Pytanie o lotniska niekontrolowane

Dział dla początkujących pilotów. Uwaga - przed zadaniem pytania sprawdź (SZUKAJ) czy dany temat nie był już poruszany.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

juk123
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: sob 14 mar, 2015 19:15
Skąd jesteś: Krakow

Pytanie o lotniska niekontrolowane

Post autor: juk123 »

Załóżmy że mam do czynienia z lotniskiem niekontrolowanym wyposażonym w ILS. Kontrola daje mi wektory (oczywiście pomijając wszystkie mapy , STARy itd. itp, bo FSXowe ATC nie zna tych pojęć, a na VATSIM nie latam. ) i po otrzymaniu wiadomości "You are XX miles west... cleared for approach... switch to advisory {tu pada częstotliwość traffic) itd, czyli zezwolenia na podejście, mogę lądować z prostej, czy muszę zrobić pełny krąg nadlotniskowy i dopiero wtedy podchodzić z ILS ?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

W jaki sposób chcesz z kręgu później podejść wg ILS? Krąg wykonujesz z widocznością lotniska, musiałbyś od niego odlecieć na kilka mil, zawrócić i stabilizować się na ścieżce podejścia.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Juk123 miał pewnie na myśli racetrack.

Niekontrolowane lotniska (rozumiem, że masz na mysli takie bez wieży, tylko z unicomem) z ILS chyba występują tylko w USA?

Teoretycznie wykonujesz po prostu tak jak w mapie. Jeśli w mapie masz racetrack, to go robisz. Jeśli dostałeś "Cleared for ILS approach rwy 30" to patrzysz na mapę "ILS approach rwy 30" a tam masz racetrack. Jest on nie po to, żeby spalic więcej paliwa, a po to, żeby lepiej ustabilizować się na ścieżce (zwłaszcza na GS). Analogicznie, jeśli racetracka nie ma - lecisz tak jak na mapce. Tak w każdym bądź razie wydaje mi się logicznie.
Obrazek
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Niekontrolowane lotniska (rozumiem, że masz na mysli takie bez wieży, tylko z unicomem) z ILS chyba występują tylko w USA?
Nie - są jeszcze w Norwegii i pewnie sporo takich na całym świecie.


Wobec deklaracji "oczywiście pomijając wszystkie mapy" i używania FSXowego ATC raczej nie ma co myśleć o racetrackach. FS ATC wektoruje zwykle na ścieżkę ILS, więc wystarczy potem wylądować.

@Juk123:
Warto się tymi mapkami zainteresować :) To może być ciekawsze niż FS ATC.
klinti
Cadet
Cadet
Posty: 1
Rejestracja: ndz 09 gru, 2012 22:49
Skąd jesteś: Ostrów Wlkp.

Post autor: klinti »

W Polsce też się znajdzie lotnisko niekontrolowane z ILS'em np. EPLB poza godzinami pracy ATS
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Faktycznie - poza godzinami pracy EPLB jest niekontrolowanym lotniskiem.
Obrazek
ODPOWIEDZ