Dwa lub kilka monitorów

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
Yossarian
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: sob 06 lis, 2010 12:04
Skąd jesteś: Wrocław

Post autor: Yossarian »

Właśnie w tym wątku, który podesłał Belfegor walczyłem z eksportowaniem obrazu DDI do osobnego okna :)

W skrócie. FSX mam uruchomiony w wersji okienkowej i pracuje na głównym ekranie. Dwa dodatkowe okna dla paneli LDDI i RDDI otwieram z poziomu FSX'a. Oddokowuję oba te okna, zmieniam ich rozmiar i myszką przesuwam je na te małe monitory 8". I to wszystko.

I mały OT 8-)
Co do opinii czy FSX jest dobra platforma do takich maszyn... Wiesz, ciężko powiedzieć. Wszystko zależy czego oczekujesz. Ja jestem fanatykiem :D różnych systemów, procedur. Generalnie lubię jak symulator samolotu nie tylko wygląda jak prawdziwy, ale też działa jak prawdziwy ze wszystkimi systemami awioniki, wsparcia uzbrojenia, itp.. VRS w mojej subiektywnej ocenie zrobił dobrą robotę, jak na FSX'a :D
VRS ma też wypuścić inny produkt TACPack, który będzie oferował rożne możliwości dodawania uzbrojenia, dodawania i niszczenia rożnych celów.
Ale to wszystko raczej będzie jak strzelanie do tarczy.

Ale jeżeli oczekujesz czegoś więcej, to raczej FSX tutaj nic więcej nie będzie mógł zaoferować. To jest raczej tak jakbyś samolotem bojowym wracał z misji do domu. Ale mi to wystarczy :D
Prepar3D, Falcon BMS, DCS
TrackIR3 Pro+vector, Thrustmaster Hotas Warthog, Slaw Rudder.
Windows 7 64b, 16GB RAM, i7 2600K, GTX 1070
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

ad_verbum pisze:Przy okazji, o co chodzi z tymi spółgłoskami? Ja zdecydowanie lepiej się czuję w otoczeniu liczb. Staram się pisać poprawnie, ale wiem, że do doskonałości to mi daleko.
Przeważnie po obcych wyrazach kończących się spółgłoską, którą się wymawia, nie używa się apostrofu ("FSX'a", "BIOS'u", "warbird'ach" - dwa pierwsze ponadto są skrótowcami, przez co pewnie najbardziej poprawne byłoby użycie myślnika). Nie wprowadzałem zmian w postach, bo zarówno Twoje, jak i Yossariana posty są napisane zupełnie dobrze, a do tego użycie apostrofu nie jest usankcjonowane.
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6599
http://netgeeks.pl/index.php/2011/12/ap ... miejscach/
VRS ma też wypuścić inny produkt TACPack, który będzie oferował rożne możliwości dodawania uzbrojenia, dodawania i niszczenia rożnych celów.
Na razie dostępna jest beta TacPacka, ale jedynie dla tych, którzy zapłacili za dodatek przed jego premierą.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Yossarian pisze:FSX mam uruchomiony w wersji okienkowej i pracuje na głównym ekranie. Dwa dodatkowe okna dla paneli LDDI i RDDI otwieram z poziomu FSX'a. Oddokowuję oba te okna, zmieniam ich rozmiar i myszką przesuwam je na te małe monitory 8".
Czyli te dwa dodatkowe okna, najpewniej są widokami 3D. Sprawdziłem u siebie na kilku samolotach, jak wygląda i jak wpływa na FSX-a otwieranie dodatkowych okien na drugim monitorze.

Nie posiadam samolotów z zaawansowanymi glass cockpitami, najbardziej złożoną maszyną jaką mam jest chyba C-17 (Virtavia). Sprawdziłem wpływ otwierania dodatkowych okien na spadek FPS dla Cessny C-172 (MS), Beechcraft Baron 58 (MS), F/A-18 (MS), C-17, Pilatus PC-9 (Iris) i Lancair Legacy. W przypadku tego ostatniego nie chciały mi się wyświetlać jakiekolwiek elementy VC na drugim monitorze.

