX England
H) Alaska "właściwa" (czyli Valdez, Anchoraga + dalej na północ i wschód. - kombinacje z darmowymi sceneriami).

Co mi się podoba i nie podoba...
A i B) Na screenach wyglądają ślicznie, recenzje mają dobre - czy ktoś mógłby się podzielić wrażeniami?
C) Fotosceneria niezła lub nawet lepiej niż niezła... ale jakby brakuje czegoś więcej na ziemi. Nie kojarzę żadnych ładnych scenerii niewielkich i średnich lotnisk w Hiszpanii.
D) Odczucia z przejrzenia internetu - gorzej niż w sceneriach FTX i mniej "mooringów".
E) Czasem ładnie czasem tylko średnio. Ktoś próbował na dłuższą metę?
F i G) Ciekawie ale brakuje mi darmowych lotnisk i obiektów. Trzeba by poczekać na coś podobnego do Misty Moorings lub scenerii "OZx" i "Ants".
H) Domyślna Alaska w FSX nie jest zła po dodaniu wektorowej scenerii Tabureta ale użerania się ze sceneriami i potencjalnie marnych dodatków sporo.

Coś możecie dodać? Ocenić? Skomentować?
Przemek Tabisz
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 184
Rejestracja: pn 09 lut, 2004 20:19
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Przemek Tabisz »

Ja skłaniam się ku pkt "F)" bo:
1. Co prawda jest sporo płatnych scenerii, ale można wytrzymać,
2. Jest to New Zeland ,
3. Lubię "Śródziemie" :P .
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Ja ze swojej strony w tym zestawie NIE polecałbym punktu E. Mam, szybko się nudzi. Brakuje darmowych lotnisk i obiektów.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Ja dodam do tej listy nową pozycję - fotoscenerie całkiem przyzwoitej jakości (1,2m), braku drzew specjalnie nie odczujesz, bo na takich południowych pustkowiach jest ich mało. Budynków też Ci specjalnie braknąć nie będzie, jedynie będziesz musiał jakoś przecierpieć starty i lądowania. ;-)
http://blueskyscenery.com/download.html - South-East California, Arizona, Nevada, Utah

Mam prawie wszystkie obszary z BSS i jeszcze trochę z MegaSceneryEarth i bardzo sobie te scenerie chwalę. Widoki podczas lotu potrafią zrobić wrażenie, szczególnie przy interesującej pogodzie z REXE . Mając kilka stanów można planować całkiem długie loty, a jeśli ktoś lubi szybowce, to miejsca do latania będzie miał na całe lata. Jednak uprzedzam, by latało się naprawdę przyjemnie (bez nieostrości tekstur terenu) trzeba mieć wydajną konfigurację i nie przekraczać 150-200 kt.

Uzupełnienie:
Co do FTX NA Blue to na stronie fullterrain.com jest do pobrania duża sceneria demo Pacific Northwest. W moim przypadku rozwiązała ona sprawę. O ile na obrazkach FTX wyglądało bardzo efektownie, to pierwszy lot w górach wystarczył mi by się z tym produktem pożegnać - wszędzie dookoła były te same tekstury, góra od góry różniła się jedynie kształtem. Zero przyjemności z podziwiania widoków.
Ostatnio zmieniony pt 23 lis, 2012 23:46 przez ad_verbum, łącznie zmieniany 2 razy.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

O Bluesky myślałem - nawet mam ze trzy "kafelki", ale tam gdzie latam brakuje lotnisk i to trochę drażni. Ale - skoro jest za darmo - to zachęcony opinią spróbuję dograć jeszcze kilka fragmentów i zobaczę jak się to sprawdza w lotach na 2-4tys. ft.

@Przemek Tabisz:
Przejrzę to forum - może znajdę coś ciekawego.

Czy ktoś widział już FTX England? Dziś czytałem, że sprzedażą bije wszystkie poprzednie scenerie.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

wojtek_84 pisze:O Bluesky myślałem - nawet mam ze trzy "kafelki"
Na próbę polecałbym coś ze wschodniej Kalifornii, na przykład okolice lotniska KBIH lub KNID - tak z 9 "kafelków" zwłaszcza na południe i wschód. Wrzuciłbym jakiś film demonstracyjny na youtuba, ale nie mam pojęcia jak i czym taki film zrobić.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

A masz już może TNCM od FlyTampy? St. Barts daje sporo frajdy. :)

http://www.flytampa.org/tncm.html
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Nie - całe Karaiby mam z serii PW Sceneries. TNCM wygląda świetnie w wykonaniu Fly Tampa ale to w sumie 3 lotniska i nawigacji VFR nad tym nie ma zbyt dużo. Poza tym - to znów latanie od wyspy do wyspy - ostatnio za dużo tak latam ;)

W obu tych sceneriach fajne jest jeszcze lotnisko na wyspie Saba.
Awatar użytkownika
West
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 89
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 22:00
Skąd jesteś: Pruszcz Gdański

Post autor: West »

Ze swojej strony mogę polecić właśnie taki mały zestaw:

- FlyTampa MAARTEN COMPLETE,
- FLYTAMPA GRENADINES,
- PW Sceneries (freeware)

Do VFR w sam raz, klimatyczne lotniska (8), fototekstury, customowy Autogen + Mesh.

Ciekawe animacje ptaków + w niektórych miejscach delfinów. :lol:
Dodatkowy ruch statków i inne "bajery".

W połączeniu z REX/E potrafi wciągnąć (szczególnie w Polskie zimowe wieczory). :P


[Uprzedziłeś mnie już, więc propozycja nieaktualna] :P
i5-4670K + Thermalright HR-02 Macho, Asrock Fata1ty Performance, MSI GeForce GTX 760 TwinFrozr OC 2GB, Kingston HyperX Black 4GB, Western Digital Blue 1 TB, XFX Pro 550W, Zalman Z3
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

szczególnie w Polskie zimowe wieczory
Jak przyjdzie zima to będę wrzucał screeny z kolejnych wysp Pacyfiku ;)

Póki co (żeby jakoś wykorzystać weekend) wybrałem Pacific Fjords + Misty Moorings, a dodatkowo zamierzam przetestować po kilka kawałków z fotoscenerii z bluesky i jakiś hiszpańskich. Przyglądam się też Nowej Zelandii.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

To polecam - jeśli jeszcze nie znasz - materiały:
http://www.lisonek.com/ - dział Trasy Lotów.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Znam, znam :)

Zresztą screeny Stanela były jednym z czynników, który zaważył na decyzji. Po pierwszym weekendzie jestem bardzo zadowolony z wyboru - postaram się coś wrzucić parę informacji o tych sceneriach jak tylko znajdę chwilę.
ODPOWIEDZ