Plan lotu

Dział przeznaczony głównie dla pilotów, latających w sieci VATSIM (zawiera również informacje przydatne wszystkim wirtualnym pilotom, takie jak, np. czytanie map, opis procedur SID/STAR).

Moderator: RzEmYk

oleklodz

Plan lotu

Post autor: oleklodz »

Lece sobie z EPWA do EPRZ ustawiam w FS plan ltotu po czym GND mowi ze nie porpawny no to wysyła mi dobre punkty nawugacyje ustawaim je w SB. A teraz czy moge tą trasę ustawić w FLIGHT PPLANerze FS'a abym mógł lecieć wg GPS. Wykluczając oczywiście szukanie poszczególnych punktów i zaznaczanie na mapie....
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

FSowy GPS zawiera nieaktualną bazę punktów nawigacyjnych. Nie możesz według niego nawigować na Vastimie. Jeśli chcesz latać Rnav, to zaopatrz się w GPS z update`owalnę bazą (np. Groza) lub FMC (np. darmowy VasFMC).
PK

Post autor: PK »

Zanim zainstalujesz darmowy FMC spróbuj polatać non-RNAV czyli tylko korzystając z przyrządów standardowych. Lot do Rzeszowa można w całości wykonać bardzo precyzjnie bez FMC.

Piotr
oleklodz

Post autor: oleklodz »

No dobra sciągnąłem vasFMC ustawiam trase lotu w programie (pomiijając fakt że części punktów nawigacyjnych nie ma np VELAX na traie EPWA-EPRZ) ale nie widze ekranu z trasą lotu w FSie. Co mam zrobić?

Oczywiscie sciągąłem pliki Modules i Templates ale nawet po umieszczeniu ich w odpowidnich folderach gdy włączam FS'a wyskakuje mi :Flight Simulator has detected potentially incompatible aircraft or software. File: FlyIFmConn_v1.0.dll. Do you want this software?Click No to disable this sofware" powiedzcie mi co mam z tym zrobić?

Edytuj, edytuj, edytuj, 100x nie bede prosił. Ostrzeżenie - konraf
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez oleklodz, łącznie zmieniany 1 raz.
PK

Post autor: PK »

oleklodz pisze:No dobra sciągnąłem vasFMC ustawiam trase lotu w programie (pomiijając fakt że części punktów nawigacyjnych nie ma np VELAX na traie EPWA-EPRZ) ale nie widze ekranu z trasą lotu w FSie. Co mam zrobić?
Przeczytać mój post piętro wyżej.

Dopóki nie przejdziesz szkolenia z nawigacji, dopóty:
- nie zrozumiesz czego szukać w manualach dołączanych do takich urządzeń jak FMC,
- nie zrozumiesz dlaczego "ekran z trasą lotu w FSie" jest bez znaczenia w porównaniu do planu lotu zanotowanego na papierze albo w FMC,
- nie zrozumiesz czym jest AIRAC i skąd się bierze VELAX.

Pewno dostaniesz podpowiedzi co masz zrobić i jak znam życie polecisz na Vatsimie z tym FMC i przy aktualnym Twoim stanie wiedzy. Zgłosisz plan MARIA VELAX i zgłosisz kontrolerowi brak punktu VELAX, a w czasie UNI polecisz na przełaj prosto na RZE. Tak też można tylko co to ma wspólnego z symulacją "as real as it gets".

Piotr
miechel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 112
Rejestracja: pt 18 sie, 2006 00:45
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: miechel »

Troche nie na temat. Chce zacząć przygodę na vatsim. Pościągałem już scenerie i programy, ale nie wiem czy dla pilota są potrzebne sektory. Czy one są tylko dla kontrolerów? Latam już 2 lata na offline i już mi się znudziło :D ;)
Snajper

Post autor: Snajper »

Sektory Proszę Pana są tylko dla kontroli :lol:
Kuba Mędrzycki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: pt 24 lis, 2006 01:33
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Kuba Mędrzycki »

Mam chyba dośc naiwne pytanie, ale wolę spytać niż zrobię coś głupiego. Otóż, chodzi o to - jak się włączyć do VATSIM? Przeczytałem instrukcje na stronie, ściągnąłem FSUIPC, ale plików .exe jest kilka i nie wiem jak z tym ruszyć. Proszę o radę/linkę.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Wszystko masz tu:
viewtopic.php?t=2656
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
ATR
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 sty, 2007 15:09
Skąd jesteś: Rzeszów

