Podkręcanie i7 4770k Haswell

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Podkręcanie i7 4770k Haswell

Post autor: leszek81 »

Witam Panowie,

Złożyłem nowy zestaw z procesorem i7 4770k Haswell. Poczytałem wcześniej o podkręcaniu i jestem świadom, że w porównaniu z architekturą Sandy Bridge i Ivy Bridge, Haswell robi się dużo cieplejszy przy podkręcaniu napięcia.
Chłodzę go wodnym systemem Cooler Master Eisberg 240L Prestige. Sądziłem, że to powinno wystarczyć. Niestety przy jakichkolwiek próbach podkręcania i podbijania napięcia (nawet przy 4,2 GHz i 1.2V) Prime95 wchodzi w obszary z kosmosu (85-90 stopni po zaledwie 5-10 minutach testowania). Jak na razie jedyny stabilny zakres jaki udało mi się znaleźć to 4,0 i 1,15V. (wtedy w stresie nie przekracza 85 stopni).
Czytałem, że ludzie ten procesor podbijają nawet do 4,6-4,8. Wiem, że sporo zależy od konkretnej sztuki. Pytanie jednak czy to normalne, że on grzeje się tak mocno przy takim chłodzeniu? Zakładałem, że dla wodnego i - przynajmniej według recenzji - dość wydajnego coolera wodnego nie będzie to problemem. Co może być nie tak? Chłodzenie zakładane (przynajmniej teoretycznie) przez fachowców, sam się tego nie dotykałem. Zła pasta? Złe mocowanie? Jakoś trzeba to jeszcze skonfigurować? (szybkość przepływu płynu itp?).

pozdrawiam,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Według Asusa Prime95 powoduje podniesienie napięcia powyżej ustawionego.
http://kylebennett.com/ASUS/OCingGuidev0.99.zip
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Dymitr,

Dzięki za poradnik, utwierdził mnie w przekonaniu, że postępuję zgodnie z prawidłami sztuki :) Wygląda na to, że mam po prostu bardzo prądożerny procesor, który na niższych napięciach po prostu robi się błyskawicznie niestabilny. Ale uwzględniając wady Prime95 przerzuciłem się na RealBench2 dedykowany dla Republic of Gamers.
Na razie najwyższy poziom na którym udało mi się utrzymać względną stabilność (15 minut stress testu plus benchmark) to 4,3 GHz przy napięciu 1,281V i temp w stresie nie przekraczającej 80 st. Testy z 4,4 GHz na razie zakończone porażką nawet przy 1,32V... (Win rusza, ale wywala po 5 minutach stress testu)
Puszczę test na kilka godzin, żeby zobaczyć czy jestem w stanie utrzymać to 4,3 GHz.

BTW. zapomniałem podać płyty: ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
mirage9
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 170
Rejestracja: ndz 25 maja, 2008 16:56
Skąd jesteś: Irlandia

Post autor: mirage9 »

Leszek zeby ustabilizowac procesor podnies Ring Voltage.
Obrazek
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Z recenzji tego chłodzenia wynika, że jest jednym z najlepszych "gotowców" wodnych. Czy aby na pewno dobrze go zamontowali i zastosowali porządną pastę termoprzewodzącą? Te temperatury jakoś tutaj "nie pasują".
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Sprawdzałem montowanie i wygląda, że wszystko zrobione jak w instrukcji. Użyli standardowej pasty, dołączonej do zestawu, może podmiana na lepszą coś by dała. Martwi mnie jednak przede wszystkim inna rzecz: czy to możliwe, żebym miał procesor, który wymaga tak wysokiego napięcia do utrzymania stabilności? Na forach widzę OC do 4,6 na 1,2V... Ja żeby zachować stabilność powyżej 3 godzin mam przy 4,2GHz 1,28V...
Na razie 4,2 to najwyższy stabilny stan. I chyba dalej próbować nie będę, gwarantuje stabilne 30 klatek w trybie pełnoekranowym (mam konfigurację 4-monitorową).

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
Olaf
Cadet
Cadet
Posty: 30
Rejestracja: pt 21 gru, 2012 22:52
Skąd jesteś: EPPW

Post autor: Olaf »

Mojego core 2500k wo gule [w ogóle!] nie mogę podkręcić.
Na 4 GHz temperatury w occt dochodzą do 110 stopni.
Kręcili go specjaliści, nie mogą znaleźć przyczyn wysokich tem. po oc.
Chłodzi go fortis (dwa wentyle) i w budzie dwa.
Czy tak tez jest u Was?
Ostatnio zmieniony pn 31 mar, 2014 16:20 przez Olaf, łącznie zmieniany 2 razy.
Piterson
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 maja, 2007 23:12
Skąd jesteś: EPWA, EPBC

Post autor: Piterson »

Mój i2500k bez najmniejszych problemów kręci się do 4.6 na Asrock P67 Pro. Temp. w stresie (fsx full detale, REX HD, PMDG J41, fsinn, scenerie DD = ok. 60-70'C. Wszystko zależy od konkretnego egzemplarza procesora.
Awatar użytkownika
West
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 89
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 22:00
Skąd jesteś: Pruszcz Gdański

Post autor: West »

[ Dodano: Pon 31 Mar, 2014 20:59 ]
leszek81 pisze:Ja żeby zachować stabilność powyżej 3 godzin mam przy 4,2GHz 1,28V...
Na razie 4,2 to najwyższy stabilny stan.

