Logitech G940: HOTAS z ForceFeedback i podwójną przepustnicą

Problemy ze sprzętem (karty graficzne, karty dźwiękowe, joysticki, wolanty, itp.).

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Logitech G940: HOTAS z ForceFeedback i podwójną przepustnicą

Post autor: some1 »

Zapowiada się ciekawy produkt:

Obrazek

Filmik:
http://blog.logitech.com/2009/06/02/e3- ... stem-g940/

trochę informacji:
http://www.crunchgear.com/2009/06/02/th ... in-charge/

po polsku:
http://pclab.pl/news36972.html

Pierwszy hotas z forcefeedback, do tego jedyny obecnie z podwójną przepustnicą. Sugerowana cena 1349 PLN.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Fajna niespodzianka, prędzej spodziewałbym się kolejnego produktu Saiteka (na ich forum pojawiło się parę niepotwierdzonych plotek właśnie o HOTASie z FF) - konkurencja na pewno nie zaszkodzi ;)
Z filmiku wynika, że najprawdopodobniej w dżojstiku zastosowano hallotrony (miła odmiana po beznadziejnych potencjometrach Logitecha) oraz tryby działania (wspomniano o shifcie oraz możliwości zaprogramowania 250 komend). Saitek (na którym Logitech z pewnością się trochę wzorował - skądś znam ten 2-stopniowy spust czy pokrętła na przepustnicy... swoją drogą podobają mi się rotatory dedykowane trymerom) w miejscu na przepustnicy umieścił ekran LCD, w Logitechu miejsce zostało zajęte przez 8 przycisków - tylko czy da się zapamiętać tyle kombinacji bez wyświetlanych podpowiedzi ;)?
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Z tego co się orientuję FF przez swoją konstrukcję chyba wymusza coś innego niż zwykłe potencjometry cierne. Pytanie jaka będzie precyzja tego tutaj.

Mam nadzieję że wszystkie osie i przyciski będą widoczne przez DirectInput jak w normalnym joysticku, a nie jak w ostatnim sprzęcie Saiteka, z dedykacją dla jednego symulatora.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Sidewinder Microsoftu miał czujniki optyczne, natomiast jak dotąd w opisach osławionego Wingmana Force 3d napotykałem opisy potencjometrów (a z własnego doświadczenia wiem, że działanie osi pogarszało się z czasem, zupełnie jakby czujniki się zużywały) - czymkolwiek to było, działało po prostu źle ;) W produkcie za te cenę można oczekiwać precyzji, zobaczymy co nam zaserwują.
matx1234
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: sob 14 mar, 2009 22:34
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: matx1234 »

Wygląda interesująco, ale czy Logitech okaże się lepszym od Saiteka...
Przyciski na przepustnicy raczej dyskwalifikują użycie jej dla prawej i lewej dłoni.
Ciekawe jaka będzie koszt... mam nadzieję że nie strzelą ceną z kosmosu jak przy kierownicy G25 (za jakość się płaci, ale bez przesady ;) ).
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

W Wingmanie Force 3D jak i pewnie Wingmanie Strike Force są potencjonometry obrotowe, takie jak w Wingnman Attack czy innym joyu tej serii.
Jeszcze go mam u siebie ;)
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Ciekawe jaka będzie koszt... mam nadzieję że nie strzelą ceną z kosmosu jak przy kierownicy G25 (za jakość się płaci, ale bez przesady ;) ).
Jest podana w pierwszym poście.
Przyciski na przepustnicy raczej dyskwalifikują użycie jej dla prawej i lewej dłoni.
Dżojstik pod prawą, przepustnica(e) po lewą dłoń - to standard w HOTASach.
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

No fakt, ale już Cyborg Evo Force jest na optyce podczas gdy zwyczajny ma normalne poty.

