[FSX] Flight Sim Commander

Wszystko o płatnych sceneriach i innych dodatkach do FS'a. Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Scenerie lub Software.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Raszi

[FSX] Flight Sim Commander

Post autor: Raszi »

Witam wszystkich!!!!
Mam pytanko odnośnie programu w temacie. Czy ktos to uzywa?? Czy warte jest to tych 40 zielonych?? Czy lepiej poczekać na fs navigatora do fsx co najprawdopodobniej potrwa do polowy tego roku.
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Program jest znakomity i wersja 8 współpracuje zarówno z FS9 jak i FSX. Obsługa jest trochę skomplikowana i nie do końca friendly ale coś za coś. Ilośc opcji i funkcji jest naprawdę ogromna. Manual liczy ponad 80 stron. Aktualne AIRACi można ściągnąć ze strony Navigraph (niestety payware). Program posiada specjalne funkcje do łączenia się online z VATSIM i IVAO. Istniejąca wersja FSnava jest wręcz prymitywna przy nim.
Stanel
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

A czy ktoś wie, czy da się korzystać z okna GPS - tego z informacjami o kolejnych waypoint-ach, Wx itd., w trybie pełnoekranowym symulatora?
Ściągnąłem wersję demo, wydaje się być super rozwiązaniem ale na razie to okienko widać tylko gdy symulator jest w trybie okienkowym.
No i jeszcze info jeśli to istotne - używam fs2004. Wersja fsc to 8.
Paweł Dragan
Gdańsk
Awatar użytkownika
zbyszek
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 133
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 21:13
Skąd jesteś: EPBA

Post autor: zbyszek »

Program ma niby wszystko, ale tak naprawdę nic.
Wiele różnych opcji, które w żaden sposób nie zbuduja planu lotu na podobieństwo Fs Navigatora.
SID/STAR niekompletny.
Pasy bez oznaczeń, parkingi bez oznaczeń, itd.
Nie ma nawet własnego, który najbardziej by się chciało nacisnąć - uninstal.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Asus P5E, Intel Core2 Duo 8400, OCZ Reaper 2 x 2048, HIS Radeon 4890 Turbo, SB X-Fi
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

zbyszek pisze:Program ma niby wszystko, ale tak naprawdę nic.
Albo nie przeczytałeś dokładnie manuala albo mamy dwa różne programy o tej samej nazwie.
Porównywanie FSNava z FSC ma taki sam sens jak porównywanie defaultowego samolotu z FSa z dodatkiem np. PMDG.
Ostatnio zmieniony ndz 19 sie, 2007 13:01 przez Stanel, łącznie zmieniany 1 raz.
Stanel
Awatar użytkownika
premik
Cadet
Cadet
Posty: 32
Rejestracja: pt 20 sie, 2004 16:43
Skąd jesteś: Jaworzno

Post autor: premik »

Program ten stawia przed użytkownikiem minimum dokładnego przeczytania instrukcji obsługi. Natomiast, jak chciałem zainstalować go na dugim kompie bez drugiej kopii FSX, to musiałem nieźle przeszukać internet i fora, przypomnieć sobie o mapowaniu dysku. Ale jak już to zrobiłem przekonałem się pozytywnie do FSC. Pełny wypas; można śledzić tarfic w promieniu kilkudzisięciu mil od samolotu również ofline. Co do planów lotu, to nie mam żadnych negatywnych uwag, można zrobić wszystko.
Awatar użytkownika
zbyszek
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 133
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 21:13
Skąd jesteś: EPBA

Post autor: zbyszek »

Mam prawo do swojej opini, oraz szanuję opinię innych.
Manuale czytam, mało tego, kuszę się również na eksperymenciki z programem.
O ile pamietam / bo program juz zniknął z mojego dysku/, jedyny defaultowy plan lotu to
Kolonia - Edynburg. Próbowałem zgodnie z manualem wygenerować coś podobnego - wychodziły bzdury - dopiero reczna korekta planu dała coś po czym można latać bez skrętów 10G.
O kompletności SID/STAR nie będe się powtarzał.

