Freeware Tu-154

Ogólna dyskusja na temat FS2002, FS2004, FSX.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

Znalazłem niestety "kwiatki" w nowej M-ce, stery, spojlery, radio, działają bez włączenia jakiegokolwiek zasilania, meldunek o wysunięciu klap też, co mi się b. podoba? "wot czort" :// myślę że to jednak nie będzie ostateczna wersja.
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Joystick wyłączyłeś jak instrukcja nakazuje?
JeV
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 447
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:33
Skąd jesteś: z vaccu

Post autor: JeV »

Nie wyłączył, takich bugów wcale nie ma. Przeskoczył część manuala :lol:
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

"It's not a bug, it's a feature!" :D
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Chyba nieco zapeszyłem ze swoim poprzednim postem.
Mianowicie sytuacja wygląda tak. Od 1.5 godziny na laptopie mam włączoną instrukcję, a na PC symulatora z Tu-154. Wszystko szło fajnie, silniki odpaliły, mogłem wybierać, w którym silniku mam zwiększyć ciąg za pomocą kombinacji E+nr silnika. Doszedłem do momentu kołowania, zwiększam ciąg i mogę to zrobić wyłącznie silnikiem nr1.
Byłbym wdzięczny za propozycje :)
JeV
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 447
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:33
Skąd jesteś: z vaccu

Post autor: JeV »

Kasztan pisze:Chyba nieco zapeszyłem ze swoim poprzednim postem.
Mianowicie sytuacja wygląda tak. Od 1.5 godziny na laptopie mam włączoną instrukcję, a na PC symulatora z Tu-154. Wszystko szło fajnie, silniki odpaliły, mogłem wybierać, w którym silniku mam zwiększyć ciąg za pomocą kombinacji E+nr silnika. Doszedłem do momentu kołowania, zwiększam ciąg i mogę to zrobić wyłącznie silnikiem nr1.
Byłbym wdzięczny za propozycje :)
Musisz przypisać trzy silniki do jednej osi w tym programie do obsługi joysticka.
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Przepraszam za zamieszanie, udało mi się to zrobić kombinacjami E+3 i wszystko działa.
Joystick:
Dzięki za radę, spróbuję jutro pogrzebać w konfiguracji 8-) , a teraz jeśli pozwolicie to mały lot do hmm Pragi xD
wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

JeV pisze:Nie wyłączył, takich bugów wcale nie ma. Przeskoczył część manuala :lol:
Myślał że wyłączył, ale faktycznie nie, z tym że pisałem nie tylko o sterach.
Napisałeś "szkoda że nie ma FMC", ale za to trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem i mieć mapy nie tylko lotnisk, jak w życiu.
Nowsza wersja KLN90B (ta obsługująca SID/STAR) potrzebuje sporo pamięci, ale i tak potrafi zgłupieć przy bardziej skomplikowanych procedurach tyle że nie wykrzacza FS'a, przynajmniej mnie to się nigdy nie przytrafiło a katowałem go chyba na wszelkie sposoby. Za to przy aktualizacji bazy potrafi zdublować lotniska i ciągle nie mogę dojść do tego jak to robi.
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Panele dla posiadaczy monitorów panoramicznych. Bajer: http://www.protu-154.com/forum/viewtopic.php?t=9101
Frytek
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: ndz 21 maja, 2006 11:14
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: Frytek »

miechel pisze:Tak, dostałem klucz, ale w zakładce FSUIPC pod przyciskiem REGISTER WideFs nie mam przycisku Register an application program. I dalej nie wiem co robić.
No niestety u mnie nie jest po temacie. Mam taki sam problem jak Miechel, lecz powyższy link, który podał Konraf nie działa. Zna ktoś odpowiedź?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Z tego co wiem, to nie trzeba nic rejestrować, ale...
Dopisać w FSUIPC.key (dla niepoznaki jest tam gdzie fsuipc.dll, czyli w Modules):
na przykład

