Podchodzenie do lądowania na lotnisku bez ILS.

Dział dla początkujących pilotów. Uwaga - przed zadaniem pytania sprawdź (SZUKAJ) czy dany temat nie był już poruszany.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

mikus1987
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: pn 07 lut, 2011 09:01
Skąd jesteś: Katowice

Podchodzenie do lądowania na lotnisku bez ILS.

Post autor: mikus1987 »

Witam!
Jako, że to mój pierwszy post an tym forum na początku chciałem się przywitać:) Śledzę forum od pewnego czasu. Kiedyś latałem trochę na FS2002, ale jakoś nie pyknęło, i przestałem. Teraz znów mnie zakręciło na tym punkcie, i zainstalowałem FSX z dodatkiem Acceleration (dodałem spolszczenie, i niestety nadal problem z samolotami śmigłowymi...szkoda) doinstalowałem tylko Vector europe, i budowle 3d w Polsce. Oczywiście trochę FPS spadł, ale jakoś da się ogarnąć.

Tyle tytułem wstępu.
Chciałem zapytać, ponieważ procedurę podejścia i lądowanie z ILS kumam, i potrafię wykonać lądowanie. Pytanie moje, co w przypadku kiedy chcę lądować na lotnisku małym, bez ILS. Jak ustawiać się do pasa? oczywiście ustawiam kurs, i trzymam się go? jak wygląda to pod względem wysokości? Przy ILS, możemy wylądować prawie całkowicie na AP. Wyłączając go w końcowej fazie, przed przyziemieniem. Nie wiem jak np. 737-800 lądować bez ILS.
Wybaczcie pytanie zieloniaka, ale w końcu, od tego mamy temat dla początkujących.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pn 07 lut, 2011 14:01 przez mikus1987, łącznie zmieniany 1 raz.
Możesz myśleć co chcesz, możesz się uważać za świetnego pilota, ale fizyki i tak nie oszukasz...
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Re: Podchodzenie do lądowania na lotnisku bez ILS.

Post autor: PK »

mikus1987 pisze:Chciałem zapytać, ponieważ procedurę podejścia i lądowanie z ILS kumam, i potrafię wykonać lądowanie. Pytanie moje, co w przypadku kiedy chcę lądować na otnisku małym, bez ILS. Jak ustawiać się do pasa? oczywiście ustawiam kurs, i trzymam się go? jak wygląda to pod względem wysokości? Przy ILS, możemy wylądować prawie całkowicie na AP. Wyłączając go w końcowymej fazie, przed przyziemieniem. Nie wiem jak np. 737-800 lądować bez ILS.
Kompletnie mieszasz pojęcia, to tak dla zrozumienia tematu proponuję, byś wylądował 737-800 z ILS ale BEZ włączania autopilota! Jak to zrobisz pogadamy.

Piotr
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Oczy są? To trzeba ich użyć. ;) Po kilku setkach podejść wejdzie w krew.
Szybowiec
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: pn 06 wrz, 2010 18:56
Skąd jesteś: LFKC

Post autor: Szybowiec »

zainstalowałem FSX z dodatkiem Acceleration (dodałem spolszczenie, i niestety nadal problem z samolotami śmigłowymi...szkoda)
Najpierw lataj tymi śmigłowymi, a jeżeli masz z nimi problem, np nie możesz uruchomić silnika ;) , to wywal spolszczenie, bo jest z jakimś błędem.
pawjer
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 118
Rejestracja: wt 20 maja, 2008 10:45
Skąd jesteś: EPLL

Re: Podchodzenie do lądowania na lotnisku bez ILS.

Post autor: pawjer »

PK pisze:Kompletnie mieszasz pojęcia, to tak dla zrozumienia tematu proponuję, byś wylądował 737-800 z ILS ale BEZ włączania autopilota! Jak to zrobisz pogadamy.
No to żeś nowego Kolegę na forum zachęcił do latania...tak sobie porównuję forum na avsimie i nasze i jak patrzę na takie "zachęcające" posty z Twojej strony to rozumiem dlaczego u nas ruch na forum jest dużo mniejszy :x nawet biorąc pod uwagę inną skalę liczby użytkowników...

