[FSX] FSX i niewykorzystany RAM

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Yooz
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: czw 27 gru, 2012 12:23
Skąd jesteś: EPMB

[FSX] FSX i niewykorzystany RAM

Post autor: Yooz »

Zanim przejdę do tematu, jako nowy użytkownik forum chciałbym się przywitać. Sądzę, że aktywność na forum znacznie uprości mi naukę wszelkich zagadnień związanych z lotnictwem.
Przejdę do sedna sprawy... Na jednym zagranicznych for przeczytałem, że najnowsza wersja FSUIPC dla FSX informuje gracza o zbliżającym się wywaleniu do pulpitu z powodu braku pamięci RAM poprzez dźwięk windowsowskiego erroru. Lecąc spokojnie nad Holandią zaczął mnie ten dźwięk nękać. Ctrl+Alt+Del i rzut oka na wykorzystanie RAMu. 2,7 GB wykorzystane, a moje kości mają pamięć 8 GB! No nic, save i lecę dalej. Po kilku minutach gra mi scrashowała, użycie RAMu na wykresie pozostało stabilne, oscylowało w/w liczby. Czy FSX nie jest zdolny do wykorzystania większej ilości pamięci podręcznej?

Pozdrawiam.

Edit: Zapomniałbym, system to 64-bitowy Win7.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

viewtopic.php?p=112129#112129
FSX to aplikacja 32-bitowa, która może alokować do 4 GB pamięci.
viewtopic.php?p=118182#118182
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

FSX z SP2 lub Acceleration (czyli z flagą large adress aware) jako aplikacja 32-bitowa wykorzysta do 4 GB RAM-u. Ostrzeżenie pojawia się, gdy zostaje mniej niż 250 (lub 300 w starszej wersji FSUIPC) MB wolnej pamięci dostępnej dla FSX.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Dodam tylko, że ten limit 4GB dotyczy przestrzeni adresowej VAS (virtual address space), a nie rozmiaru pamięci roboczej, którą pokazuje menadżer zadań. W "pamięci VAS" muszą się zmieścić nie tylko: kod FSX-a i wszystkie jego dane załadowane do pamięci, ale też kod i dane należące do zasobów systemowych wykorzystywanych na potrzeby FSX-a, w tym spory bufor obrazu "frame buffer". Rozmiar zajmowanej przez aplikację przestrzeni adresowej VAS jest zawsze większy niż to, co pokazuje menadżer zadań, który pokazuje tylko "pamięć - zestaw roboczy". By skontrolować stopień zajętości przestrzeni VAS należy skorzystać np. z programu Process Explorer (Sysinternals), w którym należy włączyć wyświetlanie kolumny "virtual size".
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
Yooz
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: czw 27 gru, 2012 12:23
Skąd jesteś: EPMB

Post autor: Yooz »

Czyli wszystko u mnie w porządku. Dziękuję za odpowiedzi i życzę szczęścia w 2013 roku. ;>
ODPOWIEDZ