Komputer do FS2004 ver. 2

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

varyat
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: czw 22 wrz, 2011 05:23
Skąd jesteś: Tampa

Post autor: varyat »

Witam serdecznie.

Panowie,
moja stara maszyna, z ktora przelecialem tysiace virtualnych kilometrow wlasnie oddala ostatnie tchnienie. Szukam teraz czegos nowego.
Pozwolcie odgrzac tego starego kotleta i poradzcie raz jeszcze w kwesti sprzetu.
Co byscie powiedzieli na taki zestaw:
http://us.gateway.com/gw/en/US/content/ ... .GBYP2.003
ewntualnie:
http://us.gateway.com/gw/en/US/content/ ... .GCCP2.004

W tym drugim przypadku trzeba dolozyc karte grafiki, mysle o ktorejs z
tych
Bardziej sklaniam sie ku ATI. Mam z nimi dobre doswiadczenia natomiast z Nvidia juz nie.
Komputer jest pod FS9. Chcialbym aby w miare plynnie dzialal a przy okazji miec ladna grafike. Wertujac rozne fora czytalem ze przy dzisiejszych komputerach mozna to uzyskac.
Bede wdzieczny za porady oraz ewentualne sugestie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw 22 wrz, 2011 19:07 przez varyat, łącznie zmieniany 1 raz.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Komputer jest pod FS9. Chcialbym aby w miare plynnie dzialal a przy okazji miec ladna grafike. Wertujac rozne fora czytalem ze przy dzisiejszych komputerach mozna to uzyskac.
Płynny FS9 z dodatkami jest osiągalny już od dawna - jeśli to ma być komputer dedykowany tylko jemu (a nie FSX czy nowym grom), to spokojnie możesz wybrać wolniejsze komponenty i zaoszczędzić.
Obie konfiguracje z linków wyglądają nieźle, ale zastanów się czy rzeczywiście wykorzystasz do czegoś 6 rdzeni, albo czy nie lepiej kupić i5 w wersji k, do tego chłodzenie i sporo zyskać po podkręceniu. Raczej nastaw się na zakup zasilacza - 300W nieznanej firmy może nie wystarczyć - i być może dysków, 5400RPM to nie za wiele.
Tomek1158
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 292
Rejestracja: wt 26 kwie, 2011 11:02
Skąd jesteś: EGCN

Post autor: Tomek1158 »

Z tego co wiem (mogę się mylić) im szybszy dysk tym szybsze wczytywanie textur.
This, the mojave desert is the final resting place of thousands of unemployed aircraft. For the old ones, the best future they can look forward to is reincarnation as a coke can. - Bruce Dickinson
TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

Jeśli masz 2 takie same dyski (różne chyba też mogą być, ale nie jestem pewnien, więc musisz sprawdzić), to poczytaj o technologii RAID 0 (słownie RAID zero). Wtedy 2 wolniejsze dyski mogłyby być wydajniejsze jak jeden szybszy, ale kosztem całkowitej pojemności.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Wtedy 2 wolniejsze dyski mogłyby być wydajniejsze jak jeden szybszy
To zależy w czym - RAID mógłby mieć lepsze prędkości odczytu i zapisu, ale gorszy czas dostępu.
ale kosztem całkowitej pojemności.
Tylko przy dyskach rożnej wielkości.
varyat
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: czw 22 wrz, 2011 05:23
Skąd jesteś: Tampa

Post autor: varyat »

Osobiscie w zadne RAID'y sie nie bede bawil, dla mnie nie ma to sensu. Oczywiscie mozna wydac kilka tysiecy $$$$ na komputer albo od razu kilka milionow i zapodac sobie cala kabine fullmotion. Jak sie bawic to sie bawic... :) Tylko po co?

