[FSX] Xclass, FSGlobal2008, FSceneX, GEX. Co kupić?

Wszystko o płatnych sceneriach i innych dodatkach do FS'a. Z problemami technicznymi proszę do działu Problemy Techniczne-Scenerie lub Software.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
FatumTech
Cadet
Cadet
Posty: 8
Rejestracja: sob 09 cze, 2007 16:19
Skąd jesteś: EPWR

[FSX] Xclass, FSGlobal2008, FSceneX, GEX. Co kupić?

Post autor: FatumTech »

Witam. Przymierzam się do zakupu dodatku poprawiającego ogólny wygląd terenu pod FSX. Mam w związku z tym kilka pytań. Czy większy sens ma zakup Xclass World, czy dostępnego w "polskiej wysyłce" FSGlobal2008? Czy FSGlobal2008 jest faktycznie mesh'em o tyle lepszym aby usprawiedliwić jego cenę? Czy warto nabyć, docelowo, oba te dodatki?
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez FatumTech, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

O FSGlobal było:
viewtopic.php?t=5985

XClass to w zasadzie landclass. Posiadam XClass Europe - dodatek dość tani, a bardzo ładnie się prezentuje.
Czyli FSGlobal to mesh, XClass to landclass.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
FatumTech
Cadet
Cadet
Posty: 8
Rejestracja: sob 09 cze, 2007 16:19
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: FatumTech »

"Czyli FSGlobal to mesh, XClass to landclass." - OK. Tylko co bardziej poprawi wygląd FS i czy FSGlobal2008 jest wart swojej ceny (można przecież stosować bezpłatne mesh'e). Recenzję oczywiście czytałem. :)
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

FatumTech pisze:Tylko co bardziej poprawi wygląd FS..
Nie da sie na to odpowiedziec. Mesh, wiadomo, siatka wysokościowa terenu. Widac zastosowanie od razu. Te meshe darmowe są średniej jakości.
Landclass też widac od razu, po poprawia położenie linii brzegowych, rzek, jezior, itp. Wiec to i to jest potrzebne i stanowi komplet. Czy FSGlobal jest wart swojej ceny? To juz sam musisz sobie na to odpowiedziec. Jest to dodatek dla calego swiata, świetna jakość. Jak masz kasę, kupuj. Jak nie masz, ratuj sie darmowymi meshami.

Zobacz tu:
viewtopic.php?t=6205
Pokazano screena bez FSGlobal i z FSGlobal (co prawda FS2004 ale różnicę widac od razu).
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
FatumTech
Cadet
Cadet
Posty: 8
Rejestracja: sob 09 cze, 2007 16:19
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: FatumTech »

To mnie przekonuje (w połączeniu ze zrzutami ekranu). Najpierw zbieram na FSGlobal2008, gdyż można kupić w Polsce. Mniej komplikacji. Docelowo będę miał komplet. :)

Dzięki za pomoc - FS'em bawię się od kilku miesięcy i jestem trochę zielony.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam,

mam podobny problem.. chciałbym nabyć jakieś dodatki , które powodują, że FS X staje się jeszcze bardziej realistyczny z wyglądu. Chciałbym w związku z tym upewnić się w paru kwestiach i ew. trochę się poradzić:

1. Chciałbym mieć bardziej realistyczne chmury, wodę, różne efekty pogodowe (np. pioruny) itd., itp.
Do tego mamy ASX, FEX lub REX (REX2) - zgadza się? Domyślam się, że nie muszę instalować wszystkich z w/w dodatków.. który zatem najbardziej warto? Czy też może są jakieś różnice między nimi?

2. Bardziej realistyczne lądy i wszystko co jest z nimi związane. Do tego mamy GEX, XGraphics(?), UTX, FS Global - czym one dokładnie się różnią? tzn. UTX wiem, że m.in. poprawia linie brzegowe, drogi, linie kolejowe a FSGlobal to poprawiony mesh. Czym jest GEX i czy nie jest to to samo co UTX?

