Konwersja textur i wzrost wydajności FSX

Problemy techniczne związane z programami do FS, sterownikami, ruchem AI, modyfikacjami plików konfiguracyjnych, optymalizacją FS'a.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

orek
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 wrz, 2006 11:00
Skąd jesteś: Sosnowiec

Konwersja textur i wzrost wydajności FSX

Post autor: orek »

Witam

Sam nie posiadam FSX, ale przeglądając forum SSTSIM natknąłem się na ten temat (trzeba się logować) gdzie opisane jest jak znacząco podkręcić wydajność. Może komuś się to przyda.
Flight Simulator X is well known for its heavily resource-consuming, hardware-demanding architecture, and many who purchase the program aiming for fluid gameplay end up feeling let down when they are presented with quite dissatisfying performance and horrible fps. The resource-hogging problem comes from the textures of scenery objects and terrain itself, and the more Autogen added, the performance kept decreasing until the simulator wasn't even worth playing. Almost all of the textures used in FSX come in the .DDS format (or the DirectDraw Surface format), a completely different format than FS2004's low-quality Bitmap textures. DDS brings the word high-definition about into the simming world, but at the same time, is a much higher demanding file format than the standard BMP. But the good thing about the DDS format is, you can manipulate how it works, and how much memory each texture will drain from your system. As the folks at Flightsimworld have revealed, is that the DDS textures from FSX are formatted in DXT5, a higher quality but far more demanding setting. By using a very useful program called DDS Converter 2, we can easily convert the DDS texture files from the demanding DXT5 format to the very frame-rate-friendly DXT1A format. The conversion to DXT1A makes almost no difference in picture quality at all. By converting the textures on all scenery objects, I got onto FSX and flew around St. Maarten in a Jetranger with my jaw dropped completely. Where I was getting around 12~15 fps before, I was now getting anywhere from 30~39 fps, with settings on Ultra-High, and road traffic turned to 65%. I was simply amazed with what I saw. And it is my job now to publicize this technique for those of whom are stuck with dissatisfying fps, and want smooth gameplay. FSX is a very demanding program for most people, and it was for my computer as well. But now, it is a different story. Even on my single-core PC, I am running FSX very fluidly, and flying with FSX has never been this fun. For those of you who run FSX but continue to pull your hair out over poor performance, please view this video. These texture conversions will finally let you be satisfied with FSX has to offer you.

http://www.youtube.com/watch?v=uYbVx1Zz3Us

Thanks for reading this and all the best in flight simming to all of you.

~Cheers, Steve.
Pozdrawiam
Seweryn
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

http://www.youtube.com/watch?v=uYbVx1Zz ... re=related

Po prawej stronie filmiku kliknijcie "Więcej informacji/More info" i przeczytajcie opis.

To działa czy to jest kolejny sposób na ubaw z niedoświadczonych userów?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Wydzieliłem wątek z tematu Komputer do FSX.

Sprawa stara jak świat. Jak widzisz, kolega orek juz w marcu 2008 podawał do tego link.

Sposób działa tak, jak każdy inny, polegający na pomniejszeniu tekstur, które w przypadku FSX są bardzo pokaźne. U siebie mam zastosowana nieco inną metode.

Sprawdźcie sobie, ile zajmują Wam te foldery:
...FSX\Scenery\ foldery

Global, EURE, EURW, NAMC, NAME, NAMW, a potem podam, ile u mnie one maja.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Czyli jednak działa? :D Bym wypróbował, gdybym mógł zainstalować FSX i SP1 i 2 :?

[+] Ok, jedziem tym śledziem 8-) Czy wpływ na wydajność będzie mieć jeśli przekonwertuję tylko folderu EURE i EURW ? Na razie będę latać tylko po Europie. A tak w ogóle które foldery odpowiadają np za tekstury drzew, zwykłych budynków itp ?

konraf, ile zajmuje u Ciebie "Scenery" ? :D Czy też można konwertować .bmp na .dds DXT1A ? Czy jeśli latam po EU, i to blisko Polski na razie to wystarczy jak przerobię EURE, EURW i Global (same scenery .dds oczywiście, DXT5 na DXT1a) ??

Do rzeczy: Ja pierniczę, to naprawdę działa!! Przekonwertowałem EURE, EURW i Global i jak na Heathrow miałem 5-10 FPS, to teraz trzyma 15 FPS na tych samych detalach! Suuperrr :shock: :shock:
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Skymad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Całe Scenery nie wiem. Te sześć folderów które podałem wyżej mają około 1,8 GB, w jak wczoraj wrzuciłem z ciekawości tą paczkę z pierwszego posta, to było cos ponad 2 GB, wiec moje przekonwertowanie bardziej obcina teksturki.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Bleeh, a jednak sposób niedoskonały... Na EDDF zniknęły wszystkie budynki :cry:
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

