Embraer 170/190 od Wilco

Dział poświęcony płatnym samolotom i śmigłowcom (czyli opinie, recenzje, poradniki). Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Samoloty.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

orek
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 wrz, 2006 11:00
Skąd jesteś: Sosnowiec

Embraer 170/190 od Wilco

Post autor: orek »

Wilco szykuje dla nas coś nowego... 8-)

Jak zwykle z ocenami trzeba sie powstrzymac do ukazania sie ... conajmniej SP3 :twisted:

Pozdrawiam
Seweryn
Awatar użytkownika
Kamandra
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 248
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 17:51
Skąd jesteś: EPML

Post autor: Kamandra »

AMD Athlon 3000+/3,25GB RAM/ATI 4870 512MB/nVidia nForce4-4X/CH Yoke/Logitech Cyborg X/MCP/Pro Pedals CH/350d/100-400L/17-40L
Marcin EPML
kuba933
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 53
Rejestracja: wt 11 gru, 2007 18:22
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: kuba933 »

Panowie czy ktos dysponuje jakimiś procedurami operacyjnymi do tego samolotu?? Mam na mysli spis czynności które nalezy po kolei wykonać. Szukałem w sieci ale nic z tego nie wyszło.
Awatar użytkownika
wegi
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 338
Rejestracja: sob 23 lip, 2005 17:31
Skąd jesteś: EPBY

Post autor: wegi »

QRH i SOP
(wymagana rejestracja)

http://forum.iemit.com/Default.aspx?g=posts&t=820

D.
zapraszam ->http://www.vlatanie.blog.pl/ - aktualizacja 6.03.2011
Bentka
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: ndz 06 sty, 2008 19:23
Skąd jesteś: EPZA/EPWA

Post autor: Bentka »

Jedyną denerwującą rzeczą, odbiegającą od rzeczywistości, jest brak podświetlenia przycisków na panelu AP. Kwestia przyzwyczajenia, ale w realu się podświetlają. Może zrobią poprawkę w SP2..
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Podobno w rzeczywistości się nie podświetlają (choć też czytałem sprzeczne opinie na temat tych przycisków w samolotach LOTu)- masz jakieś zdjęcie podświetlonych?
A SP2 już wyszedł i czekamy na SP3.
Awatar użytkownika
piotr-pajor
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 90
Rejestracja: śr 31 maja, 2006 09:06
Skąd jesteś: EPLL

Post autor: piotr-pajor »

Kokpit nocą wygląda następująco

http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=5839266
Project LODZ - już niedługo sporo niespodzianek !
www.projectlodz.eu
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Ale tu chodzi o światełka na przyciskach aktywnych trybów AP, nie oświetlenie kokpitu nocą. Na razie wszystko świadczy, że w rzeczywistości (u większości użytkowników?) przyciski nie są podświetlane - tak twierdzi FT, nie widziałem też żadnego zdjęcia podświetlonych.
Bentka
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: ndz 06 sty, 2008 19:23
Skąd jesteś: EPZA/EPWA

Post autor: Bentka »

Na stojance nie bedziesz mial podswietlonych przycisków AP wiec zdjecie nie pomaga raczej w niczym. Pytałem mechanika z LOTu, mówi, że się podświetlają. Uderze jeszcze do pilota..:)
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

To jest wkurzające, w każdym samolocie od razu widzisz czy masz włączoną daną funkcję, a tutaj musisz co chwila sprawdzać na wyświetlaczu czy prawidłowo włączyłeś daną funkcję. Przy lądowaniu nie ma na to za dużo czasu...

Ale generalnie to udany produkt, fajnie sie lata.
Bentka
Cadet
Cadet
Posty: 7
Rejestracja: ndz 06 sty, 2008 19:23
Skąd jesteś: EPZA/EPWA

Post autor: Bentka »

Potwierdzam. Jak e145 nie przypadł mi do gustu tak 170 jest świetna. Bardzo przyjemny samolocik i porządnie zrobiony.
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

N atym np. zdjęciu widać, że guziki AP nie podświetlają się w trakcie lotu:
http://www.airliners.net/photo/Paramoun ... id=1043385

Na forum feelthere twierdzą, że jest to opcja przy zakupie, ale większość maszyn tego nie ma (a na pewno nie miała ta, na której się wzorowali).

Paweł
Paweł Dragan
Gdańsk
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Dołączam moją wersję Checklist-y.
Oparta jest na tej zawartej w manualu, ale dołożyłem swoje wpisy. Nie jest ani realną listą kontrolną, ani czymś co pozwoli w pełni uruchomić maszynę i wykonać lot, ale może komuś się przyda. Jeśli tak, to nie mam nic przeciwko wszelkim edycjom tego dokumentu i przekazywaniu go dalej innym.
Zrobiona jest w formacie word-a.


