Dylemat przed kupnem joy'a/yoke'a

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

W serii FS Force Feedback nie działa za dobrze, no i dzisiejsze Logitechy nie są już tak dobre jak kiedyś. Przeglądnij wątek, to się dowiesz więcej.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
matx1234
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: sob 14 mar, 2009 22:34
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: matx1234 »

Kup zwykły Logitech Attack 3 (rok temu około 80zl). Ja kupiłem z też dla 'obczajenia' czy będę dalej latał. Minął rok, joy nie szwankuje.
AMD64 x2 5200+, 2GB DDR2, PowerColor HD4850 PCS+, Corsair 450W
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

matx1234 pisze:Kup zwykły [...] Minął rok, joy nie szwankuje.
Do zainteresowanego należy wybór, nie mów mu co ma kupić bo ty raz spróbowałeś takiego a takiego modelu, nas prosi o małą pomoc, wskazanie tego co może być dobre a nie podjęcie decyzji za niego. Co do Twojego joya - rok to nic dla joya, niech wytrzyma 5 lub więcej, wtedy to będzie dobry argument, obecnie większość joysticków wytrzymuje więcej jak rok. Po drugie głupio trochę jest jednak mówić ile wytrzymał, bo wszystko zależy jak latasz, jak emocjonujesz się lotami, czy joy był codziennie wykorzystywany czy raz na tydzień, czy latasz grubasami na AP czy VFR częściej na ręku, czy może używasz joya w Iłku, LockOnie czy czymś innym, wszystko ma znaczenie. Ze swojej strony mogę polecić saiteka, obydwa przedstawione joye mają dobre opinie i cieszą się dobrą sprzedażą, a to o czymś świadczy.
wilku
Cadet
Cadet
Posty: 39
Rejestracja: pt 17 kwie, 2009 18:39
Skąd jesteś: Lublin

Post autor: wilku »

Może ja powiem coś o moim cacuszku :)

Aktualnie posiadam Thrustmaster T.Flight Hotas X, jak dla mnie ten o to joystick porównując ten joystick z innymi typu Saitek x45, x52 to jeśli chodzi o latanie w FS to Thrustmaster T.Flight Hotas X będzie lepszy, dlaczego?
Dlatego iż te joysticki mają taką samą precyzje jak i wykonanie z tym że mój hotas jest dużo wygodniejszy od saiteka który tylko ma dużo bajerów niepotrzebnych dla przeciętnego pilota w fs:)

[Że co? Napisz to na spokojnie, a nie takie masło maślanie - Rz]
Ostatnio zmieniony ndz 09 sie, 2009 08:57 przez wilku, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
przemek
Cadet
Cadet
Posty: 17
Rejestracja: śr 11 lis, 2009 14:49
Skąd jesteś: W-wa

Post autor: przemek »

No właśnie ja również zastanawiam się nad kupnem joya mimo, że mam Wingmana Attack 2 i sprawuje się nienajgorzej, jednak chyba chciałbym spróbowac czegoś bardziej do symulacji, precyzyjniejszego i tu moje pytanie- jak uważacie, czy do cywilnych lotów lepszy byłby właśnie wspomniany Thrustmaster T.Flight Hotas X czy może Saitek X45, a może Saitek Cyborg Evo???
I czy Thrustmaster mozna nabyć np: w media markt lub jakims Saturnie??
pozdr
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Najlepiej pasuje wolant ;)
A joya, to wybierasz pod siebie, taki, który Tobie odpowiada, a nie jaki komuś innemu się podoba. Możesz podejść do jakiegoś Media czy Saturna i obmacać joye.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
przemek
Cadet
Cadet
Posty: 17
Rejestracja: śr 11 lis, 2009 14:49
Skąd jesteś: W-wa

Post autor: przemek »

Wiem, że muszę wybrać pod siebie i sam obmacać każdy po kolei :) , ale liczyłem na jakieś info od strony technicznej, np: czy którys z nich nie ma może jakiejś przydatnej f-cji, a drugi ją ma itp, bo ja sie na tym nie znam a mi raczej nie podpowiedzą odpowiednio w tym media przykladowo( pod kątem symulatora)
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Zarówno thrustmaster jak i saitek x45 mają pewną bardzo przydatną funkcję która zwie się osobna przepustnica, co stawia je znacznie wyżej pod względem wygody i frajdy z użytkowania.