Wyniki są praktycznie identyczne, niezależnie od wybranego samolotu i wyglądają tak:
ilość otwartych okien | CPU0 load | FPS |
jedno okno (zasadnicze) | 30-40% | 35 |
dwa okna (zasadnicze i 1 dodatkowe) | 50-70% | 35* |
trzy okna (zasadnicze i 2 dodatkowe) | 40-50%** | 17*** |

Oba monitory mają rozdzielczość 1920 na 1080, okna dodatkowe były otwierane na drugim monitorze. Spadek ilości FPS był niezależny od rozmiaru dodatkowego okna (okien). Limitacja FPS ustawiona w NVI na 35 klatek/s.
* było 35 FPS z niewielkimi, krótkotrwałymi spadkami do 25 FPS
** to nie pomyłka, po otwarciu drugiego okna z dodatkowych, obciążenie CPU0 w widoczny sposób spadało
*** wahania były bardzo nieznacznie i nie przekraczały 1 fps

Jaki z tego wniosek? Albo to sprawka samolotu (VRS F/A-18E u Andrzeja), albo konfiguracji z dwiema kartami graficznymi, że Andrzej ma odnotował znacznie większe spadki ilości FPS niż ja. Inne wytłumaczenie nie przychodzi mi do głowy, bo Andrzej ma szybszy procesor (i5 2500 vs i7 2600K, zakładam, że skoro jest to wersja K to jest on podkręcony) i znacznie szybszą główną kartę graficzną (GTX580 vs GTS450).

Andrzej, moja sugestia - przetestuj działanie Twojego zestawu na karcie z serii 600, model GTX660 lub lepszej - obsługują one do 4 monitorów na raz - powinieneś uzyskać lepsze wyniki niż masz teraz. Jeśli zamówisz kartę w sklepie internetowym i nie odbierzesz jej osobiście w sklepie to przysługuje Ci prawo do jej zwrotu w ciągu 10 dni bez podawania przyczyny - rozwiązanie w sam raz do testu. :-)
PZL Belfegor pisze:Przeważnie po obcych wyrazach kończących się spółgłoską, którą się wymawia, nie używa się apostrofu ("FSX'a", "BIOS'u", "warbird'ach" - dwa pierwsze ponadto są skrótowcami, przez co pewnie najbardziej poprawne byłoby użycie myślnika).
Dziękuję serdecznie za informację, zwłaszcza za drugi z linków. Trafił do zakładek.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
Awatar użytkownika
Yossarian
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: sob 06 lis, 2010 12:04
Skąd jesteś: Wrocław

Post autor: Yossarian »

ad_verbum

Dzięki za testy na Twoim sprzęcie.
Co do wymiany karty graficznej, to zrobiłem kilka testów:
1. Przesunąłem panele DDI na główny ekran - nie zmieniło to wskazań fps;
2. Wyłączyłem panele DDI -> fps 30-40 -> wyłączyłem wersję okienkowa FSX-a -> fps'y spadły do 10.

Ten ostatni wynik tak mnie zdziwił, że wyłączyłem FSX-a i ponownie go włączyłem, ale nic to nie zmieniło. Na jednym monitorze bez dodatkowych paneli i tylko 10 fps-ów! Włączenie wersji okienkowej (Alt+Tab) i fps-y wzrosły do 30-40. Dziwne....

Może to ktoś wyjaśnić...?

Chyba muszę zrobić czystą instalację FSX'a... :(
Prepar3D, Falcon BMS, DCS
TrackIR3 Pro+vector, Thrustmaster Hotas Warthog, Slaw Rudder.
Windows 7 64b, 16GB RAM, i7 2600K, GTX 1070
Awatar użytkownika
kary
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: ndz 11 wrz, 2011 17:04
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: kary »

Włącz autoukrywanie paska zadań to fpsy podskoczą jeszcze o 8-10
Awatar użytkownika
Yossarian
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: sob 06 lis, 2010 12:04
Skąd jesteś: Wrocław

Post autor: Yossarian »

Kary,

Dzięki za radę. Ale jak to się robi? :)


Wracając do kwestii reinstalacji i tego nieszczęsnego przełączania się Windows'a do podstawowych barw...

