Tworzenie tras lotów pasażerskich

Jeśli przeczytałeś materiały ze Szkoły Aztec.pl, a nadal masz wątpliwości i pytania związane z nawigacją, ten dział jest dla Ciebie.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

To co ściągnąłeś to staroć. Mapy są nowe (dane takie jak w nowych AIRAC). Pozostaje Ci nabyć AIRAC.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Yaskier
Cadet
Cadet
Posty: 19
Rejestracja: czw 22 kwie, 2010 14:48
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: Yaskier »

No fakt, SIDy sa z 2006 roku a ja nie mam pojęcia jak często te aktualizacje są dokonywane. Cóż, w takim razie trzeba wysupłać kolejne grosze i dalej inwestować :) Dzięki.
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Jeśli latasz offline, możesz przełączyć się na starszy AIRAC w Vroute i używać bazy którą masz dostarczoną z samolotem plus starszych map. Jeśli upierasz się latać według najnowszych punktów nawigacyjnych to licz się z tym że będziesz musiał zrobić tak pisze konraf i nastawić się że sporej ilości punktów nawigacyjnych nie znajdziesz na mapie FS'a.
Ostatnio zmieniony pn 17 maja, 2010 20:14 przez some1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Na Navdata.at aktualizacji raczej już nie ma. Tam kiedys AIRAC był darmowy i wtedy pojawiały się SID/STAR. Teraz SID/STAR są w paczkach z AIRAC od Navigraph.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Yaskier
Cadet
Cadet
Posty: 19
Rejestracja: czw 22 kwie, 2010 14:48
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: Yaskier »

Zależy mi na tym, aby latać możliwie wiernie. Nie wiem czy wytrwam do Vatsimu :) ale dobrze jest uczyć się aktualnych map. Swoją drogą latanie wg starych danych jest o tyle kłopotliwe, ze za każdym razem muszę szukać starych map - co chyba jest trudne o ile w ogóle możliwe.

Czyli kupując AIRAC od Navigraph (chyba nie ma innej alternatywy) bedę miał aktualnego FMSa od PMDG ale map w FSie mi nie zaktualizuje? Ostatnio aktualizowałem defaultowego AIRACa stąd i wydawało mi sie, ze dane z Navigraph oprocz dodatków aktualizują równiez podstawkę.

Czy to znaczy, ze mam w ogóle zapomnieć o defaultowej mapie w FS? Jeśli tak to czy korzystacie z innych, typu FSBuild, czy one tez nie są aktualizowane?
Czy w tej sytuacji pozostają tylko ściągnięte mapy RNAV, lotnisk, podejść, SIDY, STARY i mój FMS?

edit: Kupiłem AIRACa i zycie od razu stało sie prostsze :) Widzę tez, ze można ściągnąć dane do FSCommandera lub FSNava. Dzięki!
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Czyli kupując AIRAC od Navigraph (chyba nie ma innej alternatywy) bedę miał aktualnego FMSa od PMDG ale map w FSie mi nie zaktualizuje? Ostatnio aktualizowałem defaultowego AIRACa stąd i wydawało mi sie, ze dane z Navigraph oprocz dodatków aktualizują równiez podstawkę.
AIRAC od Navigraph sobie, baza FSa sobie - choć jak przeszukasz forum, znajdziesz także możliwość darmowej aktualizacji tej drugiej.
Jeśli tak to czy korzystacie z innych, typu FSBuild, czy one tez nie są aktualizowane?
FSBuild ma własny, darmowy AIRAC dostarczany przez autora aplikacji.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

To chyba będzie odpowiedni temat na zadanie tego pytania.
Otóż celem chyba każdego pilota bawiącego się w FSa jest prędzej czy później latanie z żywym ATC, a nie tym upośledzonym występującym w grze.
Tak czy siak, chciałbym dostać korekty do planu lotu który sobie stworzyłem do oblotu offline - nie mam zamiaru się jeszcze pchać na vatsim. :)

Trasa EPBY-EPWA
Zakładam, że lądować będę na pasie 15 (tak mnie zawsze ATC kieruje na EPWA w grze, więc póki co się tego będę trzymał - zresztą podejście wizualne to dla mnie póki co dobry trening).

