PMDG MD-11

Dział poświęcony płatnym samolotom i śmigłowcom (czyli opinie, recenzje, poradniki). Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Samoloty.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Artur Zadak
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 75
Rejestracja: sob 21 sty, 2006 13:27
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Artur Zadak »

Panowie, jak rozwiazac kwestie tego FS9.1???? Ni cholery nie wiem, co jest z tym grane... Mam upgradowanego FS do 9.1 a wyskakuje 9.0*****... Nie wiem, jak to ugrysc.... Kilku z Was udalo sie problem przeskoczyc... Prosze o porade...
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Wrzucić witaminkę w wersji 9.1, oczywiście przedtem zupdateować normalnie updaterem ze strony M$. A z tymi błędami napisałem Ci instrukcję via PW ;)
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Jeśli używasz no-cd, podmień fs9.exe na oryginalny (z płytki) na czas instalacji MD-11.
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

Cześć! Kupiłem MD-11 z myślą latania nim na FSairlines.

Siedzę sobie w mojej MD11 gotowy do lotu, odpalam clienta FSA i niespodzianka - Nie da się zatankować paliwa bo po kliknięciu na fuel up stan paliwa wraca do tego ustawionego przez moduł od PMDG. Podobnie jest z paxami i cargo.

Jest może jakaś możliwość pogodzenia tego?
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
Awatar użytkownika
noker
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 175
Rejestracja: pt 30 mar, 2007 07:31
Skąd jesteś: Puławy City

Post autor: noker »

Cześć Dawid

Przy PMDG to po pierwsze wyłączasz simple fueling mode w FSA
a po drugie zdaje sie że klient czyta stan zatankowania z modułów tankowania PMDG
było coś o tym na forum FSA - polecam tam poszukać
#Z390#i5 9600#64GB@3200MHz#MSI GTX1660 OC#Win10#MSFS#
polandcargo.pl
Awatar użytkownika
shaman
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 191
Rejestracja: pt 11 kwie, 2008 00:05
Skąd jesteś: Częstochowa

Post autor: shaman »

Dzięki Rafał, będę szukać.
C2D E8400@3.5Ghz,ASUS P5Q-E,DDR2 OCZ SLI Ready 800Mhz,GTX260,Chieftec 550W,HDD1TB,LCD 22'',Saitek Cyborg X
Sterixx
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: sob 03 mar, 2007 13:44
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: Sterixx »

Mam pytanie, bo docelowo wing view mamy tylko w FSX, a gdyby tak zmienić wartości np. z tego wpisu poniżej (z 737) na odpowiednie do MD11 w FS9.
Próbował ktoś ?

VIEW_REAR_RIGHT_UP_ZOOM=1.0
VIEW_REAR_RIGHT_UP_EYE=1.5, 0.80, -2.00
VIEW_REAR_RIGHT_UP_DIR=8.0, 0.0, 140

VIEW_FORWARD_RIGHT_UP_DIR=0.0, 0.0, 100
VIEW_FORWARD_RIGHT_UP_EYE=-2.2, -0.2 -15.0
VIEW_FORWARD_RIGHT_UP_ZOOM=1.0

VIEW_FORWARD_LEFT_UP_DIR=0.0, 0.0, 260
VIEW_FORWARD_LEFT_UP_EYE=2.7, -0.2 -15.0
VIEW_FORWARD_LEFT_UP_ZOOM=1.0

VIEW_RIGHT_UP_DIR=10.0, 0.0, 90
VIEW_RIGHT_UP_EYE=0.0, 1.0 -10.0
VIEW_RIGHT_UP_ZOOM=0.75

VIEW_LEFT_UP_DIR=10.0, 0.0, 270
VIEW_LEFT_UP_EYE=0.0, 1.0 -10.0
VIEW_LEFT_UP_ZOOM=0.75
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Myślisz że gdyby to było takie proste to producent by tego nie zrobił? ;)

Podobno nie ma wing view bo cały limit geometrii poszedł na wymodelowanie kabiny.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Kamandra
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 248
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:51
Skąd jesteś: EPML

Post autor: Kamandra »

Poradnik do samolotu PMDG MD-11 - (wersja 1.0) - materiał zawiera opis uruchamiania samolotu, opis programowania FMC oraz przykładowy lot na trasie EGLL-EPWA. Plik w formacie pdf (zalecana wersja 6 lub nowsza programu Acrobat Reader); 41 stron; 6.1 MB. Autor Adam Szymura. Hasło do otwarcia dokumentu: md11

[ Komentarz dodany przez: konraf: Sob 14 Mar, 2009 15:28 ]
Kolega jest szybki ;) Napisałem newsa i chciałem od razu dać info w tym temacie, a tu już jest.