X45 ma znacznie więcej przycisków i jest to taki "pełny hotas" podczas gdy thrustmaster ma ich stosunkowo mało. Ale X45 raczej nigdzie nowego nie dostaniesz.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam,

i ja mam podobny dylemat, a najgorsze to, że zjeździłem dziś różne sklepy..i Saturn, MM i Electroworld i wszędzie stoją 3 joysticki "na krzyż". Obecnie mam Saiteka 3D Force, joy ma 4-5 lat ale niestety od samego początku narzekałem na precyzyjność.. daję delikatnie np. w lewo i żadnej reakcji (przy włączonym force feedback, gdy te siłowniki w joyu działają jak chcą). Nie wiem, może coś jest źle skonfigurowane.. chociaż wątpię.
Zależy mi przede wszystkim na precyzyjności. Force feedback, nie koniecznie, bo chyba właśnie joye z ff są mniej precyzyjne. Oczywiście przepustnica.. i dobrze by było (widziałem chyba coś takiego w niektórych modelach) taki potencjometr okrągły - to by było wygodne przy "trymowaniu".
Wstępnie myślałem o tym Thrustmaster t.flight hotas ew. X45. X52/X52 Pro są ciekawe, ale chyba nie na moją kieszeń. Budżet - myślę, że 200 - 250 max mogę przeznaczyć. Czy oprócz w/w, dodalibyście jakieś alternatywy?

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
BHF
Cadet
Cadet
Posty: 17
Rejestracja: sob 26 wrz, 2009 13:47
Skąd jesteś: Rzeszów EPRZ

Post autor: BHF »

Jestem szczęśliwym posiadaczem Saitek Cyborg X wyposażony jest w "potencjometr" który można swobodnie ustawić jako trymer i znajduje się pod hat switch'em wiec jest bardzo wygodnie , poza tym ma 2 przepustnice które można ładnie zablokować dla równego sterowania 2 silnikami.Joystick jak na cenę jest bardzo dobry ,bardzo precyzyjne i dobrze leży w ręce, a po przejściu z Logitech Extreme 3D PRO śmiało mogę powiedzieć ,że Saitek bije Logitecha na głowę.W marketach nie ma zbytnio wyboru więc ciężko jest coś dotknąć i zobaczyć jak działa niestety.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Saitek X52 kwalifikuje się pod mój budżet.. tzn. w zagranicznych sklepach są po całkiem przystępnych cenach, tylko zakładam, że byłby problem z ew. serwisem.. ?

PS. Czy X52 ma skręcaną rączkę? (rudder)

Czy użytkuje ktoś z Was Thrustmaster T.Flight Hotas? Jak wypada ten model na tle X52?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

PS. Czy X52 ma skręcaną rączkę? (rudder)
Owszem.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Ok, dzięki za info.
A wiecie może jak to jest z serwisowanie takiego urządzenia, jeśli kupię to na np. "Amazonie"?

Myślę, ze zostanę przy tych dwóch opcjach:
X52 albo TM T.Flight HotasX - najgorsze to, że nie ma możliwości nigdzie zobaczyć tych joysticków przed zakupem.. stąd moje pytanie o Wasze opinie i ew. porównania tych dwóch modeli...
BlueExpressTom
Cadet
Cadet
Posty: 47
Rejestracja: wt 13 paź, 2009 16:46
Skąd jesteś: Iława/EPGD

Dylemtat z kupnem jojsticka

Post autor: BlueExpressTom »

Cześć
Mam dwa produkty na oku firmy Saitek
Saitek ST290 PRO Hat Switch USB
Joystick Saitek Aviator USB

Zanim któryś z tych dwóch kupie chciał bym się dowiedzieć czy nie ma jakiś nie miłych niespodzianek...
Mają pole martwe czy cały zakres ruchu można wykorzystać?(chodzi o odchylenie drążka od pozycji początkowej do oporu w prawo lub lewo, do przodu i tyłu. Czy nie będzie tak że odchylimy drążek lekko w prawo o jakieś 5 stopni a pozostała strefa zostanie bez użyteczna tzw. pole martwe)
To samo tyczy się przepustnic.