Kod: Zaznacz cały

[Programs]
sb3gaugebridge.dll=D8OZX4N1OARF
blablabla.dll=ABCDEFGHIJKL
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Przyłączę się do rozmowy jednak muszę w tym wątku zaczepić o Polskiego Tupoleva. Po ostatnich bojach z FSRepaintem zrobiłem na szybko texturę polskiej tutki. Mogę pobawic się też w FSPanel studio aby dorobić panel jak real, lecz nie potrafię ładnie przemalować głównej bitmapy panelu. Jeśli jest jakaś osoba która by mogła współpracować i postarać się o polska tutkę to proszę o kontakt: tomcat14@o2.pl lub na priv.
P.S. textura wymaga wielu porpawek ale to tylko kilka dni pracy...
Załączniki
Tak w mniej więcej wygląda
Tak w mniej więcej wygląda
tushka.jpg (53.27 KiB) Przejrzano 14136 razy
Frytek
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: ndz 21 maja, 2006 11:14
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: Frytek »

Tak jak Rzemyk napisał dopisałem do fsuipcy.key:

Kod: Zaznacz cały

[Programs]
ES_154_2_06.gau=UZ0Y8CYSGXIM
lecz to nie rozwiązało mojego problemu: gdy wygodnie sobie siedzę przed Flight Engineer Panel, robie wszystko zgodnie z instrukcją, starając się uruchomić APU. Panel ładnie zaczyna świecić, brzęczyć i jestem poprostu zadowolony z samolotu lecz w momencie, w którym trzeba podnieść czerwoną osłonę pt. "shutoff valve switch" zaczynam się zastanawiać, czemu zawsze fs musi mieć różne fochy. Mianowicie, nie mogę żadnego tego typu osłony podnieść, przesunąć itp. Najciekawsze jest to, że w obu (154B-2 i 154M) mam ten sam problem. Szukałem odpowiedzi tutaj i na PTT forum, lecz moje poszukiwania zakończyły się bez rezultatu.
Komputer:
FS działa płynnie na średnich, przycina się na EPWA.
JeV
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 447
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:33
Skąd jesteś: z vaccu

Post autor: JeV »

To co się dzieje kiedy klikasz RMB? Nic?
wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

Frytek pisze:trzeba podnieść czerwoną osłonę pt. "shutoff valve switch" zaczynam się zastanawiać, czemu zawsze fs musi mieć różne fochy. Mianowicie, nie mogę żadnego tego typu osłony podnieść, przesunąć itp. Najciekawsze jest to, że w obu (154B-2 i 154M) mam ten sam problem. Szukałem odpowiedzi tutaj i na PTT forum, lecz moje poszukiwania zakończyły się bez rezultatu.
Z tego co piszesz wynikałoby że masz jakiś problem z myszą a nie z FSUIPC, na pewno używasz prawego przycisku myszy?
Awatar użytkownika
Olaffek
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 23:27
Skąd jesteś: Ełk

Post autor: Olaffek »

Mam podobny problem bo klapka od zapuska dwigatieli nie otwiera się ani lewym ani prawym przyciskiem. Toteż zostaję ctrl+e, niestety..
Awatar użytkownika
a6intruder
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 73
Rejestracja: pt 04 lis, 2005 23:31
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: a6intruder »

Klapka otwiera się po najechaniu na nią z prawej strony (pomiędzy zawiasami) PPM
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Niedawno wyszedł dodatek z kabiną pasażerską, jednak tracimy wtedy kokpit.
wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

Zadziwili mnie tą kabiną, chyba bardziej oczekiwaliśmy kokpitu F/O :(
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Pojawiło się malowanie LOTu Tu-154M kompatybilne z obecną wersją samolotu (nie betą).
wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

Dzięki, ale poczekam na kolejną poprawioną wersję lub zrobioną przez kogoś bardziej doświadczonego w temacie, dawno nie widziałem tak skopanych tekstur.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Jeśli napiszesz, co jest źle (tu lub na forum PT), to może ktoś pokusi się o poprawki?
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

wibwk pisze:Dzięki, ale poczekam na kolejną poprawioną wersję lub zrobioną przez kogoś bardziej doświadczonego w temacie, dawno nie widziałem tak skopanych tekstur.
Jak czytam takie mądre uwagi to mam ochotę skopać... ich autora. Czekać to sobie możesz długo, Panie Ekspert.

