Instrukcje odlotów i dolotów

Wydarzenia, spotkania, imprezy, szkolenia.

Moderator: PZL Belfegor

kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Instrukcje odlotów i dolotów

Post autor: kopyrda »

Tym razem pytanie z innej beczki. Chodzi o odlatywanie i dolatywanie do lotniska. Skad pilot wie jaką drogą odlotową ma opuścić lotnisko? W którym momencie dostaje te instrukcje? Skąd wiadomo czy po starcie ma od razu przejść w tryb NAV czy np może sobie skrócić zakręt w trybie HDG? Przy dolocie do lotniska w którym momencie dowiaduje się czy będzie siadał bezpośrednio z trybu L Nav po wytyczonej trasie prosto na ścieżke czy może będzie wektorowany?
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

1. Instrukcję odlotową dostaje wraz ze zgodą na lot lub później - przed startem.
2. Instrukcję dolotową dostaje przy komunikacji ze zbliżaniem, ale może dostać wcześniej informację o spodziewanej procedurze.
3. Wektory może dostać w każdym momencie lotu pod kontrolą radarową.
Skąd wiadomo czy po starcie ma od razu przejść w tryb NAV czy np może sobie skrócić zakręt w trybie HDG?
Instrukcja określa trasę lotu. To czy wykonasz ją w jednym trybie czy drugim, czy ręcznie zależy tylko możliwości poszczególnych trybów.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Dzięki. Co do punktu 1 to jasne.
Mam jeszcze pytanie odnośnie zbliżania. Rozumiem że pilot kontaktuje się ze zbliżaniem i kontrola mówi mu że np. w użyciu pas 25 droga dolotowa taka i taka i leci w trybie NAV. I pytanie moje jest takie czy pilot jest uprzedzany wcześniej że nie będzie wektorowania i wtedy wie że ma lecieć w trybie NAV aż do przechwycenia lokalizera czy po prostu dostaje pozwolenie na zniżanie i jeśli nie dostanie wektorów to leci w trybie NAV aż do prostej a jeśli dostanie wektory to wtedy przechodzi na HDG??
Co do odlotu z lotniska to chodziło mi o to że widziałem nie raz że pilot miał zaprogramowaną trasę do odlotu ale po starcie przechodził od razu na HDG i znacznie skracał zakręt. Kiedy powinien zapytać o takie pozwolenie? Czy ustalone jest to przed startem czy zaraz po starcie. Oto przykład. Zainteresowani oglądaniem niech poczekają do momentu aż będzie zbliżenie na ekran ND po stacie.

https://www.youtube.com/watch?v=4FYzkTebGrM
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

kontrola mówi (...) leci w trybie NAV
Kontrola nie mówi w jakim trybie pilot ma wykonać dolot.
jeśli nie dostanie wektorów to leci w trybie NAV aż do prostej a jeśli dostanie wektory to wtedy przechodzi na HDG
To w jakim trybie AP (o ile w ogóle leci na AP) pilot leci zależy tylko od jego wyboru, a ten może być podyktowany przepisami, SOP lub osobistą preferencją. Kontroler nie ma nic do tego i nie instruuje pilota jak ten ma prowadzić samolot.
Co do odlotu z lotniska to chodziło mi o to że widziałem nie raz że pilot miał zaprogramowaną trasę do odlotu ale po starcie przechodził od razu na HDG i znacznie skracał zakręt
Zakręt po starcie wykonywany jest odpowiednio do polecenia. Inaczej wygląda direct FIX, inaczej wygląda na przykład zakręt na SID 11 EPWA.

Pilot ma wykonać polecenie kontrolera. To czy wykona ten zakręt w trybie HDG czy LNAV (jeśli da się wykonać w tym trybie), czy ręcznie to jest jego sprawa. Byle zakręt odpowiadał poleceniom. Akurat w dyskusjach na forach widać, że często to AP kontroluje samolot, a pilot nie jest specjalnie świadomy tego co się dzieje i dlaczego.
Czy ustalone jest to przed startem czy zaraz po starcie. Oto przykład. Zainteresowani oglądaniem niech poczekają do momentu aż będzie zbliżenie na ekran ND po stacie.