Niestety u mnie nie pomogła reinstalacja FSX'a + Acc z uprawnieniami administratora.
Oczywiście FSX też uruchamia się z prawami administratora.
Próbowałem też tryb zgodności z XP, jak ktos na tym forum. Bez skutku...

Czy ma ktoś jakiś pomysł, może jakiś link...?
Prepar3D, Falcon BMS, DCS
TrackIR3 Pro+vector, Thrustmaster Hotas Warthog, Slaw Rudder.
Windows 7 64b, 16GB RAM, i7 2600K, GTX 1070
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku, wejdź w właściwości i wybierz "włącz autooukrywanie paska zadań". Wątpię, by przyniosło to jakąś poprawę.
Wracając do kwestii reinstalacji i tego nieszczęsnego przełączania się Windows'a do podstawowych barw...
Czy nie chodzi czasem tylko o wyłączanie Aero? To normalne zachowanie, ale można je obejść.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Yossarian pisze:Drugim problemem jest uruchamianie się FSX'a w podstawowej palecie kolorów.
(...)
Wracając do kwestii reinstalacji i tego nieszczęsnego przełączania się Windows'a do podstawowych barw...
Na czym w końcu polega ten problem? Co Ci się przełącza do podstawowej 8-bitowej palety? Windows czy FSX? Masz widoki z 256 kolorami w trakcie latania w FSX-e?

PS. Jaką masz zainstalowaną wersję sterownika do karty graficznej?
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
Awatar użytkownika
kary
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: ndz 11 wrz, 2011 17:04
Skąd jesteś: Poznań

Post autor: kary »

Nie wiem czy dokładnie to ten sam problem, ale wydaje mi się, że kiedyś otrzymywałem taki komunikat. Z tego co pamiętam, po wyłączeniu przezroczystości elementów pulpitu komunikat przestał się pojawiać.
Awatar użytkownika
Yossarian
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: sob 06 lis, 2010 12:04
Skąd jesteś: Wrocław

Post autor: Yossarian »

Tak, to chodziło o to Aero. Ale już znalazłem rozwiązanie problemu na stronie Microsoft'u:
http://answers.microsoft.com/en-us/wind ... 63f?auth=1

Teraz wszystko jest OK. Wyłączyłem wszystkie wodotryski Windows 7 i włączyłem to Areo. Choć przyznam się, że nie wiem co ono dokładnie robi.

Mam jeszcze pytanie do samej instalacji, bo gdzieś w internecie czytałem na innych forach i trochę zbaraniałem... Ktoś napisał, że instaluje FSX'a, ACC, SP1, SP2. Chodzi o kolejność instalacji... Ale rozumem, że powinno być tak: 1. FSX, 2. SP1, 3. ACC (w którym już jest SP2)
Prepar3D, Falcon BMS, DCS
TrackIR3 Pro+vector, Thrustmaster Hotas Warthog, Slaw Rudder.
Windows 7 64b, 16GB RAM, i7 2600K, GTX 1070
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Witam, mam pytanie , czy splitter d-sub na 2x d-sub lub DVI po podłączeniu dwóch monitorów będzie tworzyć jedynie klon?? Czy jest możliwość poprzez splitter używać dwóch monitorów jako jeden duży pulpit??

Mam problem - do karty GF9600GT z wyjściami d-sub DVI oraz HDMI chciałem podłączyć dwa monitory na splitterze, a na wolnym d-sub projektor, ponieważ moja karta choć ma 3 wyjścia, nie obsługuje trzech monitorów... Czy ktoś może używał splittera i [wie] jakie daje możliwości??

Stosuj przecinki.
Ostatnio zmieniony wt 20 lis, 2012 18:27 przez slimak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sww
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 108
Rejestracja: wt 06 paź, 2009 09:37
Skąd jesteś: znienacka

Post autor: sww »

Splitter powieli monitory. Jeśli chcesz szeroki ekran, to potrzebujesz Matrox Dual- albo Triple-Head2Go.