A przy okazji; zainstalowalem FS'a na laptopie - tak z ciekawosci...
Efekt jest porazajacy. Na default zaledwie 10FPS :shock:

Procesor Intel Pentium T4200 (ale nie wiem jaki zegar, chyba 2GHz)

Anyway,
Wezme tego:
http://us.gateway.com/gw/...el/PT.GBYP2.002
i zobacze jak bedzie dzialal, najwyzej przerzuce zasilacz ze starego ewentualnie podmienie dysk. Tak jak Belfegor sugerowal, a jak nie przypasi to go oddam. I juz.

Wtedy pomysle nad czyms innym i was znowu troche pomolestuje :P
TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

PZL Belfegor pisze:
ale kosztem całkowitej pojemności.
Tylko przy dyskach rożnej wielkości.
Zgadza się. Sorry, pomyliłem z inną macierzą RAID która ma na celu backup danych lub podwyższenie transferu na odczycie czyli np. RAID 1
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

TytusPZL pisze:Sorry, pomyliłem z inną macierzą RAID która ma na celu backup danych lub podwyższenie transferu na odczycie czyli np. RAID 1
No to backup czy zwiększenie transferu? Bo jeśli jedno i drugie, to (oprócz Matrix RAID) wchodzimy w systemy wielodyskowe.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

Jedno i drugie, ponieważ drugi dysk w macierzy RAID 1 służy jako dysk lustrzany (mirror) i daje to 2 efekty:

1. W razie awarii jednego dysku nie tracisz danych, bo masz ich lustrzaną kopię na drugim.
2. Jeśli oba dyski są sprawne, to przy zapisie masz transfer taki, jakbyś miał jeden dysk, ale przy odczycie to masz już 2 razy większy, bo odczytuje z 2 dysków na przemian, czyli jeden dysk wczytuje część pliku A, a jednocześnie drugi już ładuje B.

Na macierzy RAID 0 natomiast masz taki efekt, ze jeden dysk zapisuje części plików A C E G, a drugi ma B D F H. Co to daje? To samo, co w powyższym punkcie 2, ale również dla zapisu. Natomiast tracimy zaletę opisaną w punkcie 1, bo w razie awarii jednego dysku na drugim zostają niekompletne dane (połowę straciliśmy) i w zasadzie są one nie do uratowania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

TytusPZL pisze:2. Jeśli oba dyski są sprawne, to przy zapisie masz transfer taki, jakbyś miał jeden dysk, ale przy odczycie to masz już 2 razy większy, bo odczytuje z 2 dysków na przemian, czyli jeden dysk wczytuje część pliku A, a jednocześnie drugi już ładuje B.
To tylko teoretyczne przyśpieszenie osiągane w sprzyjających okolicznościach w testach syntetycznych. W cyklu pracy "na codzień" dwa dyski w RAID 1 są odrobine wolniejsze niż pojedyńczy dysk.

PS Wikipedia nie jest jakimś miarodajnym źródłem wiedzy.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
man567
Cadet
Cadet
Posty: 41
Rejestracja: pt 20 sie, 2010 16:50
Skąd jesteś: Witaszyce

Post autor: man567 »

Witam. Chciał bym poznać waszą opinie na temat tego komputera ponieważ przymierzam się do zakupu. Ponieważ mój ostatni sprzęt uległ spaleniu.

LINK
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Zwróć uwagę, że tam jest zintegrowana z procesorem karta graficzna. Na aukcji pokazano obrazek normalnej karty graficznej ale de facto tam jest integra. Musiałbyś poszukać na google testów wydajności tego układu.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Ja bym najpierw poprosił o dokładne dane sprzętu od sprzedawcy.
Bo aukcja jest napisana tak, by złapać jak największą ilość, przepraszam za określenie, frajerów.
Brak napędu optycznego, brak danych o istotnych podzespołach zbyty tylko tekstem w stylu 'mocny i stabilny'.
Poza tym, szału niestety nie ma.
Cały komputer na pewno ci się nie spalił - no chyba, że mówimy o faktycznym pożarze a nie spaleniu od np przepięcia na jakimś zasilaczu z czarnej listy. Na twoim miejscu sprawdziłbym czy faktycznie wszystko jest spalone i dopiero wtedy podjął decyzję, czy dokupić jakiś podzespół, czy cały komputer.
Gotowce na allegro to zazwyczaj koty w worku, radzę o tym pamiętać.
Ostatnio zmieniony pn 30 sty, 2012 21:32 przez hideto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Witam

Jako, iż pierwsze posty w temacie Komputer do FS2004 pochodziły z 2006 roku (więc nieco się zdezaktualizowały), a do tego nazbierało się tego niemal 30 stron i mało komu chciało się cały wątek wertować, temat został zarchiwizowany (dostępny jest w załączniku).