3. Z Waszych doświadczeń - co Wy doradzilibyście zainstalować, aby FSX wyglądał ładniej i bardziej realistycznie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

1. ASX to sam engine pogodowy. FEX to same tekstury. REX to to i to. Osobiście używam ASX + tekstury z FEX.

2. GEX dla Europy jeszcze nie ma. GEX to tylko tekstury ziemi (obecnie dla Europy możesz mieć albo darmowe teksturki Mills'a albo FScene).

Co polecamy, poczytasz tu: viewtopic.php?t=6195

Osobiście polecam: ASX (lub ewentualnie REX), UTX, tekstury (Mills/FScene), XClass Europe od Cloud9. FSGlobal jeśli już nie masz na co kasy wydawać lub dużo latasz po terenach, gdzie spotkasz silne pofałdowanie terenu.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

dzięki za info..

a czy dobrze rozumiem, że landclass, to właśnie m.in. linie brzegowe, drogi, itd.?

..i czy w takim razie XClass nie jest czymś podobnym do UTX?

Update
..już doczytałem w wątku, do którego link podałeś.. obydwa dodatki uzupełniają się..
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
wilku
Cadet
Cadet
Posty: 39
Rejestracja: pt 17 kwie, 2009 18:39
Skąd jesteś: Lublin

Post autor: wilku »

A czy przypadkiem REX, nie dodaje tekstur chmur, wody, ziemi, dróg kołowania i dróg startowych ?
Obrazek
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Też ale głównie to engine pogodowy + wszelkiej maści tekstury "pogodowe" (nie tylko chmury ale również słońce, księżyc, itp).
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

A to ja się też podepnę do tego tematu. Otóż mam zamiar podobnie polepszyć widok FSX i z tego co wyczytałem tu i ówzie to optymalnie jest kupić:

- UTX Europe - bo bez tego nie ma latania VFR po Europie. Z kolei defaultowy teren w USA i Kanadzie jest podobnież na tyle dobry, ze nie trzeba dokupywać UTX USA i Canada.

- nie wiem czy dokupić sam landclass - otóż w sklepie Flight1 znalazłem dwa płatne landclassy dla Ameryki Północnej i Europy od Scenery Tech ale mam dwa pytania: Czy UTX Europe poprawia też landclass i nie trzeba dokupować go ekstra? Czy nie ma darmowych dobrych landclassów dla Europy i Ameryki Północnej? I jak do tego wszystkiego ma się dodatek XClass?

- oprogramowanie do pogody to jak widzę optymalnie byłoby mieć coś co dynamicznie aktualizuje pogodę w czasie lotu oraz coś co robi dla takich danych odpowiednia grafikę. Tutaj jestem nieco skonfundowany bo w kategorii pierwszej są programy ATX i jego nowsza wersja ASA a w drugiej XGraphics i FEX. Poza tym jest jeszcze program REX 2, który robi obie te rzeczy na raz. Co więc wybrać bo cena preferuje REX ale jakość ATX/ASA + XG/FEX?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

UTX to też landclass. XClass może być uzupełnieniem UTX.

Do pogody ASX + FEX (ma dużo ładniejsze teksturki, niż XGraphics).

P.S.
viewtopic.php?t=7177
Ostatnio zmieniony czw 10 wrz, 2009 22:07 przez konraf, łącznie zmieniany 1 raz.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
lucas
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 03:45
Skąd jesteś: Łomża/Pruszków

Post autor: lucas »

UTX zawiera w sobie znakomity landclass dla krajów które obejmuje. Z innych produktów polecam XClass - tani i dobry. Sam mam Europę oraz Azję i Afrykę. Na forum UTX jest napisane jak wstawić dodatkowy ladnclass żeby to nie gryzło się z ich produktem.

