ścieżka podejścia na ekranie ND

Wydarzenia, spotkania, imprezy, szkolenia.

Moderator: PZL Belfegor

kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

ścieżka podejścia na ekranie ND

Post autor: kopyrda »

Witam i zadaje kolejne pytanie, jako że jest tu wielu fachowców, a ja pogłębiam swoją na razie małą wiedze.
Często oglądam filmy z lądowania kręcone w kokpicie i chodzi o to...
Gdy samolot zniża pilot przechodzi z trybu nav na hdg i podczas wektorowania na ścieżke na ekranie ND znika nagle cała trasa i zostaje tylko prosta na pas. Nie chodzi tutaj tylko o tą droge która jest juz za nami ale także o odcinek trasy znajdujący się przed samolotem, który omijamy żeby skrócić trasę.
Jakie czynności w fmc wykonuje pilot aby zostala sama prosta na pas? Próbowałem tego wielokrotnie ale nie udało się i usuwam po prostu w planie lotu kilka punktow przed prostą, ale chyba nie tędy droga??

Pisz poprawnie, zdecyduj się, czy rezygnujesz z polskich znaków, czy używasz ich wszędzie.
Ostatnio zmieniony pt 15 lis, 2013 11:00 przez kopyrda, łącznie zmieniany 2 razy.
kopyrda
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Najlepiej pokaż jakiś przykład, bo opis i celowość działania prędzej wskazują na zmianę skali albo trybu wyświetlacza bądź direct na punkt z planu.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

http://m.youtube.com/watch?v=VJdLCrlHZq4

Tutaj od 6:20 jest zakręt i ok 6:28 mamy już samą prostą na pas a linia skrętu znika. Tam coś przeskakuje w filmiku ale to nie przeszkadza. Skale zmienili napewno ale chyba nie na tyle aby zakręt był poza ekranem.
kopyrda
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

To wygląda na polecenie intercept course to, dostępne ze strony DEP/ARR albo LEGS.
Ostatnio zmieniony pn 25 lis, 2013 16:56 przez PZL Belfegor, łącznie zmieniany 1 raz.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Dzięki sprawdze.

Ciekawostek ciąg dalszy 10:35
http://m.youtube.com/watch?v=bjGT9aJU6jo
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Uzbrojenie LOC. Na ND znika trasa z trybu nav i pojawia się localizer.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

A w 8:12 widać przechwytywanie kursu - pojawia się trasa z punktem przecięcia, znika długi wskaźnik tracka.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Problem w tym panowie, że w pmdg 737 ani w a320 extended po przechwyceniu localizera trasa nie znika automatycznie. Z tego co tam widze trasa znika na długo przed przechwyceniem Loc. Pilot uzbraja Loc ale przechwytuje się dopiero jakiś czas po tym jak trasa znika.
Ostatnio zmieniony pt 15 lis, 2013 14:27 przez kopyrda, łącznie zmieniany 2 razy.
kopyrda
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Skąd pomysł, że w 737 albo w A320 po przechwyceniu lokalizera trasa znika?
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Wojtek 84 tak napisał, tzn. w odniesieniu do tego filmiku a nie modelu.
Ostatnio zmieniony pt 15 lis, 2013 14:27 przez kopyrda, łącznie zmieniany 2 razy.
kopyrda
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Nie napisał tak. Co się dzieje w Airbusie po przechwyceniu lokalizera widać w 12:10.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Problem w tym panowie że w pmdg 737 ani w a320 extended po przechwyceniu Localizera trasa nie znika automatycznie.
A na czym polega problem?
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

wojtek_84 pisze:Uzbrojenie LOC. Na ND znika trasa z trybu nav i pojawia się localizer.
Po uzbrojeniu. W takim razie jak to rozumieć? Ok, chyba chodzi o to, że Wojtek opisuje co się stało w tej minucie, ale nie z jakiej przyczyny.
Ostatnio zmieniony pt 15 lis, 2013 14:28 przez kopyrda, łącznie zmieniany 2 razy.
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Ok, chyba chodzi o to, że Wojtek opisuje co się stało w tej minucie, ale nie z jakiej przyczyny
Uzbrojenie LOC. Po tym jak komputer przeszedł w tryb przechwytywania LOC z wyznaczonego kursu - zniknął mijany punkt nawigacyjny poza miejscem przechwytywania. Czy zniknął odrzucony po przejściu do ręcznego łapania LOC czy zniknął bo był "z tyłu"... nie wiem. Ale patrząc na to ile miejsca w instrukcji realnego A320 zajmuje temat znikania punktów w czasie przechodzenia na tryb przechwytywania LOC... myślę, że mogę zupełnie spokojnie sobie to zastanawianie się darować.
Problem w tym panowie, że w pmdg 737 ani w a320 extended po przechwyceniu localizera trasa nie znika automatycznie
Ściślej rzecz biorąc - tu też nie zniknęła. Zniknął jeden punkt. I nie w momencie przechwycenia tylko w momencie wykrycia.

Co do "nie działania" u PMDG i Aerosoftu... jakoś nie chce mi się wierzyć. W vasFMC przechwytywanie LOC z trybu HDG działa podobnie w analogicznym scenariuszu. Jakoś nie umiem uwierzyć, że w bardziej zaawansowanych programach działa gorzej.

