Rzeczywiste trasy przelotów.

Tutaj dyskutujemy na tematy niekoniecznie związane z lotnictwem.
rymasek
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: pn 04 kwie, 2011 10:51
Skąd jesteś: Warszawa

Rzeczywiste trasy przelotów.

Post autor: rymasek »

Panowie ( i Panie),
szukam od jakiegoś czasu strony na której można by obejrzeć (ew pobrać),
rzeczywiste trasy przelotów samolotów pasażerskich...
Chodzi mi o coś takiego jak http://www.flightradar24.com/, tyle że z dokładnymi ścieżkami po których poruszały się samoloty w trakcie przelotów (dane GPS, najchętniej w .KML )
Czy znacie takie miejsca ?

Dzięki ;)
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

A po co ktoś miałby zbierać takie dane i udostępniać publicznie? Zwolennicy teorii chemitrails? Zwłaszcza, że rzeczywista trasa przelotu samolotu to efekt zbiegu okoliczności ruchowych, a z jej przebiegu niewiele da się wywnioskować o tych okolicznościach. Ot taka grafika.

Piotr
man567
Cadet
Cadet
Posty: 41
Rejestracja: pt 20 sie, 2010 16:50
Skąd jesteś: Witaszyce

Post autor: man567 »

Sprawdź to może to ci pomoże http://www.edi-gla.co.uk/fpl/index.php
rymasek
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: pn 04 kwie, 2011 10:51
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: rymasek »

>>>> A po co ktoś miałby zbierać takie dane i udostępniać publicznie
... może z tego samego powodu z którego masa ludzi stoi pod płotem lotniska z lornetkami :)

>>>> Zwolennicy teorii chemitrails?
... lub ujawnienia prawdy zamachu w Smoleńsku ;)

>>>> że rzeczywista trasa przelotu samolotu to efekt zbiegu okoliczności ruchowych
... no właśnie dlatego że trasa samolotu różni się od teoretycznie założonej... bardzo interesuje
mnie jak wygląda np. HOLDING nad Piasecznem... jak teoretycznie wygląda, wiem z map, jak
naprawdę wygląda, chciałbym zobaczyć (dane GPS nałożone na google maps), ot, tyle :)
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

Tyle, że lotnisk się nie buduje i prowadzi specjalnie dla tych z lornetkami pod płotem. Podobnie wątpię aby ktoś finansował hektary dysków, by udostępniać takie dane publicznie.

Masz kilka opcji:
- oglądać loty w realtime na takich stronkach (podopcja - rozejrzeć się na nich albo nawet spytać adminów czy nie mają gdzieś w folderach historii z iluś tam minut do tyłu co jest prawdopodobne),
- zanabyć lub poszukać właściciela odbiornika eSek - tam w sofcie jest opcja obejrzenia historii obserwowanych lotów (tak jest w tym co ja widziałem) i prawie na pewno jest zapisana w formacie o jaki Ci chodzi.

Piotr
Też chciałbym zobaczyć holding nad Piasecznem.
TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

rymasek pisze:że rzeczywista trasa przelotu samolotu to efekt zbiegu okoliczności ruchowych
... no właśnie dlatego że trasa samolotu różni się od teoretycznie założonej... bardzo interesuje
mnie jak wygląda np. HOLDING nad Piasecznem... jak teoretycznie wygląda, wiem z map, jak
naprawdę wygląda, chciałbym zobaczyć (dane GPS nałożone na google maps), ot, tyle :)
No właśnie coś takiego umożliwia serwis flightradar24.com, z tym, że nie dla każdego typu samolotu. W zakładce About masz napisane jakie typy samolotów są widoczne. A jak sobie przybliżysz widok, to masz dokładnie rysowaną trasę z dokładnością do kilkuset, a moim zdaniem często nawet kilkudziesięciu metrów? Wystarczy? Myślę, ze taka dokładność Cię zadowoli. Ten serwis przechwytuje sygnał ADS-B, czyli z transpondera (mówiąc w WIELKIM uproszczeniu), a więc z GPS'a też.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez TytusPZL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Ale nie łącz transpondera z GPSem.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

Masz rację. GPS nie jest używany do nawigacji lotniczej ze względu na swoją niedokładność. Tylko na niektórych lotniskach przy użyciu urządzeń do niwelowania błędów wskazań (radiostacje korygujące, czy specjalne satelity) można wykonywać starty i lądowania przy pomocy GPS. Na trasie, zwłaszcza długiej, używany jest zazwyczaj INS. I on podaje pozycję do FMC, a ten do transpondera.

Choć osobiście uważam, że skoro dopuszczają już GPS do użycia przy lądowaniach/startach (pod pewnymi warunkami), to możliwe, iż niedługo i on będzie nawigował na trasie w współdziałał z FMC.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Tomek, jak Cię proszę, nie pisz takich bzdur, bo witki opadają.

Systemy GPS są używane do nawigacji lotniczej.
FMS za pomocą m.in. GPS uaktualnia pozycję samolotu z platformy bezwładnościowej.
Stacje naziemne są wykorzystywane w systemach WAAS/EGNOS.
Nigdzie nie dopuszczają GPS do starów/lądowań. Podejścia RNAV to nie start/lądowanie przy pomocy GPS.
Transponder nie podaje pozycji samolotu, nawet w modzie S.
Nawigacja z pomocą GPS istnieje już od dawna.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

Dzięki tidit. Już wolałem się wstrzymać z przypomnieniem o tym, aby większego zamieszania nie wprowadzać.

Obiecuję, że będę uważniej dobierał słowa aby nie wprowadzać zamieszania lub (co gorsza) w błąd.
ODPOWIEDZ