Post autor: ATR »

Mam pytanie.... skąd brać plany lotu jak pl-vacc nie chodzi bo aktualnie baza jest niedostepna :(
Altoids
Cadet
Cadet
Posty: 33
Rejestracja: sob 11 lis, 2006 18:00
Skąd jesteś: Krakow

Post autor: Altoids »

Najlepiej układać trasy samemu korzystając z mapek enroute i map TMA.
Dla Polski znajdziesz je w AIP, który wymaga darmowej rejestracji.

Możesz również korzystać z różnych planerów trasy. Z bezpłatnych proponuję routefinder, ale musisz pamiętać o sprawdzaniu punktów wlotowych i wylotowych TMA każdego lotniska z aktualną mapą, bo właśnie tu ten planner robi najwięcej błędów.
Awatar użytkownika
ATR
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 sty, 2007 15:09
Skąd jesteś: Rzeszów

Post autor: ATR »

No własnie zauwazylem ze cos jest nie tak na tym RouteFinder i myslalem ze ktos poda inny pomysl...A moze poprostu ktos ma gdzies zapisana z PL-VACC trase z EPWA do EHAM chodzi mi o calosc i ta ktora wpisujemy w SQboxie i tą do FMC bylbym wdzieczny
Artur S.
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 287
Rejestracja: wt 17 lut, 2004 14:13
Skąd jesteś: WAW

Post autor: Artur S. »

Witam!
Faktycznie wczoraj były problemy z VATSIM-ową bazą planów lotów. Ja sobie wtedy radzę korzystając z VATROUTE. Na tą stronkę wpadłem kiedyś przypadkowo, szukając map niemieckich lotnisk.
Możesz też w ServInfo podejrzeć, czy ktoś nie leci planowaną przez Ciebie trasą. Wtedy tylko "copy" "paste" i po zawodach ;)
Pzdr - Artur S.
AZT017 (WAW)

Core i7 6700K, ASUS MAXIMUS VIII RANGER, 16GB/2666MHz, MSI GTX970, OS Win7/64bit, SSD Crucial 250GB, FS2004
Snajper

Post autor: Snajper »

Ja sobie wtedy radzę korzystając z VATROUTE
Szanowny programik protestuje na prośbe trasy z EPKT-EPGD...wiem że tą trase to każdy zna na pamięc ale przykładowo chciałem go sprawdzić. :roll: ..a tu "Zonkacz" :| Widze że wogóle po Polsce nie układa trasy...aż tak z Naszym krajem źle? :roll:
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

EPWA-EPKK ułożył, lecz EPKK-EPGD, EPWA-EHAM czy też EHAM-TNCM już nie, najwyraźniej ma niezbyt obszerną bazę, pewnie z racji niewielkiej popularności.
No własnie zauwazylem ze cos jest nie tak na tym RouteFinder i myslalem ze ktos poda inny pomysl...
Porównaj trasę EPWA-EHAM z Routefindera i Euroute-są właściwie identyczne, jeśli nie liczyć punktów wylotowych i wlotowych TMA. A co to za problem sprawdzić na mapkach, jakie powinny być ;)
Awatar użytkownika
Maryx
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: ndz 13 lis, 2005 12:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Maryx »

Bo to jest baza planów lotów, nie układa tylko zawiera gotowe. Firmowany jest przez VACC-SAG więc bardziej dotyczy Szwajcarii, Austrii i Niemiec.
VACC SAG - Switzerland Austria Germany - is the first vACC using the new VATroute services. With release of VATroute, the VACC SAG moves it's route database completly to VATroute. 8290 routes managed by VACC SAG are currently stored in our database.
Obrazek
PL-VACC STU+
Awatar użytkownika
ATR
Cadet
Cadet
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 sty, 2007 15:09
Skąd jesteś: Rzeszów

Post autor: ATR »

Dzieki za wszystkie odpowiedzi naszczescie poradzilem sobie za pomoca EuroRoute Flight Planer :)
Ostatnio zmieniony śr 07 lut, 2007 21:55 przez ATR, łącznie zmieniany 1 raz.
lukasz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 15:47
Skąd jesteś: Ok. Krakowa