Ewentualnie takie ustrojstwo do zmiany HDMI w DVI
http://www.amazon.com/HDMI-Adapter-Plat ... B000FUVNX8

W GeForce podłączając 2 monitory do karty można zrobić szeroki ekran tylko z użyciem nView, które działa tylko na WinXP i to tylko starsze sterowniki nVidii. Na Win Vista i 7 niestety będą to 2 oddzielne ekrany.
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko o wirtualnym lataniu
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Używam Nview i mam XP, i działają dwa monitory jako jeden duży pulpit. Problem w tym, że gdy dwa monitory są podpięte to projektora karta już nie obsłuży chociaż również jest podpięty... Widzi go ale go nie obsłuży...
EDIT:

Napisze może jak mam wszystko podpięte:
na HDMI mam wpiętą przejściówkę na DVI i podpięty monitor
na DVI mam wpiętą przejściówkę na D-sub i podpięty monitor
na D-sub mam podpięty projektor

I moje pytanie czy gdy poprzez splitter będę mieć podpięte dwa monitory do jednego wejścia, to czy poprzez Nview będę mógł utworzyć duży pulpit na nich, czy nie będzie Nview widzieć dwóch monitorów a tylko jeden?

Pozdrawiam.

Drugie przypomnienie o interpunkcji w zdaniach złożonych.
Ostatnio zmieniony śr 21 lis, 2012 17:05 przez slimak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sww
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 108
Rejestracja: wt 06 paź, 2009 09:37
Skąd jesteś: znienacka

Post autor: sww »

Na splitterze dostaniesz dokładnie ten sam obraz na obu monitorach - klon.
To co chcesz zrobić potrafi matrox. Albo po prostu jeśli masz jeszcze slot na płycie, to włóż kolejną kartę graficzną.
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko o wirtualnym lataniu
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Ok dzięki.
A powiedz, czy dwie karty graficzne będą mogły pracować jednocześnie? I czy ta druga musi być równie mocna jak główna?
Awatar użytkownika
sww
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 108
Rejestracja: wt 06 paź, 2009 09:37
Skąd jesteś: znienacka

Post autor: sww »

TAK. NIE. :-)

Obie będą pracowały jednocześnie. Dobrze, aby były jednego producenta (mniej użerania się ze sterownikami), ale niekoniecznie. Ja mam 4 monitory. Dwa na jednej karcie, dwa na drugiej. Jedna to nv9600GT - tu mam widok na zewnątrz na połączonym pulpicie 2xHD, a druga słabsza 9500GT - tu są mniejsze ekrany, które pokazują przyrządy. Działa to bardzo dobrze.
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko o wirtualnym lataniu
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Dzięki za odpowiedź. Tylko mam mały problem... Jedynie wyjścia jakie mam wolne w płycie głównej to PCI express.... Czy do tego mogę również coś podpiąć??

EDIT:

Wyjścia wolne to nie PCI-E a zwykłe PCI.
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Witam

Jako, że niestety nie mogę do swojej płyty podłączyć drugiej karty stwierdziłem że kupię nową.
Co powiecie na taką kartę??
http://www.sapphiretech.com/presentatio ... 1414&leg=0

Macie jakąś opinię o niej?? Z tego co wyczytałem obsługa trzech monitorów naraz nie jest dla tej karty problemem...

Pozdrawiam
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

slimak pisze:Co powiecie na taką kartę?
Z jaką wersją FS ma ta karta współpracować? Bo do FSX to na pewno się nie nadaje. To karta do pracy wielomonitorowej, ale z przeznaczeniem do zastosowań biurowo-biznesowych. Istotne cechy tej karty graficznej:
- bardzo przeciętny GPU - 6450,
- wersja pasywnie chłodzona z obniżonym taktowaniem GPU, z 750 MHz (wartość referencyjna) do 625 MHz,
- najwęższa z możliwych magistrala pamięci - 64 bity,
- najwolniejszy z montowanych w kartach graf. rodzajów pamięci - DDR3.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Do FS2004. W tym momencie posiadam NVIDIA GF9600GT która ma taktowanie na poziomie 650MHz pamięć 512MB na GDDR3 więc wydaje mi się że jeśli nawet karta, którą podałem jest na DDR3 to raczej gorsza jakościowo nie będzie. A może jesteś w stanie polecić jakąś kartę z technologią obsługi eyefinity do 400zł??
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

