Wysokość decyzji

Dział przeznaczony głównie dla pilotów, latających w sieci VATSIM (zawiera również informacje przydatne wszystkim wirtualnym pilotom, takie jak, np. czytanie map, opis procedur SID/STAR).

Moderator: RzEmYk

Awatar użytkownika
gate
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 159
Rejestracja: ndz 16 maja, 2010 13:46
Skąd jesteś: Kraków - EPKC

Wysokość decyzji

Post autor: gate »

Hej!
Jak się dowiedzieć jaka ma być ustawiona wysokość decyzji? Od czego to zależy?
Przy jakiej kategorii podejścia ustawia się DH? (gdzieś to kiedyś czytałem, ale już nie pamiętam gdzie i nie moge znaleźć...)

PS: przy okazji - co to jest to A/B/C/D itp. zaraz po napisie np. CAT. III?
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Z podejściówek. W tych polskich AIP-owskich masz tabelę OCA (OCH) z rubrykami. OCA(H) = Obstruction/obstacle clearance altitude (height) [wysokość najwyższej przeszkody + jakiś tam zapas]. Z tymże pamiętać trzeba, że height=wysokość względna i altitude=wysokość bezwzględna. Do tego OCH przewoźnik/Jeppesen dodaje swoją wartość i wychodzi DH. Analogicznie z DA. DH używane przy podejściach precyzyjnych (ILS wzwyż). Uprościłem trochę sprawę (bo jest i MDA(H)).
Aircraft Category --- Approach Speed
A --------------------- Up to 90 kt
B --------------------- From 91 to 120 kt
C --------------------- From 121 to 140 kt
D --------------------- From 141 to 165 kt
E --------------------- Above 165 kt
http://vateud.org/index.php?option=com_ ... emid=202#3
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

W przypadku podejść nieprecyzyjnych stosuje się MDA(H), oraz MAPt (Missed Approach Point).
W przypadku podejść precyzyjnych DA(H), przy czym w przypadku ILS CAT I stosuje się głównie DA, a dopiero od CAT II - DH.
W skrócie, to MDA(H) i DA(H) to OCA(H) z odpowiednim naddatkiem zależnym od polityki linii lotniczej.

Nie mogłem się doszukać na forum pl-vacc takiego fajnego obrazka wizualizującego zależności między OCA(H), MDA(H) a DA(H), więc podaję tylko minima ILSów:
http://forum.pl-vacc.org/viewtopic.php?p=202988#p202988

EDIT:
A obrazek będzie gdzieś na:
http://forum.pl-vacc.org/viewforum.php?f=5
lub
http://forum.pl-vacc.org/viewforum.php?f=25
Nie mogę sobie przypomnieć w którym poście to było...
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Obiecane screeny (dzięki wykopaniu przez Mateusza):
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
gate
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 159
Rejestracja: ndz 16 maja, 2010 13:46
Skąd jesteś: Kraków - EPKC

Post autor: gate »

Już nawet zapomniałem podziękować ("dzien-ku-je")
piccolo1972
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 57
Rejestracja: ndz 23 maja, 2010 20:33
Skąd jesteś: Radlin

Post autor: piccolo1972 »

Pomóżcie proszę, bo już trochę głupieję... W wątku, do którego lina podał @RzEmYk jest takie sformułowanie:
W Jarach jest napisane, ze od CAT II i III musi sie ustalic wysokosc decyzji na podstawie radiowyskosciomierza czyli musi to byc DH. Przy CAT I mozna na podstawie wysokosciomierza barometrycznego czyli DA.
Zatem dla podejść od CAT II w górę jest jasno. Ustawiamy sobie dla np. CAT II DA na 200 stóp na radiowysokościomierzu.
Lecz dla CAT I autor mówi, że można z wysokościomierza barometrycznego. No to w końcu jak jest... można, czy trzeba?
Poza tym o ile DH jest w jakimś sensie stała (np. owe 200 stóp) to DA jest zmienna i chyba zależy od wysokości elewacji lub innych elementów, np. przeszkód terenowych. Zatem proszę mi pomóc ustalić, jaka jest DA dla CAT I na EPKK i na jakim wysokościomierzu ją ustawić na podstawie tej mapy:
http://www.pl-vacc.org/aip/get_file.php ... EPKT_6-1-1
Czy jest to 368 metrów, które figuruje w punkcie MAPt?

Na marginesie tabelka "Minima podejść ILS" tutaj:
http://www.aviation.home.pl/old/
jest chyba nieaktualna, bo tam dla CAT I minimum to DH: 200ft