https://www.youtube.com/watch?v=4FYzkTebGrM
Na ile słyszę z tego bardzo niewyraźnego nagrania - pilot otrzymał instrukcję: "after departure turn ahm... turn left on heading 310 climb [niewyraźne]". No to wykonał zakręt na 310. Co jest niejasne?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

wojtek_84 pisze:Akurat w dyskusjach na forach widać, że często to AP kontroluje samolot, a pilot nie jest specjalnie świadomy tego co się dzieje i dlaczego.
Dodajmy, że wirtualny pilot.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Ja wiem że kontroler nie ma nic do trybu samolotu. Zazwyczaj jest jednak tak że pilot leci w trybie nav po trasie bo tak jest mu najwygodniej a na hdg przechodzi niedaleko lotniska albo nie przechodzi w ogóle bo ląduje tak jak drogi lotnicze pokazują do przechwycenia lokalizera. Mnie chodzi o to czy pilot jest uprzedzany wcześniej że nie będzie wektorowania i do lokalizera ma dolecieć po zaplanowanej trasie (czyli najwygodniej w trybie nav) czy po prostu podczas zniżania czeka na wektory i jeśli ich nie dostaje to kontynuuje lot po trasie(najwygodniej w trynie nav) a jeśli je dostanie to wtedy się do nich stosuje. Czy taka operacja jest zaplanowana z góry że pilot wie - Dobra lecimy po trasie aż do prostej tylko zmieniamy wysokości zgodnie ze wskazówkami kontroli czy nie jest wcześniej o tym uprzedzany i w każdej chwili może spodziewać się wektorowania?

Mi tylko chodzi o to czy to jest zaplanowane z góry że nie będzie wektorów albo że będą a napisałem w trybie nav tylko dlatego że to najpopularniejszy tryb samolotu w trasie i zakładam że właśnie tak leci mój przykładowy samolot.
Ostatnio zmieniony pn 15 wrz, 2014 16:30 przez kopyrda, łącznie zmieniany 2 razy.
kopyrda
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Ten "NAV", to w sporej części uproszczenie FSowe. W prawdziwych samolotach, z zaawansowanym FMS, pilot najczęściej leci na autopilocie z włączonymi modami LNAV i VNAV.

Drogi lotnicze nie prowadzą do przechwycenia localizera. Sprawdź sobie jakie mają granice pionowe.
Wewnątrz TMA (jeśli istnieją opublikowane), stosuje się SIDy i STARy. A sam "koniec" podejścia wykonuje się w oparciu o mapy podejść do pasa - są różne, bo są różne sposoby podejścia do pasa.

Pilot najczęściej od kontrolera Obszaru (lub przy pierwszym kontakcie z kontrolerem Zbliżania) dowiaduje się jaka procedura jest w użyciu. Dużo wcześniej może sobie wywnioskować słuchając ATISu lotniska bądź sprawdzając pogodę jaka na lotnisku panuje.
Otrzymując dany STAR, pilot może spodziewać się skrótów i/lub wektorowania.
Dodatkowo jeśli kontroler przewiduje skróty, może podać pilotowi dystans jaki pokona do pasa (track miles), aby pilot mógł odpowiednio zaprogramować zniżanie.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Na lotniskach, gdzie są ustalone standardowe doloty według wskazań przyrządów (STARs), przylatujące statki powietrzne powinny normalnie otrzymywać zezwolenie na przylot zgodnie z właściwą STAR. Statki powietrzne są informowane o spodziewanym rodzaju podejścia i drodze startowej będącej w użyciu tak wcześnie, jak to możliwe.
Za: Zarządzanie Ruchem Lotniczym (PL-4444)
Dokument jest dostępny w sieci.
w każdej chwili może spodziewać się wektorowania
W każdej chwili może się spodziewać wektorowania. Niezależnie od tego co usłyszał wcześniej.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Ok rozumiem już mniej więcej. Wiem że boeingi mają L Nav i V Nav a w Airbusie wyświetla się tylko NAV na pfd (chociaż oczywiście też posiada funkcje V Nav ale jest inaczej zobrazowana niż w Boeingu) Ja latam na 737 800 PMDG albo Airbusem X Extended więc nie ma tu raczej mowy o uproszczeniach z FSX.
Wracając do tematu z tego co wiem droga lotnicza dochodzi do Stara a od Stara to jest już procedura dolotowa (tak mi się wydaje) do lokalizera.
Czasem jest tak że samolot leci po trasie potem wlatuje w droge dolotową do lotniska i cały czas leci dokładnie po tej drodze aż do prostej (najczęściej w trybie NAV bo tak najwygodniej) a czasem dostaje wektory od kontroli i dopiero one naprowadzają go na prostą na pas i chodziło mi o to czy pilot wie czy dostanie wektory czy leci w niepewności dokładnie po linii trasy aż do pierwszego wektora czy wie z góry że nie będzie wektorowania i lecimy aż do prostej na pas dokładnie po linii zobrazowanej na ekranie ND.