Post autor: lukasz »

Ponieważ chciałbym polatać trochę nonRNAV stanąłem przed problemem planowania tras. Większość dróg z pl-vacc jest RNAV a trasy z Route Findera chyba nie wyglądają najlepiej i mają błędy:
EPKT DCT WAR H92 TADEK DCT EPSY

Czy pozostają mi tylko mapy, czy może jest gdzieś jakiś program lub zbiór w którym znalazłnym dobre trasy nonRNAV na mniej popularne lotniska jak właśnie EPSY.
PK

Post autor: PK »

lukasz pisze:Większość dróg z pl-vacc jest RNAV
Rozumiem, że mówimy o trasach w Polsce - to proszę wskaż choć przykładowe trasy które są wyłacznie RNAV i przykłady uzasadnij.

Piotr
lukasz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 15:47
Skąd jesteś: Ok. Krakowa

Post autor: lukasz »

EPBY-EPKT FL 200 - 200 SL Z96 BIBKA/N0250F190 N133 JED T709 MOKOS
EPSC-EPRZ FL 210 - 270 CHO L996 DRE L619 CZE L981 JED T709 RZE
EPZG-EPKT FL 95 - 195 KELOD L980 LDZ N133 JED


Trasy nie zawierają tylko fizycznych pomocy nawigacyjnych lub są za wysoko - bo jak mam nawigować bez FMC na np. MOKOS?

Edit:
No ale faktycznie trochę tras znalazłem. Cofam zarzut dla pl-vacc i ponowiam pytanie, czy gdybym chciał zaprojketować sam trasę zostają tylko mapy?
kubahh
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 147
Rejestracja: ndz 31 gru, 2006 12:44
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: kubahh »

No to jest tylko ROUTEFINDER i na non RNAV się nie bardzo nadaje ale Ty nie musisz dramatyzować że nie masz jak lecieć. Nawet w FS może Ci wyregulować trasę która online napewno Ci zatwierdzą. No bo, czemu np. z EPWA nie możesz lecieć do EPLL bezpośrednio do LDZ? Jeden punkt to też trasa.
Kuba
lukasz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 15:47
Skąd jesteś: Ok. Krakowa

Post autor: lukasz »

Hmm, tylko że ja chciałbym polatać na trochę wyższych pułapach a powyżej FL095 do lecenia bez dróg potrzebuję zgody kotroli która nie zawsze jest; no chyba że mogę - gdy jej nie ma - tak latać? Przede wszystkim jednak nie wiem czy taka jednpunktowa trasa byłaby zaakceptowana dla samolotów w realu certyfikowanych do RNAV i przy długim jej dystansie. :) No ale FS to też jest w sumie myśl :)
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

W Polsce nie ma już praktycznie tras nonRNAV, zostało ich trochę na południu kraju. Polecam poszperać w AIP. Możesz natomiast polatać IFR nonRNAV w przestrzeni G.
SP-TFU
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 84
Rejestracja: śr 21 lip, 2004 19:19
Skąd jesteś: EPRU

Post autor: SP-TFU »

Można za to do woli tak polatać u sowietów. Trasy oparte o NDB. Ciekawostką jest to, że większość podejść oparta jest również o NDB, nawet na pasy z ILS ( np Kaliningrad, Krasnodar, Soczi ). Zdarzają się również "visual app in use" w ATIS, czego u nas nigdy nie uświadczysz.
PK

Post autor: PK »

lukasz pisze:EPBY-EPKT FL 200 - 200 SL Z96 BIBKA/N0250F190 N133 JED T709 MOKOS
EPSC-EPRZ FL 210 - 270 CHO L996 DRE L619 CZE L981 JED T709 RZE
EPZG-EPKT FL 95 - 195 KELOD L980 LDZ N133 JED
Mam mapę ATS Routes z Nov 2002 i dwie podane przez Ciebie trasy pokrywają się z:
SL H98 BIBKA B7 JED B41 MOKOS
KELOD G9 LDZ B7 JED
a ostatnia tylko do CZE (wtedy CZE-JED był dostępny tylko pow. FL285)
CHO B45 DRE B45 CZE
To co podałeś latano dokładnie tak samo ale po trasach ATS czyli bez FMC. Twoje pytanie "jak mam nawigować bez FMC na MOKOS" kilka lat temu brzmiałoby "jak nawigować non-RNAV po B41, na której FMC nie jest wymagany". Podobnie z obecną strukturą dróg w Polsce nie ma nic wspólnego pytanie o sposób nawigacji non-RNAV ze zbyt wysokich tras!