W takim razie jaki jest sens zmieniania formatu tekstur na dds przy konwercie scenerii z fs9? Podobno to właśnie DXT obciążają komputer a dds działa płynniej. Coś tu nie gra.
Obrazek
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Skymad pisze:Bleeh, a jednak sposób niedoskonały... Na EDDF zniknęły wszystkie budynki :cry:
To czym w końcu to robiłeś? Ten link, podany wyżej, czyli cztery pliki z tego linka http://www.mileswebsolutions.com/FSXTextureConversion/
też zamieniają tekstury i z tego co widziałem, nie konwertują ich do innego typu, a jedynie zamieniają na mniejsze, wiec przy takiej metodzie nic nie powinno Ci zniknąć.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Chyba źle to zrobiłem, bo DDS Converter 2, który zajmował... kilka MB xD
Spróbuję tym, może pomoże. Jednak ewentualna reinstalacja to sporo czasu i roboty, więc lepiej uważać co się podmienia.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Reinstalowałem w weekend FSX (wiosenne porządki), a dzisiaj zapuszczałem konwersję i dokładnie sprawdziłem ile miejsca zajmowały tekstury przed i po konwersji. Generalnie zmianie uległ katalog Scenery\World\Texture.
Przed miał około 4.67 GB. Po ma około 1.3 GB. Różnicy w jakości tekstur nie widzę, a jednak ponad 3GB mniej danych.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
antoś
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: śr 07 mar, 2007 08:01
Skąd jesteś: waw

Post autor: antoś »

Mam takie pytanie:

Czy textury z FSXa trzeba przekonwerotwać
http://eliteforce2.filefront.com/file/D ... rter;29412.
tym programem, czy podmienić je z tych 4 rar'ów ?

Jeżeli, wystarczy przekonwertować, to po co jest instalator w rarach i na odwrót?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

To co jest w tych 4 dużych rar, to są już przerobione tekstury.
Wyślę Ci na priv to, czego ja używam. Polecam. W środku będziesz miał opis.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
jaromaz
Cadet
Cadet
Posty: 31
Rejestracja: śr 20 maja, 2009 12:13
Skąd jesteś: EPGO

Post autor: jaromaz »

Potwierdzam skuteczność - u mnie bardzo duży wzrost wydajności po zamianie tekstur na te dostępne w rarach
djtrebor
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 03:48
Skąd jesteś: wawa-gizycko

Post autor: djtrebor »

Ja niestety nie widzę poprawy może coś zle zrobiłem; sciągnołem ten program w rarach rozpakowałem włączyłem konwersje ale patrząc na plik world jest taki jaki był wczesciej wiec jak możecie to podpowiedzcie krok po kroku jak trzeba to zrobić czekam na jakąś pomoc.

Mam pytanie jak dodajemy jakieś scenerie to też warto je konwertować tym programem ja dodałem manhattan x i komputer mi strasznie zwalnia jak chce polatać nad Manhatanem.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez djtrebor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Pewnie masz za słabego kompa do takiej scenerii jak Manhatan X.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
lucas
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 03:45
Skąd jesteś: Łomża/Pruszków

Post autor: lucas »

djtrebor pisze:Ja niestety nie widzę poprawy może coś zle zrobiłem; sciągnołem ten program w rarach rozpakowałem włączyłem konwersje ale patrząc na plik world jest taki jaki był wczesciej wiec jak możecie to podpowiedzcie krok po kroku jak trzeba to zrobić czekam na jakąś pomoc.

Mam pytanie jak dodajemy jakieś scenerie to też warto je konwertować tym programem ja dodałem manhattan x i komputer mi strasznie zwalnia jak chce polatać nad Manhatanem.

O ile wiem, to sceneria Manhattanu jest skompilowana narzędziami FSX i ma tekstury w formacie dds, które działają sprawniej od bitmap. Zmniejszenie rozdzielczości tekstur na pewno pomoże karcie graficznej, a i kilka klatek też się pewnie zaoszczędzi.

Co do zwalniania nad Manhattanem... Defaultowy Nowy Jork to już jest strasznie klatkożerna okolica, a co dopiero z addonem, który odwzorowuje prawie każdy budynek na wyspie. To chyba oczywiste, że będzie "dawać po klatkach". Na Twoim miejscu bym przewertował fora internetowe (szczególnie Aerosoftu) i zobaczył jak oceniają sprawę użytkownicy, a dopiero później ruszał na zakupy... Co do tej scenerii, to z tego co pamiętam, był nawet specjalny temat, gdzie prezentowano screeny z licznikiem fps w zależności od używanego sprzętu.
Pozdrawiam,
Łukasz Kubacki
djtrebor
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 03:48
Skąd jesteś: wawa-gizycko

Post autor: djtrebor »

konraf pisze:Wydzieliłem wątek z tematu Komputer do FSX.

Sprawa stara jak świat. Jak widzisz, kolega orek juz w marcu 2008 podawał do tego link.

Sposób działa tak, jak każdy inny, polegający na pomniejszeniu tekstur, które w przypadku FSX są bardzo pokaźne. U siebie mam zastosowana nieco inną metode.

Sprawdźcie sobie, ile zajmują Wam te foldery:
...FSX\Scenery\ foldery

Global, EURE, EURW, NAMC, NAME, NAMW, a potem podam, ile u mnie one maja.


