Najczęściej zadawane pytania (FS2002/2004)

Najczęściej zadawane pytania na temat FS2002/2004/FSX. Nie wiesz jak dodać scenerie/samolot. Nie wiesz gdzie znajdują się pliki konfiguracyjne, itp., ten dział jest dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Red Scorpion
Moderator
Moderator
Posty: 13
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 12:44
Skąd jesteś: EPPO

Najczęściej zadawane pytania (FS2002/2004)

Post autor: Red Scorpion »

Jak dodać samolot do FS2002/2004?

1. Ściagamy plik z samolotem.
2. Wypakowujemy wszystko obojetnie gdzie - na razie nie ma to znaczenia.
3. Otwieramy folder (załóżmy, ze jest to C152) juz wypakowany i mamy tam foldery i pliki.
4. W zaleznosci od samolotu foldery moga byc rozne, moze byc ich wiecej lub mniej ale zasada podstawowa jest taka ze musza byc tam:

Panel - folder z panelem samolotu,
Model - model samolotu,
Sound - dzwieki,
Texture - malowania.

Są to standardowe katalogi kazdego samolotu.

Dodatkowo mozemy miec załączoną dokumentacje (którą zawsze warto przeczytac), pliki Gauges czyli pliki odpowiedzialne za funkcjonowanie panelu, Effects czyli rozmaite efekty.

Standardowo sa tez w glownym katalogu samolotu pliki:

Aircraft.cfg - ustawienia samolotu
*.air - potrzebny

Dodatkowo moga byc pliki o koncowce: check, ref i notes - jest to specyfikacja danych samolotów.

5. Mamy wiec katalog C152 a w nim podkatalogi Panel, Model, Sound, Texture oraz pozostałe pliki (wymienione wyżej aicraft.cfg, itp.) w głownym katalogu C152.
Otwieramy folder z FS2002/FS2004 (standardowo C:/Program Files/Flight Simulator 2002; u mnie D:/Gry/FS2002). Szukamy w nim folderu Aircraft. Tam znajdują się podfoldery z poszczegolnymi samolotami.
6. Teraz przenosimy folder z nowym samolotem (czyli cały nasz katalog C152 - ważne zeby po jego otwarciu byly juz takie foldery jak opisano wyzej) do folderu Aicraft w katalogu FS2002.
7. Jeśli oprocz folderow standardowych sa dodatkowe, np. z plikami gauges, robimy tak, że
zawartosc folderu Gauges przenosimy do folderu Gauges w glownym folderze FS2002 (standardowo wiec bedzie to C:/Program Files/Flight Simulator 2002/Gauges).
Analogicznie robimy z folderem Effects - prznosimy jego zawartosc do katalogu Effects w glownym katalogu FS2002.
Tu mała uwaga. W FS2004 pliki gauges mozna przeniesc bezposrednio do katalogu Panel danego samolotu.

Pomocny link:

http://www.flightsim.com/cgi/kds?$=main ... s2002a.htm

Jak dodać panel do samolotu?

Po ściągnięciu panela do wybranego samolotu i rozpakowaniu na dysk, pliki z archiwum musimy po prostu przenieść do odpowiednich folderów FS. I tak - wszelkie pliki *.bmp oraz plik panel.cfg powinny znaleźć się w podfolderze /panel danego samolotu, a pliki *.gau w podfolderze /Gauges znajdującym się w głównym folderze FS. (Uwaga, w FS2004 nie jest to konieczne i pliki *.gau mogą znaleźć się także w podfolderze /panel danego samolotu ale zależy to od konkretnego samolotu).

Jak dodać scenerię do FS2004

1. Archiwum z daną scenerią zawiera zwykle dwa katalogi: Scenery i Texture.
2. Tworzymy w katalogu Addon Scenery FS'a nowy folder np. EPWA i rozpakowujemy archiwum ze scenerią do tego katalogu.
3. Sprawdzamy czy po tej operacji sa w nim 2 foldery Scenery (z plikami *.bgl) i Texture (z bitmapami), (czyli Addon Scenery/EPWA/Scenery i Addon Scenery/EPWA/Texture ). W katalogu EPWA nie powinno być na tym etapie zadnych innych plików (typu np. scenery.dat). Jesli sa tam inne pliki (txt, screeny scenerii itp. mozemy je usunąc).
4. Jeśli mamy plik afcad (format *.bgl) do scenerii, kopiujemy go do folderu Scenery danej scenerii.
5. Wchodzimy do FS'a, Opcja -> Settings-> Scenery Library -> Add Area. Tu podajemy/wybieramy sciezke do nowej scenerii czyli np. C:/Gry/Microsoft Games/Flight Simulator 2004/Addon Scenery/EPWA/ . Katalog ze scenerią tylko zaznaczamy myszką i klikamy ok.
6. Teraz musimy wyłaczyć, po czym ponownie uruchomić FS'a. Sceneria staje się aktywna. Czytamy dokładnie readme załaczone do scenerii. Czasami trzeba dodać recznie pewne wpisy do pliku scenery.cfg (ktory znajduje sie w głównym katalogu FS'a).