Pozdrawiam Tomek
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

ST290 PRO ma taką opcje aby ustawić martwe pole w dowolnym zakresie od środka albo od skraju na każdej osi. Są suwaki którymi ustawiasz ile chcesz:
Obrazek

[edit - żeby nie pisać nowego posta]
Ma też ciekawą opcje auto-kalibracji, na czym to polega i jak się sprawuje nie wiem, na razie mam joya sprawnego - od roku.
Ostatnio zmieniony ndz 24 sty, 2010 00:17 przez tomcat, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

Ja natomiast mam Saitek Aviator 03. Żadnych sterowników nie ma, żadnego dodatkowego softu, więc żadnego martwego pola ustawić się nie da. Przepustnice są tak zrobione, żeby zmylić użytkownika, że niby da się je rozdzielić. Gów... nieprawda. Z prawej strony mam przełącznik "MODE". Albo go nie rozpracowałem, albo nie da się zmieniać trybów pracy joya.
Latać nim można czy to Extrą, czy Airbusami i nie zauważam żadnych błędów w funkcjonowaniu. Jest precyzyjny, nieźle leży w dłoni.
Hubertus
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2009 15:27
Skąd jesteś: epbc

Post autor: Hubertus »

Łukasz pisze:Przepustnice są tak zrobione, żeby zmylić użytkownika, że niby da się je rozdzielić. Gów... nieprawda.
http://cokupic.pl/i/c_big528090.jpg
RobSob
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: ndz 26 mar, 2006 21:04
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: RobSob »

Hubertus - zdjęcie dotyczy AV8R-01 a Łukaszowi chodzi o 03. Wygląda na to, że 03 ma tylko jedną "zdwojoną" przepustnicę.
Deadzones powinno się dać ustawić na standardowych sterownikach WinXP - mam AV8R01 i bez problemów poszło.
AZT022 - Robert
Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

Hubertus, czytanie ze zrozumieniem się kłania, ale obrazek bardzo ładny. :lol:
Z deadzones problemu nie mam, więc nie mam potrzeby ich ustawiania. Bardziej martwi mnie ten przełącznik MODE. Jeśli rozumiem, powinien on zwiększyć dwukrotnie liczbę przycisków (chyba wiadomo, o co mi chodzi?).
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Trzeba było kupić normalnego pecetowego aviatora a nie wersję pociętą pod Playstation (03) / Xboxa (02). Wersja PC ma sterowniki, profiler, tryby pracy i dwie przepustnice ;) Łatwo poznać, bo ma wystające przełączniki góra dół na tylnej ściance.
Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

Ale na to, co przynosi Święty Mikołaj/Gwiazdor, czy w co to tam się wierzyło za dziecka czasami nie ma się wpływu. ;)
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Zawsze możesz próbować sprzedać na allegro i kupić inną wersję. Paradoksalnie te pecetowe są najtańsze więc stratny nie będziesz.
Hubertus
Cadet
Cadet
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2009 15:27
Skąd jesteś: epbc

Post autor: Hubertus »

Łukasz pisze:Hubertus, czytanie ze zrozumieniem się kłania,
Ano kłania się, ale od tego czytania mam umysł tak przesiąknięty 'Krzyżakami', że normalne słowa już przestaję rozumieć ;)
ale obrazek bardzo ładny. :lol:
Cieszę się, że sie podoba :lol:
Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

To czytaj tych "Krzyżaków". Napiszesz nam potem streszczenie. :P

Tak w ogóle to wypada sprzedawać na allegro taki prezent, jakim jest mój joy? :D
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

No proszę. :D
Jakoś postaram się to wszystko dyplomatycznie ująć i sprzedać. Dzięki za pomoc.
oops2k
Cadet
Cadet
Posty: 32
Rejestracja: ndz 07 lut, 2010 18:17
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: oops2k »

Wiem, ze bylo ale bardzo prosze o pomoc bo mozna zwariowac :)
Niezaleznie od wygladu poszczegolnych joyow poradzcie cos .... :)
Saitek Cyborg X - cena 119zl
Saitek Aviator - 99zl
Za wyborem Cyborga przemawia to, ze ma bardziej z boku przepustnice (Aviator z przodu) wiec bardziej sklaniam sie ku niemu - ale jesli macie jakies negatywne opinie to macie szanse odwiezc mnie od tego zakupu :D
--
juz poprawione ;)
Ostatnio zmieniony czw 18 lut, 2010 00:27 przez oops2k, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
West
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 89
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 22:00
Skąd jesteś: Pruszcz Gdański

Post autor: West »

Wiem, że dużo tym nie pomogę ale miałem chwilę do czynienia z Cyborgiem X. Dość mocno skrzypi, ale i tak o niebo lepiej z nim niż z moim Cyborgiem Evo.
Awatar użytkownika
Jasiu
Cadet
Cadet
Posty: 49
Rejestracja: ndz 01 lis, 2009 11:54
Skąd jesteś: EPMB

Post autor: Jasiu »

Przesmaruj go wazeliną techniczną i będzie po kłopocie.