Podziękowania dla autora poradnika, za umożliwienie zamieszczenia poradnika na Aztec.pl.
Podziękowania dla Dominika, za konsultacje. Część z uwag autor uwzględnił. Część (głównie ta, dotycząca testów systemów) została pominięta, gdyż wymagałaby zbyt gruntownego przebudowania materiału.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Kamandra, łącznie zmieniany 1 raz.
AMD Athlon 3000+/3,25GB RAM/ATI 4870 512MB/nVidia nForce4-4X/CH Yoke/Logitech Cyborg X/MCP/Pro Pedals CH/350d/100-400L/17-40L
Marcin EPML
Awatar użytkownika
rekinek8
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 11:53
Skąd jesteś: Szczecin

Post autor: rekinek8 »

Witam!

Rozumiem, że żeby zainstalować MD11 należy update'ować swojego fs'a do 9.1. To tak chciałem zrobić, ale podczas instalacji update'u ze strony microsoftu wywaliło mi taki oto błąd:

"The original file (modules/ATC.DLL) is either missing or has been changed from it's original state. The update cannot continue and will now exit."
co się stało z oryginalnym i jak spowrotem go przywrócić?

Pozdrawiam.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Zlokalizuj plik na płytkach instalacyjnych FSa i podmień ten felerny.
Awatar użytkownika
rekinek8
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 11:53
Skąd jesteś: Szczecin

Post autor: rekinek8 »

Dzięki bardzo. Wiem dlaczego miałem problem z tym ATC.dll, podmieniałem ten plik i nie tylko ten podczas spolszczania FS'a, trzeba było podmienić spowrotem na oryginalne wszystkie dll ktore sie podmienia przy spolszczaniu.
Awatar użytkownika
speedbird
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: ndz 17 lut, 2008 19:40
Skąd jesteś: EDAH

Post autor: speedbird »

A ja nie mogę go zainstalować!!!
A konkretnie wyskakuje mi jakiś błąd podczas instalacji Visual C++ Redistributable 2008 co jest konieczne do instalacji MD-11. Nie wiem czemu nie chce mi się to pod Vistą zainstalować. Czyżbym musiał system od nowa wgrywać? :shock:
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

A konkretnie wyskakuje mi jakiś błąd podczas instalacji Visual C++ Redistributable 2008 co jest konieczne do instalacji MD-11.
Pewnie jakiś problem.
Awatar użytkownika
speedbird
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: ndz 17 lut, 2008 19:40
Skąd jesteś: EDAH

Post autor: speedbird »

Tu przedstawiam dokadnie ten błąd:

Tak jest za każdym razem i nie wiem jak to zmienić.
Załączniki
error.jpg
error.jpg (30.78 KiB) Przejrzano 22759 razy
Awatar użytkownika
some1
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: śr 05 paź, 2005 18:20
Skąd jesteś: Pruszków

Post autor: some1 »

Błąd ten wskazuje na jakieś problemy z usługami systemowymi. Być może masz wirusa który coś powyłączał, być może sam coś wyłączyłeś. Być może jakieś inne okoliczności, programy Trudno niestety coś doradzić.

Być może pomoże

Start->Uruchom, wklep

Kod: Zaznacz cały

regsvr32.exe wuaueng.dll
ale za bardzo bym na to nie liczył niestety. Na pewno uruchamiasz instalację jako administrator?
Awatar użytkownika
speedbird
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: ndz 17 lut, 2008 19:40
Skąd jesteś: EDAH

Post autor: speedbird »

Jeszcze takie coś:

To chyba dotyczy jednego problemu bo zauważyłem to w tym samym czasie. Będę próbował naprawić instalację lub niestety ale wgrać od nowa ją.