Chcąc daną scenerię usunąc i uniknąc komunikatów o błedach, nalezy najpierw - poprzez w/w menu Scenery Library - usunąc daną scenerię. Dopiero potem, po zamknięciu FS'a, możemy katalog z scenerią usunac z dysku.

Jak przypisać dźwięki czy panel do innego samolotu?

Jeśli chcemy, aby dany samolot używał panela innego samolotu, to plik panel.cfg dla tego samolotu powinien mieć następującą postać:
[fltsim]
alias=b737_400\panel
Słowo po alias= musi oznaczać istniejący już folder samolotu z panelem (zawierającym bitmapy). Dla przykładu - ściągamy samolot Boeing 757 i chcemy, by miał taki panel, jak istniejący już w FS Boeing 757. Wówczas wprowadzamy zmiany:
[fltsim]
alias=B777_300\panel
Procedura przypisania dźwięków jest identyczna, tylko operujemy na pliku sound.cfg. Przykładowo, nowy samolot ma mieć dźwięki takie jak standardowy 737. Wchodzimy do jego foldera /sound i edytujemy plik sound.cfg do postaci:
[fltsim]
alias=B737_400\sound

Jak otwierać drzwi/luki itp.?

W większości samolotów drzwi otwieramy kombinacją klawiszy shift+E oraz shift+E+2 (drugie drzwi; klawisz 2 naciskamy tuż po naciśnięciu kombinacji Shift+E, a nie jednocześnie z Shift+E). Wielu twórców samolotów wprowadza jednak jeszcze dodatkowe animacje, w stylu schodków czy luków towarowych. Często są one ukryte pod opcją Tail Hook oraz Wings Fold - domyślnie te akcje nie mają przypisanych żadnych klawiszy, dlatego należy dokonać tego ręcznie - w opcjach FS. Po przypisaniu jakiejś kombinacji klawiszy, za ich pomocą możemy uaktywnić owe animacje. Należy pamiętać, że tylko niektóre samoloty takowymi dysponują!

Gdzie znajduje się plik fs9.cfg Flight Simulatora 2004?

Plik znajduje się w C:/Documents and Settings/_nazwa użytkownika_/Application Data/Microsoft/FS9. Uwaga, domyślnie jest to folder ukryty, należy więc wejsć w Panel Sterowania, a następnie w menu Narzędzia -> Opcje folderów i w zakładce Widok zaznaczyć "Pokaż ukryte pliki i foldery".

Jak wyłączyć komunikat o niekompatybilności modułów dll?

Należy dodać następujące linie do pliku fs9.cfg:

[OldModules]
nazwa.dll=1

Jeśli sekcja [OldModules] już istnieje, należy po prostu dopisać nową linijkę, np.

[OldModules]
nazwa.dll=1
HostSB.dll=1

Jak zlikwidować migający napis/alert MSG w GPS (FS2004)

Należy nacisnąć i przytrzymać przez około 2 sekundy przycisk MSG.

Jak dodać plik AFCAD do scenerii w FS2004?

Pliki AFCAD do FS2004 mają rozszerzenie *.bgl
Nie potrzebujemy do ich instalacji programu AFCAD. Wystarczy przekopiować ściągnięty plik AFCAD do podkatalogu Scenery danej scenerii.
UWAGA - jeśli np. w scenerii samoloty AI kołuja po trawie, nie ma poprawnie rozmieszczonych stanowisk postojowych, ATC z FS podaje stare pasy do lądowania, występuje przesunięcie scenerii, itp. jest to wina brakującego lub niepoprawnego pliku afcad.
"Paczka" z plikami afcad do polskich lotnisk znajduje się tutaj:
viewtopic.php?p=15348#15348

Jak naprawić efekt migającego/"pływającego" horyzontu w FS2004?

W tym celu należy w ustawieniach graficznych FS2004 (Settings > Display > Hardware) zmniejszyc poziom MipMappingu z maksymalnego ( 8 ) na 4 lub 5.