Co do pogodówki - polecam Active Sky Advanced. Jeżeli używasz jeszcze do tego FS9, to program obsłuży i tą wersję. Chmury mam defaultowe i jakoś nie narzekam. Zawsze można dokupić addon z chmurkami w późniejszym terminie.
Pozdrawiam,
Łukasz Kubacki
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

- co do terenu: Więc UTX Europe załatwia w zasadzie wszystko i nie trzeba dodatkowych landclassów. Natomiast ewentualnie można dokupić XClassy po 10 USD dla innych kontynentów i one nie będą się gryzły z UTX Europe czy też miałeś na myśli jednoczesne zainstalowanie UTX Europe i XClass Europe w jakimś celu?

- co do pogody to nie jest faktycznie głupim pomysłem zakup najpierw samego generatora pogodowego bo inaczej koszty znacznie rosną. O ile sam REX 2.0 to 120 zł to już koszt ASA+FEX wynosi 280 zł przy cenie samego ASA prawie 150 zł. Wobec tego czy sam ASA z defaultową grafiką FSX bardziej się opłaca niż uniwersalny REX 2.0?
lucas
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 03:45
Skąd jesteś: Łomża/Pruszków

Post autor: lucas »

Tak, w takim celu, że jakbyś chciał polecieć np. do Moskwy, to za naszą wschodnią granicą będziesz miał już defaultowy landclass. Natomiast XCLAss pokrywa całą geograficzną Europę, czyli aż po Ural. XCLass dla innych kontynentów nie gryzie się z UTX Europe. Natomiast XClass Europe trzeba odpowiednio wstawić w bibliotece scenerii, pomiędzy biblioteki UTX.
Generalnie, jeżeli się nie wybieram za wschodnią granicę, to XClass Euro mam wyłączony, gdy tam lecę, aktywuję go w scenery library.

Kwestia gustu. Mi odpowiadają podstawowe chmurki z FSa i niespecjalnie mi zależy na super wrażeniach wizualnych. Za to chciałem mieć porządny silnik pogodowy a HiFi jest firmą solidną. Stąd mój taki a nie inny wybór. Poza tym, od czasu do czasu odkurzam FS9, a ASA również wspiera i tą wersję.
Pozdrawiam,
Łukasz Kubacki
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Łukasz my już chyba na ten temat rozmawialiśmy na forum IŁ'ka ale przypomnę: otóż wg. mnie XClass usuwa te pustynne tekstury w około lotnisk. Znaczy, nie usuwa fizycznie (bo XC to nie tekstury) ale mówi FS'owi, jakie tekstury mają być załadowane.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

konraf,
pisałeś, że używasz ASX+FEX. Powiedz, czy FEX sam dobiera odpowiednie tekstury wody, nieba, chmur, itd. i dopasowuje je do pogody jaką wygeneruje ASX?

..i jak to się ma np. do zmiany położenia podczas lotu.. czyli np. lecę trasę 3000 km na południe i z zachmurzonej Polski ląduję w słonecznej Tunezji..czy też automatycznie zostaną zmienione tekstury wody (np. na jakieś tropical) i chmury (np. z ciężkich szarych chmur, na ładne cumulusy..)

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Myślisz tak samo błędnie, jak ja kiedyś.

To jest tak, że w FEX, czy też XGraphics, wybierasz po prostu jakiś, pasujący Ci zestaw tekstur (dla czego tam chcesz: chmur, nieba, słońca, itp.) i te tekstury lądują gdzieś w katalogu FS. Są to tekstury różnego typu (np. dla małych chmurek w słoneczny dzień czy też ciężkich chmur burzowych). Jak program pogodowy ściągnie pogodę burzową, to FS (FS, a nie FEX, czy XG) zastosuje odpowiednie teksturki dla takiej pogody. Mogą one mieć wygląd X. Jeśli zamkniesz FS i w FEX wybierzesz inne tekstury (inne=np. jaśniejsze) chmur dla pogody burzowej i wyślesz je do FS, to po ponownym odpaleniu FS i załadowaniu takiej pogody, jak wcześniej, będziesz miał też chmury burzowe ale już o innym odcieniu (takie, jak wybrałeś wcześniej).

