Strona główna arrow Recenzje arrow Sceneria Tatra Photo Scenery (Simdesign)
Sceneria Tatra Photo Scenery (Simdesign) Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: konraf   
05.11.2007.

Dzięki uprzejmości firmy Simdesign miałem okazje zapoznać się ze scenerią Tatra Photo Scenery.

Na początku kilka oficjalnych słów o technice wykorzystanej przy tworzeniu scenerii.

Sceneria TATRA PHOTO SCENERY została oparta o obrazy o podwyższonej rozdzielczości pozyskane z pokładu satelity SPOT5  umieszczonego na orbicie w 2002 roku. Bezchmurne obrazy pokrywające prawie cały region tatrzański pozyskano 21 września 2003 r.  W scenerii wykorzystano (w ograniczonym zakresie) również inne rodzaje danych: fragmenty Satelitarnej Mapy Tysiąclecia Polski  opartej na obrazach z satelity Landsat TM i IRS-1C/D o rozdzielczości terenowej 6m, archiwalne sceny z satelity SPOT4 o  rozdzielczości 10m oraz sceny z satelity Landsat TM o rozdzielczości 30m (okolice Popradu).

Zasięg scenerii przedstawia poniży obrazek:

 

 

W scenerii mamy:

- zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 2.4m/pix (FSX), 4.8m/pix (FS9)

- tekstury każdej pory roku oraz tekstury nocne

- odwzorowane około 3000 km² terenu

- wierny, 19 metrowy model wysokościowy terenu

Sceneria powstała niejako jako rozwinięcie projektu Projekt Tatry

Autor projektu dołączył do grupy Simdesign. Efektem pracy zespołu jest właśnie Tatra Photo Scenery.

Dla będących na bakier z geografią przypomnę, iż Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat stanowiące naturalną granicę  pomiędzy Polską i Słowacją. Powierzchnia Tatr wynosi około 750 km², z tego 150 km² leży w granicach Polski, a 600 km² na  terytorium Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr jest słowacki Gerlach (2655m nad poziomem morza). Po stronie polskiej dominują Rysy (2499m npm).

Tyle tytułem wprowadzenia.

Produkt otrzymałem w tradycyjnym pudełku DVD. Wewnątrz znajdowała się jedna płyta DVD oraz mała "broszurka" z numerem produktu  (potrzebny przy rejestracji). Okładka przyciąga wzrok, nie da się ukryć.

Instalacja i rejestracja przebiegła bez problemów. Podczas instalacji mamy do wyboru, czy instalujemy scenerię dla FS2004, czy dla FSX. Sceneria zajmuje na dysku około 4GB.

Zaznaczam, że produkt testowałem pod Flight Simulator X.

Tuż po pojawieniu się scenerii na rynku, ukazała się łatka, dodająca do scenerii obiekty autogenu. Łatkę można pobrać ze strony firmy Simdesign. Ustawienia autogenu w FSX miałem na poziomie Normal. Muszę też napisać, iż nie jestem fanem latania VFR. Jeśliby sceneria Tatra Photo Scenery miała mnie do takiego latania przekonać, to niestety nie w pełni by się to jej udało.

Dlaczego? Otóż wraz z produktem nie otrzymujemy żadnego materiału "dydaktycznego", a przydałaby się choć jakaś skromna mapka obszaru objętego scenerią, z naniesionymi najważniejszymi punktami. Owszem, takie mapy Tatr można sobie kupić ale...

Dla osoby takiej jak ja, czyli raczej mało zainteresowanej lataniem VFR oraz mającej jedynie ogólne pojęcie o Tatrach, dodana mapa obszaru byłaby jak znalazł. Bez tego, latanie po obszarze scenerii było błądzeniem po omacku.

Poza tym - mimo łatki z autogen - bardzo brakuje obiektów 3D w samym obszarze gór. Wszystko wygląda niestety pusto. Nie ma tu schronisk, nie ma wyciągu na Kasprowy Wierch. Obiekty 3D pojawiają się jedynie na obszarze - nazwijmy go - nizinnym.

Wyraźnie trzeba tu napisać, że autogen w FSX (zresztą w FS2004 też) potrafi zjeść na dzień dobry nawet najlepszy sprzęt.  Scenerię testowałem na komputerze z procesorem AMD X2 4200+, 2 GB RAM, karta galaxy 7600GS. Autogen ustawiony na Normal.  