Moim zdaniem takie syntetyczne testowanie nieco mija się z celem.
Na poprzednim procesorze ( i5 750 ) przy 4GHz wyrzucało mi błąd po godzinie w Prime95 na trzecim rdzeniu.
Jednak przed długie dwa lata latania z licznymi dodatkami, ustawieniami naprawdę wyżyłowanymi nie miałem ani razu sytuacji w którym odczuł bym ową niestabilność.
W innych grach również nic złego się nie działo, nawet podczas benchmarków różnej maści.
Aktualnie mam i5 4670K i płytę Asrocka ( szczegóły w opisie ) i żeby osiągnąć te stabilne 30kl/s przy jednym 22 calowym monitorze, sceneriach FlyTampa TNCM, TFFJ czy Grenadin + chmurki REXa w rozdzielczości 2048 muszę "kopnąć" go na 4.5GHz. Więc osobiście zazdroszczę Ci tych 30kl/s przy tylu monitorach, no chyba, że latasz jakąś Cessną Deafultową przy chmurkach 1024 - ale w to wątpię. :)

Pozdrawiam,

West
i5-4670K + Thermalright HR-02 Macho, Asrock Fata1ty Performance, MSI GeForce GTX 760 TwinFrozr OC 2GB, Kingston HyperX Black 4GB, Western Digital Blue 1 TB, XFX Pro 550W, Zalman Z3
Awatar użytkownika
leszek81
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 115
Rejestracja: śr 19 sty, 2011 23:03
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: leszek81 »

Hej!

Latam 737 PMDG, E175 FeelThere i ATR-72 od Flight-1. Wszystkie w konfiguracji 4-monitorowej, z tym że panele mojej własnej roboty a nie defaultowe z samolotów. Oczywiście 30 kl/sek jest w dzień i przy przyzwoitej pogodzie, muszę potestować mocniejsze obciążenia. Póki co udało mi się go "zabić" na EBBR od Aerosoftu z photo scenerią Belgii + Night Environment Benelux. Wtedy zaczął się dławić między 12-20 klatek. Pogoda z ASN.

Myślę, że tajemnica tkwi w konfiguracji od zera wg poradnika NickN. Cały komp jest zbudowany pod to, powyłączane fajerwerki w Windowsie, poodłączane autoupdate'y i cała moc syfu. Tweaki tylko z jego poradnika, żadnych automatów (nawet Boyote'a). Dyski Velociraptora, osobny na FSX'a osobny na Windowsa.

Ciekawa sprawa dotyczy tych wielu monitorów, takie klatkowanie działa tylko w full screen, wtedy FSX traktuje to jako jeden wielki pulpit i się nie dławi, jak tylko przejdę w tryb okienkowy wydajność spada do 10-15 klatek. Dopiero jak pozamykam poszczególne panele (instrumenty, FMC, OVH) to powoli odzyskuje klatki.

Wracając jeszcze do podkręcania, może rzeczywiście takie testowanie nie do końca ma sens ale jak próbowałem latać na tych wyższych, "mniej stabilnych" ustawieniach to zdarzały się zwieszki i CTD. Teraz odpukać kilka lotów wykonanych bez crasha.

Został mi jeszcze jeden problem, który może zabić klatki, ruch AI, na razie nie instalowałem żadnego. No i podpięcie SB4. W trybie full screen nie sposób go stabilnie odpalić, więc wygląda na to, że przerzucę go na netbooka po sieci...

solidny offtopic się zrobił.... :)

pozdrowienia,
Leszek
i7 4770 4,2GHz, ASUS MAXIMUS VI FORMULA, Z87, GeForce GTX 780, FSX, ASN i wiele wiele innych :)
Awatar użytkownika
Piotrst
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 71
Rejestracja: sob 14 lut, 2004 00:20
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: Piotrst »

Może poniewczasie...Miałem ten sam problem z wyższą temperaturą. Poszedłem na skróty i kupiłem pastę za 60 zł pod standard cooler. Temperatura spadła o 15 stopni. Pasta to połowa sukcesu w tej materii. Ps Najlepszego fachowca znajdziesz w lustrze....Pozdrawiam
ODPOWIEDZ