[PRO ATC X] Dyskusja na temat działania

Dział dla początkujących pilotów. Uwaga - przed zadaniem pytania sprawdź (SZUKAJ) czy dany temat nie był już poruszany.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Stephan85
Cadet
Cadet
Posty: 8
Rejestracja: czw 10 wrz, 2015 10:35
Skąd jesteś: Poznań

[PRO ATC X] Dyskusja na temat działania

Post autor: Stephan85 »

Witam Panowie,

Nie chce zaśmiecać forum ale czy któryś z was używa na co dzień tego płatnego dodatku i mógłby podyskutować ze mną priv ? Bawię się nim dosyć często i czasem mam wrażenie, że wydawane komendy przez ATC są bez sensu albo ja coś źle rozumie....

Czy ktoś znajdzie się aby pogadać na ten temat ?
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Może większą wartość (również dla innych, którzy mogli się spotkać z problemem) będzie miało opisanie i przedyskutowanie tych poleceń na forum?
Stephan85
Cadet
Cadet
Posty: 8
Rejestracja: czw 10 wrz, 2015 10:35
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: Stephan85 »

Dobrze, możesz faktycznie mi ktoś odpowie, przedstawiam konkretną sytuację:

Wykonywałem treningowy lot B737 pmdg z POZ do WAW i dostałem przy zniżaniu polecenie wykonania STAR BIMPA 3P z podejściem RNAV GNSS pas 15, czyli nieprecyzyjne. W pewnym momencie kontroler nakazał mi zmianę kursu, w sumie z nie dużym odchyleniem od zaprogramowanego STAR w FMC. Wykonałem, ale w pewnym momencie kiedy STAR skręca ostro w lewo, ja nadal trzymałem kurs kontrolera i czekałem na dalsze instrukcje. Po jakimś czasie wyleciałem z WAW, kontroler wyznaczył mi nowy kurs, potem nowy kurs aż ostatecznie ustawił mnie tak, że przecinałem STAR w punkcie w pobliżu chyba WA616. Lotnisko miałem po prawej stronie. Potem znowu kazał mi skręcić tak, że zawróciłem i przecinałem WA616. Lotnisko miałem po lewej stronie i cisza, mam lecieć dalej. Wkurzyłem się, zawróciłem bez pozwolenia, złapałem nadajnik VOR OKC, skierowałem się na pas i nagle jak gdyby nigdy nic dostałem dalsze instrukcje do wykonania już lądowania.

Pytania brzmią:
Czy ja coś źle robię? Czy muszę czekać zawsze na instrukcję kontrolera? Czy może jak on nakieruje mnie jako tako na pas w podejściu nie precyzyjnym, a ja mam już pełną dowolność działania? Chodzi mi o to, że jak dostane tylko nakaz kursu, widząc że jestem blisko lotniska mogę skręcić sobie tak jak mi pasuje? Tak bez potwierdzania?
Ostatnio zmieniony wt 14 lut, 2017 17:38 przez Stephan85, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Ogólnie rzecz biorąc:
Kontroler (prawie) nigdy nie kieruje na oś pasa. Kontroler ma tak usytuować samolot w przestrzeni, żeby ten mógł sam się ustabilizować na kursie końcowym i wykonać podejście do pasa.
Kontroler po ostatnim wektorze powinien wydać zezwolenie na wykonanie podejścia do pasa. Po ustabilizowaniu, pilot zgłasza to kontrolerowi, a ten albo przekazuje pilota do następnego kontrolera (np. ze Zbilżania do Wieży) albo wydaje zezwolenie na lądowanie.
Nie ma samowolki.

https://www.aviation.home.pl/old/frazeologia/app.html
https://www.aviation.home.pl/old/

PS Zdania wielokrotnie złożone kiepsko się czyta.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
ODPOWIEDZ