slimak pisze:A może jesteś w stanie polecić jakąś kartę z technologią obsługi eyefinity do 400zł??
Sapphire HD 7750 1GB GDDR5 - Eyefinity 2.0, nowszy i szybszy GPU, Memory Bus 128 bit, GDDR5 (4500 MHz) - cena ~350 zł
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Dzięki bardzo, ciekawa karta. Jednak jedno mnie interesuje w niej, ma wyjscia DVI HDMI i display port z czego DVI jest duallink czyli jest w stanie obsłużyć ta karta cztery monitory?? Bo jeśli nie to oprócz niej musiałbym dokupić aktywną przejściówkę DP-DVI za około 300zł abym mógł podpiąć monitory 2xDVI i projektor...
Aha i najważniejsze pytanie czy tą kartę podepnę pod PCI 16x, które mam na płycie?
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

DVI Dual-link nie służy do podłączania dwóch monitorów.
Karta ma trzy wyjścia, jest zgodna z Eyefinity więc tym samym ma trzy generatory sygnałowe i obsłuży trzy monitory.
Przejściówka DP-DVI nie kosztuje 300zł. Sprawdź np. cenę SAPPHIRE Active DisplayPort Adapter.
Co to jest PCI 16x? Czy chodziło Ci o PCIe x16? Czy podłączysz? Jeśli masz złącze PCIe x16 to podłączysz. Swoją drogą, czy tak ciężko samemu sprawdzić specyfikację karty na stronie producenta. Lepiej stosuj zasadę ograniczonego zaufania, bo ktoś kiedyś może się pomylić lub po prostu Ci źle doradzić.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Hej
Tak chodziło mi o PCIe16x czytałem specyfikację tej karty z tym że nie orientowałem się czym różni się PCI 3.0 od PCIe16x poza szybkością. Myślałem, że gniazdo jest innego rodzaju. Z tego co doczytałem wepnę tą kartę jednak nie wykorzystam w pełni szybkości przesyłu danych, ponieważ mam starszego typu gniazdo czyli wygląda na to że jest to jak z USB a USB2.0. Rzeczywiście przejściówka PD-DVI nie jest taka droga, ja widziałem ADAPTER w postaci takiej skrzyneczki i on kosztował około 300 350zł. Karta niedroga i powinna wystarczyć biorąc pod uwagę, że latać mogę w max rozdzielczości 1152x864 ponieważ to maksymalna rozdzielczość projektora.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

slimak pisze:Z tego co doczytałem wepnę tą kartę jednak nie wykorzystam w pełni szybkości przesyłu danych, ponieważ mam starszego typu gniazdo.
Jeszcze kilka miesięcy temu PCIe 2.0 było najszybszym standardem pracy magistrali PCIe, skoro była i dalej jest wystarczająco szybka dla takich kart jak GTX670, to na pewno będzie wystarczająco szybka dla Sapphire HD 7750. Wykorzystanie pełnej przepustowości magistrali PCIe 3.0 wymagałoby zastosowania naprawdę bardzo szybkiej karty graficznej i do tego aplikacji potrafiącej wygenerować taką ilość danych - w obu przypadkach na dzisiaj jest to tylko możliwość teoretyczna.
Intel i5 2500@4,1GHz, Gigabyte GA-P67A-UD4-B3, 16GB ram, Gigabyte RTX 2060 Super, Win7/Win10
Awatar użytkownika
danielkornuta
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: sob 21 lut, 2009 20:18
Skąd jesteś: EPRG

Post autor: danielkornuta »