Pozdrawiam

Bartek
Załączniki
Komputer do FS2004 ver. 1.zip
Komputer do FS2002 ver. 1
(92.91 KiB) Pobrany 333 razy
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Gładki
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 102
Rejestracja: wt 12 paź, 2004 15:32
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: Gładki »

Witam

Potrzebuję złożyć nowy komputer. Najważniejsze aby miał procesor Intel'a pod s1155. Jako, że wybór padł na I3 2320, lub DUAL CORE G860 3.0GHz będzie tam FS9, bo na FSX się nie nastawiam. I teraz mam problem. Po pierwsze to nie wiem, czy pomiędzy tymi dwoma procesorami jest na tyle duża różnica wydajności, że warto dopłacać 100 zł. Po drugie, płyta musi być w formacie mATX firmy ASUS to wybór padł na ASUS P8B75-M LX B75 mATX. Pod te procesory płyta wystarczy, ale czy jeśli kiedyś będę chciał tam włożyć i5, lub i7 (Ale nie kręcić), to czy ta płyta w zupełności wystarczy? Do tego będzie 4GB Ram. Na płytę i procesor chciałem wydać 700 zł, choć jeśli przyjdzie mi zapłacić 750 zł, to problemu nie będzie. Oddzielną kwestią jest jeszcze zakup karty graficznej. Planowałem kupić albo ATI 4870, albo 9800 GTX, lub ewentualnie 8800GT, choć seria 8800 jest już dość starą serią kart graficznych.
Intel Core i5-3570 + Asrock Z77 Extreme4-M + 8GB 1600MHz DDR3 + GTX 970 + 1000GB SATA3 & WIN8.1
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Komputer do FS 2004

Post autor: Art.Jan »

Witam
Co sądzicie o takim zestawie do FS 2004?

http://allegro.pl/quad-4x4-2-gh-8gb-hd8 ... bi_c=94776

Do tego dokupić monitor 22-24", teraz mam 17". Ewentualnie mocniejszą kartę graficzną którąś z Nvidia GTX.

Obecnie posiadam E8300, 2,83Ghz, 4 GB Ram, GTX 260, Win XP. Jest sens kupować nowszy komputer? Czy parametry podane na stronie Allegro wniosą coś nowego do FS2004? Korzytam również z :

- Wolant Saitek Pro Flight Yoke
- Saitek Radio Panel
- Saitek Switch Panel
- Saitek Multi Panel

Niestety latanie na starym sprzęcie nie robi już większej przyjemności. Procesor raczej słaby, klatkowanie mimo zmian w w pliku cfg. Proszę o opnie i ewentualne rady. Czy może ten zestaw będzie nadawał się do FSX ? Niestety nie stać mnie w tym momencie kupić drogiego kompa pod FSX. Przepraszam jeśli powtórzyłem temat ale nie znalazłem nic na temat komputera pod FS2004.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Megawydajny zestaw do filmów 3D i HD , gier , szkoły, aplikacji internetowych i biznesowych.
Tylko na tej aukcji z potężnym dyskiem 1500 GB (1,5TB)
Haha, ale wciskają kit ludziom. :)
Najnowsza karta graficznaATI RADEON SERIA 8 HD8570 2 GB superwydajność w programach 3D i w grach
Chyba w Pasjansie. :D Na pewno nie do FSX.

Wymień sobie procka na C2Q i podkręć albo podkręć swojego C2D. Karta graficzna nie jest tragiczna, a jej wymiana wiele nie da.