Co do ceny, w sumie nie tak wiele więcej niż za Saiteka X52 Pro + pedały. Tyle że jak już ktoś zainwestował w HOTAS to teraz musiałby kupić wszystko jeszcze raz, bo pewnie oddzielnie sprzedawać nie będą.
matx1234
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 92
Rejestracja: sob 14 mar, 2009 22:34
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: matx1234 »

PZL Belfegor pisze: Jest podana w pierwszym poście.
echh... sory ;)

Cena... średnia miesięczna typowego szarego Polaka... ;)
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Kolejne informacje (już firmowe), kolejne skojarzenia z Saitekiem ;): http://www.logitech.com/index.cfm/gamin ... 5&cl=us,en
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Wg. mnie odbiorcą jest raczej fan Sturmovika/Lock-On niż FSa, w końcu w FSie kiepsko z FF, no i lata się raczej na wolantach, niż na zestawie HOTAS ;)
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Design bardziej wskazuje na Falcona, LO czy DCS - w Iłku każdą kombinację klawiszową dałoby się przypisać po 2 razy ;) Jednak w powyższych symulatorach FF się niejako marnuje (poza Ka-50), a i jego działanie w innych symulatorach czasami zamiast poprawiać wrażenia, przeszkadzało.
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

W FS'ie prosto z pudełka FF jest kiepski (podobnie jak większość rzeczy w fsie prosto z pudełka), ale to też da się poprawić odpowiednim dodatkiem:

http://www.dirks-software.ca/fs-force/index.htm

Zbiera pochlebne recenzje, tyle że jest stosunkowo mało popularny podobnie jak i joye z FF.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Filmik z działania G940 w LO. Interesujący pomysł z nakładkami, ale diody świecą dosyć słabiutko w porównaniu z choinką x52 Pro ;)
-----
http://www.engadget.com/2009/06/04/logi ... #continued
-----
http://simhq.com/_commentary/all_090j.html
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
ummagumma
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: pt 05 wrz, 2008 16:47
Skąd jesteś: EGAA

Post autor: ummagumma »

FSX,W 7 64, AMD FX8120, Sapphire HD5770, 8G RAM. Logitech G940, Logitech z906, Logitech G930, Samsung 46' LED Full HD, Airbus Extended X 1.10, GEX, REX, Opus, AES, UTX, UT2
Tyszek
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 61
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 19:45
Skąd jesteś: Białystok

Post autor: Tyszek »

Co możecie więcej powiedzieć o tym G940? Planuję sobie sprawić go, i nie wiem czy warto. :)
Ostatnio zmieniony ndz 11 gru, 2011 09:55 przez Tyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ummagumma
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: pt 05 wrz, 2008 16:47
Skąd jesteś: EGAA

Flight System Logitech G940 - poradnik (how to set it up?)

Post autor: ummagumma »

Witam,

Poniewaz posiadam ten system od jakiegos juz czasu, chcialbym sie podzielic swoja skromna wiedza na temat konfiguracji tego systemu. Takze jesli ktos posiada lub zamierza posiadac taki system, ten poradnik powinien Wam pomoc w konfiguracji.

Link to tutorialu zamiescilem na forum Logitech:
http://forums.logitech.com/t5/PC-Gaming ... d-p/702946

Tutorial jest w jezyku angielskim ale jesli ktos bedzie mial problemy ze zrozumieniem, sluze pomoca.

Pozdrawiam

EDIT:

Hej,

Ja posiadam taki system od samego poczatku.
Nie powiem, ze jest idealny w stanie surowym ale przy odp. skonfigurowaniu da sie z nim zyc...
- nalezy dodac jednak, ze przy odrobinie znajomosci elektroniki, powiedzmy na poziomie amatorskim (lutownica + pare kabelkow), mozna doprowadzic go do perfekcji :)

Zapoznaj sie z tutorialem, ktory napisalem http://forums.logitech.com/t5/PC-Gaming ... d-p/702946 (j.angielski)

W razie potrzeby sluze pomoca.
Ostatnio zmieniony czw 02 lut, 2012 17:22 przez ummagumma, łącznie zmieniany 1 raz.
FSX,W 7 64, AMD FX8120, Sapphire HD5770, 8G RAM. Logitech G940, Logitech z906, Logitech G930, Samsung 46' LED Full HD, Airbus Extended X 1.10, GEX, REX, Opus, AES, UTX, UT2
Kirow
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 275
Rejestracja: wt 06 maja, 2008 08:20
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Kirow »

Świetna rzecz! Dzięki!
Mam natomiast pytanko. Czy można w jakiś łatwy sposób zdefiniować oddzielne profile dla różnych samolotów? Ja robię to w FSUIPCu i nie używam w ogóle Logitechowego profilera - właśnie dlatego, że nie umiem tego zrobić...
Czy masz może porównanie, która metoda konfiguracji - FSUIPC vs. Profiler jest lepsza?
Pozdrawiam
Boguś
----------------------------------------
"I will use Google before asking dumb questions." - Bart
Awatar użytkownika
ummagumma
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: pt 05 wrz, 2008 16:47
Skąd jesteś: EGAA

Post autor: ummagumma »

8-) nie ma sprawy.