---------------------
Artur Zadak pisze:mam to samo na Viscie, dlatego FS smiga na XP... Zaoszczedza mi to problemow...
Ale pod XP jest gorzej. Ja też dłuższy czas grałem w FSa pod XP i już sie nie mogłem doczekać przejścia na Vistę-64.
Po pierwsze XP nie zobaczy ci więcej jak 3.25GB RAMu (u mnie czasem zużycie pamięci skacze w okolice 4GB a tak w ogóle to mam 8GB) i często miewałem komunikat FSXa coś w stylu
"Your system has exceeded all available memory. Please try to use another settings"
czy coś w tym stylu a teraz w ogóle mi się to nie zdarza.
Po drugie zdecydowanie (przynajmniej u mnie) grafika jest lepsza pod Vistą na tym samym sprzęcie i tych samych ustawieniach niż pod XP: obraz wyraźniejszy, czytelniejszy i antyaliasing naprawdę działa a pod XP udawał, żę działał - zdarzały mi się kanciaste krawędzi nawet przy włączonym.

Tylko ten błąd teraz uniemożliwia mi zainstalowanie MD-11 ale będę musiał z tym powalczyć.

Korzystaj z EDYTUJ a nie post pod postem - konraf
Załączniki
err.jpg
err.jpg (48.97 KiB) Przejrzano 22854 razy
Ostatnio zmieniony ndz 22 mar, 2009 17:41 przez speedbird, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
speedbird
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: ndz 17 lut, 2008 19:40
Skąd jesteś: EDAH

Post autor: speedbird »

Przeinstalowałem od nowa cały system i teraz nie ma żadnych problemów! Aktualizacje się pobierają, Visuacl C++ się zainstalowało i MD-11 fruwa :lol: tylko jeszcze nie miałem czasu go wypróbować ale już działa.
Sterixx
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: sob 03 mar, 2007 13:44
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: Sterixx »

Instalował ktoś do FS9 ?
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Nom różnica jest, mianowicie dźwięki są trochę inne. No i jeszcze przy wyłączonym TCASie na PFD jest komunikat TCAS OFF w innym miejscu (lub tak mi się wydaje :0)
Sterixx
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 65
Rejestracja: sob 03 mar, 2007 13:44
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: Sterixx »

A jak z TCAS'em u Was ? U mnie działa jak chce, tzn. w większości lotach nie.
Awatar użytkownika
Skymad
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 169
Rejestracja: pt 08 sie, 2008 07:20
Skąd jesteś: Starogard Gd

Post autor: Skymad »

Pierwsze słyszę :shock: TCAS u mnie działa idealnie :D
GRYF830
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 61
Rejestracja: wt 16 gru, 2008 10:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: GRYF830 »

Słuchajcie mam pewien problem.

Udało mi się zainstalować upgrade 9.1 i zainstalować MD-11.
Po wyborze w menu maszyny wywala mi że potrzebuję FSUIPC 3.81 lub późniejszy moduł, ale podczas instalacji PMDG instaluje mi FSUIPC 3.85. Dla czego tak może się dziać?
Nadmieniam że wcześniej miałem rejestrowany FSUIPC 3.80 na którego instalowałem md-11 i FS 9.1.
GRYF830
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 61
Rejestracja: wt 16 gru, 2008 10:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: GRYF830 »

Już zainstalowałem MDka i nadal problemy...
Postępiję zgodnie z poradnikiem ale nie mogę ruszyć elektryki.
W poradniku pisze Bat ON ale tam jest tylko opcja po podniesieniu osłonki off!
EMER POWER mam na arm ale żadne lampki AVAIL na EXT PWR się nie zapalają :(
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

W poradniku pisze Bat ON ale tam jest tylko opcja po podniesieniu osłonki off!
Jeśli off nie jest podświetlone, to znaczy, że baterię włączyłeś.... co jest napisane w poradniku.
EMER POWER mam na arm ale żadne lampki AVAIL na EXT PWR się nie zapalają :(
Wybrałeś external power w trzecim FMC, masz odpowiednio ustawione w menu PMDG?
GRYF830
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 61
Rejestracja: wt 16 gru, 2008 10:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: GRYF830 »