Start z pasa 08, następnie:
NEREK - BIBKA - NASOK - ALDAR - po czym wykonuję STAR SORIX 1P
Poziom przelotowy: FL260

To jest, że tak to ujmę 'kompletny' plan czy czegoś jeszcze w nim brakuje? Posługiwałem się freewareową wersją vroute i mapami EPWA dostępnymi na stronie vatsimu.
Ostatnio zmieniony ndz 06 mar, 2011 19:58 przez hideto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Po pierwsze, popatrz sobie na mapki dróg lotniczych: http://pl-vacc.org/pol3/files.php?d=maps
Po drugie, trasa wiedzie drogami lotniczymi, nie punktami.
Po trzecie poziom przelotowy jest niewłaściwy. W Polsce lecąc "na wschód" powinieneś lecieć na nieparzystym. W dodatku na tak krótkim dystansie nie ma sensu wchodzić tak wysoko, pewnie FL150 - FL190 by wystarczyło.
Po czwarte, pasy dobiera się ze względu na pogodę, a nie "bo zazwyczaj", a poza tym do pasa 15 na EPWA jest podejście VOR/DME.

Moja propozycja (do dalszego zweryfikowania w walidatorze): DCT NEREK Z96 LASGU L621 SORIX
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
pits1988
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: czw 14 lip, 2011 20:28
Skąd jesteś: Poznań

Beechcraft 1900C jak poprawnie robić plan lotu do tego samol

Post autor: pits1988 »

Tak jak w temacie, jak zrobić poprawny plan lotu, do tego samolotu? w jakim programie można zrobić trasę? czy sam GPS wystarczy? Pytam, bo chciałbym się dowiedzieć czy można latać tym samolotem w sieci VATSIM.
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

Model samolotu jest tu drugorzędny. Albo masz wyposażenie RNAV albo nie. Ono nie służy do "robienia trasy", a do nawigacji.

GPS mógłby stanowić wyposażenie RNAV, gdybyś miał do niego aktualny AIRAC. Bywało, że były dostępne aktualne AIRAC do standardowego GPSa do jakiejś wersji FSa.

Jak nie masz wyposażenia, to możesz spróbować z nawigacją non-RNAV. Dobry tekst na ten temat jest tu - http://www.cassubian.pl/portal/pl/conte ... lot-022012

Piotr
damis88
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010 09:04
Skąd jesteś: EPRZ

Poprawność trasy

Post autor: damis88 »

Witajcie!

Zaczynam naukę latania online i jestem na etapie tworzenia planu trasy.
Chciałbym abyście napisali mi czy trasa z EPRZ do EPKK jest poprawna:

RZE - KRW
LUXAR L984 L623 VAVEL

Jeśli błędna proszę o poprawienie i wyjaśnienie dlaczego tak a nie inaczej.
Jaka będzie dobra wysokość do tego przelotu? 6000ft wystarczy jeśli samolotem będzie Cessna?

Lecąc Cessną stosuję normalne procedury odlotu z EPRZ i dolotu do EPKK tak jak jest na mapach?
Ostatnio zmieniony wt 06 mar, 2012 20:57 przez damis88, łącznie zmieniany 1 raz.
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

http://www.pl-vacc.org/pol3/download.ph ... _Chart.pdf
http://validation.eurofpl.eu/
http://www.pl-vacc.org/pol3/files.php?d=maps
http://www.ais.pata.pl/aip/

Dolne drogi w EPWW mają ogólnie granice FL95-FL285, na 6000 ft po nich nie polecisz. Co między L984 i L623 (prawidłowy format to punkt-droga-punkt-droga itd.)? IFR/VFR? To będzie definiowało używane procedury.
Ostatnio zmieniony wt 06 mar, 2012 20:56 przez mbucholski, łącznie zmieniany 1 raz.
damis88
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010 09:04
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: damis88 »

Mógłbyś w związku z tym podać jak będzie wyglądała prawidłowa trasa dla lotu VFR? Przeanalizuję to sobię z mapą i w ten sposób na pewno łatwiej będzie mi się nauczyć.

Dziękuję i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wt 06 mar, 2012 20:56 przez damis88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

damis88
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010 09:04
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: damis88 »

Ok, przeczytałem wiele materiałów podesłanych przez Was. Proszę jednak powiedzenie czy ta trasa może wyglądać w ten sposób? Niestety strona http://validation.eurofpl.eu/ nie chce mi poprawnie działać.

EPRZ DCT EPKK czy lepiej wysłać EPRZ LUXAR UL984 SKAVI EPKK - lot VFR na wysokości do 1800 ft
Ostatnio zmieniony wt 06 mar, 2012 20:55 przez damis88, łącznie zmieniany 1 raz.
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

damis88 pisze:Ok przeczytałem wiele materiałów podesłanych przez Was proszę jednak powiedzenie czy ta droga może wyglądać w ten sposób? (niestety strona http://validation.eurofpl.eu/ nie chce mi poprawnie działać)

EPRZ DCT EPKK czy lepiej wysłać EPRZ LUXAR UL984 SKAVI EPKK - lot VFR na poziomie do 1800ft
Ale z czytania muszą być jakieś efekty. W podanych trasach brak śladu byś zajrzał do mapek dla VFR TMA rzeszowskiego i krakowskiego. Zajrzysz, przetrawisz, porównasz z materiałami z poprzednich linków i zaproponujesz trasy z efektami tej pracy, to pogadamy.