Paweł
Załączniki
checkList.zip
(5.07 KiB) Pobrany 371 razy
Paweł Dragan
Gdańsk
Awatar użytkownika
Kasztan
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 308
Rejestracja: wt 02 paź, 2007 15:53
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Kasztan »

Rzeczywiście Paweł, masz rację. Pozostaje więc tylko się przyzwyczaić ;)
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Jak tak dalej pójdzie, to kolejne loty będę wykonywał tak średnio co dwa SP :)

-----

No i jest już 1.5 :)

Ja mam natomiast takie uwagi:
- samolot praktycznie zawsze przestrzela zakręty. Szczególnie widać to przy wykonywaniu jakiegokolwiek SID'a. Wczoraj np. startowałem z EDDM, SID EGG z pasa 26R to zawiera dość ostre zakręty. Samolot najpierw przestrzela, potem próbuje wrócić na ścieżkę i wychodzą cuda... Przechwycenie LOC też trochę opóźnione. Też tak macie?
- Nie wiem czemu, ale samolot ma problem ze zwolnieniem do ustawionej prędkości przy podejściu. Powiedzmy, że Vref = 126. Przy ok 4nm do progu prędkość ustawiam na 131. prędkość stabilizuje się tak ok 133. W końcówce ustawiam te 126 - zero reakcji. Nawet jeśli od razu ustawiam 126, to i tak prędkość nie spadnie poniżej tego 133. Przy tym samolot poprawnie trzyma GS. Po wyłączeniu AT nie ma problemu z redukcją ciągu i prędkości.
- trochę twardo się ląduje i trudno się nie odbić przy przyziemieniu. Na forum wilco piszą, że jest to kompromis przy ustawieniu parametrów podwozia - tak aby nie było problemów z kołowaniem;
- Przy włączeniu funkcji preview potrafi wyłączyć się LNAV i włącza się TRACK, oraz HSI przestawia się na V/L. Nie ma problemu aby powrócić do LNAV, ale czemu się wyłącza? Po to chyba przecież ten preview jest, nie? EDIT: To poprawne działanie - tryb preview przełącza na nawigację V/L w momencie przechwycenia kursu. Może być używany do automatycznego przejścia z FMS na V/L np. przy przechwyceniu ILS.
- ze dwa razy skasował mi się plan lotu. Wczoraj np. lecąc z tego EDDM do EPKK gdzieś już nad Polską zrobiłem Direct KRW. W planie na końcu było KRW i EPKK. Nie było wprogramowane podejście. Zakładałem wykonanie procedury samodzielne. Samolot jakieś 25nm od KRW wyłączył VNAV i LNAV, przełączył się znowu na V/L i tryb TRACK. W FMS zniknął plan lotu! Lot dokończyłem bez problemu, i tak już był czas na wyłączenie LNAV, ale zachowanie FMS chyba nie było poprawne? Miałem tak też kiedyś podchodząc chyba do Gdańska. Przed KRT plan się wyzerował. Nie znalazłem jeszcze reguły...
- VNAV nie trzyma ścieżki. Na początku jest OK, potem zdecydowanie przestaje się wyrabiać. Miał raz mieć 4000ft nad KRT, wyszło mu 9000. trochę dużo, szczególnie, że wiało w dziób. Oczywiście wcześniej był odp. komunikat na FMS.

Ale się rozpisałem. Ale ogolnie, to fajnie się tym lata :)

-----

Stworzyłem coś na kształt poradnika - opisu przykładowego lotu. Dostępny jest na stronie Xline (link bezpośredni):
http://www.xlineva.org/pdf/poradnik_e170v11.pdf
EDIT: Plik z linku może być uszkodzony. jest jeszcze na:
http://rapidshare.de/files/40422462/por ... 1.zip.html

Dokument opisuje lot EPWA - EPGD. Zawiera m.in opis podsatwowego programowania FMS, korzystanie z automatyki lotu, elementy kokpitu i inne. Poziom raczej podstawowy. Wydaje mi się, że samolot może zdobyć popularność i dokument byłby przydatny dla początkujących.

Prośba do wszystkich osób, które będą chciały poświęcić trochę czasu na zerknięcie na poradnik, o wszelkie uwagi. Szczególnie o pomoc w wyłapaniu błędów. Wydaje mi się, że nie wciskam tam jakiejś ciemnoty :), ale może być tak, że mi się tylko wydaje. Chciałbym doprowadzić dokument do stanu używalności. Chętnie usłyszę również wszelkie sugestie, co powinno się jeszcze znaleźć w tego typu opracowaniu.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez pawel-d, łącznie zmieniany 4 razy.
Paweł Dragan
Gdańsk
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Dobra robota. Gratulacje.