Natomiast kompletnie straciłem ochote na ten program po próbie lądowania na Schwechat,
mam pozwolenie na Rwy 34, no i patrze sobie na diagram portu gdzie te Rwy 34, a tam nic.
Byc może tylko na moim kompie FSC ma takie bugi ? ale w to watpię.

Owszem sa bajery typu pogoda, radar z traffic, jednak ja kupowałem zgodnie z opisem producenta: advanced flight planer, a tu no advanced
Asus P5E, Intel Core2 Duo 8400, OCZ Reaper 2 x 2048, HIS Radeon 4890 Turbo, SB X-Fi
Awatar użytkownika
Marklar
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: sob 24 wrz, 2005 16:46
Skąd jesteś: London

Post autor: Marklar »

ja w opisie nie widze slowa "advanced". tutaj za to masz
"highly sophisticated" Flight Operation Center: F.O.C
http://tinyurl.com/2cfd48
Awatar użytkownika
premik
Cadet
Cadet
Posty: 32
Rejestracja: pt 20 sie, 2004 16:43
Skąd jesteś: Jaworzno

Post autor: premik »

Nie tylko LOWW nie ma opisanych Rwy. Ale jest kompas. Tylko trzeba zmiecić w opcjach kolor z defaultowego nieczytelnego niebieskiego na np żółty, tak ja przynajmniej u siebie zrobiłem, co pomaga w zorientowaniu się. A po wczytaniu aktualnej bazy AIRAC znikną problemy z SID/STAR.
Awatar użytkownika
zbyszek
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 133
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 21:13
Skąd jesteś: EPBA

Post autor: zbyszek »

No dobrze, Wasze "za" spowodowało,
że zainstaluję FSC i jeszcze raz i popgrzebię w SID/STAR,
rozumiem, ze aktualnego AIRACA mam sobie dokupić?

Kolory wszystkie zmieniałem, owszem oznaczenie dróg kołowania jest, ale Rwy na żadnej opcji nie było.

Jak tak dalej będziecie mnie skutecznie przekonywać to pewnie dysku mi braknie,
bo gdzieś tam sobie leży jeszcze FSX, PSS 777 i CLS 340.

Fakt jest taki, że pewne dodatki lubię, inne nie, czasami sam nie wiem dlaczego.
Ile sobie poklęłem przy Feelthere 737, i pomimo, ze samolocik dalej lubi coś wywinąć
- lubię ten dodatek, pewnie datego, że mam słabość do 737-300 / grubasa /.
Asus P5E, Intel Core2 Duo 8400, OCZ Reaper 2 x 2048, HIS Radeon 4890 Turbo, SB X-Fi
Awatar użytkownika
Atago
Cadet
Cadet
Posty: 26
Rejestracja: wt 07 sie, 2007 13:38
Skąd jesteś: Zielona Góra

FS Commander FSX i Vista

Post autor: Atago »

Witam.

Od klku tygodni korzystam z zestawu softu jak w tytule i .... bardzo sobie chwalę. FSC spełnia bardzo wiele funkcji: zastępuje Servinfo lub Dolominum, świetnie sprawdza się jako narzędzie do planowania trasy i fuel planer. Ten program pomoże każdemy symulotnikowi w każdej fazie lotu. Dostepne są dokładne plany miejsc postoju, dróg kołowania, częstotliwości radio, VOR, ILS itp. Wykorzystując WideFS (zarejestrowanego) mam uruchomionego FSC na drugim kompie i wszysko działa bezproblemowo.
Reasumując, gorąco polecam ten program każdemu, kto nie chce zginąć pod masą wydrukowanych map różnych lotnisk i innych pomocniczych notatek.

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Sam też używam zarejestrowanej wersji FSC, ale niektóre rzeczy są niespecjalnie potrzebne.
Nie bardzo wyobrażam sobie latanie (szczególnei on-line) bez map, szczególnie, że i tak są potrzebne - fsc nie pokaże map podejść ILS, VOR itd. Co do procedur STAR i SID to też fsc chyba średnio się nadaje, bo nie pokaże chyba wszystkich potrzebnych informacji jak min. i max. wysokości, speed limit pointy, punkty meldowania do ATC, publikowanych holdingów itp. Mapy są więc konieczne. Żeby nie zginąć 'pod masą drukowanych map' to wystarczy segregator.
Szkoda, że moduł GPS nie działa w trybie pełnoekranowym - mógłby służyć jako proste wyposażenie rnav dla samolotów które tego nie mają. Ale podobno vasFMC jest niezły.

