Problem z joystickiem Saitek Cyborg X

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

lotnik_94
Cadet
Cadet
Posty: 31
Rejestracja: śr 17 cze, 2009 19:11
Skąd jesteś: Sandomierz

Problem z joystickiem Saitek Cyborg X

Post autor: lotnik_94 »

Cześć!
Od pół roku jestem posiadaczem joysticka Saitek Cyborg X. Do wczoraj wszystko chodziło jak złoto, lecz dziś zaczęły się problemy z jedna osią. Gdy poruszam lewą przepustnicą do przodu w połowie "drogi" działa tak, jakbym cofnął ją do końca do tyłu. Gdy zatrzymam ją w +/- środkowym położeniu zaczyna skakać (tak jakby od maksymalnego do minimalnego położenia- oczywiście wirtualnie, bez poruszania się).
Próbowałem skalibrować joystick, ale podobno on kalibruje się sam, reinstalacja sterowników też nie pomaga.
Czy wiecie jak ten problem rozwiązać?
nebogipdfel
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: pn 09 maja, 2011 14:56
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: nebogipdfel »

Prawdopodobnie to problem potencjometru możesz poczytać też o tym tutaj:
viewtopic.php?t=11288
Tomek1158
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 292
Rejestracja: wt 26 kwie, 2011 11:02
Skąd jesteś: EGCN

Post autor: Tomek1158 »

Pozwolę sobie wkleić mój post z innego tematu jako, że miałem podobny problem z urządzeniem także (niestety) saiteka.
Podepne sie pod ten temat, poniewaz mam ten sam problem z przepustnica od saiteka. W control axis ustawialem juz wszystko na rozne sposoby, ale przepustnica caly czas dziala miedzy 50 a 100%. Problem sie zaczal po zainstalowaniu windowsa 7. Wczesniej na Viscie problem mialem tylko przez chwile (bo cos zrobilem, nawet nie wiem co), a jeszcze wczesniej na w7 wszystko bylo ok. Dodam, ze przepustnica od joystick'a dziala poprawnie. Probowalem cos w sterownikach od saiteka pogrzebac ale tam wszystko dziala poprawnie. Mam nadzieje, ze mial ktos juz ten poroblem i wie co nalezy zrobic zeby ta (*******) przepustnica zaczela w koncu dzialac normalnie.

Pomógł powrót do Visty.
This, the mojave desert is the final resting place of thousands of unemployed aircraft. For the old ones, the best future they can look forward to is reincarnation as a coke can. - Bruce Dickinson
lotnik_94
Cadet
Cadet
Posty: 31
Rejestracja: śr 17 cze, 2009 19:11
Skąd jesteś: Sandomierz

Post autor: lotnik_94 »

Tomek1158 pisze:Pomógł powrót do Visty.
Tak, tylko ja mam XP.
Intruder
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 18:28
Skąd jesteś: Kujawy

Saitek Cyborg X - problem ze ściąganiem w bok.

Post autor: Intruder »

Witam, nie znam się kompletnie na tych sprawach, więc proszę o wyrozumiałość i pomoc. Od ponad 1,5 roku byłem szczęśliwym posiadaczem Saiteka Cyborg X, poprzednikiem był Logitech Attack 3. Przeskok na ten sprzęt był rzeczą ważną, lecz od jakiegoś może miesiąca zacząłem miewać problemy, których wcześniej nigdy nie widziałem.

Problem jest następujący, joystick podczas mocniejszych zrywów zaczyna samoczynnie na krótko rwać w lewo sterem kierunku (zdaje się oś Z), czasem nawet kilka razy, jest to dość irytujące zjawisko i niekiedy (szczególnie, że latam wirtualnie głównie akrobację) zmienia całkowicie postać rzeczy. Widziałem na forum jeden temat, zbliżony do tego, lecz niczego nie wyjaśnił. Testowałem joystick saitekowskim programem, joytesterem i innymi, lecz wszędzie problem był ten sam. Korzystam głównie z FSX i Lock Ona FC1.
kubw19
Cadet
Cadet
Posty: 40
Rejestracja: wt 30 sie, 2011 21:50
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: kubw19 »

Spróbuj odłączyć i podłączyć z powrotem joystick do komputera.
Intruder
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 18:28
Skąd jesteś: Kujawy