Oto przykłąd. Samolot wchodzi na ścieżke z trybu NAV. Skąd pilot wiedział że kontroler nie będzie chciał skrócić zakrętu poprzez nakazanie skrętu w prawo?

https://www.youtube.com/watch?v=9VfI4Pyam1E
kopyrda
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

kopyrda pisze:Czasem jest tak że samolot leci po trasie potem wlatuje w droge dolotową do lotniska i cały czas leci dokładnie po tej drodze aż do prostej
Nie droga dolotowa, procedura dolotowa/STAR. Standard Terminal Arrival Route.
leci w niepewności
Nie leci w niepewności, bo wie i jest przygotowany, że...
wojtek_84 pisze:W każdej chwili może się spodziewać wektorowania. Niezależnie od tego co usłyszał wcześniej.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Wracając do tematu z tego co wiem droga lotnicza dochodzi do Stara a od Stara to jest już procedura dolotowa (tak mi się wydaje) do lokalizera
No to popatrz dokładnie na różne mapki ;)

W niektórych przylotach i podejściach jest tak, że wektory lub direct są pewne.
czy wie z góry że nie będzie wektorowania
Wie z góry, że wektorowany może być zawsze pod kontrolą radarową. Wektorowanie może być spowodowane jedną z kilku różnych sytuacji i może być konieczne niezależnie od wcześniejszych planów kontrolera.
Skąd pilot wiedział że kontroler nie będzie chciał skrócić zakrętu poprzez nakazanie skrętu w prawo?
Pilot nie wie. Ale ma prawo zakładać, że kontroler jest rozsądny i zdaje sobie sprawę z tego, że załoga samolotu na tym etapie podejścia ma sporo do ogarnięcia i nie będzie dawał wektorów czy skrótów po to, żeby namieszać. Ale może dać wektory lub skróty wcześniej. Może też "namieszać" (czytaj - dać wektory nawet w najmniej "stosownym" momencie) jeśli zajdzie taka konieczność - na przykład dla separacji.

Przypominają mi się dzieci różowej linii ;) Mam wrażenie, że ten facet mówił właśnie o takich wątpliwościach jakie się pojawiają tutaj. Najzabawniejsze, że mówił o realnych pilotach.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Oglądałem ostatnio loty na Vatsim i tam kontroler zbliżania mówił pilotowi "spodziewajcie się wektorów do pasa". Czy w rzeczywistości też przekazuje taką informacje? albo żeby nie spodziewać się wektorów? Czy mówi coś w stylu "Czynny pas ILS 25 podejście bez wektorów"?
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Czy w rzeczywistości też przekazuje taką informacje?
Tak. Choć jeśli dobrze pamiętam nie jest to zwrot z podręcznika frazeologii - o czym zresztą były gdzieś dyskusje.
albo żeby nie spodziewać się wektorów?
Nie.
Czy mówi coś w stylu "Czynny pas ILS 25 podejście bez wektorów"?
Kontroler może powiedzieć, że nie będzie wektorów tylko jeśli jest jasnowidzem i zna przyszłość. Pomijam już to, że nie ma "pasa ILS 25"...

Z czystej ciekawości - co budzi takie wątpliwości we frazeologii przy dolocie?
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

W zasadzie to czysta ciekawość najciekawszą fazą lotu jaką jest podejście. Wiem że kontroler musiałby być jasnowidzem czy wektory będą czy nie jednak domyślam się że może zakładać że ich nie będzie i poinformować o tym pilota żeby się ich nie spodziewał tylko przygotował się na lądowanie po trasie(chyba że wydarzy się coś po drodze to wtedy poda wektory). Wydaje mi się że pilot powinien wiedzieć jakie podejście jest zakładane żeby wiedział jak dostosować parametry , czy po prostu leci po linii i dopóki nie dostanie wektorów to się trzyma trasy?
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