Generalnie - tylko kilka obecnych dróg lotniczych w Polsce nie pokrywa się z dawną siecią dróg ATS, a i te lezą na radialach działających pomocy (droga jest non-RNAV jeśli jej odcinki leżą na radialach). Znaczy to, że pilot ma do dyspozycji takie same pokrycie pomocami jak dawny pilot non-RNAV, który wykonywał dokładnie tę samą trasę metodami non-RNAV. Dlatego spokojnie można latać non-RNAV korzystając z aktualnych tras.

Proponuję byś zaczął od rozwiązania problemu jak nawigować tradycyjnie JED-MOKOS po T709. Jak to zrozumiesz, to szybko wycofasz się z twierdzenia, że podane przez Ciebie "trasy nie zawierają tylko fizycznych pomocy nawigacyjnych" i zrobi sie jasność.

Piotr
VS kontrola spokojnie dopuszcza non-RNAV w Polsce, nawet po trasach innych niz ATS ale do FL195. Dokładnie robi to, co było doposzczalne jeszcze dwa lata temu. A dlatego, że jedyna zmianą jaka nastąpiła to prawo - wymaganie posiadania wyposażenia RNAV, tam gdzie nie było wymagane. Nic więcej sie nie stało.
kubahh
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 147
Rejestracja: ndz 31 gru, 2006 12:44
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: kubahh »

lukasz pisze:Hmm, tylko że ja chciałbym polatać na trochę wyższych pułapach a powyżej FL095 do lecenia bez dróg potrzebuję zgody kotroli która nie zawsze jest; no chyba że mogę - gdy jej nie ma - tak latać? Przede wszystkim jednak nie wiem czy taka jednpunktowa trasa byłaby zaakceptowana dla samolotów w realu certyfikowanych do RNAV i przy długim jej dystansie. :) No ale FS to też jest w sumie myśl :)
Moment bo trochę Cię nie rozumiem. Bo wychodzi na to że chciałbyś lecieć cessną 172 ratyfikowaną na RNAV na FL180? Jeżeli samolot jest ratyfikowany na RNAV to musi mieć FMC, no bo jak inaczej się ma poruszać po przestrzeni RNAV? Napisz może czym chciałbyś lecieć i gdzie.
Kuba
Altoids
Cadet
Cadet
Posty: 33
Rejestracja: sob 11 lis, 2006 18:00
Skąd jesteś: Krakow

Post autor: Altoids »

RNAV to musi mieć FMC
Nie musi.
lukasz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 15:47
Skąd jesteś: Ok. Krakowa

Post autor: lukasz »

PK: rozumiem, że zlokalizować fixa mogę przy pomocy latarni, które nie muszą być w jego miejscu tj. po prostu kombinować? Podam tylko przykład tego o co mi chodzi; Załóżmy, że z VORa ABC chcę się kierować drogą AB123 na intersction ABCDE i wiem, że ten fix znajduje się na przecięciu drogi CD123 (załózmy, że CD123 jest droga także nonRNAV) przez AB123. Ustawiam sobie HSI tak, aby pokazywała mi radial jednej z pomocy od których biegnie CD123 - gdy linia na "budziku" zacznie się przesuwać, znaczy to, że zbliżam się do skrzyżowania?

Kubahh, chodzi o to, że chciałbym polatać większymi jetami po prostu :)
Ostatnio zmieniony wt 17 kwie, 2007 19:14 przez lukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
PK

Post autor: PK »

lukasz pisze:Ustawiam sobie HSI tak, aby pokazywała mi radial jednej z pomocy od których biegnie CD123 - gdy linia na "budziku" zacznie się przesuwać, znaczy to, że zbliżam się do skrzyżowania?
To jest dobre jak Ci taka koncepcja nawigacji przyjdzie do głowy w trakcie lotu. Jeśli lecisz po trasie zgłoszonej w planie lotu, to wszystkie radiale po których masz zamiar lecieć masz spisane po kolei jako:
- pomoc od której radial mierzysz,
- wartość radiala,
- sposób wyznaczenia (np. odczytem z DME) miejsca w którym z danego radiala przechodzimy w następny.