Słowem, w trakcie działania FS, żadne nowe (inne) tekstury nie są do niego ładowane z FEX/XG.

I tak samo podczas lotu, pogoda zmienia się stosownie do tego, co ściąga program pogodowy ale stosowane są te zestawy tekstur, które pierwotnie załadowałeś z FEX/XG do FS.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

..no to właśnie o to mniej więcej mi chodziło.. czyli dowiedzieć się, czy w FEX mogę ustalać sobie jakieś zestawy chmur dla różnych warunków pogodowych i instalować je w FS.. bo niechciałbym, żeby było tak, że wlatuję w pogodę burzową (bo taką ściągnie ASX) a ja dalej mam pojedyncze cumulusy.

Dzięki za informację konraf,
Pozdrawiam
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

A tak gwoli ścisłości to czy XClass-y są kompatybilne z Vistą? Bo na ich stronce stoi, że można ich używać jedynie pod XP SP2...
wilku
Cadet
Cadet
Posty: 39
Rejestracja: pt 17 kwie, 2009 18:39
Skąd jesteś: Lublin

Post autor: wilku »

Tak jest.
Obrazek
Ultor
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 230
Rejestracja: czw 26 mar, 2009 17:05
Skąd jesteś: Kraków

Post autor: Ultor »

Dobra to zobaczę co się bardziej opłaca kupić: landclass od 9Cloud czy od Scenery Tech. A który jest lepszy?
A czy darmowe tekstury Millsa trzeba instalować czy tez to samo koryguje UTX Europe lub ewentualnie powyższe landclassy?
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Ultor, łącznie zmieniany 1 raz.
wilku
Cadet
Cadet
Posty: 39
Rejestracja: pt 17 kwie, 2009 18:39
Skąd jesteś: Lublin

Post autor: wilku »

Ten od 9cloud jest lepszy.

UTX Dodaje odwzorowanie dróg, linii brzegowych itp. i dodatkowo landclass.
Więc tekstury Millsa można do tego zainstalować.
Obrazek
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Ultor pisze: A czy darmowe tekstury Millsa trzeba instalować czy tez to samo koryguje UTX Europe lub ewentualnie powyższe landclassy?
Sam sobie odpowiedziałeś. Mills to tylko tekstury, nie żaden landclass, czy mesh.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam,

wrócę jeszcze do dodatku Xclass - na stronie Cloud9 można kupić wersję XClass World, która łączy wszystkie 6 wcześniej wydanych wersji dla poszczególnych kontynentów. Tylko teraz mam pytanie - dla każdego kontynentu z osobna jest po kilka update'ów do pobrania.. czy zatem te update'y można instalować pod wersję World? Czy może wersja World już zawiera te update'y?

Pozdrawiam
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Chciałbym podsumować pewne kwestie:
Rozumiem, że do FSX obecnie mamy dostępne:
- MESH - FSGlobal
- REX, FEX, ASX - soft pogodowy
- GEX (tylko EUR, USA) - rozumiem, że są to tylko tekstury ziemi, czy zawiera też jakieś obiekty 3D? Czy są jakieś dobre płatne tekstury dla pozostałych kontynentów, głównie AZJA, AFRYKA, AMERYKA PD, AUSTRALIA?
- Landclass - UTX (tylko EUR, USA i KANADA) lub XClass WORLD (czy wersja WORLD zawiera wszystkie kontynenty?)
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez luko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

FEX to nie soft pogodowy - to tylko tekstury pogodowe wszelkiej maści.
XClass World to jest cały świat.