Czy można w jakiś łatwy sposób zdefiniować oddzielne profile dla różnych samolotów?

Niestety nie.

Logitech Game Profiler(LGS) umozliwa Ci tylko utworzenie profilow dla poszczegolnych gier, a nie np. aspektow gry.
LGS wzmacnia ForceFedback (ktory w przypadku G940 z wylaczonym LGS pod FSX jest bardzo slaby) oraz umozliwia dodatkowe zmiany ustawien takie jak dead zone itp ale nie jest zalecane aby to zmieniac, chyba ze nie jestes zadowlony z tego co daje sam FSX jesli chodzi o ustawienia.

Poki co, nie wydaje mi sie abysmy kiedys to zmienili. Takze pozostaje tylko FSUIPC.
FSX,W 7 64, AMD FX8120, Sapphire HD5770, 8G RAM. Logitech G940, Logitech z906, Logitech G930, Samsung 46' LED Full HD, Airbus Extended X 1.10, GEX, REX, Opus, AES, UTX, UT2
Kirow
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 275
Rejestracja: wt 06 maja, 2008 08:20
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Kirow »

Ok. Dzięki bardzo. Jeszcze co do "Lighting Control" - liczba funkcji jest dość mocno ograniczona. Istnieje możliwość samodzielnego zdefiniowania zdarzeń?
Pozdrawiam
Boguś
----------------------------------------
"I will use Google before asking dumb questions." - Bart
Awatar użytkownika
ummagumma
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: pt 05 wrz, 2008 16:47
Skąd jesteś: EGAA

Post autor: ummagumma »

Niestety z jakichś niewiadomych przyczyn oprogramowanie kontrolujace swiatelka nie zostalo stworzone przez Logitech tylko stworzyli je inni uzytkownicy. Sa co najmniej 2 programy, ktore dzialaja calkiem ok (win 7 64x). Nie pamietam jednak dokladnie ale jedna z wersji sprawiala, ze "dzwiek sie jakos tak, co pare sekund przerywal".
W tym programie mozna ustawiac dosc duzo roznych zdarzen ale lista jest ograniczona chociaz spokojnie powinna Ci wystarczyc. Takze pelna kontrola kolorow przy kazdym zdarzeniu: bialy, czerwony, pomaranczowy, zielony.
Jakby co sluze tym programem. Wersje, opis i dane autora znajduja sie w dokumencie zalaczonym w paczce.
Ostatnio zmieniony pt 03 lut, 2012 13:08 przez ummagumma, łącznie zmieniany 1 raz.
FSX,W 7 64, AMD FX8120, Sapphire HD5770, 8G RAM. Logitech G940, Logitech z906, Logitech G930, Samsung 46' LED Full HD, Airbus Extended X 1.10, GEX, REX, Opus, AES, UTX, UT2
Kirow
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 275
Rejestracja: wt 06 maja, 2008 08:20
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Kirow »

Zainstalowałem, podziałałem i hula świetnie. Brakuje mi co prawda kilku zdarzeń, ale mówi się trudno. Ciekawe, przy sterowaniu działaniem przycisków bezpośrednio z FSUIPCa nie da się ustawić "fałszywego" zdarzenia w "Lighting Control" tylko w celu zmiany kolorów światełek - programik mimo wszystko wykrywa, że przypisane zdarzenie nie zaszło. Ma to też jednak dobre strony - jak np. podwozie nie wysunie sięz jakiegoś powodu, to guzik nie zmienia koloru.
Pozdrawiam
Boguś
----------------------------------------
"I will use Google before asking dumb questions." - Bart
Awatar użytkownika
ummagumma
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: pt 05 wrz, 2008 16:47
Skąd jesteś: EGAA

Post autor: ummagumma »

Jest jeszcze jeden programik napisany przez kogos (?) ...filmik jest na youtube. Jak wpiszesz G940 Light control system czy cos takiego . Pisalem do goscia ale bez odzewu poki co .
FSX,W 7 64, AMD FX8120, Sapphire HD5770, 8G RAM. Logitech G940, Logitech z906, Logitech G930, Samsung 46' LED Full HD, Airbus Extended X 1.10, GEX, REX, Opus, AES, UTX, UT2
misiek3087
Cadet
Cadet
Posty: 13
Rejestracja: wt 31 sty, 2012 11:37
Skąd jesteś: Ciechanowiec