To co jest fajne w FSC to fakt, że można w nim importować plany lotu na przykład z RouteFinder w postaci stringu. Łatwo można później modyfikować takie plany, dostępne są limity wysokości dla poszczególnych dróg lotniczych.
Takie plany można później zapisać w dowolnym formacie, włączając formaty FMC popularnych płatnych samolotów, SB3, FSInn.
Nie potrafię ocenić jakości tworzonych automatycznie planów, bo nie korzystałem z tego jeszcze. Może macie jakieś uwagi.

Fajne jest opcja tworzenia logu z lotu, pozwalająca analizować nasze poczynania.

Generalnie program jest chyba porównywalny z FSNavigatorem, tyle, że nie integruje się z fs-em (co ma też swoje dobre strony oczywiście) i trudniej z niego korzystać w czasie lotu, jeśli ma się jeden komputer i monitor.
Paweł Dragan
Gdańsk
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Polska recenzja TUTAJ
Stanel
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Czy w tym programie można mapę "złapać" klawiszem myszki i dowolnie przesuwać?

Czy można planować trasę tak, że wpisuje DEP, ARR, ewentualnie zapas, podaje pierwszy punkt planu, po czym podaje drogę lotniczą do kolejnego punktu (czyli coś w stylu "Via...To")?
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Kirow
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 275
Rejestracja: wt 06 maja, 2008 08:20
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Kirow »

Niestety przesuwanie jest klikane - nie znalazłem możliwości "chwytania" mapy.

Co do planów, to z tego co pamiętam, to się da. Ja zazwyczaj wklejam plan z RouteFindera (ten skrócony z drogami - nie punkt-punkt) i FSC wyznacza mi poprawną trasę. Sprawdzę to jeszcze wieczorem, bo już go od jakiegoś czasu nie używałem.
Pozdrawiam
Boguś
----------------------------------------
"I will use Google before asking dumb questions." - Bart
Awatar użytkownika
Adam73
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 174
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 21:18
Skąd jesteś: POZnan*

Post autor: Adam73 »

W FSC są trzy możliwości wyboru drogi tj: Navid Plan, Low Alt paln, High Alt Plan. Dla przykładowego lotu EPPO-EPWA program wyznacza drogi w nastepujący sposób:
dla Navid Plan: EPPO NGT PEVUM VALUD WAR EPWA
dla Low Alt Plan: EPPO DIPKI P150 DODEK P851 WAR EPWA
dla High Alt Plan: EPPO IDEXU UP851 WAR EPWA
Przy wyborze drogi otrzymasz również informacje n/t czasu przelotu, dystansie, oraz FL. Musisz tylko przed zaplanowaniem drogi wybrac samolot w FSC , którym będziesz leciał w FS-e.
Pozdrawiam
Windows 10 HE 64Bit, Gigabyte Z390 Gaming X, Intel I7-9700K, Ram: 16GB, GeForce RTX270, 2xSSD, 1xM2
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

No właśnie ale to jest wyznaczanie automatyczne.

Inaczej: lecę z A do B. Wpisuje DEP i ARR i program w kilku wariantach może mi trasę wyznaczyć. To jasne.
A teraz lecę z A do B...znam trasę, wiem jakimi drogami idzie i chcę ją sam skonstruować.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Wybierasz DEP i ARR a potem ręcznie najeżdżasz na punkt nawigacyjny i jak pokaże się jego metryczka klikasz prawym klawiszem. Po prawej stronie tabelki ("Waypoints") z planem pokazują się wszystkie punkty w tym miejscu np. VOR JED, Int JED a nad nimi napis "select". Klikasz lewym ten, który chcesz i włączasz go do planu lotu. Trzeba pamiętać najpierw o zaznaczeniu punktu w planie, po którym chcemy wprowadzić następny. Jeżeli robimy cały plan punkt po punkcie to kursor ustawia się automatycznie na ostatnio dołączonym ale jeżeli modyfikujemy istniejący plan to przed dodaniem zaznaczamy punkt po którym coś dołączamy. Aby wyrzucić coś z planu lotu zaznaczamy w tabelce i "DEL".
Stanel
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Dodatkowo jest inna możliwość. Od wersji chyba 8.2, czy 8.3 pojawiła się opcja wpisywania trasy tekstowo - np. można wkleić string z routefindera. Można tam wpisać np:
EPWA IDAKO N191 GRU N133 KRT EPGD
potem kliknąć OK i program wyrysuje trasę. Wersja tekstowa pojawia się też jeśli plan utworzony jest w inny sposób - poprzez import albo wyznaczanie automatyczne. To pole tekstowe pozwala wtedy na edycję trasy. Często jest to wygodniejsze niż szukanie punktów na mapie i klikanie.