Piotr
Wyżej Mateusz napisał o zakresie pionowym dróg lotniczych. UL984 zaczyna się od FL285 i wstawianie jej w jakąkolwiek trasę z przelotową "do 1800ft" jest wesołe, choć na VS często tolerowane. Przez validację nie przejdzie.
damis88
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010 09:04
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: damis88 »

Ok, teraz chyba widzę swój błąd. Dzięki, temat do usunięcia.
Ostatnio zmieniony wt 06 mar, 2012 20:54 przez damis88, łącznie zmieniany 1 raz.
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Słowo klucz: punkty VFR.
damis88
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010 09:04
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: damis88 »

10. Trasa lotu
10.1. Pilot VFR w FIR Warszawa na VATSIM może dowolnie wybrać trasę lotu. Nie ma obowiązku
stosowania żadnych dróg lotniczych ani punktów VFR (choć nie jest to też zabronione). Można wykonywać loty
bezpośrednio z jednego lotniska na drugie, bez żadnych punktów pośrednich, w tym wypadku w planie lotu w
polu przeznaczonym na trasę należy wpisać: „direct”.
Wychodzi na to, że nie muszę podawać żadnej trasy w planie a lot może się odbyć bezpośrednio punk - punkt.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Nie musisz dla odcinków w przestrzeni niekontrolowanej.
Jednak musisz wiedzieć gdzie będzie ta przestrzeń, a gdzie się zaczyna przestrzeń kontrolowana. W planie lotu musisz uwzględnić miejsce wlotu i wylotu z przestrzeni kontrolowanej. Niektóre CTRy posiadają trasy przelotowe prowadzące przez ich obszar po punktach VFR, inne nie posiadają takich tras, a jedynie punkty. Kontroler może i często daje polecenia kierowania się na dany punkt VFR.

W praktyce oznacza to konieczność zainstalowania punktów VFR.

A żeby nie było niejasności, to lot VFR to nie niski przelot na autopilocie wg różowej linii wyświetlanel na FSowym GPSie.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

damis88 pisze:Wychodzi na to, że nie muszę podawać żadnej trasy w planie a lot może się odbyć bezpośrednio punk - punkt.
Nic nie musisz. Dla IFR nie ma podobnego tekstu i tym bardziej nic nie musisz. Vatsim jest przereklamowany w tej legendzie, że niby czegoś wymaga. Kontro też nic nie musi, np. nie musi wydać zgody, w ogóle nie musi kontrolować.

Po prostu ludzie CHCĄ bawić się w naśladowanie reala. Z grubsza chodzi o stosowanie sprawdzonych w realu zasad współdzielenia przestrzeni, a nie zabawę w "każdy leci jak umie i zobaczymy co z tego wyjdzie". Jak CHCESZ się w to bawić, to MUSISZ nauczyć się i tych zasad i tej przestrzeni i metod nawigacji po niej.

Jak nie chcesz, to daj sobie spokój z wyszukiwaniem formalnych podkładek, by tylko nie nauczyć się nawigacji po punktach VFR.

Piotr
damis88
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010 09:04
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: damis88 »

RzEmYk pisze: Niektóre CTRy posiadają trasy przelotowe prowadzące przez ich obszar po punktach VFR, inne nie posiadają takich tras, a jedynie punkty. Kontroler może i często daje polecenia kierowania się na dany punkt VFR.
Czyli odlatując z EPRZ muszę kierować się na punkty WHISKEY, ZULU a przy wlocie w CTR EPKK na punk OSCAR, ZULU?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Generalnie tak, bo ułatwiają pracę zarówno kontrolerowi, jak i pilotowi.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

A przede wszystkim taki odlot i dolot nie pokrywa się z ruchem IFR na ścieżkach podejścia i odejścia.

Piotr
damis88
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010 09:04
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: damis88 »

Zatem poprawną formą planu loty wysłanym do kontroli będzie:

EPRZ WISKEY ZULU DCT OSCAR ZULU EPKK?

(sorki kasuje to co napisałem... zmęczenie...)
Ostatnio zmieniony śr 07 mar, 2012 19:36 przez damis88, łącznie zmieniany 1 raz.
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

damis88 pisze:Ale oczywiście między CTR EPRZ A CTR EPKK kierować się na punkty nawigacyjne, których w planie lotu nie muszę podawać?
Na jakie punkty nawigacyjne?

Piotr
ODPOWIEDZ