Większość screenów zrobiona była na właśnie takim ustawieniu. Jeśli chcemy cieszyć oko gęstszym autogen, to niestety, czeka nas wydatek na nowy komputer. Przy ustawieniu autogen na powyżej Dense (wtedy autogen pokazuje pazurki) ilość wyświetlanych klatek  na sekundę spada niestety bardzo drastycznie.

Skoro już jestem przy małym narzekaniu, to dziwi mnie troszkę wybór firmy Simdesign w kwestii wydania tej scenerii. Dlaczego akurat Tarta Photo Scenery? Inaczej, jeśli już jakiś obszar VFR Polski, to owszem, Tarty są idealne. Dlaczego jednak tego typu sceneria? Seria FS to produkt raczej niszowy. Tego typu sceneria VFR ucieszy - chyba się nie pomylę w ocenie - garstkę użytkowników FS. Może mam tu nieco "skrzywiony" punkt widzenia, gdyż na symulator FS9/FSX patrzę jedynie z punktu widzenia latania on-line w sieci VATSIM. Dla osoby tak "skrzywionej" jak ja, bardziej interesująca byłaby np. sceneria lotniska Warszawa Okęcie, czy jakiegokolwiek innego lotniska, nie wspominając już o - takiej samej jakości jak Tatra Photo Scenery - kolejnej części scenerii VFR Poland (obecnie mamy jedynie obszar North-West).

Skoro jesteśmy przy scenerii VFR Poland N-W, czas skończyć z narzekaniem, gdyż Tatra Photo Scenery to produkt - technicznie patrząc - o niebo lepszy, niż VFR Poland N-W. Tutaj sceneria wyostrza się niemal natychmiast, a i jakość tekstur jest dużo lepsza. Jak wspomniałem wyżej, mamy do dyspozycji tekstury czterech pór roku, plus tekstury nocne. Wszystkie one są bardzo dobrej jakości. Jedynie miejscami (być może nie było dla tych miejsc dokładniejszego materiału wyjściowego) pojawiają się mniej ostre tekstury, które nie chcą się już wyostrzyć.

Wiosna, lato i jesień różnią się nieco kolorem tekstur. Zima - jak to zima - wita nas białymi teksturami. Niestety - to już nie wina samej scenerii - granica między scenerią TPS, a standardową jest zimą bardzo widoczna. Na obszarze TPS mamy pokrywę śnieżną, a kawałek dalej, wyraźną linią oddziela się standardowa tekstura FSX, wogóle nie pokryta śniegiem (widać to na jednym ze screenów). W okolicy lotniska Poprad pojawiają się błędy tesktur ale dosłownie w chwili pisania tego materialu ukazała się łatka korygująca ten błąd. Pobrać ją można rzecz jasna ze strony internetowej firmy Simdesign.

Sam obszar Tatr zmienia się wraz z porą dnia, czyli wraz ze zmieniającym się oświetleniem. Raz doliny są skąpane w słońcu, a raz chowają się w cieniu. Wygląda to bardzo ładnie. Tekstury w połączeniu z siatką wysokościową obszaru to naprawdę światowy poziom. Poza wspomnianą wyżej pustką nad samymi górami, nie ma się tu do czego przyczepić, gdyż całość robi piorunujące wrażenie, szczególnie gdy ktoś dysponuje monitorem o przekątnej 19" lub większym.

Poniżej zamieszczam kilka screenów produktu. Screeny dużo lepiej oddają klimat scenerii.

Pozostaje mi tylko napisać, że jeśli tak dalej pójdzie, to kolejna sceneria firmy Simdesign będzie porównywalna do najlepszych produkcji światowych. Sceneria Warsaw Photo Scenery była dużo lepsza od VFR Poland N-W. Tarta Photo Scenery z kolei, jest lepsza od WPS mimo, iż przeznaczona dla specyficznej grupy odbiorców - fanów VFR. Jeśli więc należysz do tej grupy, Tatra Photo Scenery jest dla Ciebie.

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

konraf 

05.11.2007 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright@2000-2017 konraf & RedScorpion. Wszelkie prawa zastrzeżone.