Patrzę, patrzę, i poza źle umieszczonym numerem rejestracyjnym jakoś nie widzę czym sobie te tekstury zasłużyły na to miano.
wibwk
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 282
Rejestracja: śr 29 lis, 2006 13:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: wibwk »

some1 pisze: Jak czytam takie mądre uwagi to mam ochotę skopać... ich autora. Czekać to sobie możesz długo, Panie Ekspert.
Czyżbyśmy oglądali na avsim inne skriny? popatrzcie jak się łączą tekstury z otoczeniem, samolot wygląda jak nagrzany do wysokiej temperatury, linie malowania pasów są nierówne itd. Może lepsze monitory są wskazane do oglądu? Za kopniaki dziękuję, kiedyś mówiono że starszych się nie bije. Czy jestem "Ekspertem" w to wątpię ale zacząłem przygodę z FS'em od wersji 3, pamięta ktoś z Was taką?
Awatar użytkownika
CHESTER
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 93
Rejestracja: wt 15 lut, 2005 22:04
Skąd jesteś: EPLR

Post autor: CHESTER »

wibwk pisze:

popatrzcie jak się łączą tekstury z otoczeniem, samolot wygląda jak nagrzany do wysokiej temperatury, linie malowania pasów są nierówne itd.
Sorry ale jak tekstury samolotu, można połączyć z otoczeniem? Wiesz co kolego zajrzyj na forum pl-vacc dział screen shots & movie, jak jesteś bystry to sam zczaisz, że Twoje zarzuty są bez sensu.
Nic nie robić tylko latać, akrobację kręcić wciąż
Być ŻELAZNYM po kres świata, tu w przestworzach jest nasz dom.

http://www.portlotniczy.lublin.pl/
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

wibwk pisze:Czyżbyśmy oglądali na avsim inne skriny? popatrzcie jak się łączą tekstury z otoczeniem, samolot wygląda jak nagrzany do wysokiej temperatury, linie malowania pasów są nierówne itd.
Szczerze mówiąc liczyłem na jakiś rozsądny opis, co jest "tak skopane" w tych teksturach... a Ty najwyraźniej nawet ich nie ściągnąłeś. Ale nie martw sie, nikt Ci nie zabrania opublikować lepszej wersji tego malowania.
jarek_garbus

Post autor: jarek_garbus »

Witam wszystkich.
Przepraszam jeśli powtórzę pytanie, które może gdzieś już padło ale czy dysponuje ktoś polskimi głosami do dużej Tutki. Przecież polska załoga nie mogła i nie może rozmawiać po rosyjsku.
Ewentualnie nagram i dokonam obróbki dźwięków ale potrzebuję "scenariusza" czyli rozpiski jak takie dialogi powinny brzmieć i jakie słownictwo zawierać.

Pozdrawiam
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Podobny wątek pojawił się na forum PT, ale być może znajdziesz kogoś znającego "oficjalne" polskie komunikaty - sądzę, że największa szansa będzie na www.lotnictwo.net.pl
PS
Gdybyś jeszcze nie znalazł, to zajrzyj na stronę 254 w manualu ;)
jarek_garbus

Post autor: jarek_garbus »

Ależ oczywiście że byłem na 254str manuala, ale mnie właśnie interesują te "oficjalne" polskie dialogi. Tłumaczenie z rosyjskiego czy angielskiego nie odda realizmu polskiej załogi a o to właśnie mi chodzi.
Długo czekałem na taką wersję mojego ulubionego samolotu i chcę żeby wszystko było niemal idealne.
Pzdr
Awatar użytkownika
Olaffek
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 23:27
Skąd jesteś: Ełk

Post autor: Olaffek »

A może jakby ktos miał dojście do 36 Pułku, który obsługuje tutki, wyciągnąć od nich polską czeklistę?:)
Awatar użytkownika
fonz
Cadet
Cadet
Posty: 21
Rejestracja: pt 13 cze, 2008 18:52
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: fonz »

Chłopaki mam problem, chodzi o "martwy wolant" w PT Tu-154M ale nie wersji BETA , tylko ostatecznej.
Z góry powiem, że dopiero się z nim oswajam, nie miałem wcześniej do czynienia z produktami PT.
Kiedy za pomocą klawisza "y" wzniosę samolot w powietrze, w VC wolant nie wykonuje żadnych ruchów, mimo, że samolot skręca (silniki są wyłączone, samolot jest martwy).
Czy ktoś może mnie uspokoić, nie wierzę aby ludzie z PT zapomnieli o animacji steru.
Obrazek
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Jeśli nie włączyłeś tego samolotu zgodnie z procedurą, to nie dziw się że nic w nim nie działa. Użycie 'Y" do wzniesienia się w powietrze to generalnie kiepski pomysł i rzadko praktykowany. :D
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