Mam problem. Jeśli postawie obok siebie dwa monitory, dam tryb okna i przeciągnę mniej więcej do połowy obu monitorów jest wszystko ok. Ale później robi mi się na prawym czarny obszar. Jakiś pomysł? Jeden monitor to 22" drugi 17" na razie.
Próbowałem z rozdzielczościami ale nic nie dało.
Latam:
Captain Sim B-52H
Captain Sim C-130
Carenado Cessna C182Q
Level-D 767
PMDG 747-400X
Makez
Cadet
Cadet
Posty: 1
Rejestracja: pn 16 wrz, 2013 16:38
Skąd jesteś: bydgoszcz

4 monitory

Post autor: Makez »

Witam
Proszę o pomoc w skonfigurowaniu FSX. Sprawa wygląda następująco:
Posiadam 4 monitory ( 2x19'' SyncMaster, 17'' BenQ FP91G+, 15'' hp L1502). Czy da się ustawić w grze widoki tak aby na dwóch 19'' monitorach wyświetlany był jeden wspólny dla obu monitorów widok z cockpitu, a na dwóch pozostałych były wyświetlany panele. Próbowałem różnych metod które były na waszym forum i nie tylko ale nie udało mi się ustawić tego widoku z cockpitu. Próbowałem wykorzystać opcje nvidia surround 2d dla trzech monitorów ale wtedy miałem obraz z cockpitu na trzech monitorach i nie dało się go zmniejszyć do dwóch tak aby na trzecim był tylko panel. Oto parametry mojego komputera (może w czymś pomogą):
AMD FX 6300 Six-Core Processor 3,50GHz
8 GB pamięci RAM
NVIDIA GeForce GT 610
NVIDIA GeForce GTX 650 Ti
Win7 32bit
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

FSX w trybie okienkowym i oddkowane panele nie działają?
sylvano
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 20:44
Skąd jesteś: Kielce

FSX na 5 monitorów problem

Post autor: sylvano »

Jestem w trakcie kończenia symulatora, którego uruchomiłem na pięciu monitorach.

http://www.youtube.com/watch?v=stj0199BtEY

http://www.youtube.com/watch?v=Ga3b6Zpzibc

Symulator jest zbudowany na:
Dwóch panelach własnej konstrukcji na MJOY16 + SIMOUTXL
Saitek Pro Flight Yoke and Rudder Pedals
Komputer: Intel I5-3770K, RADEON 7876 2GB GDDR5 6x mini DP,
16GB RAM 2400 Mhz.

Jeśli macie jakieś pytania, chętnie pomogę.

Natomiast ja mam jeden problem, z którym nie mogę sobie poradzić i może znajdzie się
ktoś, kto pomoże?

Jak widać na filmach udało mi się wszystko uruchomić, zaprogramować i zestroić
a problem polega na tym, że na bocznych monitorach jest bardzo duże zbliżenie.
Np.: Łódka na bocznym monitorze pod kątem 90stopni zajmuję cały ekran i jest bardzo blisko,
na monitorze pod kątem 45stopni zajmuję 3/4 monitora i jest już dalej,
natomiast na przednim monitorze jest daleko tak jak powinna być.
Jak i gdzie można ustawić, żeby na wszystkich monitorach wyświetlało tą samą odległość
i jak można zwiększyć kąt widzenia?
Przy 5 monitorach powinien być widok około 180 stopni a jest około 120 stopni.
W pliku fsx.cfg ustawiłem "WideViewAspect=True" inaczej był bardzo mały kąt widzenia.
Przy ustawieniu na "False" było wszystko dobrze tylko kąt widzenia na 5 monitorach był
90 stopni i zoom oddalony na 0,3 nie pomagał.
Przy ustawieniu na "True" zoom działa bardzo dobrze ale tylko na środkowym monitorze,
na bocznych monitorach wszystko jest za blisko.
Szczególnie uciążliwe jest to jak leci się w pozycji z wiatrem.
Na bocznych monitorach widać za blisko pas i jest za duży.
Po 3 zakręcie jest wrażenie, że trzeba zrobić za szybko 4 zakręt
i nagle samolot jest za daleko od prostej do lądowania.
Szukałem po rożnych forach i niestety nigdzie nie znalazłem jak to ustawić.
Może jest ktoś, kto robił taki projekt i wie jak mi pomóc?
Gdyż jest to bardzo uciążliwe i symulator nie spełnia swojej roli
a 5 monitorów robi wrażenie realistycznego lotu.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Jeśli na wszystkich monitorach wyświetlane jest to samo okno, to obiekty na bocznych będą wyglądały na większe - tym okupiona jest projekcja zachowująca prostoliniowość.
http://hardforum.com/showthread.php?t=1602599
Możesz na każdym monitorze wyświetlić inne okno, ustawiając na krańcowych mniejszy zoom, wtedy jednak obraz na styku monitorów nie będzie pasował. Być może da się coś zdziałać wykorzystując oprogramowania rozciągające obraz (np. jak do projekcji na sferze).
sylvano
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 20:44
Skąd jesteś: Kielce