poinformować o tym pilota żeby się ich nie spodziewał tylko przygotował się na lądowanie po trasie
:roll:
No to przecież informuje - dolot taki i taki, spodziewaj się podejścia takiego i takiego do DS XX"
Wydaje mi się że pilot powinien wiedzieć jakie podejście jest zakładane żeby wiedział jak dostosować parametry
Ale czytałeś tego posta:
viewtopic.php?p=124772#124772
czy po prostu leci po linii i dopóki nie dostanie wektorów to się trzyma trasy
Żeby "lecieć po linii" musi wiedzieć gdzie jest ta "linia". Patrz przypomniany przed chwilą post.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Już nic z tego nie wiem.
Musi wiedzieć gdzie jest ta linia bo zapewne podejście mówi mu że w użyciu taki i taki pas po takiej i takiej drodze i wybiera wtedy stara i już ma zaprogramowaną trasę podejścia.
Ja chcę tylko się dowiedzieć w jakiej fazie lotu pilot dowiaduje się że kontroler nie zamierza go wektorować tylko puścić po zaprogramowanej trasie? Wydaje mi się że kontroler sobie myśli w swojej głowie że nie zamierza wektorować tego samolotu i jeśli nie zajdzie taka potrzeba to nie będzie tego robił i wydaje mi się że informuje o tym pilota żeby nie spodziewał się wektorów? Nie wiem może się mylę ale widziałem podejścia w kształcie odwróconej litery U i raz było wektorowanie gdzieś w połowie litery i lądowaanie następowało szybciej a drugi raz było tak że pilot w trybie NAV przeleciał ładnie po całym U i wszedł na lokalizer bez żadnego wektora. Jak brzmi taka informacja (komenda)? że kontroler nie zamierza wektorować???
kopyrda
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Z serii niespodziewajka poniedziałkowym wieczorkiem:
Kontroler może wydać polecenie "informujące o tym, że nie będzie wektorów"... "wykonujcie [podejście] jak opublikowano", czytaj: "tak, jak jest na mapie". ;) Chociaż to nie znaczy że "na pewno i nigdy nie dostanie instrukcji zmieniającej trasę lotu".
Co więcej, podczas kontroli proceduralnej pilot nie uświadczy wektorów, co nie znaczy, że nie dostanie polecenia lotu na konkretny punkt.
kopyrda pisze:Musi wiedzieć gdzie jest ta linia bo zapewne podejście mówi mu że w użyciu taki i taki pas po takiej i takiej drodze i wybiera wtedy stara i już ma zaprogramowaną trasę podejścia.
No przecież było powiedziane:
viewtopic.php?p=124766#124766
viewtopic.php?p=124771#124771
Ja chcę tylko się dowiedzieć w jakiej fazie lotu pilot dowiaduje się że kontroler nie zamierza go wektorować tylko puścić po zaprogramowanej trasie?
Ile razy trzeba powtarzać, że pilot NIGDY nie dostanie takiej informacji? Kontroler Zbliżania nie jest od tego, żeby gadać głupoty na kanale, tylko od tego, żeby sprawnie zarządzać ruchem. Pilot (ten prawdziwy, z licencjami) ma na tyle oleju w głowie, żeby orientować się w tym, co się koło niego dzieje, wiedzieć gdzie się znajduje i czego może się spodziewać za 5 czy powiedzmy 30 minut.
Jak brzmi taka informacja (komenda)? że kontroler nie zamierza wektorować???
Cancel IFR, radar service terminated, switch to UNICOM at 122.800. ://
Ostatnio zmieniony pn 22 wrz, 2014 19:34 przez RzEmYk, łącznie zmieniany 2 razy.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Już nic z tego nie wiem.
Proponuję, jak zwykle w takich tematach, zacząć od postaw. Na przykład od usystematyzowania terminologii.
Musi wiedzieć gdzie jest ta linia bo zapewne podejście mówi mu że w użyciu taki i taki pas po takiej i takiej drodze i wybiera wtedy stara i już ma zaprogramowaną trasę podejścia
Przypomnę, bo tamten post chyba za daleko:
Na lotniskach, gdzie są ustalone standardowe doloty według wskazań przyrządów (STARs), przylatujące statki powietrzne powinny normalnie otrzymywać zezwolenie na przylot zgodnie z właściwą STAR. Statki powietrzne są informowane o spodziewanym rodzaju podejścia i drodze startowej będącej w użyciu tak wcześnie, jak to możliwe.
Czyli pilot zbliżając się do lotniska, na którym opublikowano procedurę STAR powinien normalnie otrzymać zezwolenie na przylot zgodnie z tą procedurą oraz powinien otrzymać informację o spodziewanym rodzaju podejścia i drodze startowej. Hmmm - starałem się to opisać jaśniej niż w tym cytacie, ale chyba przepisałem po prostu to co w nim jest...
wydaje mi się że informuje o tym pilota żeby nie spodziewał się wektorów?
Źle Ci się wydaje. To w ogóle nie ma sensu. Jeśli pilot ma się spodziewać wektorów to dostaje informacje o spodziewanych wektorach. Jeśli dostaje informację o procedurze, którą ma wykonać to ma ją wykonywać. O niczym co nie zajdzie nie trzeba go informować.