Jakim trzecim FMC? Jak skonfigurować menu? przeczytaj że w poradniku nie ma nic o tym...
Autor wsiada Do C&D i odpala systemy z marszu...
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Jakim trzecim FMC? Jak skonfigurować menu? przeczytaj że w poradniku nie ma nic o tym...
Ale jest w manualu. W poradniku jest o napisie "off" na pstryczku od zasilania z akumulatorów.
GRYF830
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 61
Rejestracja: wt 16 gru, 2008 10:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: GRYF830 »

Jest o off oki ale sami na forum twierdzicie że poradniki są dla ludzi nie władających biegle angielskim a ty mnie odsyłasz do 436 stron manuala w technicznym angielskim...

Belf jeśli jesteś mi w stanie wytłumaczyć problem EXT power to o to proszę, to nie jest lenistwo a odpowiedzi typu jest w manualu i to jeszcze PMDGowskim to trochę szukaj igły w stogu siana... przecież to nie wilco z komiksowym programowaniem FMC.

PS.
Jak mam wybrać coś w trzecim FMC jak nie mogę podświetlić zasilaniem Glassa i tym bardziej FMC? Chyba że mam coś nie tak i podświetlenie displayów mi nie chodzi...
Mogę odpalić silniki CTRL-E ale to nic nie zmienia w dostępności amperów....!!!!
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Chcesz latać skomplikowanymi samolotami, musisz pogodzić się z brakiem prostej dokumentacji - pozostaje nauka języka albo powolne tłumaczenie.
Najpierw zainstaluj wszystkie patche, by wiedzieć, ze to nie wina samolotu. Skoro udało Ci się włączyć baterię (brak napisu off), to możesz wybrać external power w CDU (jak to opisano w manualu introduction), na jednej ze stron MAINT (ta jest domyślnie ustawiona w środkowym, czyli trzecim). Jeśli się nie uda, użyj APU. Jeśli ekrany nadal będą czarne, to właśnie spotkałeś się z zabezpieczeniem antypirackim - przeinstaluj samolot, jeśli nie pomoże skontaktuj się z PMDG.
GRYF830
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 61
Rejestracja: wt 16 gru, 2008 10:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: GRYF830 »

dzięki za pomoc o to chodziło, będę kombinował i tłumaczył.
Awatar użytkownika
Adam_Max
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 55
Rejestracja: śr 08 paź, 2008 11:48
Skąd jesteś: Gliwice

Post autor: Adam_Max »

GRYF830 pisze: ...Jest o off oki ale sami na forum twierdzicie że poradniki są dla ludzi nie władających biegle angielskim a ty mnie odsyłasz do 436 stron manuala w technicznym angielskim...

W poradniku pisze Bat ON ale tam jest tylko opcja po podniesieniu osłonki off!
EMER POWER mam na arm ale żadne lampki AVAIL na EXT PWR się nie zapalają :( ...
Napisałem poradnik głównie w oparciu o oryginalną anglojęzyczną dokumentację a wcale nie władam biegle tym językiem, więc da się. Uażam że manual jest obszerny (choć wiele informacji mi w nim brakuje) ale i zarazem bardzo przejrzysty.
Niestety chcąc w ogóle zrozumieć jak w MD-11 działają podstawowe systemy trzeba do niego zajrzeć. Maszyna jest (trochę) bardziej skomplikowana jak C172 więc nie można się spodziewać prostej ściągi na kilku stronach.

A co do uruchamiania maszyny to kontrolki AVAIL (available) na "EXT PWR" informują o dostępności zasilania zewnętrznego po podłączeniu przewodów do samolotu a nie po uzbrojeniu zasilania zapasowego "EMER POWER".
Jeżeli po włączeniu [ Bat - On] oraz [ EMER POWER - Arm ] zasilanie "External Power" jest niedostępne to uruchamiamy FMC (może być FMC1 i podłączamy przewody zasilania zewnętrznego (strona 10 w moim poradniku).