EDIT:
Sam się poprawię... Jeśli DA z definicji jest wysokością bezwzględną, to chyba nie można jest ustawić na radiowysokościomierzu, gdyż ten ze swej natury raczej wskazuje wysokość "względną".
ATC: Panie Kapitanie, lądując był pan troszkę na lewo od osi pasa...
Kapitan: Zgadza się... a mój pierwszy oficer troszkę na prawo.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

piccolo1972 pisze:Lecz dla CAT I autor mówi, że można z wysokościomierza barometrycznego. No to w końcu jak jest... można, czy trzeba?
Można, a w praktyce stosuje się DA.
jaka jest DA dla CAT I na EPKK i na jakim wysokościomierzu ją ustawić na podstawie tej mapy
Zależy jaka kategoria maszyny. Masz OCA, do niej dodajesz naddatek (patrz screen wyżej) i ustawiasz na wysokościomierzu barometrycznym.
Jest poradnik o planowaniu trasy i czytaniu map.
Czy jest to 368 metrów, które figuruje w punkcie MAPt?
MAPt jest granicą poziomą, która oddziela podejście od odejścia na drugi krąg. Podana wysokość jest w tym wypadku przeliczeniem wysokości względem odległości przy ścieżce podejścia o kącie 3.0*.
Na marginesie tabelka "Minima podejść ILS" tutaj:
http://www.aviation.home.pl/old/
To tylko orientacja, dla każdego lotniska, każdego pasa, a nawet każdego podejścia są opisane minima na mapach.
Jeśli DA z definicji jest wysokością bezwzględną, to chyba nie można jest ustawić na radiowysokościomierzu, gdyż ten ze swej natury raczej wskazuje wysokość "względną".
Ale nikt nie mówi, żeby ustawiać na radiowysokościomierzu wysokość bezwzględną (altitude).
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
piccolo1972
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 57
Rejestracja: ndz 23 maja, 2010 20:33
Skąd jesteś: Radlin

Post autor: piccolo1972 »

Czyli przy CAT I teoretycznie można i DH (radio) i DA (baro) a od CAT II już tylko DH, tak?
O wartość tego naddatku pytałem, ale widzę, że zależy on od wielu czynników. Bo dalej niestety nie wiem, ile miałaby wynosić DA dla samolotu kategorii D, dla którego OCA przy Cat.I wynosi 373m. Poradnik Approach Chart oczywiście czytałem wielokrotnie.
ATC: Panie Kapitanie, lądując był pan troszkę na lewo od osi pasa...
Kapitan: Zgadza się... a mój pierwszy oficer troszkę na prawo.
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Czytaj instrukcję operacyjną danego statku. Często nie tyle "można" użyć DA, co "trzeba".
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Ponadto zauważ, że w przypadku silnie pofałdowanego tereny bezpieczniej jest operować wysokościomierzem barometrycznym.

A co do naddatku, to możesz sobie dodać np. 0 - 200 ft. W wirtualnym lataniu, to Ty o tym decydujesz.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
budyniek
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 303
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 11:46
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: budyniek »

Ja dorzucę tylo 3 gorsze.
W przypadku podejść precyzyjnych, np. ILS CAT. I, najczęściej wg mapy DH jest na poziomie ~200ft - co oznacza, że jesteś mniej niż 0.5nm od progu pasa, nad progiem powinno być jakieś 70ft RA. Teren 0.5nm przed progiem pasa jest już raczej płaski - poza małymi wyjątkami jak np. Madeira (LPMA) czy Innsbruck (LOWI) - ale tam są tylko podejścia nieprecyzyjne.

Wg mnie wysokość względna (altitude above MSL) ma szczególne znaczenie przy podejściach nieprecyzyjnych, gdzie MDH(A) jest dużo dalej od progu pasa i ukształtowanie terenu może mieć już wpływ - nie chcę tutaj nawiązywać do raportu z ostatnich dni.. nie uważam się za żadnego eksperta.

Ja w przypadku podejść ILS stosuję zawsze DH, a w przypadku nieprecyzyjnych MDA.

[ Komentarz dodany przez: RzEmYk: Pon 01 Sie, 2011 19:14 ]
Wiadomość poprawiona przez autora, wątek sprzątnięty.
Ostatnio zmieniony pn 01 sie, 2011 18:22 przez budyniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

W nieprecyzyjnych nie ma DA(H), jest MDA(H) i MAPt.
Lepiej i bezpieczniej w precyzyjnych stosować DA(H) (DA dla CAT I oraz DH dla CAT II i III), a w nieprecyzyjnych MDA.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

Przy wyższych kategoriach ILS-u rosną wymagania względem portu. Ukształtowanie terenu przed pasem jest jednym z punktów (vide Kraków). Stąd DH.
dominik_d
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: czw 16 cze, 2011 21:02
Skąd jesteś: Polska

Post autor: dominik_d »

Cześć,
zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, na której się przejechałem lądując przed chwilą w KTW. Na mapie podejścia (http://www.pl-vacc.org/files/maps/ead/E ... _6-1-1.pdf) wartości OCA (OAH) dla CAT I są podane dwa razy: bez nawiasu i w nawiasie (dla samolotu kat. B- 367 (64) ). Wartości te są podane w stopach, czy w metrach i co oznacza liczba w nawiasie?

Dominik
CASSUBIAN GROUP
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Opis mapy:
ALTITUDES, ELEVATIONS AND HEIGHTS IN METRES

ELEVATIONS 575
HEIGHTS (272)

AERODROME ELEV 303m


Przykładowe wartości:
364 (61)

Wnioski nasuwają się same - wszystko jest ładnie opisane na mapie.
dominik_d
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: czw 16 cze, 2011 21:02
Skąd jesteś: Polska

Post autor: dominik_d »

Ok, zrozumiałem. Dzięki!
CASSUBIAN GROUP
ODPOWIEDZ