Saitek BIP - jakie wrażenia?

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Saitek BIP - jakie wrażenia?

Post autor: leszek81 »

Czy ktoś z was używa Saitek Backlight Information Panel? Przymierzam się do zakupu, ale trochę odstraszają mnie negatywne komentarze na zagranicznych forach. Pierwsze drivery były kompletnie do niczego, te wypuszczone w lipcu podobno dają już radę. Ale to tylko opinie z forów zagranicznych. Ktoś ma swoje obserwacje?

pozdrowienia,
Leszek
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Ponieważ odzewu nie było, a mnie jednak kusił ten panel więc go kupiłem i mam za sobą pierwsze testy. Poniżej wrażenia, może komuś się przyda:

- instalacja - banalnie prosta, najnowsze sterowniki ściągnięte z sieci bezproblemowo zainstalowały się na Win7. Konfiguracja guzików bezproblemowa, przeciągasz myszką wybrany guzik na wybrane miejsce a ręcznie wpinasz na panel odpowiednie "okienko", potem wybierasz w programie jeden z trzech kolorów i działa. Można zapisywać różne profile, choć szkielka i tak trzeba ręcznie podmienić.
- działanie - generalnie ogólnie dobrze, choć na defaultowych samolotach master caution i master warning nie zawsze zapalają się i gaszą w tym samym momencie na panelu BIP i na ekranie. Ale wydaje mi się, że to kwestia konfiguracji kolorów innych wyświetlaczy. Jeśli parking brakes uznasz za alert czerwony to dopóki hamulec jest zaciągnięty to warning będzie się świecił...
Póki co się nie wiesza, ale używam go dopiero parę dni. Wpływu na klatkowanie na szczęście żadnego :)
- przydatność - tu mogłoby być lepiej. Wybór napisów niby duży, bo ponad 50 możliwości, ale jak przychodzi co do czego to zaczyna brakować. Jest temperatura i ciśnienie oleju do wyboru w 4 silnikach, jest wersja jednosilnikowa oraz lewy/prawy. Trochę mnożenie bytów moim zdaniem. Są kontrolki do świateł landing beacon i strobe, ale do taxi i nav już brak :P. Są kontrolki do komunikacji i to wydaje mi się przydatne (COM1 COM2 BOTH NAV1 NAV2, itp) Aż 5 różnych wersji do podwozia - bez sensu (GEAR UP, GEAR DOWN, UP, DOWN, GEAR UNSAFE - up down możnaby spokojnie podmienić na coś innego).
Panel naprawdę ładnie się prezentuje, lampek wyłączonych nie widać, więc nie ma milionów napisów na małej przestrzeni. Wygodne do zabudowy do własnego kokpitu.

Podsumowując:
- panel wygodny i łatwy w obsłudze, na pewno nie niezbędny, całkiem przydatny, bardziej do "zabajerzenia" kokpitu niż do gonitwy za "as real as it gets". Jak ktoś nie ma zdrowia do elektroniki i majsterkowania i może sobie pozwolić na wydatek to czemu nie. Ale na pewno nie jest to "must have" wirtualnego latania :D

W razie dodatkowych pytań służę pomocą
pozdrawiam,
Leszek
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

nowe sterowniki

Post autor: leszek81 »

Nie jest to chyba najpopularniejszy panel Saiteka, ale jako, że go mam to update'uję.
Massimo, autor sterowników SPAD w najnowszej wersji zapewnił również wsparcie dla BIP. Wreszcie to ustrojstwo działa jak powinno - nie tylko w maszynach defaultowych, ale także w add-onach. Przetestowałem w F1 ATR-72, Feelthere E175. Działa też w NGX.
Trzeba tylko odinstalować stare sterowniki Saiteka - najłatwiej wyłączając je w pliku exe.xml. Trzeba zmienić wartość w polu <disabled> dotyczącą tychże sterowników z false na true i po robocie. W przeciwnym wypadku panel będzie wariował i mrugał.
Sterownik w najnowszej wersji do pobrania tutaj
Ta wersja obsługuje również Saitek Multi Panel w NGX.

pozdrawiam,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
ODPOWIEDZ