Poprawnie wykonany SID

Jeśli przeczytałeś materiały ze Szkoły Aztec.pl, a nadal masz wątpliwości i pytania związane z nawigacją, ten dział jest dla Ciebie.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Poprawnie wykonany SID

Post autor: pw236 »

W postach natknąłem się kilkukrotnie na to ze ktos nie wie jak poprawnie wykonac procedure SID... miedzy innymi JA:)

Moze wytlumaczy ktos krok po kroku jak wykonac np DEDOL 2G

Kod: Zaznacz cały

 On RWY track to ALT 245m/800ft turn left ( but no before L AY or 1NM DME OKE if L AY is not avaible) to incrept R 040 KRN to ANEPI. At ANEPI turn left to intecrpet R 188 WAR to DEDOL
Jesli ktos mógłby napisac jak powinniśmy je rozumiec to bede wdzieczny.
Pozdrawiam

ps. najbardziej nie rozumiem tego fragmentu: to incrept R 040 KRN to ANEPI.. czy oznacza ze nalezy skrecic na KRN a poznie ANEPI?
prabut
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 74
Rejestracja: pt 06 lut, 2004 16:30
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: prabut »

Wykonywanie SID opisane jest tu http://www.aviation.home.pl/ zakładka biblioteka > loty szkoleniowe.
a pisząc po polsku oznacza to:Utrzymywać kurs pasa i wysokość 800ft skręt w lewo ( nie przed L AY) przechwycić radial 040 KRN i lot do ANEPI, następnie skęt w lewo przechwycić radial 188 WAR i lot do DEDOL
Sławek
pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: pw236 »

Dzieki za odpowiedzi. Jednak mam jeszcze pytanie czy wpisując do FMC bedzie to wygladalo po kolei tak: 1. KRN 2. ANEPI 3. WAR 4. DEDOL ... ? oczywiscie wysokosci itd rozumiem ze trzeba kontrolowac

pozdr
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

W FMC masz gotowe procedury SID i STAR do wyboru w zależności od użytego pasa. Poczytaj manual do samolotu i szkołę.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

A czy są gdzieś dostępne procedury SID/STAR dla EPWA?
Obrazek
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

D. Design pisze:A czy są gdzieś dostępne procedury SID/STAR dla EPWA?
Są dostępne, ale do którego samolotu konkretnie potrzebujesz?
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

pw236 pisze:...po kolei tak: 1. KRN 2. ANEPI 3. WAR 4. DEDOL ... ?
Na oko tak ale precyzyjnie nie, bo masz przechwycic radial 040 KRN, a potem radial 188 WAR.
Przykład podał kolega prabut. Ściągnij sobie przykładowe loty i zobacz, na czym sprawa polega.
Do FMC mozesz sobie wbić te punty, o ktorych mowisz - tak tylko, żeby mniej wiecej wiedziec, jak leciec ale na dobrą sprawę - jesli w FMC nie masz danej procedury - powinienes nastroic sobie odpowiednio radio (na VOR KRN i potem WAR) oraz ustawić odpowiednie kursy/radiale i je po kolei przechwycić.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Snajper

Post autor: Snajper »

D. Design pisze:A czy są gdzieś dostępne procedury SID/STAR dla EPWA?
Witam!
Najlepiej to tutaj szukać takich rzeczy KLIK! ;)
Bodzio W.
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 197
Rejestracja: czw 08 gru, 2005 18:09
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Bodzio W. »

Nie tak na oko, tylko calkiem zle - bo albo KRN, albo ANEPI, z oboma to wyjdzie zygzak.

Poradniki poradnikami, ale tak naprawde do poprawnego wykonania SIDa, nawet jesli sie dopiero uczymy, wystarcza 2 rzeczy:

1. Opis slowny (+ znajomosc angielskiego) - przytoczony w pierwszym poscie.
2. Mapka, zeby zobrazowac sobie sens tego opisu (jesli obejrzysz mapke i przyrownasz do opisu to calkowicie jasne stanie sie gdzie masz wykonac zakret).
pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: pw236 »

Dzięki za pomoc, jeszcze dla jasnosci calkowitej.. Co daje nam przechwycenie radiala? Czy to wlasnie na niego mamy sie kierowac i on nas doprowadzi do danego punktu?

Pozdrawiam, Pawel
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Snajper, no serio? :D
RzEmYk pisze:
D. Design pisze:A czy są gdzieś dostępne procedury SID/STAR dla EPWA?
Są dostępne, ale do którego samolotu konkretnie potrzebujesz?
Przepraszam za nieścisłość. Potrzebuję procedury do Flight1 ATR72 - co jednocześnie oznacza, że do vasFMC. Nie udało mnie się tego odszukać, lecz słyszałem, że posiadają to pewne prywatne osoby. Ale, że obeszło się bez nazwisk, to nadal nic nie wiem. ;)
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

STAR dla ATR F1 jest w temacie o ATR F1. Pliku z SID z tego co wiec nie ma.

pw236 - procedura mowi o przechwyceniu radiala. Nie ma co tu debatować. Poczytaj o VOR i radialach. Owszem doprowadzi nas do okreslonego VOR ale naprowadzi nas na niego z odpowiedniego kierunku.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: pw236 »

Ok, teraz po przechwytując po starcie radial KRN dolatuje nad ANEPI nastepnie procedura mówi o przechwyceniu WAR i powinna skierowac nad DEDOL...? jednak podążając za strzalka na 'wskaznikach vor' ( ? ) uzyskuje kierunek przeciwny do DEDOL'a
PK

Post autor: PK »

pw236 pisze:Ok, teraz po przechwytując po starcie radial KRN dolatuje nad ANEPI nastepnie procedura mówi o przechwyceniu WAR i powinna skierowac nad DEDOL...? jednak podążając za strzalka na 'wskaznikach vor' ( ? ) uzyskuje kierunek przeciwny do DEDOL'a
A jaki radial liczony od/do WAR przechwytujesz nad ANEPI i dokładnie opisz ustawienia przyrządów.