Pozdrawiam Adam
zioma
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: sob 23 maja, 2009 13:12
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: zioma »

Witam wszystkich, ostatnio nabyłem ten samolot i mam jedno pytanko. Czy u was również po uruchomieniu gry można latać tylko w 1 i tej samej konfiguracji( np. md-11 PW) każda kolejna próba lotu z innym silnikiem wiąże się z wysypaniem panelu, nie działaja wyświetlacze ani przyciski, konieczny jest restart symulatora. Z góry dzięki z odp.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Spróbuj najpierw wybrać Cessnę, a dopiero potem MD-11 - FS nie lubi ładowania jednego skomplikowanego samolotu po drugim.

Edytowałem - konraf
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez PZL Belfegor, łącznie zmieniany 1 raz.
zioma
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: sob 23 maja, 2009 13:12
Skąd jesteś: Sosnowiec

Post autor: zioma »

Belfegor masz duże piwko u mnie jak bedziesz w okolicach sosnowca to się przypomnij:) okazuje się że właśnie tu był problem. Swoją drogą jest to wersja pudełkowa ze strony Pilots.pl. Jeszcze raz dzięki za odzew.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Przypominam linka do ciekawej strony, na której ostatnio pojawił się prosty poradnik uruchamiania MD-11
http://www.v1-rotate.org/index.php?page=md
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Adam_Max
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 55
Rejestracja: śr 08 paź, 2008 11:48
Skąd jesteś: Gliwice

Post autor: Adam_Max »

Mała porada na wypadek wystąpienia dziwnego błędu - samowolnego skrętu sterowanego przez autopilota.

Ostatnio podczas ostrego zniżania musiałem użyć spojlerów by trochę przyhamować.
Po ich schowaniu samolot zaczął wykonywać bardzo ostry niezaprogramowany skręt w prawo (w zasadzie położył się prawie całkowicie na skrzydło).

Po odłączeniu autopilota ręcznie wyrównałem lot, sprawdziłem wszystko, własnych błędów nie znalazłem więc włączam autopilota ponownie i historia się powtarza.

Od razu podejrzenie padło na spojlery więc kilkakrotnie przestawiam dźwignię ale nie było żadnych zmian. Jakoś przez przypadek w zasadzie bo już miałem zakończyć lot zmieniłem widok na zewnętrzny i co się okazało. Spojlery na prawym skrzydle były schowane natomiast na lewym całkowicie wysunięte.
Kręcenie dźwignią tam i z powrotem w tym przypadku nic nie pomaga. Blokada ustąpiła dopiero po użyciu z klawiatury klawisza skrótu do spojlerów którego w zasadzie nigdy nie używam.
Skrót w zasadzie powoduje to samo przestawienie dźwigni spojlerów z pozycji "RET" do "FULL", ale ruszanie bezpośrednio dźwignią nie pomagało. Tak więc mamy do czynienia z jeszcze jednym błędem w MD-11.

I jeszcze przy okazji odpowiem na maila którego niedawno dostałem a przez przypadek usunąłem przed napisaniem odpowiedzi. Jeżeli to nie napisał użytkownik tego forum to może rada przyda się komuś innemu. Pytanie mniej więcej brzmiało: "co zrobić aby po wylądowaniu wyciszyć denerwujący alarm informujący o wyłączonym autopilocie".
Rozwiązaniem jest całkowite odłączenie autopilota, naciśnięcie przycisku disconnect na wolancie w panelu 3D.

Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

BTW bardzo to dziwne. Skoro miał wychylone spoilery na lewym skrzydle powinien kłaść się na lewe właśnie.
Awatar użytkownika
holo
Cadet
Cadet
Posty: 48
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 12:52
Skąd jesteś: Rumia

Post autor: holo »

tidit pisze:BTW bardzo to dziwne. Skoro miał wychylone spoilery na lewym skrzydle powinien kłaść się na lewe właśnie.
No, ale autopilot chcąc utrzymać zadany kurs musi przeciwdziałać siłom, które działają na samolot. Jeśli wysunięte spoilery kładły go na lewe, to automatyka powinna kłaść na prawo, aby zrównać. Jeśli wpółczynniki członów PID są źle dobrane, to układ będzie źle funkcjonował. W tym przypadku kładł na prawo za mocno. Jeśli się mylę - skorygujcie.
Bartek H.
ODPOWIEDZ