Możliwe, że trzeba coś kliknąć w opcjach albo menu, żeby to pole się pojawiło. Nie pamiętam dokładnie.
Paweł Dragan
Gdańsk
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Tak, trzeba kliknąć i właśnie to pole było mi potrzebne do weryfikacji i sprawdzania planów lotu. Elegancko się plan wbija i jeśli jest stary, niezgodny z aktualnym AIRAC, FSC wywala błąd.
Faktycznie, program nie tylko do planowania lotów ale spokojnie zastąpić może ServInfo.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Atago
Cadet
Cadet
Posty: 26
Rejestracja: wt 07 sie, 2007 13:38
Skąd jesteś: Zielona Góra

Jest tez jeden problem

Post autor: Atago »

Witam

Jest mała niedogodność, jeśli chodzi o korzystanie z FSC. Mianowicie, kiedy trasa lotu jest juz przygotowana i dopiero potem logujemy przez FSInn do Vatsim, to FSC automatycznie zapisuje plan lotu do FSInn'a, ale w postaci punkt-punkt-punkt, a nie, tak jak powinno być punkt-droga-punkt.
Pamiętam, ze ktoś się kiedyś przyczepił do mojego planu lotu i wtedy zdałem sobie sprawę z tego kłopotu. O ile dobrze kombinuje, to wystarczy odznaczyć opcję FSInn w ścieżkach dostępu do katalogów

Poza tym , to naprawdę fajny programik.

Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
mufio

Zdublowane punkty nawigacyjne

Post autor: mufio »

Po zainstalowaniu nowszego Airaca w FSCommanderze pojawiają mi się podwójne a czasem nawet potrójne punkty tych samych pomocy nawigacyjnych (NDB,Vor..).Oczywiście nie wiem wtedy, które są aktualne.
Sytuacja taka miała nawet miejsce przy pierwszej instalacji FSC i Airaca.
Na pierwszy "rzut oka" wygląda to tak jakby przy aktualizacji Airaca FSC nie wyrzucał starych punktów.
Proszę o radę jak w takim przypadku "wyrzucić" stare dane?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Nie zauważyłem takiego problemu.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
miechel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 112
Rejestracja: pt 18 sie, 2006 00:45
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: miechel »

Mam pytanko. Zastanawiam się nad działaniem owego programu. Czy po zainstalowaniu najnowszego airaca, wszystkie punkty które pojawiają się na mapie tego programu są dostępne także w fs? Pytam się o to bo doczytałem że ten program jest średnio zintegrowany z fsem i w czasie lotu nie można tak po prostu sobie go otworzyć jak defaultowego GPSa.
I tak przy okazji, czy jest FSNAVIGATOR pod fsxa?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

Pojawiła się nowa wersja Flight Sim Commandera, http://secure.simmarket.com/flightsim-commander-9.phtml
Dla posiadaczy wersji 8.x nabytej w Simmarkecie, możliwy update za 21 Euro.
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
Marcin Steuer
Cadet
Cadet
Posty: 36
Rejestracja: wt 02 lis, 2010 20:34
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: Marcin Steuer »

Jeśli komuś nie działa zapisywanie tras pod FS 2004 to należy również pobrać lekarstwo znajdujące się na stronie producenta (dotyczy tylko wersji 9.0). W łatce jest tylko podmieniony, nowy plik wykonywalny. (.exe)
ODPOWIEDZ