Post autor: sylvano »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Obraz jest wyświetlany w jednym oknie a w zasadzie na pełnym ekranie
o rozdzielczości 6724 x 1280 z kompensacją maskownicy.
Nie chciał bym tego rozdzielać na okienka bo wtedy nie będzie efektu,
oraz jak piszesz obraz na styku monitorów nie będzie pasował, a tego nie chce.
Dopiero kiedy ustawię zoom 5.0 jest prawie dobrze ale efekt jest
taki, że wszystko jest za blisko i kąt widzenia zmniejsza się do około 90stopni,
oraz jak obrócę kamerę o 90stopni to na środkowym monitorze mam
prawidłową odległość a na bocznych wszystko powiększone.
Wiesz, może jakiego oprogramowania można użyć
abo to poprawić?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Jednym z programów umożliwiających zaginanie obrazu jest Warpalizer, innym Pixelwix. Oba mogą współpracować z FS-em, na pewno są też inne. Nie wiem, czy takie rozwiązanie wystarczająco zniweluje problem, ale te hasła powinny ułatwić Ci szukanie.
Awatar użytkownika
sww
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 108
Rejestracja: wt 06 paź, 2009 09:37
Skąd jesteś: znienacka

Post autor: sww »

Jedynym sposobem na zrobienie tego dobrze jest tryb okienkowy (jedno okienko na monitor). Pomaga w tym program WideView, ale równie dobrze można to zrobić ręcznie*.

Problem polega na tym, że obecnie masz 1 centralny punkt widzenia (focus?), a potrzebujesz 5. Gdy kręcisz głową w realu, Twój focus się zmienia. W obecnym ustawieniu pozostaje wciąż na głównym ekranie.

Przy 5 monitorach masz 120*, dlatego bo każdy monitor to ok. 30* odchyłu. 4x30=120 (nie liczę głównego). Do 180* potrzebujesz jeszcze dwu. Ale w trybie okienkowym można coś pokombinować, żeby wyciągnąć więcej.

Do ustawienia masz 6 parametrów dla każdego okienka:
1. punkt w którym znajduje się Twoje oko względem środka samolotu (3 parametry)
2. kierunek widzenia (3 parametry).
Do tego dochodzi chyba jeszcze zoom.

Okienka można porozciągać tak, aby ich ramki zachodziły na siebie. Co więcej, można je nieco schować wykorzystując cień rzucany przez ramki monitorów.

* - polecam trick: zainstalować testową wersję Wideview i dokładnie przeczytać PDFa z instrukcję. Sam program okazuje się być zbędny.
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko o wirtualnym lataniu
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Problem polega na tym, że obecnie masz 1 centralny punkt widzenia (focus?)
To raczej punkt zbieżności, w FS-ie cała scena jest ostra.
sylvano
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 20:44
Skąd jesteś: Kielce

Post autor: sylvano »

Wydaje mi się, że problem jest gdzie indziej.
Po zwiększeniu rozdzielczości na 6724 x 1280
miałem problem ze światłami, były bardzo duże.
W pliku fsx.cfg dopisałem w sekcji [DISPLAY]
RUNWAY_LIGHTS_APPROACH_SCALAR=0.2
RUNWAY_LIGHTS_STROBE_SCALAR=0.2
RUNWAY_LIGHTS_SURFACE_SCALAR=0.2
RUNWAY_LIGHTS_VASI_SCALAR=0.2
natomiast pozostał problem ze światłami samolotów.
Jak leci samolot to widać tylko dużą kule światła.
Akurat to mi tak bardzo nie przeszkadza,
ale może ktoś wie jak rozwiązać to, jak ze światłami na lotniskach?