A wracając do pytania nowego Kolegi o lądowanie, to zamiast ILSa możesz, a nawet musisz wykorzystać inne pomoce, jak np. światła lądowania. Zresztą jeżeli to lot kontrolowany to ATC powinno Cię naprowadzić do punktu skąd zaczynasz schodzenie. A jeżeli używasz autopilota, to w takim wypadku musisz ręcznie sterować jego nastawami (HDG, VS, itp.). To i tak łatwiej niż bez jego pomocy, zwłaszcza przy B737 :) Poza tym, jeszcze PRZED startem powinieneś mieć świadomość, przy jakich warunkach i z wykorzystaniem jakich technik będziesz mógł posadzić samolot na docelowym lotnisku.

Pozdrawiam i życzę udanego come-backu do FSa.
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

mikuś -> wydaje mi się, że powinieneś zacząć pod podstaw. Trudno jest odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ nie da się przeskoczyć pewnych spraw, a Ty zaczynasz od dupska strony ;)
Zachęcam Cię do przestudiowania tych materiałów:
http://www.aztec.pl/index.php?option=co ... &Itemid=39
oraz
http://aviation.home.pl/old/

Ogólnie jak należy lądować na danym lotnisku informują nas o tym mapy.
Masz tu przykład na zniechęcenie się ;)
http://www.youtube.com/watch?v=bN_gVJewu-w
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Re: Podchodzenie do lądowania na lotnisku bez ILS.

Post autor: tidit »

pawjer pisze: A wracając do pytania nowego Kolegi o lądowanie, to zamiast ILSa możesz, a nawet musisz wykorzystać inne pomoce, jak np. światła lądowania.
Jak do lądowania wykorzystać światła lądowania?
pawjer pisze:Zresztą jeżeli to lot kontrolowany to ATC powinno Cię naprowadzić do punktu skąd zaczynasz schodzenie.
A co jeśli to będzie lotnisko, na który jest prowadzona kontrola proceduralna?
pawjer
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 118
Rejestracja: wt 20 maja, 2008 10:45
Skąd jesteś: EPLL

Re: Podchodzenie do lądowania na lotnisku bez ILS.

Post autor: pawjer »

tidit pisze:Jak do lądowania wykorzystać światła lądowania?
Faktycznie trochę nieściśle sie wyraziłem, chodziło mi o światła pomagające w lądowaniu, np. PAPI.
tidit pisze:A co jeśli to będzie lotnisko, na który jest prowadzona kontrola proceduralna?
To też fakt, choć tutaj nacisk położyłem na to jak działa sam FS a nie jak może to wyglądać w życiu.
mikus1987
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: pn 07 lut, 2011 09:01
Skąd jesteś: Katowice

Post autor: mikus1987 »

Dziękuję za podrzucenie linków. oczywiście zabieram się za czytanie. :)
Możesz myśleć co chcesz, możesz się uważać za świetnego pilota, ale fizyki i tak nie oszukasz...
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Re: Podchodzenie do lądowania na lotnisku bez ILS.

Post autor: PK »

pawjer pisze:
PK pisze:Kompletnie mieszasz pojęcia, to tak dla zrozumienia tematu proponuję, byś wylądował 737-800 z ILS ale BEZ włączania autopilota! Jak to zrobisz pogadamy.
No to żeś nowego Kolegę na forum zachęcił do latania...tak sobie porównuję forum na avsimie i nasze i jak patrzę na takie "zachęcające" posty z Twojej strony to rozumiem dlaczego u nas ruch na forum jest dużo mniejszy :x nawet biorąc pod uwagę inną skalę liczby użytkowników...

A wracając do pytania nowego Kolegi o lądowanie, to zamiast ILSa możesz, a nawet musisz wykorzystać inne pomoce, jak np. światła lądowania. Zresztą jeżeli to lot kontrolowany to ATC powinno Cię naprowadzić do punktu skąd zaczynasz schodzenie. A jeżeli używasz autopilota, to w takim wypadku musisz ręcznie sterować jego nastawami (HDG, VS, itp.). To i tak łatwiej niż bez jego pomocy, zwłaszcza przy B737 :) Poza tym, jeszcze PRZED startem powinieneś mieć świadomość, przy jakich warunkach i z wykorzystaniem jakich technik będziesz mógł posadzić samolot na docelowym lotnisku.

Pozdrawiam i życzę udanego come-backu do FSa.
Rozumiem, że trafik skoczy dzięki takim światłym radom jak podkreślona. Nie ma bata kolego Pawjer - najpierw uczymy się wykonywania wszystkiego z ręki, a dopiero potem uczymy się wspomagania przez A/P. Odwrotna kolejność kończy się takimi wątkami. Ale oczywiście dla podniesienia trafiku możesz promować olewanie lekcji podstawowych, tym niemniej na mnie nie licz.

Piotr
ODPOWIEDZ