BTW: dla znających język niemiecki:
http://simflight.de/2008/09/review-wilc ... r-170-190/
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
holo
Cadet
Cadet
Posty: 48
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 12:52
Skąd jesteś: Rumia

Post autor: holo »

pawel-d pisze:- samolot praktycznie zawsze przestrzela zakręty. Szczególnie widać to przy wykonywaniu jakiegokolwiek SID'a.
Tak na mój gust to źle dobrane parametry członów PID autopilota. Pewnie w cfg można zmienić samemu, ale głowy nie dam.

P.S. Ten PDF to jest skopany. U mnie nie mogę go otworzyć ani ACROBATEM ani FOXIT READEREM.
Bartek H.
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Faktycznie coś nie tak jest z tym podanym linkiem.
Jest jeszcze:
http://rapidshare.de/files/40422462/por ... 1.zip.html
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez pawel-d, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Dragan
Gdańsk
Węgorz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 15:43
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Węgorz »

Dorobiłem widoki /Virtual Cockpit/ do Embraera 170 dla posiadaczy programu Active Camera:
ctrl+1 -widok z fotela kapitana
ctrl+2 -widok na MAIN PANEL
clrt+3 -widok na CONTROL PEDESTAL
ctrl+4 -widok na OVERHEAD PANEL
ctrl+5 -widok z fotela pierwszego oficera
ctrl+6 -widok z okna z kl. biznes /lewo na skrzydło/
ctrl+7 -widok z okna z kl. ekonomicznej /lewo na skrzydło/

Plik do pobrania TU
kuba933
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 53
Rejestracja: wt 11 gru, 2007 18:22
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: kuba933 »

Jak otwieracie luki bagażowe> Konfiguracja klawiszy SHIFT+E+2 nie zdaje u mnie egzaminu :cry:
piotr66
Cadet
Cadet
Posty: 18
Rejestracja: pt 01 wrz, 2006 07:39
Skąd jesteś: Sanok

Post autor: piotr66 »

Czy ktos z Was używa tego pod FSX?
Jeśli tak, to jak jest z klatkowaniem?

U mnie jest tragedia. Skacze strasznie miedzy 5 a 15. Na ATR'ku F1 mam stałe zabolokowane 20 i trzyma to.
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Z klatkowaniem nie jest lekko i u mnie, więc chyba to norma. Tak w ogóle to trochę przesadzili z odblaskami textur na moje oko.
Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

kuba933 pisze:Jak otwieracie luki bagażowe> Konfiguracja klawiszy SHIFT+E+2 nie zdaje u mnie egzaminu :cry:
Ja otwieram luki bagażowe Shift + e + 2, ale taśmociąg, który podjeżdża z lewej strony, zatrzymuje się dopiero po prawej i podnosi ten taśmociąg pionowo do góry. Czego to jest wina?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Może po prostu stoisz za blisko albo za daleko. Też czasami mam coś takiego. Musisz stac na żółtej linii (przednie koła na poziomej kresce, tej na początku ;) )
Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

Dzięki za info, ale stoję jak najbardziej poprawnie. Znam się na lotnictwie na tyle, żeby wiedzieć jak kołować i jak stawać przy bramce... :P Jeszcze będę próbował.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
superhornet14
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 86
Rejestracja: śr 17 wrz, 2008 16:09
Skąd jesteś: okolice EPWA

Post autor: superhornet14 »

Wydaje mi się, że to jeszcze zależy od wielkości samolotu ale może się mylę (jak tak to mnie poprawcie)
Łukasz
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 277
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 13:48
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: Łukasz »

Wielkość samolotu? Nie znam się na tym, ale chyba samoloty są tak robione, że jeśli stanę w dowolny sposób w zaprogramowanym polu bramki, to wózki podjadą i tak do luków bagażowych. Nie wiem czy jasno się wyraziłem i czy w ogóle dobrze myślę ;)
Pozdrawiam
wizzmike
Cadet
Cadet
Posty: 6
Rejestracja: pn 24 lis, 2008 09:57
Skąd jesteś: Wenling City

Post autor: wizzmike »

witam serdecznie.
Czy ktos moze mi polecic , dac namiar na tutorial do tegoz Embraerka, w szegolnosci chodzi o FMC.
z gory serdeczne dzieki za wszelakie info.
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Ja coś tam naskrobałem. O FMC też. W poście trochę wyżej jest link:
http://rapidshare.de/files/40422462/por ... 1.zip.html

Powinien być taż na www.xlineva.org w dziale Dokumenty, ale chwilowo go nie ma. Nie wiem czemu.

