[FSX] Cessna 172 od A2A - problem z manualnym odpalaniem.

Problemy techniczne (panele, dźwięki, malowania, itp.) związane z samolotami płatnymi i darmowymi.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Yamer6
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 13 sty, 2018 18:53
Skąd jesteś: Katowice

[FSX] Cessna 172 od A2A - problem z manualnym odpalaniem.

Post autor: Yamer6 »

Cześć.

Sorry, jeżeli okaże się, że to ja robię coś źle ale jestem początkujący :)

Mam problem z odpalaniem Cessny 172 od A2A ( http://secure.simmarket.com/a2a-simulat ... sim).phtml )

Robię wszystko wg instrukcji i wg. checklisty, jednak po przekręceniu rozrusznika, samolot nie odpala, chwilę pokręci śmigłem i po paru próbach rozładuję akumulator. Przy użyciu ctrl+e silnik odpala bez problemu. Niżej opiszę jakie kroki wykonuję po kolei, jak będzie ktoś miał lekarstwo to będę zadowolony :)

1. Fuel tank selector - lewo, prawo, środe - próbowałem na wszystkie sposoby.
2. Fuel cut-off - ON
3. Battery - ON
4. Fuel pomp - 5 do 10 sekund, w trakcie przesuwam dźwignie mixture na 100 procent.
5. Fuel pomp - OFF
6. Ignition - Start

Kilka prób, niestety bez powodzenia. Może ktoś miał podobny problem, lub zauważyliście jakiś problem w którymś z moich kroków, lub też że coś pomijam. Jak ktoś ma lekarstwo na mój problem to chętnie przyjmę :)
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

2. Fuel cut-off - ON
Wsunięty czy wyciągnięty?


Zwykle problemy z odpaleniem samolotów A2A wynikają z błędnej sytuacji domyślnej w symulatorze lub z niewypełnienia jakiegoś punktu checklisty.

1. Jak uruchamiasz lot? Jaki masz zapisany lot, który wczytujesz? Czy zapisywałeś coś w domyślnym locie? Jeśli coś tu gmerałeś to uruchom jakiś prosty samolot (polecam Cessnę 172 w FSX lub Mooneya w P3D), uruchom go przez Ctrl+E, a następnie wyłącz wszystko (silnik, wszystkie przełączniki, alternator, baterię). I tak wyłączonego zapisz jako domyślny lot. Uruchom ponownie symulator, wybierz Cessnę A2A, załaduj lot i sprawdź czy działa.

2. Czy samolot uruchamia się z panelu A2A przez przyciśnięcie polecenia uruchomienia (nie Ctrl+e tylko automatyczne odpalenie z panelu bodajże shift+3). Jeśli się uruchamia to czy po wyłączeniu samolotu jesteś go w stanie odpalić już normalnie?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

https://www.youtube.com/watch?v=YEiF7lA ... eb&index=2
Polecam całą playlistę, bo samoloty od A2A wymagają staranniejszej obsługi niż defaluty.
Sprawdza się powiedzenie "It's not a bug, it's a feature". ;)
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Yamer6
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 13 sty, 2018 18:53
Skąd jesteś: Katowice

Post autor: Yamer6 »

Sprawdziła się pierwsza opcja od kolegi Wojtek_84, nie przypominam sobie żebym coś tam grzebał, ale spróbowałem i działa. Mam przez to rozumieć że każde odpalanie samolotu pamięta dane z tego jak wyszedłem z symulatora ostatnim razem? Przez to najlepiej wyłączać samolot tak że zgodnie z procedurami?Czy skąd się to bierze? :) dzięki za pomoc:)

Kolego RzEmYk dzięki za link, ciekawie to wygląda:) na pewno zobaczę. Szkoda tylko że angielski:) ale jakoś dam radę;)
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Sprawdziła się pierwsza opcja od kolegi Wojtek_84, nie przypominam sobie żebym coś tam grzebał, ale spróbowałem i działa. Mam przez to rozumieć że każde odpalanie samolotu pamięta dane z tego jak wyszedłem z symulatora ostatnim razem? Przez to najlepiej wyłączać samolot tak że zgodnie z procedurami?Czy skąd się to bierze? :) dzięki za pomoc:)
Samoloty A2A domyślnie pamiętają swój stan. Można to zmienić w panelu Shift+3 uruchamiając opcję auto cold and dark. Wtedy za każdym razem samolot będzie w stanie cold and dark właśnie.