I nie Saitec tylko Saitek ;)
Karol11

Precyzja Logitech extreme 3D prro

Post autor: Karol11 »

:oops: :oops: :oops:

Witam
Mam joystick logitech extreme 3D pro – szczerze powiem jestem niezadowolony. Wygląda na to, że jest nieprecyzyjny np. w lock on nie mogę trafić z działka w cel z małą lub dużą prędkością ciągle muszę trymować. Zadam wznoszenie 20 stopni puszczam wajchę w pozycje neutralną nos rwie do góry albo opada w dół czy to su czy eagle lub mig. To samo dzieje się w fs2004 na darmowych maszynach i płatnych. Nie wiem już, czego mam spróbować jak rozwiązać ten problem? Na filmikach z youtube widać jak w lock on czy fs2004 samoloty lecą jak po sznurku.
Proszę o pomoc, forumowiczów w rozwiązaniu problemu (posiadaczy tego joysticka) – nie tylko ich.
Jaki joystick polecacie – myślę o x52 lub x52pro, cyber evo. Ale nie wiem jak z precyzją i czy warto?

Dziękuje za udzieloną pomoc.


:oops: :oops:
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Jeśli kalibracja ani wypięcie i ponowne przypięcie do USB nie pomagają, wymień dżojstik na gwarancji (o ile jeszcze możesz)- ten model jest znany ze swoich kiepskich potencjometrów, o czym pisano już an forum.
Jaki joystick polecacie – myślę o x52 lub x52pro, cyber evo. Ale nie wiem jak z precyzją i czy warto?
Przeczytaj ten wątek oraz osobny temat o x52 Pro.
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

Polecam X52Pro lub Logitech G930 ale na tego to musisz sobie uzbierać bo różnice w cenie trochę ale tylko trochę widać :P
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Wbrew pozorom różnica w cenie nie jest taka duża - należy zauważyć, że G940 kosztuje mniej więcej tyle, co inne HOTASy plus pedały.
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

PZL Belfegor pisze:Wbrew pozorom różnica w cenie nie jest taka duża - należy zauważyć, że G940 kosztuje mniej więcej tyle, co inne HOTASy plus pedały.
Dobrze mówisz :D
Więc Logitech G930 będzie najlepszym wyborem. Full opcja :D
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

To, czy G940 jest najlepszym wyborem nie jest takie oczywiste - przed zakupem warto się zapoznać z opiniami, zwłaszcza na temat force feedbacku i luzów/martwej strefy.
Roki117
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: pt 06 sty, 2006 21:05
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Roki117 »

PZL Belfegor pisze:To, czy G940 jest najlepszym wyborem nie jest takie oczywiste - przed zakupem warto się zapoznać z opiniami, zwłaszcza na temat force feedbacku i luzów/martwej strefy.
Zgadzam się z postem powyżej, trzeba jednak poczytać opinie na temat G930. Jest to jednak nowy sprzęt, wyglądowo wszystko pięknie i ładnie a wydajnościowo...?? Trzeba sprawdzić.
I5 3570K 16GB RAM 1600MHz GTX750TI 2GB Saitek X52 PRO
Awatar użytkownika
djmarcel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 51
Rejestracja: śr 03 mar, 2010 22:25
Skąd jesteś: Gdańsk

Saitek Cyborg X Flight Stick do PIC 737

Post autor: djmarcel »

Witam wszystkich użytkowników tego forum. Ponieważ noszę się z zamiarem zakupu w/w joysticka to chciałbym się dowiedzieć czy macie może jakieś doświadczenia z nim związane i czy uważacie, że sprawdzi się przy lataniu Boeingiem 737-300 PIC. Niestety nie stać mnie w tej chwili na wolant a zmęczyło mnie już maksymalnie latanie na klawiaturze. Z góry dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Zerknij na kilka wcześniejszych wpisów w tym temacie. Było o tym joy'u.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Saitek Aviator

Post autor: shaman »

Mam pytanie do użytkowników Saiteka Aviatora PC. Otóż czy umiejscowiona na tylnej ściance przepustnica jest wygodna w użyciu? Nie trzeba się jakoś gimnastykować, bo na zdjęciach nie wygląda to ciekawie? A joy zdobył wielu fanów...
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
Kirow
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 275
Rejestracja: wt 06 maja, 2008 08:20
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Kirow »

Mam go. Przepustnice z tyłu są ok. Co prawda nigdy nie miałem innego joya z przepustnicami w innym miejscu, ale w niczym mi to nie przeszkadza. Jedyne co mnie w nim drażni, to dość mała precyzja potencjometrów przy niewielkich wychyleniach.
Pozdrawiam
Boguś
----------------------------------------
"I will use Google before asking dumb questions." - Bart
ODPOWIEDZ