Ja się kiedyś przesiadłem z E2180 @ 3.0GHz na C2Q Q8400 i chyba go jeszcze trochę podkręciłem. Trochę w FS9 się polepszyło, ale kosmosów nie było.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Tak jak mówię fsx nie jest az tak bardzo wazne, byle jakosc Fs9 byla lepsza. Sadzisz ze moje stare E8300 jest lepsze od tego Amd ? Oczywiscie moge dokupic grafe jakiegos gtx'a. Ewentalnie podkrecic to Amd ? W tym momencie jestem zielony jesli chodzi o podzespoly dlatego szukam pomocy zeby nie stracic niepotrzebnie kasy.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Na pewno nie kupuj tego typu gotowców z Allegro czy supermarketów. Naściemniają, niewiadomo co tak naprawdę jest włożone do środka.
W tym przypadku dali APU od amd, kłamią o karcie graficznej z 2 GB. Kłamią, bo to jest integra w procku, a pamięć jest współdzielona z kompem. Co za tym idzie, po przydzieleniu 2 GB na grafikę, zostaje 6 GB dla systemu.
Sam procek, to tak naprawdę dwa rdzenie, a każdy po dwa wątki.
W przypadku APU bardzo ważne jest, żeby to była jak najwydajniejsza (szybka) pamięć, a nie byle co.
Płyta główna, to jakieś niewiadomo co. Podobnie dysk twardy. Karta dźwiękowa to integra.
Zasilacz "500 W cichy i wydajny", czyli pewnie jakiś najtańszy.
Cały zestaw za 1300 zł, z czego sam procesor kosztuje 400 zł. Czyli 900 zł na płytę (najtańsza 210 zł), RAM (140 zł), dysk twardy (~300 zł), no i zostaje 250 zł na zasilacz, obudowę, nagrywarkę. Do tego te gratisy pod postacią pendrive'a, czytnika i karty WiFi. A pasuje jeszcze na tym zarobić...
Czyli reasujując, ładują najtańsze rzeczy jakie znajdą w hurtowni, ściemniają, że jest super a później się z tym zestawem bujaj przez lata.

Osobiście, to bym co najwyżej przesiadł się na C2Q Q8400 albo Q6600 i podkręcał. Albo po prostu podkręcał tego C2D. No i zbierał na coś nowego, w pokroju i5.

Jeśli chcesz się przesiąść na coś nowszego, to można, ale nie na Alleshit. Nie ma cudów, że dostaniesz super sprzęt za nieco ponad tysiaka. No, chyba że będziesz celował w używki, wtedy można coś więcej ugrać.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Może a takim razie http://allegro.pl/core-2-quad-q8400-fox ... 51259.html obudowę mam i dokupić jakąś kartę GTX, tylko jaką? Która podejdzie pod tą płytę i jak z kręceniem takiego zestawu ?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

A jaką masz obecnie płytę główną? Skoro masz tam E8300, to i C2Q wsadzisz.
Karta graficzna też nie demon prędkości, ale powinna wystarczyć. Pamiętam, że na Radku 4850 raczej nie miałem problemów z FSem, a wygląda, że jest słabszy niż GTX260.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Płyta którą mam to MSI MS-7383 inne oznaczenie N1996 nic innego nie znalazłem, natomiast w biosie nie widzę możliwości podkręcania. Zasilacz mam 500W, chętnie kupiłbym lepszą kartę jakiś GTX 4xx, GTX 5xx tylko nie bardzo wiem czy będzie pasowało pod tą płytę i jaki ewentualnie model wybrać ?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Wygląda na to, że masz MSI G31M2 V1. To płyta low-end bez możliwości podkręcania. Ja miałem chyba Gigabyte GA-P35-DS3, na której nie było z tym żadnych problemów.
Sama moc zasilacza, to mało. Ważne jakiej jest firmy, jakie ma pełne oznaczenie.
Twoja płyta ma złącze PCI-Express (16x), więc każda karta graficzna z takim złączem będzie działać. Przy czym w FS9 wymianą karty graficznej aż tak wiele nie zyskasz, tam głównie się liczy mocny rdzeń procesora. Ponadto ten GTX260 to całkiem wydajna karta graficzna.