Zresztą (co było już pisane) - o spodziewanych wektorach może być poinformowany. Może też je dostać w każdej chwili kiedy jest pod kontrolą radarową i po prostu musi być świadomy tej możliwości.
Jak brzmi taka informacja (komenda)? że kontroler nie zamierza wektorować???
Nie brzmi. Tak samo jak informacja o tym, że pilot nie ma wykonywać nieopublikowanego holdingu nie jest podawana. Tak samo jak nie są podawane wszystkie inne informacje o niewykonywaniu nieopublikowanych czynności...
Nie wiem może się mylę ale widziałem podejścia w kształcie odwróconej litery U i raz było wektorowanie gdzieś w połowie litery i lądowaanie następowało szybciej a drugi raz było tak że pilot w trybie NAV przeleciał ładnie po całym U i wszedł na lokalizer bez żadnego wektora
1. Oprócz wektorów są jeszcze skróty.
2. W jednej sytuacji pilot dostał skrót lub wektory, w drugiej nie. Nie bardzo wiem co roztrząsasz...


Proponuję - zamiast rozważań teoretycznych - przeczytanie przytoczonego dokumentu i osłuchanie się z APP przez jakiś czas.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

już mam jaśniej tylko jedno niejasne. Dostaje polecenie przylotu zgodnie z procedurą (czyli domyślam się że to właśnie to podejście po trasie) i wszystko jasne ale zawsze jest tak że pilot ma wprowadzoną jakąś procedure w fmc (jakiegoś stara) i często jest tak że leci po trasie i nagle wektory i zbacza z trasy. Czyli wychodzi na to że procedure wprowadza zawsze w fmc a mimo tego może spodziewać się wektorów?
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

czyli domyślam się że to właśnie to podejście po trasie
Proponuję, jak zwykle w takich tematach, zacząć od postaw. Na przykład od usystematyzowania terminologii.
Czyli wychodzi na to że procedure wprowadza zawsze w fmc a mimo tego może spodziewać się wektorów?
Nie. Z jednego czy dwóch filmików na YT nic "nie wychodzi na to, że zawsze".

Pilot normalnie dostaje procedurę. Może dodatkowo dostać informację o spodziewanych wektorach lub skrótach (a może tej informacji nie dostać, a wektory i/lub skróty dostać i tak). Może też od razu dostać wektory albo skrót i wtedy nawet nie wprowadzi przylotu do FMC (pomijam już kwestię tego, że przylot w wielu przypadkach jest dla danej trasy tylko jeden, więc można go sobie wprowadzić i bez informacji o spodziewanym przylocie).
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

No właśnie tak sobie pomyślałem że pilot sprawdza plan trasy i wybiera stara pasującego do ostatniego punktu na trasie.
Napisałeś że pilot dostaje informacje o procedurze i ewentualnie o spodziewanych wektorach lub tej informacji nie dostaje. Rozumiem z tego że jeśli dostanie taką informacje to wtedy wie że będzie wektorowany (mimo to procedura fmc jest wprowadzona) a jeśli informacji o spodziewanych wektorach nie dostanie wtedy wie że wektorowania raczej nie będzie a podejście do lokalizera będzie według procedury (najwygodniej w trybie NAV) no chyba że sytuacja w powietrzu nagle się zmieni itp. to wtedy może dostać wektory i ma być na to przygotowany tak czy siak???
Czy teraz dobrze to rozumiem?
kopyrda
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Najprościej jak się da.
Pilot jest na tyle kumaty, że jest w stanie przewidzieć jaka będzie procedura podejścia (pogoda, ATIS). Mimo tego, odpowiednią informację dostaje od kontrolera Obszaru lub Zbliżania. W dodatku wie jak i umie wykonać polecenia od kontrolera. Co więcej, jest na nie gotowy w każdej chwili, a nie włącza sobie autopilota i idzie sikać.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