Popatrz na lot non-RNAV z pasa 29 Okęcia na Balice. Wykonując DEDOL2G do JED lecisz po 3 radialach wlatując nad pomoc dopiero na końcu. Wszystkie zmiany po drodze będziesz wykonywał w z góry określonych miejscach z góry określonymi nastawami przyrządów. Dlaczego - bo dane zbierzesz przed lotem. Identycznie jest z lataniem non-RNAV po obecnych drogach RNAV.

Piotr
Awatar użytkownika
konrad.star
Cadet
Cadet
Posty: 38
Rejestracja: czw 09 lip, 2009 14:39
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: konrad.star »

Witam,

planuję lot do Milanu (LIMC). W związku z przygotwaniem się do tego lotu mam kilka pytań. Pierwsza rzecz dotyczy NOTAM-ów na Malpensie. Na stronach włoskiego "vaccu" nie znalazłem tego typu informacji. Dotarłem jednak do takiej oto strony

http://ourairports.mobi/airports/LIMC/notams.html

W związku z tym kilka pytań:

1. Czy jest to wiarygodne żródło?
2. Czy dobrze zrozumiałem, że pas 35L/17R jest nieaktywny?
3. Co oznacza skrót WiP na końcu NOTAMu odnoszącego się do tej informacji?

Druga sprawa to plan lotu. Na początku próbowałem sam stworzyć swoją trasę z EPWA do LIMC. Wyszło prawie dobrze. Wyniki porównałem z tym jak latali inni, a co można podejrzeć na VATAWARE. I tu są dwa plany, które mnie najbardziej interesują:

http://www.vataware.com/flight.cfm?id=5580883

http://www.vataware.com/flight.cfm?id=5874212

Gówną różnicą między tymi wariantami jest trasa Q984. Jesli dobrze zrozumiałem to według opisu enroute charts jest to "night route". Stąd moje pytanie, od której godziny zaczyna się noc na lotniczym niebie? Wydaje mi się, że drugi wariant jest o wiele bardziej prawidlowy ze względu na zakończenie planu w punkcie LUSIL, który jest jednoczesnie punktem rozpoczynającym STAR-a na LIMC. VOR SRN jest o wiele bliżej lotniska. Może to są detale, ale chciałbym Was zapytać o zdanie. Zawsze to jakaś nauka.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt 08 kwie, 2011 14:13 przez konrad.star, łącznie zmieniany 2 razy.
"Istotą rury jest dziura" S.M
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

konrad.star pisze:Stąd moje pytanie, od której godziny zaczyna się nmoc na lotniczym niebie?
Noc zaczyna się w momencie zachodu słońca. W AIP każdego państwa powinna być tablica wschodów i zachodów słońca. Posłużyć się też od biedy można dostępnymi w necie kalkulatorami wschodów i zachodów słońca.
Awatar użytkownika
konrad.star
Cadet
Cadet
Posty: 38
Rejestracja: czw 09 lip, 2009 14:39
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: konrad.star »

Czy w takim razie skorzystanie z drogi lotniczej Q984 jest obligatoryjne jeśli wiemy, że możemy ją rozpocząć przez zachodem słońca?
"Istotą rury jest dziura" S.M
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

3. Co oznacza skrót WiP na końcu NOTAMu odnoszącego się do tej informacji?
Work in progress.
MarcinSz
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: wt 08 wrz, 2009 08:18
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: MarcinSz »

Możesz nad Austrią przelecieć drogą UQ984 (nie Q984, taka nie istnieje) i w punkcie DETSA przejść na UM984 do LUSIL. Szczegóły drogi UQ984 są opisane tutaj. Wynika z tego że to droga CDR, są podane konkretne godziny kiedy jest ona CDR1 a kiedy CDR3. Jest też napisane że w przypadku niedostępności drogą zastępczą jest UM984. Niemniej jednak, na VATSIM rzadko kiedy bywają przeciwwskazania do używania dróg warunkowych.
pozdrawiam, MarcinSz
PK
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: ndz 08 sie, 2010 00:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: PK »

konrad.star pisze:Czy w takim razie skorzystanie z drogi lotniczej Q984 jest obligatoryjne jeśli wiemy, że możemy ją rozpocząć przez zachodem słońca?
Na VS czas jest względny. Gdy był zakaz wizualnych w Krakowie po zmroku można było zgłosić, że ma się ustawiony dzień i było OK.