Ale jeśli pomogła Ci opcja nr 1 to prawdopodobnie problem leżał gdzie indziej. Zapisałeś domyślny lot z samolotem, który miał jakieś niestandardowe ustawienia. Po zmianie maszyny na A2A jedno z tych niestandardowych ustawień było ładowane i blokowało uruchomienie.

Dlatego zaleca się, by domyślny lot, który ładuje się przy starcie symulatora (ten domyślnie wybrany samolot i lotnisko) zostawić bez zmian lub ustawić tam jakąś maszynę domyślną - im prostszą tym lepszą. W FSX trzymałem cały czas Trike w oryginalnym ustawieniu (gdzieś w locie nad Friday Harbor). W P3D zostawiłem F-22 w Eglin.
Yamer6
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 13 sty, 2018 18:53
Skąd jesteś: Katowice

Post autor: Yamer6 »

OK. Dzięki za informację i za pomoc bo walczyłem z tym od paru dni:)
adiks7
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 178
Rejestracja: czw 04 lis, 2010 13:56
Skąd jesteś: Mińsk EPMM

Post autor: adiks7 »

Kolega nie pisał nic o położeniu dźwigni mieszanki, może dlatego nie zapalała. Latam tą Cessną i nawet w mróz zapala, jeśli zrobi się wszystko w odpowiedniej kolejności, a z pompą to wystarczy ze 3 sekundy żebyś jej nie przelał. Chyba nawet na checklist tak jest.
Latam również wszelkimi modelami RC, od małych po te największe, a od niedawna jeszcze większymi tym razem już w kabinie
www.rcklub.jun.pl
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Przy poprawnie wykonanej procedurze Cessna powinna odpalić z manetką mieszanki w pozycji wysuniętej. Po odpaleniu wciskamy manetkę do full-rich lub odpowiednio do wysokości jeśli powyżej 3000ft.

Ale tutaj prawdopodobnie coś się po prostu zagmatwało w symulatorze. Wtedy checklista nie pomoże.
Yamer6
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 13 sty, 2018 18:53
Skąd jesteś: Katowice

Post autor: Yamer6 »

Poczytałem poradniki i obejrzałem co jest na YT. Myślę, że idzie mi coraz lepiej jednak co do cessny mam jeszcze dwa pytania odnośnie checklisty:) nie rozumiem dwóch pkt które wypisałem niżej:)

Checklista z kabiny:
pkt. 11 Avionics Cooling fan - Check audibly for operation. -- o co tutaj chodzi i gdzie coś takiego znajdę??
pkt. 23 Autopilot Static Source Opening - check for blockage - też nie mam pojęcia co to jest i gdzie się znajduje.

Jeszcze mam parę pytań ale nie będę was aż tak męczył :D
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

pkt. 11 Avionics Cooling fan - Check audibly for operation. -- o co tutaj chodzi i gdzie coś takiego znajdę??
Jak włączysz awionikę to powinieneś usłyszeć dźwięk wentylatora. Jeśli dobrze pamiętam to jest bardzo cichy w A2A (ale to może być kwestia moich ustawień dźwięku).
pkt. 23 Autopilot Static Source Opening - check for blockage - też nie mam pojęcia co to jest i gdzie się znajduje.
Ale w sumie fajnie, że kombinujesz i szukasz :)

Cessna A2A nie ma tego dajnika zainstalowanego. Autopilot prawdopodobnie pobiera powietrze bezpośrednio z kabiny. W niektórych C172 znajduje się dajnik ciśnienia statycznego dla autopilota za kabiną (instrumenty korzystają z tego przed kabiną), albo w jeszcze innym miejscu.
Yamer6
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: sob 13 sty, 2018 18:53
Skąd jesteś: Katowice

Post autor: Yamer6 »

Super, dzięki za odpowiedź:) Jakbyś zerkną na temat który dodałem w temacie vatsim viewtopic.php?t=13234 :) Przypuszczam że znasz odpowiedź, a własnie jej potrzebuję ;)
ODPOWIEDZ