czy może ktoś przytoczyć przykład jak brzmi taki przykładowy komunikat?
kopyrda
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Komunikat czego?
Komunikat czy polecenie? To przecież różnica.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Polecenie procedury podejścia.
Ostatnio zmieniony pn 22 wrz, 2014 21:52 przez kopyrda, łącznie zmieniany 1 raz.
kopyrda
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Na przykład (od kontrolera Obszaru) dla Gdańska: SPABC, expect GRUDA 1P arrival for runway 29. Oczywiście GRUDA 1P czytane jako "gruda one papa".
Od Zbliżania już nie będzie expect, bo już musi wykonywać albo wykonuje, więc na przykład: SPABC, GRUDA 1P arrival, expect radar vectors for ILS approach runway 29.

PS http://edziennik.ulc.gov.pl/DU_ULC/2012/34/akt.pdf
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Misiok
Cadet
Cadet
Posty: 31
Rejestracja: pn 09 gru, 2013 13:57
Skąd jesteś: Świętochłowice

Post autor: Misiok »

Ten PS to dla mnie? :D
Trzeba się obczytać
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Dzięki chłopaki. Fajnie się gada więc proponuje kontynuować temat.
Mieszkam w Krakowie pod ścieżką podejścia w takim miejscu gdzie samoloty albo wystawiają podwozie albo już lecą z wystawionym. Prosta jest dość długa , samoloty zazwyczaj wchodzą na nią w okolicach Huty , ciut bliżej lub dalej. Zdarzają się jednak bardzo rzadkie przypadki (szczególnie swego czasu Lufthansa na 737) kiedy zakręt na prostą odbywa się dopiero nad moim blokiem już z wypuszczonymi kołami i prosta robi się bardzo krótka. Czy takie rzadkie sytuacje dzieją się na prośbę pilota czy może kontroler chce wcisnąć samolot przed jakiś inny? Z tego co pamiętam po tej Lufthansie nic przez jakiś czas nie lądowało.
kopyrda
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

To, gdzie jest wykonywany zakręt i jak długa jest prosta, zależy od rodzaju podejścia. Generalnie, np. ILS wymaga dłuższej, ok 10-cio milowej prostej (zależnei od lotniska), tak aby najpierw ustabilizować się na lokalizerze, potem na GS, natomiast podejście z widocznością pozwala ten dystans skrócić i skręcać na ostatnią prostą później. Oczywiście są też inne rodzaje (VOR, NDB, rnav), i wszystko zależy jak dane podejście wygląda w konkretnej sytuacji.
To, jakie podejście będzie wykonywane, jest decyzją pilota i jest uzgodnione z atc.
A pilot decyduje w oparciu o różne czynniki - do visuala musi być odpowiednia pogoda, różne mogą być polityki stosowane przez poszczególne linie, kwestia opłacalności itp. Pewnie sytuacja ruchowa też ma znaczenie na większych lotniskach.
Też kiedyś mieszkałem na prostej, ale w Gdańsku. Miałem świetny widok na podchodzące maszyny. Ogólna zasada była taka, że tanie linie (Wizzair i Ryanair) lądowały zawsze z widocznością kiedy tylko pozwalała na to pogoda. Zakręcali tak gdzieś 5 mil do pasa (szacuję na podstawie położenia mojego bloku). Lot, Lufthansa i inni zwykli przewoźnicy (nie z tych tzw tanich) praktycznie zawsze podchodzili z dłuższej prostej, zakładam, że to zwykle były podejścia ILS. Różnica pewnie wynika z polityki firmy, chęci oszczędzania paliwa, dla tanich linii liczy się też skrócenie czasu lotu - mają zwykle bardzo ciasno poukładane rozkłady i mało czasu na wymianę pasażerów, tankowanie, sprzątanie itd.
Paweł Dragan
Gdańsk
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

No to ciekawe co piszesz bo u nas jest odwrotnie. Chyba nigdy nie widziałem Ryanaira albo Easy Jeta który wali skrótem. Z moich obserwacji jest to zazwyczaj Lufthansa. Z tego co się orientuje (może się mylę) to podejście VOR jest zazwyczaj takie samo jak ILS jeśli chodzi o trase podejścia. Też jest długa prosta
kopyrda
ODPOWIEDZ