[ Komentarz dodany przez: konraf: Czw 18 Gru, 2008 12:08 ]
Poradnik pobrać już można z Aztec.pl (dział Szkoła > Poradniki do samolotów).
Paweł Dragan
Gdańsk
piter87wawa
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: pn 08 wrz, 2008 21:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: piter87wawa »

Witam was, mam embraera 170 od wilco z zainstalowanym najnowszym SP. Szukalem na forum ale nie znalazlem odpowiedz. Otoz ostatnio lecac ze Szkocji do Polski na Vatsimie chcialem sie podlaczyc pod CTR w niemczech i nie moglem. Wpisujac czestotliwosc w radiu do COM1 powyzej 122.0 nie przyjmuje mi tych czestotliwosci. Wyswietla blad w polu wpisywania. Czy wie ktos, co z tym fantem zrobic? Chcialbym latac na nim na Vatsimie a jak tu latac skoro nie bede mogl sie polaczyc z ATC.
Obrazek
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Na pewno wpisywałeś w COM, a nie czasami w NAV?
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
piter87wawa
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: pn 08 wrz, 2008 21:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: piter87wawa »

napewno. na poczatku tez pomyslalem ze moze cos zle wpisuje. ale wpisuje dobrze, UNICOM normalnie uaktywniam, tak samo ostatnio ladujac w EPKK udalo mi sie polaczyc z TWR. Tyle ze mial czestotliwosc ponizej 122.0.
Obrazek
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

To używaj pola w lewym dolnym rogu na PFD. Najeżdżasz myszą, pojawia się niebieska ramka. Kręcąc rolką myszy zmieniasz miejsca dziesiętne, a kręcąc z wciśniętym równocześnie Ctrl zmieniasz wartości całkowite. Oczywiście zmienia się ST-By - oznaczone na biało. Kliknięcie powoduję zmianę St-By z wartością aktywną.

A jeśli chodzi o wklepywanie przez MCDU, to popróbuj z formatem, być może jest tak, że przyjmuje tylko dwie cyfry po przecinku, albo właśnie wymaga trzech. Podaj jaką wartość wklepujesz, to sprawdzę wieczorem.
Paweł Dragan
Gdańsk
piter87wawa
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: pn 08 wrz, 2008 21:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: piter87wawa »

No naprzyklad 124.52, to jest czestotliwosc EDDT_TWR. W takim dokladnie fomracie wklepuje i mi tego nie przyjmuje. Zaraz sprobuje zrobic tak jak radzisz, to moze zadziala.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mateo
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 118
Rejestracja: śr 23 kwie, 2008 11:08
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Mateo »

To samo u mnie. Np. Warszawa Radar 134.92 nie chce "się wstukać". Gdy jest taka częstotliwość, która nie "wchodzi" do MCDU, po prostu w SB/FSinn można wpisać .com1 xxx.xx

Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

Panowie, a może to coś z separatorem dziesiętnym w ustawieniach windows? Może macie przecinek "," zamiast kropki "."

Panel sterowania -> Opcje regionalne i językowe -> zakładka opcje regionalne, klikamy na dostosuj i w polu symbol dziesiętny wpisujemy kropkę "."
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Trzeba wstukiwać dokładnie 134.925, czyli wymagane są trzy miejsca po przecinku, chyba że na końcu są zera. Jeśli podajecie 134.92 to program domyślnie dopełnia zerem i wychodzi nieprawidłowa częstotliwość. Natomiast nie ma problemu np. z podaniem 122.8 - wtedy przyjęty jest automatycznie uzupełniony o zera wpis 122.800

Najlepiej używać tego boksu na PFD :)
Paweł Dragan
Gdańsk
Awatar użytkownika
Mateo
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 118
Rejestracja: śr 23 kwie, 2008 11:08
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: Mateo »

Dzięki, działa! :D Nie pomyślałem w ten sposób że to może być przyczyną... Teraz już wiem czemu niektóre częstotliwości akceptuje, niektóre nie akcpetował 8-) (czas przeszły bo już jest to zmienione :lol: )

Pozdrawiam.
Obrazek
piter87wawa
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: pn 08 wrz, 2008 21:49
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: piter87wawa »

pawel-d pisze:Trzeba wstukiwać dokładnie 134.925, czyli wymagane są trzy miejsca po przecinku, chyba że na końcu są zera. Jeśli podajecie 134.92 to program domyślnie dopełnia zerem i wychodzi nieprawidłowa częstotliwość. Natomiast nie ma problemu np. z podaniem 122.8 - wtedy przyjęty jest automatycznie uzupełniony o zera wpis 122.800

Najlepiej używać tego boksu na PFD :)
Dzieki wielkie za pomoc. wkoncu dziala jak nalezy:) Pozdro
Obrazek
ODPOWIEDZ