Jeśli koniecznie chcesz coś wymieniać, to płytę używkę za około 100 zł, do tego może C2Q Q8200 za około 120 i podkręcać procka. A, no i pewnie jakieś chłodzenie jeszcze do tego, bo na BOXie się ugotuje całość. ;)

Jeśli zamierzasz przejść z 17" na te 22 - 24" a tym samym znacznie zwiększyć rozdzielczość, to już lepiej kupić coś całkiem nowego, w miarę nowego.

A chyba najlepiej będzie po prostu sprawdzić jak się będzie zachowywał FS na nowym monitorze i wtedy podjąć jakąś decyzję.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

A jak bym zamiast wymiany płyty i procesora wymiemił tylko procesor z E8300 2,83 Ghz na C2D E8600 ma częstotliwość 3,33 Ghz działało by to z tą płytą i miał wogóle sens ? 500 mhz chyba zrobi różnicę ? Używkę można za 100 zł kupić. Co o tym sądzisz ? I jak z chłodzeniem musiałbym coś zmieniać ?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

W teorii to niemal 18% przyśpieszenie. W praktyce zawsze coś na tym uzyskasz. W przypadku FS9 i tak najważniejszy jest szybki rdzeń a nie ich ilość. To aplikacja jednowątkowa.
Chłodzenie może pozostać takie jakie masz, to będzie taki sam kawałek krzemu i metalu.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Sprawdź czy nie przypasuje Ci jakiś procesor 4-rdzeniowy w okolicach 3GHz. Xeony miały takie parametry i używane nie są teraz drogie.
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Dzięki za pomoc, E8600 bedzie pasował do tej płyty którą mam ? Wymienił bym jeszcze tego gtx 260 na coś lepszego możesz doradzić coś tak aby stosunek jakości do ceny był sensowny a jednocześnie był lepszy od gtx 260 ?. Mam zamiar zbudować dobry zestaw pod fsx ale dopiero w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Art.Jan pisze:Dzięki za pomoc, E8600 bedzie pasował do tej płyty którą mam?
Tak.
Wymienił bym jeszcze tego gtx 260 na coś lepszego
Nie ma sensu, bo i tak procesor będzie wąskim gardłem. A karta nie jest taka zła pomimo tego, że ma swoje lata. Oczywiście do FS-ów.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Serdecznie Ci dziękuję wyjaśniłeś mi wszystkie kwestie :) tak też zrobię. A jeszcze jedno monitor 22-24" 16:9 będzie dobrym rozwiązaniem dla tego zestawu oczywiście w rozdzielczości 1920x1080 przez hdmi. W tej chwili latam na 4:3 przez d-sub ale nie sprawia to dużej frajdy.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Moim zdaniem taka rozdzielczość to trochę przesada przy takim komputerze i karcie.
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Jaką przekątną proponujesz oczywiście 16:9 ? I w jakiej rozdzielczości. Kompletny laik ze mnie dzięki za wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Przekątna to kwestia Twojego komfortu. Rozdzielczość - jakości. Tutaj trudno mi cokolwiek proponować, bo nie wyobrażam sobie innego latania niż na dużym ekranie full hd. Ale jak miałem komputer na poziomie Twojego to trzymałem się 1280x1024 a potem 1440x900. Testy na telewizorze full hd wtedy okazały się nieudane...
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

W takim razie jest sens przyszłościowo kupić 22-24", 1920x1080, a grać na mniejszych rozdzielczościach np. 1440x900 bo tego właśnie nie rozumiem, czy będzie na mniejszych rozdzielczościach widać pixele ?, czy obraz będzie ładny tylko nie full hd? Czy w VC ATR 72 będą zachowane proporcje urządzeń?
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

W monitorze LCD pełną jakość uzyskasz tylko na rozdzielczości natywnej (tej wpisanej w specyfikację). To nie dotyczy monitorów retina i starych CTRów.