Post autor: Intruder »

Nie takich cudów próbowałem. :? Sprawdziłem chyba wszystkie wejścia USB i zawsze to samo, ze sterownikami również. W ostatnich dniach zauważyłem, że być może efekt się pogłębia. :cry:
kubw19
Cadet
Cadet
Posty: 40
Rejestracja: wt 30 sie, 2011 21:50
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: kubw19 »

Cóż, jak tak to nie wiem co poradzić :(
Intruder
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 18:28
Skąd jesteś: Kujawy

Post autor: Intruder »

No cóż, mam nadzieję, że jeszcze znajdzie się ktoś co będzie w stanie pomóc. Na razie oś we wszystkich symulatorach odłączona, bo z aktualnie włączonym sterem kierunku latać po prostu nie idzie. :? Zjawisko raz silniejsze raz słabsze, sprawdziłem naprawdę wiele rzeczy. Przeinstalowałem sterowniki, w konfiguracjach siedziałem, męczyłem się z wejściami i nic...
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Re: Saitek Cyborg X - problem ze ściąganiem w bok.

Post autor: D. Design »

Intruder pisze:Saitek Cyborg X
Z doświadczenia nie polecam. Mój sprzęt w pewnym momencie, nagle i bez ostrzeżenia, po prostu odszedł do krainy wiecznych łowów.
Obrazek
marcinmmm
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 79
Rejestracja: pn 17 wrz, 2012 07:59
Skąd jesteś: Szczecin

Saitek Cyborg X - problem.

Post autor: marcinmmm »

Witam,
mam problem z joystickiem Saitek Cyborg X. Gdy odpalam FSX'a to w kokpicie samolotu widzę jak stery same mi się ruszają w prawo. W lewo wszystko jest ok. Ponadto gdy przechylam wajchę joysticka w prawo do wolant w symulatorze przechyla się max. 20-30%.
I tu również w lewo nie ma żadnego problemu. Zauważyłem to jakiś czas temu, lecz się po miesiącu zlikwidowało. Potem miałem dłuższą przerwę w FS'a (może z 2 mies.). Teraz nabrałem na niego ochoty, lecz joystick znowu zaczął wariować i nie mogę latać (przykładem może być mój ostatni start: startowałem i nagle przechyliłem się w prawo przy wznoszeniu przedniego koła - jak Concord). Instalowanie sterowników nic nie daje. Bardzo proszę o pomoc. Może ktoś miał już coś takiego i naprawił to?

P.S. Dodam tylko, że mam joysticka jakieś 1,5 mies.
radinio
Cadet
Cadet
Posty: 1
Rejestracja: pt 02 gru, 2011 16:44
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: radinio »

Witaj również posiadam Saitek Cyborg X. Posiadam go około roku i po 2-3 miesiącach wystąpiły takie same problemy jak u ciebie. Czyli raz samoistne nagłe skręcanie steru kierunku itp. Reinstalacja sterowników praktycznie nic nie daje. Jedyne co mi pomaga to odłączanie i ponowne podłączanie do USB. Spróbuj również ponownie go zamontować tak jak jest w instrukcji bo może co tam nie styka poprawnie. O dziwo testując go na Linuxie takich problemów nie zauważyłem.
viewtopic.php?t=10562 - tutaj masz temat z podobnym problemem.
marcinmmm
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 79
Rejestracja: pn 17 wrz, 2012 07:59
Skąd jesteś: Szczecin

Post autor: marcinmmm »

Kiedyś mi działało odłączenie i podłączenie joysticka z usb. Niestety już nic nie działa i czekam na pomoc. Żadne instalowanie; kalibracja - nic.
KubaS1
Cadet
Cadet
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 mar, 2010 21:02
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: KubaS1 »

U mnie ważne jest żeby joystick zawsze podłączyć pod to samo USB, inaczej zupełnie wariuje. Może zobacz jak to wygląda w panelu kontrolnym saiteka
marcinmmm
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 79
Rejestracja: pn 17 wrz, 2012 07:59
Skąd jesteś: Szczecin

Post autor: marcinmmm »

Tak robię zawsze, bo jak na razie innych nie mam.
ReyesPL
Cadet
Cadet
Posty: 1
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 02:38
Skąd jesteś: Łódź

[FSX] Cyborg X - obrót Z

Post autor: ReyesPL »

Witam, jakiś czas temu zaczął mi wariować joystick, podczas postoju na płycie lotniska, ster kierunku potrafił samoistnie wychylić się w jedną stronę, podczas gdy znajduję się w pozycji "neutral", również wariuje. Na początku pomagało wypięcie kontrolera z portu USB i ponowne go wpięcie, teraz to nie działa.