Dla Australii jest genialny http://fullterrain.com/
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Owszem, FEX to nie soft stricte pogodowy.. po prostu te chmurki, niebo, Słońce jakoś tak powiązałem z pogodą ;)

Jeszcze co do GEX - z tego co wiem, to tylko tekstury, ale interesuje mnie czy ten soft instaluje także jakieś obiekty 3D, np. jakieś charakterystyczne budowle (budynki, mosty, itp.)?

Dzięki za podpowiedź w sprawie Australii - i ten FTX to pewnie też tylko tekstury? ..a czy są jakieś porządne (mogą być płatne) textury dla Afryki, Azji i Ameruki Pd.?
Edit: Znalazłem jeszcze taki soft: FSceneX, ale w innym wątku forum ktoś pisał, że gryzie się z XClass.. czy ten problem jest nadal aktualny, czy może różne patche go rozwiązują?

Jeszcze wrócę do kwestii pogody.. czy jest coś co zmienia wygląd opadów w FSX? Głównie chodzi o śnieg, bo jakoś mało realistyczny jest..

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony czw 17 gru, 2009 22:16 przez luko, łącznie zmieniany 1 raz.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Do powyższego.. jeszcze jedno pytanie.. Czy mając XClass World lub też FScene World, można zainstalować tylko wybrane obszary?
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam,

...chciałbym ponowić pytanie odnośnie kompatybilności FSceneX i XClass (o czym pisałem 2 posty wyżej) oraz pytanie dot. sposobu instalacji tych dodatków - mianowicie, czy można instalować wybrane obszary (np. tylko Europę) jeśli będzie to wersja XClass World (lub FSceneX World)?

Pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

To dwa różne dodatki (inne przeznaczenie) wiec można instalować oba.
Co do instalacji, nie wiem ale podejrzewam, że instaluje się wszystko od razu. Być może później w Scenery Library będą wpisy na poszczególne rejony i będzie można deaktywować zbędne rzeczy.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Dzięki konraf za odpowiedź.
Pytam, bo gdzieś (na innym forum chyba) przeczytałem, ze FScene i XClass coś tam się gryzą.. ale później nie było już na owym forum żadnych informacji w tej sprawie. No nic.. XClass kupię na pewno. Co do FScene zastanowię się, czy nie zostać przy Mills'ie

Pozdrawiam
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Ja już nie rozumiem.. nabyłem właśnie XClass (world) .. co on tak naprawdę poprawia?
Wysepki Greckie jak były kanciaste - tak są, nie ma dróg, mostów, itp., pory roku jakoś dziwnie odwzorowuje (w Polsce są b. duże obszary "letnie", mimo, że jest zima). Na razie tylko tyle "kwiatków" znalazłem..
Jedynie widzę różnicę (między default), że są dużo wyraźniejsze lasy, pola

Nie wiem, może ja nie rozumiem znaczenia "landclass".
UTX, też miał poprawiać landclass, ale przy UTX Grecja wygląda normalnie, jak jest zima w Polsce to widzę zimę, mam drogi, itd.itp.

Chyba, że UTX i XClass mają zupełnie rożne przeznaczenie?

PS. Planowałem jeszcze FSceneX, ale czy to doda mi coś więcej niż XClass, skoro ten drugi właśnie daje mi ładne lasy i pola?

PS2. Właśnie stoję na EPPO i tak: sceneria lotniska - pierwsza klasa, zima, itd. - a poza lotniskiem mam ..lato, które widać na połowie obszaru Polski (widok z zewnątrz, z góry w FSie). Z tym to w ogóle sprawa jest dziwna, bo jak stoję np. na EPGD, to już te okolice EPPO, które były letnia, są już zimowe.

PS3. Kolejna rzecz to patche. Zainstalowałem wersję 1.00 (zanim dojdzie CD dostałem link do wersji eCD). Pobrałem także ze strony "Europe patch 1.00 to 1.05". Pomijam już fakt, że jak odpalę ten patch, to mam informację, że to upgrade z wersji 1.03 do 1.05; tak czy siak po wskazaniu katalogu z FSX i kliknięciu OK, pojawia się okno:

---------------------------
XClass EURO 1.03 to 1.05 Update Program
---------------------------
This program cannot update the installed version of XClass EURO 1.03 to 1.05 because of the following reason:

The destination directory doesn't contain any files to update.