Możesz`podać co masz za metode aby przyspieszyc symulator?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Jako, że autor tych plików bat nie podał, czy można je swobodnie rozpowszechniać, czy nie (a nie wiem, czy są one gdzieś jeszcze osiągalne) wrzucam linka:

Ściągnij
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Piotr Uchtomski
Cadet
Cadet
Posty: 37
Rejestracja: wt 10 kwie, 2007 08:08
Skąd jesteś: Opole

Post autor: Piotr Uchtomski »

Odwrotne zadanie, jak uzyskać zwiekszenie jakości kokpitu 3D,
Obrazek
Bryła 3D jest wymodelowana dobrze ale tekstury są słabe. Rozważam dwie możliwości: 1) zwiekszyć rozdzielczość tekstury VC lub 2) zwiekszyć jej rozmiar.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Widzę, że FS9.
Pierwszą rzeczą, to przesunięcie suwaczka Global Max Texture Size na położenie Massive, inaczej FS będzie wszystkie tekstury skalował w dół do maksymalnej rozdzielczości 512x512. Więc nie będzie korzyści z tekstur o rozdzielczości 1024x1024.

Nie znam się za bardzo na modelowaniu obiektów w FSie, więc nie pomogę w wyborze rozwiązania. Jedynie co mi przychodzi na myśl, to to, że jak zwiększysz rozdzielczość tekstury, to siłą rzeczy zwiększyj jej rozmiar.
Teoretycznie zwiększenie rozdzielczości powinno rozwiązać ten problem, ale patrz wyżej.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Piotr Uchtomski
Cadet
Cadet
Posty: 37
Rejestracja: wt 10 kwie, 2007 08:08
Skąd jesteś: Opole

Post autor: Piotr Uchtomski »

Dzięki za ww. uwagi, spróbuje z nich skorzystać.
Mam takie wyobrażenie, że teoretycznie model 3D powinien być niezalezny od wielkości rozmiarów tekstury. tzn. jak zwiekszy się rozmiar bmp ("wielkość w druku") to nie zmieni się położenia w przestrzeni 3D. W przyszłym tygodniu bedę to testował.
Założenie jest takie:
Obrazek
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Nie jestem pewien co do modelowania, ale jeśli w jednej bitmapie (.bmp) jest kilka tekstur, to muszą być one w jakiś sposób przypisane do danej powierzchni bryły. Może być tak, że np. bryła x korzysta z tekstury o współrzędnych 0,0 do 150,100; bryła y z tekstury o współrzędnych 150,100 do 300,200. Przy danej bitmapie się zgadza, ale jeśli zwiększysz rozmiar bitmapy, może się okazać, że się tekstury "rozjadą" z bryłą, bo tekstury nie będą już w odpowiednich miejscach.

Co do druku obrazka, to tam zależy od DPI. W kompie, czy na ekranie monitora jest brana tylko jedna rozdzielczość 72 DPI i przeskalowywanie jej nic nie zmieni, dalej będziesz widział 72 DPI. Wynika to z technologii produkcji monitora.
W dodatku bitmapa jak .bmp nie ma zawartej informacji odnośnie rozdzielczości (DPI). Bitmapa to tylko zbiór pikseli. Dopiero taki .jpg potrafi zachować w sobie rozdzielczość czy profil koloru.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Piotr Uchtomski
Cadet
Cadet
Posty: 37
Rejestracja: wt 10 kwie, 2007 08:08
Skąd jesteś: Opole

Post autor: Piotr Uchtomski »

Za dużo nie da się tu zrobić jeżeli nie dysponujemy źródłowym plikiem modelu 3D.
zwiększenie rozmiaru tekstury skutkuje błędem FS, ale możemy spróbować zwiększyć rozdzielczość tekstur z 72 do 150.

rozdzielczość 72 Global Max Texture Size: medium

Obrazek

rozdzielczość 72 Global Max Texture Size: massive

Obrazek


procedurka przeskalowania tekstury:

1)otworzyć w DXTBMP i zapisać jako bmp;
2)przeskalować w innym programie (np. GIMP);
3)zapisać bmp w Imagetool jako 32 bitowa;
4)otworzyć w DXTBMP i zapisać jako DXT3

Obrazek

przeskalowana tekstura z 72 do 150:

rozdzielczość 150 Global Max Texture Size: massive

Obrazek
@marcin@
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: sob 16 cze, 2007 15:20
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: @marcin@ »

Witam,
Czy po zainstalowaniu tego pliku z czterech paczek rozmiar FSX powinien się zmniejszyć?
Pytam bo rozmiar gołego FSX zajmuje 13,2 i po instalacji tyle samo, w samym symulatorze też nie widzę specjalnej różnicy. :?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Skorzystaj lepiej z tego, co tu viewtopic.php?p=84991#84991 podawalem.
Te 4 pliki testowałem. Rozmiar FSX specjalnie się nie zmienił. Po użyciu tej mojej, powyższej metody, zmiana była widoczna (zarówno objętość FSX, jak i płynność działania).
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
ODPOWIEDZ