Pytania mam dwa, czy da się to naprawić w domowych warunkach? Ewentualnie, czy jakiś serwis się tym zajmuje (poza serwisem producenta)?

Jeżeli nie da się tego naprawić, to pozostanie włączyć opcję "auto rudder" w FSX-ie, natomiast mam w związku z tym pytanie, jak całkowicie odłączyć właśnie tą oś obrotu Z? W sterownikach nie widzę takiej opcji, zmniejszenie "zakresu pracy" osi nic nie daję w oprogramowaniu Saiteka.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony pt 20 gru, 2013 19:27 przez ReyesPL, łącznie zmieniany 1 raz.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Poszukaj na forum pod hasłem czyszczenie potencjometrów. W menu ustawień sterowania FS-a możesz zlikwidować przypisanie osi Z kontrolera do orczyka.
Awatar użytkownika
thomas858
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 maja, 2011 20:43
Skąd jesteś: Żabno/EPKK

Post autor: thomas858 »

Witam, postanowiłem podpiąć się pod temat ponieważ od pewnego czasu mam problem i nie wiem czy związany jest on z joyem. Otóż podczas podejścia na powiedzmy 2000 ft odłączam AP i AT, do 300 ft wszystko jest ok ale potem zaczyna chwiać się nos, to w górę to w dół, potem ściąga go w dół i kończy się walnięciem w pas. Joy to Cyborg V1, podejrzewam go ponieważ mam go od 5 lat i nigdy nic przy nim nie robiłem, tzn. nie czyściłem potencjometrów.
Pytam szanownych kolegów, bo może któryś z was miał podobny problem. Sprzęt oczywiście skalibrowany, nigdy nie było problemów. Sim FS9, dzieje się to w PMDG 747 jak i IFly 737. Będę wdzięczny za każdą pomoc, pozdro.
Płyta: K73SV-TY058V
Chipset: Intel HM65
Pamięć: 4096 MB DDR3 1333 MHz
Dysk: 750 GB SATA 5400 obr./min
Karta: NVIDIA GeForce GT 540M 1024 MB
S.O: Windows 7 HP 64.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

To wygląda na przepadnięcie. Jaką masz prędkość, pozycję klap i spoilerów oraz masę przy takim lądowaniu?
Awatar użytkownika
thomas858
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 maja, 2011 20:43
Skąd jesteś: Żabno/EPKK

Post autor: thomas858 »

Wojtku nie w tym problem, latam 744 od 4 lat off line i na Vatsim, z całym szacunkiem ale mógłbym innych uczyć latania na tym samolocie ;) Uwierz mi wszystko jest skonfigurowane prawidłowo. Tak jak mówiłem, problem pojawił się nagle jakiś czas temu. Na początku raz na kilka lądowań potem coraz częściej, teraz za każdym razem prawie. Dziś polecę offline i spróbuję autolandu, wypnę joya i zobaczę jak bez niego maszyna będzie się zachowywać.
Płyta: K73SV-TY058V
Chipset: Intel HM65
Pamięć: 4096 MB DDR3 1333 MHz
Dysk: 750 GB SATA 5400 obr./min
Karta: NVIDIA GeForce GT 540M 1024 MB
S.O: Windows 7 HP 64.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Joystick najlepiej sprawdzić w Panelu Sterowania. Jeśli coś jest nie tak to na podglądzie pozycji osi będzie to widać. Ale wtedy problem występowałby niezależnie od wysokości.
Awatar użytkownika
thomas858
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 maja, 2011 20:43
Skąd jesteś: Żabno/EPKK

Post autor: thomas858 »