Także zmiana rozdzielczości natywnej na mniejszą po to, żeby ratować klatki to wybór najgorszy z możliwych.

Zresztą... kurcze - co się pytasz - wejdź w ustawienia monitora i zmień rozdzielczość - zobaczysz jak będzie...
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

wojtek_84 pisze:wejdź w ustawienia monitora i zmień rozdzielczość - zobaczysz jak będzie...
Art.Jan pisze:teraz mam 17"
Stawiam, że to CTR. Tam to całkiem inaczej wygląda sytuacja z rozdzielczościami.

Ogólnie, to najlepiej użytkować monitor na jego rozdzielczości natywnej. Wszelkie przeskalowania kiepsko wyglądają.
Jeśli chodzi o samego FSa, to wielkiego spadku FPS nie będzie.
W VC nie będzie problemu, jedynie panel 2D będzie rozciągnięty. Trzeba podmienić sobie panel na taki dla ekranów z proporcjami 16:9 lub 16:10.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

Akurat chwilowo nie mam dostępu do swojego monitora, ale rozumiem że przy moim słabym kompie w tej chwili nie ma sensu kupować monitora full hd tylko z mniejszą rozdzielczością natywną, przekątna w sumie bez znaczenia.

[ Dodano: Sob 21 Maj, 2016 22:23 ]
Chyba zdecyduję się na:

http://allegro.pl/samsung-s22a450mw-led ... 29339.html

To akurat model powystawowy więc pomyślę czy od tej osoby czy w jakimś sklepie. Brakuje trochę bezpośredniego wejścia HDMI ale jest DVI. Rozdzielczość natywna 1440x900, więc jak zmienię tego procka na C2D E8600 3,33 Ghz to powinien dać radę. Najważniejsze dla mnie to ATR 72 od Flight 1 w Virtual Cockpit oraz kilka lotnisk Aerosoftu. Zawsze do 14 dni mogę zwrócić :).Co myślicie ?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Art.Jan pisze:monitora full hd tylko z mniejszą rozdzielczością natywną, przekątna w sumie bez znaczenia.
Mieszasz pojęcia. Monitor Full HD ma rozdzielczość natywną 1920 x 1080 pikseli. Przekątna ma znaczenie, bo niska rozdzielczość natywna w połączeniu z dużą przekątną oznacza duże pixele, które po prostu "będzie widać".

Co do tanich monitorów, to się nie wypowiem. Ja kupowałem 6 lat temu LG na lata i do tej pory złego słowa nie mogę o nim powiedzieć. Chociaż dzisiaj chętnie bym go wymienił na coś większego, bo i flaki w kompie mam mocniejsze.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

W takim razie kupię coś między 20-22" 1920x1080 skoro mówisz że VC w ATR72 nie będzie dużego spadku fps dobrze mówię ? Bo już sam nie wiem co robić ☺

[ Dodano: Nie 22 Maj, 2016 19:46 ]
Nadmienię że latałem tym sprzętem na tv 40" 1080p 1920x1080 bez problemów, delikatne klatkowanie przy dużych lotniskach Aerosoftu, tylko nie wiem czy monitor i tv tak samo działają.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Art.Jan pisze:Nadmienię że latałem tym sprzętem na tv 40" 1080p 1920x1080 bez problemów, delikatne klatkowanie przy dużych lotniskach Aerosoftu, tylko nie wiem czy monitor i tv tak samo działają.
No to już przetestowałeś rozdzielczość HD. :) Na monitorze będzie tak samo, bo zmienia się tylko urządzenie do wyświetlania obrazu a nie sposób generowania obrazu.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Art.Jan
Cadet
Cadet
Posty: 29
Rejestracja: wt 01 lut, 2011 14:13
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Art.Jan »

:) mogłem odrazu napisać mimo wszystko serdecznie dziękuję jak będę miał jeszcze jakieś wątpliwości będę pisał pozdrawiam
ODPOWIEDZ