Post autor: misiek3087 »

Jakiś czas temu się z nim skontaktowałem i dostałem ten program na maila razem z fixem od dźwięku :) działa teraz zajefajnie. Dziś zajrzałem na jego stronkę - wrzucił już to na nią. http://the-speedbird.com/

Up: niestety na stronie nie da się zarejestrować i porać aplikacji, jak ktoś chętny to mogę mu przekazać maila od twórcy programu.
OzzyAsteroid
Cadet
Cadet
Posty: 3
Rejestracja: pn 12 mar, 2012 14:45
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: OzzyAsteroid »

Hej, jeśli można to podeślijcie mi ten programik. Szukałem po necie ale lipa... Nic nie potrafie znaleźć... A przyznam, że jak już się trochę kasy na joya daje, to chciałbym żeby kontrolki działały. :)

Dzięki
Ostatnio zmieniony pn 12 mar, 2012 16:50 przez OzzyAsteroid, łącznie zmieniany 2 razy.
fanzonun
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: ndz 06 sty, 2013 20:15
Skąd jesteś: EPRZ

Kupiłem i się lekko załamałem

Post autor: fanzonun »

Czy mógłby się odezwać ktoś kto użytkuje Logitech G940 ??
Mam niesamowite problemy z odpaleniem tego urządzenia
misiek3087
Cadet
Cadet
Posty: 13
Rejestracja: wt 31 sty, 2012 11:37
Skąd jesteś: Ciechanowiec

Post autor: misiek3087 »

A moze trochę konkretów? Jeszcze niedawno posiadałem ten "shit" więc troche mogę pomóc.
fanzonun
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: ndz 06 sty, 2013 20:15
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: fanzonun »

No ja niestety posiadłem to urządzenie i nie mogę sobie poradzić z kalibracją, FSX w ogóle nie widzi przepustnicy a W7X64 traktuje przepustnicę jak Klawiaturę numeryczną
misiek3087
Cadet
Cadet
Posty: 13
Rejestracja: wt 31 sty, 2012 11:37
Skąd jesteś: Ciechanowiec

Post autor: misiek3087 »

Konkrety to też na przykład: wersja oprogramowania Logitech które posiadasz...
fanzonun
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: ndz 06 sty, 2013 20:15
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: fanzonun »

Najnowsze drivery ze strony Logitecha, tj. lgs510_x64_Wersja_5_10_127 z dnia 30_08_2010.
Ostatnio zmieniony wt 22 sty, 2013 20:02 przez fanzonun, łącznie zmieniany 1 raz.
misiek3087
Cadet
Cadet
Posty: 13
Rejestracja: wt 31 sty, 2012 11:37
Skąd jesteś: Ciechanowiec

Post autor: misiek3087 »

Sprawdzałeś może w tym oprogramowaniu czy widzi ono wszystkie 3 kontrolery z zestawu?
fanzonun
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: ndz 06 sty, 2013 20:15
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: fanzonun »

W sofcie Logitecha są widoczne wszystkie 3 kontrolery, w momencie gdy odpalam FSX'a to zaczynają się jaja gdy tylko ruszę przepustnicą to zaczyna być szleństwo w zależności w której pozycji jest przepustnica wyskakują na ekranie liczby typu: "999999999" w innej pozycji "33333" itp. i tak w nieskończoność... :(
misiek3087
Cadet
Cadet
Posty: 13
Rejestracja: wt 31 sty, 2012 11:37
Skąd jesteś: Ciechanowiec

Post autor: misiek3087 »

Znajdź w menagerze urządzeń i usuń wszystie 3 jak uda ci się zidentyfikować. Odłącz od kompa, odinstaluj oprogramowanie, uruchom kompa ponownie. Zacznij instalować oprogramowanie logitech, a jak poprosi to podłącz sprzęt.
fanzonun
Cadet
Cadet
Posty: 5
Rejestracja: ndz 06 sty, 2013 20:15
Skąd jesteś: EPRZ

Post autor: fanzonun »

Dziękuje za pomoc, udało się - pozdrawiam
ODPOWIEDZ