Piotr
Awatar użytkownika
konrad.star
Cadet
Cadet
Posty: 38
Rejestracja: czw 09 lip, 2009 14:39
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: konrad.star »

Oczywiście chodzi o UQ984, zjadłem literkę. Tutaj https://pilotweb.nas.faa.gov/PilotWeb/ jest bardzo dobre źródło NOTAMów. Dzięki za pomoc.
"Istotą rury jest dziura" S.M
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

plan lotu na "pierwszy raz"

Post autor: leszek81 »

Witajcie,

Przymierzam się do pierwszego lotu na VATSIM i zgodnie z poradnikami postanowiłem wybrać mało uczęszczane lotniska i mały samolot na początek. Chcę wykonać lot EPLL-EPKK Cessną 172. I tu pytanie jeśli chodzi o plan lotu. Dostępny i poprawny na tej trasie to LDZ N133 JED M985 POBOK. Tyle, że to trasa dla IFR czyli powyżej FL95... wspinanie się tam Cessną ma średni sens. Czy mogę w takim razie wykonać VFR (oczywiście przy założeniu, że pogoda jest odpowiednia) wykorzystując te same punkty? plan wyglądałby wtedy tak:
LDZ dct BAGAP dct JED dct POBOK dct KRW.
Chodzi mi o to, żeby móc lecieć niżej (5000 ft) ale trasą pokrywającą się z AWY'ami. Dobrze rozumuję, czy to bezsensowny pomysł?

pozdrawiam,
Leszek
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Zobacz mapy TMA dla lotów VFR (dostępne na EAD i na stronie PL VACC). Wskazują one punkty, przez które powinieneś opuścić i wejść do TMA.

W tym wypadku Twój plan powinien wyglądać tak:
S dct K dct LUBEN dct JED dct M dct O dct Z

Możesz oczywiście dodać do tego planu lotu jakiś inny punkt między K a JED - zasada jest taka, że punkty poza drogami powinny być wpisane częściej niż co 200mil lub 30 minut lotu. W przypadku cessny raczej nie zrobisz K -> JED w 30 minut więc coś powinno się wpisać.

Pobierz sobie plik: Wizualizacja punktów VFR dla FIR WARSZAWA
Ze strony:
http://www.pl-vacc.org/pol3/files.php?d=1

Punkty o których mowa wyżej są zaprezentowane jako kominy.


Jeśli chcesz sobie odmierzyć kursy lub lepiej zobaczyć punkty VFR, a masz Google Earth to możesz sięgnąć do czegoś co niedawno zrobiłem:
Poland in FSX

Pod poszczególnymi folderami są lotniska, pomoce nawigacyjne i punkty VFR. Od razu mówię - to jest "work in progres" i niedługo pojawi się aktualizacja (a jak dobrze pójdzie to również uzupełnienie o inne obiekty, punkty i informacje). Info kiedy trzeba zaktualizować pojawi się w opisach obiektów - będzie łatwo zauważyć.
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Re: plan lotu na "pierwszy raz"

Post autor: tidit »

leszek81 pisze:Tyle, że to trasa dla IFR czyli powyżej FL95...
Nie ma przeszkód w lataniu IFR w przestrzeni G (czyli poniżej FL95). To, że AWY zaczynają się od FL95 nie oznacza, że nie możesz wykonać wg. Twojego planu poniżej (w FIR EPWW dolne granice dróg lotniczych pokrywają się z dolną granicą przestrzeni C poza TMA, CTR itp.)
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Dzięki Panowie! Czyli albo pełne VFR z punktami wlotowymi (wizualizacje i mapy mam Wojtek, to Twoje muszę wypróbować), albo normalnie IFR z wykonaniem SIDa z Łodzi, tyle, że w planie lotu deklaruję, że lecę w przestrzeni G na pułapie 5000 ft i z wyprzedzeniem tylko melduję się przed wejściem w TMA, tak?
ODPOWIEDZ