Problem, który opisywałem powyżej wydaje mi się,
że jest związany ze skalowaniem tak, jak ze światłami.
Uruchomiłem dzisiaj X-PLANE demo i tam widoki są dobre.
Na bocznych monitorach widać taką samą odległość jak na przednim.
Kąt 120stopni jest taki sam jak w fsx. Widocznie taki jest na 5 monitorach.
Mało tego uruchomiłem też GTA4 oraz GTR2 i też jest dobrze.
Problem jest tylko w fsx, a jest to naprawdę uciążliwe.
Macie jakieś pomysły jak to poprawić?
Awatar użytkownika
sww
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 108
Rejestracja: wt 06 paź, 2009 09:37
Skąd jesteś: znienacka

Post autor: sww »

Zakładam, że masz UTX. Tam możesz regulować jasność świateł. Możesz też podmienić plik halo.bmp, który odpowiada za to jak światła wyglądają. Jest kilka wersji w sieci (np. na flightsim.com).

Trzy programy, które opisujesz są dużo nowsze od FSX. Możliwe, że zastosowano w nich inne założenia.
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko o wirtualnym lataniu
slimak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 85
Rejestracja: sob 26 maja, 2007 19:19
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: slimak »

Witam

Od czasu kiedy ostatni raz pisałem w tym temacie, zafundowałem sobie nowego kompa od zera. W tym momencie karta to Radeon HD7700 z obsługą eyefinity oraz crossfire, wyjścia :
DVI
HDMI
mini DP
mini DP
i problem, podpięte monitory na DVI, HDMI, oraz na mini DP kablem, który z jednej strony jest DP a z drugiej wpięty do monitora na DVI, i kuku nie odpali trzech monitorów naraz chociaż eyefinty, wykrywa trzy odpali naraz dwa. Pytanie moje jest następujące:
Czy muszę mieć aktywną przejściówkę Mini DP - DVI??
Pytam z racji że kupiłem wczoraj kabel mini DP-DVI który kosztował ponad 50zł i nie przyniósł rezultatu a przejściówka aktywna kosztuje 100zł i nie chcę kupować w ciemno.

Pozdrawiam
sylvano
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 20:44
Skąd jesteś: Kielce

Post autor: sylvano »

Karty graficzne obsługują tylko 2 monitory bez aktywnych przejściówek i mało tego,powyżej 2 monitorów trzeba aktywne przejściówki z dowolnego cyfrowego portu tylko na port VGA.
W Twoim przypadku najtaniej i najpewniej DP lub miniDP na VGA.
Inne aktywne przejściówki np. miniDP na DVI nawet analogowe nie działają.
Ja mam kartę HD7870 gdzie jest 6x miniDP i tylko 2 monitory działają po kablu a kolejne 3 po aktywnej przejściówce.
Ostatnio zmieniony wt 18 lut, 2014 22:56 przez sylvano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Skąd pomysł o porcie VGA (a w zasadzie D-sub)?
Przecież po to jest złącze cyfrowe, żeby przesyłać sygnał bez konwersji na analogową postać.
Z tego co się orientuję (i potwierdza to FAQ), to potrzebne są aktywne przejściówki mDP - DVI żeby całość działała.

http://www.amd.com/us/products/technolo ... quirements
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
sylvano
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 20:44
Skąd jesteś: Kielce

Post autor: sylvano »

Sprawdzałem to na różne sposoby i przejściówki, niestety działa tylko po przetworniku cyfrowo analogowym powyżej 2 monitorów.
Aktywne przejściówki mDP na DVI działały tylko do 2 monitorów.
Powyżej 2 monitorów tylko cyfra na analog.
Chcesz to sprawdź sam i sam się przekonaj.
ODPOWIEDZ