No więc zrobiłem jak powiedziałem i samolot elegancko usiadł na pasie, joy odłączyłęm całkowicie. Jest to jakiś trop ale z drugiej strony znając fsa to za wcześnie na radość
Wymaga to jeszcze paru lądowań żeby powiedzieć zdecydowanie że joy jest przyczyną.
http://przeklej.org/file/fbCkIB/cyborg.v1.jpg
Tu jest screen z mojego panelu sterowania i moim zdaniem wygląda to całkiem normalnie ( jak myślisz Wojtku?)
Płyta: K73SV-TY058V
Chipset: Intel HM65
Pamięć: 4096 MB DDR3 1333 MHz
Dysk: 750 GB SATA 5400 obr./min
Karta: NVIDIA GeForce GT 540M 1024 MB
S.O: Windows 7 HP 64.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

No wygląda ok. Sam możesz to lepiej ocenić - jeśli osie się nie ruszały to nie jest wina joysticka.

A jak wygląda sytuacja w innych samolotach? W jakiejś cessnie lub czymś podobnym? Może w airlinerach wkrada Ci się jakiś konflikt między sterowaniem ręcznym a AP?
Awatar użytkownika
thomas858
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 maja, 2011 20:43
Skąd jesteś: Żabno/EPKK

Post autor: thomas858 »

Wiesz, z tym ruszaniem się osi to różnie bywa. Nie że się ruszają ale czasem jak biorę joystick do ręki to widzę że drżą pedały. Zakładam więc że może tak się dziać z innymi powierzchniami sterowymi w tym z trymerem steru wysokości i to może powodować jakieś dziwne zachowywanie się samolotu.
Czasem latam sobie Baronem B58 od Carenado ale tam czegoś takiego nie zauważyłem.
Możesz powiedzieć jaki konflikt masz na myśli? I jeszcze jedno, w ustawieniach realizmu jak się nie mylę jest coś takiego jak P factor, czytałem że może on odpowiadać za takie cuda. Wiesz od czego on jest?
Płyta: K73SV-TY058V
Chipset: Intel HM65
Pamięć: 4096 MB DDR3 1333 MHz
Dysk: 750 GB SATA 5400 obr./min
Karta: NVIDIA GeForce GT 540M 1024 MB
S.O: Windows 7 HP 64.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Ja tak miałem z vasFMC w jakimś samolocie przez jakiś czas. Po prostu uruchamiał autopilota i w nim wznoszenie. Od tak. I nie chciał się rozłączyć, a samolot był nie do opanowania. Do dziś nie wiem o co chodziło - od zera zbudowałem panel, wywaliłem wszystkie gauges, a potem wrzucałem je po kolei. I już działało dobrze.

Jeśli tak masz w 2 samolotach o różnych systemach - oblatałbym je wielokrotnie powtarzając tą sytuację - może zauważysz jakieś nowe szczegóły.

Zresztą - doradzałbym reinstalację samolotów - to w końcu niewiele roboty.
maver
Cadet
Cadet
Posty: 41
Rejestracja: śr 31 mar, 2004 10:14
Skąd jesteś: Jaworzno

Post autor: maver »

Ja wczoraj rozwiązałem podobny problem z moim Cyborg X FLY 5. Pewnego dnia zaczął mi rudder samoczynnie w prawo kręcić. Okazało się że styki na potencjometrze były zbyt blisko siebie i w dodatku zalaminowane, więc wcześniej nie zauważyłem tego problemu. Rozlaminowałem poodginałem złącza od siebie i malina.
Intel i7 9700K 5,0 Ghz, 32Mb RAM, GTX 1060
Awatar użytkownika
thomas858
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 maja, 2011 20:43
Skąd jesteś: Żabno/EPKK

Post autor: thomas858 »

OK. Zrobiłem jak poradziłeś Wojtek, przeinstalowałem samoloty, przeczyściłem i skalibrowałem jeszcze raz joystick i po około 8 lądowaniach wszystko jest super. Dziękuję za okazaną pomoc i pozdrawiam ;)
Płyta: K73SV-TY058V
Chipset: Intel HM65
Pamięć: 4096 MB DDR3 1333 MHz
Dysk: 750 GB SATA 5400 obr./min
Karta: NVIDIA GeForce GT 540M 1024 MB
S.O: Windows 7 HP 64.
ODPOWIEDZ