W Tu-154 musisz wyłączyć normalną obsługę dżojstika (ctrl+k) i skonfigurować go w panelu Tutki. Jeśli nie włączyłeś samolotu, to stery nie będą sie poruszać, bo i co ma je napędzać ;)
Awatar użytkownika
fonz
Cadet
Cadet
Posty: 21
Rejestracja: pt 13 cze, 2008 18:52
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: fonz »

Więc, kolejne pytanie.
Jak wszyscy wiemy Tutki z naszego 36 spec. Pułku , nie rażą tym charakterystycznym kokpitowym radziecki turkusem, lecz delikatym i wysmakowanym rozjaśnionym ecru.
Na www.avsim.com pojawiła się świetna tekstura TU-154M rej. 102
Zauważyłem, że autor tej tekstury starał się odtworzyć ten kolor w VC, jednak w samym centrum kokpitu, czyli na panelu z przyżądami i kilku innych miejscach nadal panuje turkus...
Czy Panowie specjaliści znają jakieś lekarstwo na tę dolegliwość?
Obrazek
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Poszukaj zielonej teksturki i sobie przemaluj (chyba, ze to element gaugesa, wtedy nie będzie już tak łatwo).
Węgorz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 15:43
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Węgorz »

Mi udało się zmienić kolor wnętrza naszej tutki, wygląda to tak:
http://www.lotnictwo.net.pl/viewtopic.p ... &start=700

Jakby co to mogę podesłać na maila odpowiednie textury.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj. Naprawdę nie ma żadnego Tu-204 poza trochę podrasowanymi samolotami AI? Znalazłem na sieci projekt takowego Tupolewa robionego przez IGFLY, ale on umarł chyba śmiercią naturalną.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Ok, dzięki Ha5mvo z forum PT wiem już prawie wszystko :)
Jaka jest relacja pomiędzy pokrętłami do ustawiania temperatury kabiny (19, 20, 21 na 47 stronie manuala) i systemem duktów? Po co jest opcja ustawiania temperatury w zimnych duktach? Czy to ma wpływ na temperaturę kabiny, jeśli BBP/TX ustawimy na auto?


Jeszcze czekam na dokładną odpowiedź - nie wiem, po co ciepłe powietrze jest mieszana z zimnym dwukrotnie (po BBP/TX i przed wejściem do kabiny) oraz dlaczego mamy osobny przełącznik do ustawiania temperatury w zimnych duktach.
Dlaczego kabina przegrzewa się na ziemi? Za dużo ciepłego powietrza z silników/APU, za mało zimnego z BBP/TX?


Tak, oba te czynniki - BBP/TX włącza się przy dużym przepływie, stąd po włączeniu silników jest sporo ciepłego powietrza i następuje skok temperatury. Do tego PT przyspieszył ten proces, by nie czekać pół godziny na nagrzanie się kabiny.
Czym jest "air flow index UPV"? W jaki sposób łączy się to z ciśnieniem w kabinie (najpierw wzrasta ciśnienie w kabinie do takiego, jak 200 metrów poniżej lotniska startu, a potem UPV rośnie) i duktami?
UPV to objętość powietrza płynąca przez dukty w jednostce czasu. Jeśli UPV jest niski, to i zmiany ciśnienia w kabinie są wolniejsze.
Ciśnienie w kabinie wzrasta przed włączaniem silników, a potem wraca do normalnego (zerowa różnica ciśnie między kabiną a atmosferą).Gdzie ucieka nadmiar powietrza? Czy dobrze rozumiem manual, że jest on uwalniany do atmosfery?


Tak (w kabinie ciśnienie zmienia sie na ziemi 2 razy, żeby załoga była pewna, że system działa poprawnie).
Przegrzewanie:
In case of overheat in the cabin : Reduce heat submission to cabin and increase heat submission in the main duct instead.
Czy to znaczy, ze powinienem zmniejszyć temperaturę w kabinie i zwiększyć temperaturę w zimnych duktach (pokrętła 14 i 15) czy zamknąć zawory ciepłego powietrza (pstryczki 12 i 13)?
Jeśli w duktach jest za ciepło, to należy zwiększyć temperaturę w kabinie. Jednak Ha5mvo nie ma jednej sprawdzonej procedury, która pozwala zapobiec przegrzewaniu.
ODPOWIEDZ