Gdzie znajduje się plik odpowiedzialny za ekran startowy FS'a (splash screen)

Lokalizacja tego pliku oraz jego nazwa to: \FS2004\UIRES\dlgsplash.bmp

Co zrobić, aby każdy wybrany samolot uruchamiał się w tzw. trybie Cold and Dark, czyli całkowicie wyłączony.

Należy wybrać dowolny lot, dowolny samolot (najlepiej defaultową Cessne), ustawić sie na wybranym lotnisku, wyłącz silniki, awionike. Zapisać taka sytuacje z zaznazeniem, że ma to byc defaultowy lot. Od tej chwili kazdy wybrany samolot bedzie cold and dark. Zaleca się pozostawienie włączonej awioniki.

Co zrobić, gdy spotkasz się z problemem przesunięcia pozycji samolotu w lataniu on-line na VATSIM?

Czasami zdaża się, iż logując się na wybranym lotnisku, kontrola widzi nas w zupełnie innym miejscu (np. 15 nm dalej). Najbardziej prawdopodobną przyczyną może być format separatora dziesiętnego w ustawieniach regionalnych systemu Windows. Domyślnie jest to przecinek.
Należy wejść w "Panel Sterowania", w "Opcje regionalne i językowe", wybrać "Dostosuj" i w zakładce "Liczby" zmienić przecinek , na kropke .
Problem dotyczy FS2002 oraz FS2004.

Co zrobić, gdy podczas postoju (z wyłączonymi silnikami) zgaśnie nam cała awionika?

Jest to efekt wyładowania się baterii. Aby temu zapobiec należy skorzystać albo z zarejestrowanej wersji FSUIPC (zakładka Technical > Extend Battery Life) lub z programu FlusiFix 2004

Jak wyłączyć pojawiające sie na ekranie podpowiedzi ("Flying tips")

Należy wejść do:
Settings>General i odznaczyć pozycję "Show cocpit tooltips"
Settings>Realism i odznaczyć pozycję "Display flying tips"

Jak dodać radar meteorologiczny? (autor RzEmYk)
Niektóre płatne samoloty jak PIC 737, czy PSS Boeing 777 posiadają w standardzie radar meteorologiczny, do pozostałych można jednak dodać, a raczej dokupić radar Flight Line WX500, lub też jeśli posiadamy ActiveSky, możemy skorzystać z ActiveRadar.

Jak ustawić czas rzeczywisty w Flight Simulatorze? (autor RzEmYk)
Wątek na forum PL-VACC.

Jak zoptymalizować i podkręcić kartę graficzną firmy ATI? (autor RzEmYk)
Wątek na forum PL-VACC.

Jak pozbyć się błędu "białej strony" w Jeppesen SIMCharts 3.0? (autor RzEmYk)
Czasem może się zdarzyć, iż podczas uruchomionego jednocześnie FSa i SIMCharts 3.0 podczas wybrania konkretnej mapy widzimy tylko pusty ekran. Winę za ten stan ponoszi biblioteka pakietu SIMCharts odpowiedzialna za wyświetlanie map wewnątrz symulatora.
Jeśli chcemy odzyskać pełną funkcjonalność SIMCharts, a jednocześnie godzimy się z utratą funkcji wyświetlania mapy wewnątrz symulatora, należy usunąć, lub przenieść w inne miejsce na dysku plik "SimViewJr.dll" znajdujący się w katalogu "FLight Simulator 9\Modules".
Od tej pory nie powinno być już problemów z pakietem SIMCharts 3.0.

Gdzie w rejestrze jest przechowywana informacja o położeniu FS2004? (autor RzEmYk)
Informacja jest zapisana pod kluczem HKLM\Software\Microsoft\Microsoft Games\Flight Simulator\9.0\, jako ciąg "EXE Path", wartość ciągu odpowiada położeniu pliku fs9.exe na dysku, np. "C:\Flight Simulator 9"
Skorzystać też można z tego programiku:
http://tweakfs.com/download/fs9path_utility.zip

Skąd mogę ściągnąć AIRACa? (autor RzEmYk)
a) darmowy, ale w wersji 0608
Można go pobrać ze stron Avsimu.
b) płatny, ale aktualny
Można go pobrać za opłatą ze strony Navigraph.

Różnica między nimi polega na aktualności danych, w przypadku darmowego pakietu otrzymujemy niestety stare, niekiedy już nieaktualne dane.
W chwili gdy piszę te słowa, dozwolone jest używanie starszej wersji w polskiej wirtualnej przestrzeni powietrznej, jednak może się to zmienić z czasem, należy więc śledzić NOTAMy.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Red Scorpion, łącznie zmieniany 11 razy.
ODPOWIEDZ