Piotr
pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: pw236 »

A jaki radial liczony od/do WAR przechwytujesz nad ANEPI i dokładnie opisz ustawienia przyrządów.

Piotr
Tzn robie tak: Ustawiam częstotliwosc KRN, Po starcie z pasa skręcam na lewo.. Podązając za strzałką, kiedy stanie na 12 to utrzymuje dany kurs. po dolocie na ANEPI zmieniam częstotliwości na WAR i strzałka gna w inną strone, kompletnie nie doprowadzi mnie na dedol.
Bodzio W.
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 197
Rejestracja: czw 08 gru, 2005 18:09
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Bodzio W. »

Jesli kieruje cie przeciwnie do DEDOL, to koniecznie poczytaj:

1. Co to jest radial.

2. Na czym polega lot po radialu do stacji.

3. Na czym polega lot po radialu od stacji.
pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: pw236 »

ale czy dobze rozumiem to ze powinnismy podązac za kierunkiem strzalki tak aby sie znalazla na środku, bo jeszcze zastanawia mnie to ' przechwycic radial ' R 188 WAR ' .. to moze chodzi o to aby przechwycic go z kierunkiem 188 a nie sugerowac sie strzalka?

Pozdrawiam :oops:
PK

Post autor: PK »

Czytałeś co to radial, bo z pytań widac że nie!

Piotr
pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: pw236 »

owszem... ale jest to dośc trudne do ogarniecia wszystkiego samemu...

jednak prosze o odpowiedz na powyzsze pytanie. :)
PK

Post autor: PK »

Chłopie, nie wiesz co to radial, nie wiesz jak go przechwycić i pytasz z jakim kierunkiem masz go przechwycić. To ci odpowiem - kierunek zależy od wartości radiala, tego czy jest od czy do punktu i od... odległości od punktu i od współrzędnych geograficznych.

Piotr
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

D. Design pisze:Potrzebuję procedury do Flight1 ATR72 - co jednocześnie oznacza, że do vasFMC. Nie udało mnie się tego odszukać, lecz słyszałem, że posiadają to pewne prywatne osoby. Ale, że obeszło się bez nazwisk, to nadal nic nie wiem. ;)
Pozdrawiam
Próbowałeś All-in-One z www.navdata.at?

W załączniku masz moje SIDy i STARy dla ATRka, już nie pamiętam skąd dorwałem, albo z navdata, albo z jakiegoś wątku na FMA.
Załączniki
F1ATR_EPWA.ZIP
EPWA - SIDy i STARy dla F1 ATR 72-500
(2.37 KiB) Pobrany 365 razy
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

RzEmYk pisze:Próbowałeś All-in-One z www.navdata.at?

W załączniku masz moje SIDy i STARy dla ATRka, już nie pamiętam skąd dorwałem, albo z navdata, albo z jakiegoś wątku na FMA.
Dzięki, Rzemyk.
All in one oczywiście mam, ale Okecia w tym zestawie nie ma.
Pozdrawiam
Obrazek
pw236
Cadet
Cadet
Posty: 16
Rejestracja: wt 03 paź, 2006 21:25
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: pw236 »

dzięki za pomoc, sid umiem juz wykonac w miare poprawnie:)

pozdr
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

RTT2H LOWI

Post autor: Zgredd »

Jak prawidłowo wykonać ten SID po minięciu OEJ, jeśli po RTT kieruję się np. na UZ33, a alt 9500 osiągam sporo przed RTT?
Wchodzę na OEJ outbound 65 i co następnie? Jeśli mam już alt9500 to domniemam, że nie muszę wchodzić w holding RTT. Zatem czy zaraz po osiągnięciu 9500 wykonuję DCT to RTT, czy kontynuuję OEJ outband 65, a jeśli nie przechodzę przez RTT to w którym momencie wyjść z radiala 65 na UZ33?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Raczej na Z33, bo wątpię żebyś wszedł na FL250 nad RTT.
Skąd masz mapę SIDa? Na mapie powinien opis słowny procedury, czytałeś?
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Rzemyku słusznie wątpisz we FL250 nad RTT, problem w tym że od RTT odchodzi tylko UZ ;)
Mapy sprawdzałem z Austria VAAC i Jeppesen. Opisy słowne nie dają pełnej odpowiedzi na moje pytanie, dlatego zadałem je na forum.
Cytat z Jeppsena:
"...At LOC-DME OEJ change to 066^ and
continue to using OEJ LOC back course, then turn LEFT to RTT NDB. After RTT NDB
join SID or cleared ATS route..."

(wg mapy VAAC OEJ outbound = 65)
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Wg. Jeppview Z33 jest, miewa się dobrze i przechodzi przez RTT. Sama Z33 zaczyna się od FL120.

To jest piękne w mapach lotniczych, że opis niemal zawsze daje pełną odpowiedź:
Obrazek
Kluczowe jest "continue to 9500 ft". Lecisz back-course aż do 9500 ft. Po minięciu tej wysokości "then turn left to RTT", czyli zakręcasz w lewo i wykonujesz na RTT.
Po jego minięciu wchodzisz w SID albo na drogę lotniczą.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Czyli słusznie domniemałem, że po alt9500 wykonujemy "DCT" to RTT. Nie byłem pewien interpretacji tego opisu mapy. Dziękuję.
Co do (U)Z33 - faktycznie, mój błąd ;)
ODPOWIEDZ