I teraz tak..albo coś jest skopane z patchem, albo może ja już mam zainstalowaną wersję 1.05, tylko podczas pierwotnej instalacji wyświetlały się informacje, że to wersja 1.00.


Nie wiem, jestem na razie trochę zawiedziony XClasem, choć nie wykluczone, że można jakoś przywrócić to wszystko do porządku.
Przepraszam za może przy długi post, ale trochę się podirytowałem i musiałem się wygadać ;) .. być może niesłusznie.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

XClass daj w Scenery Library między UT Landclass Urban, a UT Landclass Vegetation.

Z tą zimą na EPPO (nie tylko EPPO zresztą) też od kilku dni walczę. Też mam UTX, XClass, tekstury GEX (wcześniej Millsa). Też teraz w FSX na EPPO mam zielone pola.

Wczoraj zauważyłem, że jak deaktywuje XClass, to zima się pojawia. Sprawdź to u siebie.

Co do wersji, tego co widzę na stronie produktu, kupuje się od razu wersje 1.05.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

U mnie, przy deaktywacji XClass Europe również zima się pojawia.

Szczerze mówiąc myślałem, że aby poprawić linie brzegowe, linie jezior, lasy, pola, itd. wystarczy mi ten XClass ..a tu okazuje się, że XClass to ... właściwie nie wiem - chyba tylko te pola (są zieleńsze i ładniejsze, tylko szkoda, że w zimę), no i może lasy.. a w oóle to myślałem, że właśnie pola, lasy i ogólnie scenerię to ulepszę dodatkiem FSceneX World.

No bo co jeszcze poprawia Xclass?

..a UTX zatem do czego w końcu jest..? Drogi, mosty, linie brzegowe to też przecież chyba landclass? Więc czemu XClass tego nie ma..

Chyba, że tak jak wspomniałem wcześniej..mogę nie wiedzieć do końca czym jest landclass..
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

viewtopic.php?t=2427&highlight=landclass
viewtopic.php?t=1029

Generalnie z XClass było tak, że pojawił się na rynku wcześniej, niż UTX. Zawiera generalnie to samo, co UTX.

Poczytaj to:
http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.ph ... #msg161289
Koledzy robili dokladne porównania.

FScene to tekstury terenu, czyli to samo, co dają darmowe tesktury Millsa lub płatne Ground Enviro X.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Dzięki za linki,

to co w takim razie daje FSceneX, skoro XClass robi dość ładne miasta, pola i lasy (nawet gdzieś jakieś stadiony widziałem na niektórych przedstawionych przez kolegów fotkach) a w połączeniu z UTX, który poprawia linie brzegowe, drogi i zbiorniki wodne, stanowią nieźle dobraną 'parę'?

PS. Czy FScene (ew. GEX, bo rozumiem, że przeznaczenie jest takie samo) dodaje również jakieś charakterystyczne (znane w realu) obiekty 3D (budynki, mosty, itp.)?
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Przecież napisalem powyżej: FScene i GEX to tekstury terenu. Bez jakichkolwiek obiektów.
Landclass tylko mówi FS'owi, gdzie dać jakie tekstury (z takiego FScene lub GEX).
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Ok, racja.

Czyli jak XClass mówi, że "tu" ma być las, to wstawia las, ale z defaultową texturą lasu (jeśli nie mamy GEX lub FScene)?

Edit.
To może jak bym zainstalował FSceneX (zawiera textury dla każdej pory roku), to i ta zima w Polsce by się poprawiła..? Ale wspomniałeś, że masz GEX i nadal są problemy..
ODPOWIEDZ