Powtórzę jednak pytanie - "na czym polega problem"?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

W 777 PMDG "znikanie" trasy przy przechwytywaniu kursu działa poprawnie, zamiast niej pojawia się półprosta wychodząca z wybranego punktu. Nawet najlepiej odwzorowane samoloty nie są jednak na tyle wiarygodne, by na podstawie tylko ich zachowania wyciągać wnioski o funkcjonowaniu prawdziwej maszyny - najlepiej przeczytać w instrukcji, co powinno się dziać i to zweryfikować, a przypominam o tym ze względu na dział forum, w jakim toczy się dyskusja.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

najlepiej przeczytać w instrukcji, co powinno się dziać i to zweryfikować
Ano właśnie szukałem. I nigdzie takich szczegółów jak opis działania ND nie znalazłem.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Dzięki.
Problemu właściwie nie ma , zadałem to pytanie z czystej ciekawości. Chodzi o to że chciałbym żeby moje wirtualne latanie przypominało prawdziwe na tyle na ile to możliwe a zauważyłem właśnie że tak dzieje się w realnych samolotach.
kopyrda
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Ano właśnie szukałem. I nigdzie takich szczegółów jak opis działania ND nie znalazłem.
A czego konkretnie szukasz? Nie jestem pewien, czy poniższe powinienem wziąć za próbę sarkazmu:
Ale patrząc na to ile miejsca w instrukcji realnego A320 zajmuje temat znikania punktów w czasie przechodzenia na tryb przechwytywania LOC... myślę, że mogę zupełnie spokojnie sobie to zastanawianie się darować.
Jeśli tak, to odpowiedź zawierają poniższe trzy wycinki. Pierwszy dotyczy ogólnych zasad wyświetlania planu lotu na ND:
Obrazek

Kolejne tyczą się przechwytywania kursu:
Obrazek

Obrazek

Na filmiku plan lotu przestaje być aktywny (przerywana zielona linia), więc punkt przecięcia przestaje być wyliczany i znika z wyświetlacza.
Jeśli to nie był sarkazm i pytasz o coś innego, napisz, a może uda się znaleźć odpowiedź.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

http://m.youtube.com/watch?v=5-xnB2kG3X8

4:28 trasa znika. Dalej nie doszedłem do tego gdzie się to robi.
kopyrda
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

4:28 trasa znika. Dalej nie doszedłem do tego gdzie się to robi.
Wystarczyło przeczytać post nad Twoim.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Akurat to tyczy się airbusa ale może w benku jest tak samo. W każdym razie dlaczego w moim 737 PMDG się tak nie dzieje??
kopyrda
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Brzytwa Ockhama - bo go źle obsługujesz. O przechwytywaniu kursu w prawdziwych Boeingach już pisałem w tym temacie, o wirtualne lepiej pytać w odpowiednim dziale - w tym przypadku jednak wymieniona metoda działa poprawnie w samolocie PMDG.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Powiem szczerze że mój angielski jest na poziomie że się dogadam a Manual napisany jest w trochę bardziej skomplikowanym języku i będę bardzo wdzięczny jak podpowiesz mi co robi się w prawdziwym samolocie aby tak się stało (w PMDG pewnie robi się tak samo). Pilot programuje trasę , leci na LNAV i VNAV , dolatuje do lotniska , przechodzi na HDG i wtedy trasa znika z ekranu i zostaje sama prosta na pas. Robię dokładnie tak samo ale nie latam z ATC tylko wymyślam sobie że mam polecenie od kontrolera aby zająć dany kurs i skręcam a mimo to trasa nie znika. Czy jest jakiś szczegół w obsłudze maszyny , który wykonują piloci aby tak się stało?
kopyrda
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Mój post został napisany po polsku (w większości...):
To wygląda na polecenie intercept course to, dostępne ze strony DEP/ARR albo LEGS.
Wynika z niego, że nie robi się samo. Klikologię można obejrzeć na pierwszym filmowym wyniku z Google na hasło pmdg intercept course.
Robię dokładnie tak samo ale nie latam z ATC tylko wymyślam sobie że mam polecenie od kontrolera aby zająć dany kurs i skręcam a mimo to trasa nie znika.
Kontrolery czytające myśli, choć istnieją, to nie działają zbyt rewelacyjnie :) Wyświetlanie trasy, która znikałaby po zboczeniu z niej miałoby wątpliwy sens.
kopyrda
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 106
Rejestracja: czw 19 sty, 2012 13:33
Skąd jesteś: kraków

Post autor: kopyrda »

Dzięki wielkie ,udało się.

[ Dodano: Śro 04 Gru, 2013 18:48 ]
Witam i kolejne pytanko.

Czy w MD 11 jest też taka opcja z tą prostą na pas jak w 737?
Tutaj mam filmik i w 2:30 widać zakręt (jakość fatalna).

http://www.youtube.com/watch?v=A0ZWCPlHrnQ

Następnie w 3:50 została już tylko sama prosta ale jest ona krótsza niż w 737 i w Airbusach(nie ma przerywanej kreski prostej na pas). Zdaje sobie sprawę że każda maszyna jest trochę inna i albo robi się to inaczej niż w Benkach albo może wcale się tak nie robi. Widziałem kilka nagrań z kokpitu MD 11 i nigdzie nie spotkałem się z tą przerywaną linią osi pasa.
kopyrda
ODPOWIEDZ