Pytanie odnośnie nawigowania.

Jeśli przeczytałeś materiały ze Szkoły Aztec.pl, a nadal masz wątpliwości i pytania związane z nawigacją, ten dział jest dla Ciebie.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

groszek147

Pytanie odnośnie nawigowania.

Post autor: groszek147 »

Ostatnimi dniami bardzo chę się nauczyć nawigacji ;) Otoz mam pewna watpliowsc. Ustawiam czestotliwosc NAV1 na radiolatarnie, po chyceniu sygnal ustawiam kurs - zolta strzalka 'robi sie' pionowa. Tutaj wlasnie sie zastanawiam nad polozeniem trojkatu, ktory wskazuje w jakim kierunku do radiolatarni lecimy. W jednym poradniku widzialem jak po ustawieniu wszystkiego na tym przyrzadzie, trojkat ustawia sie idealnie pod zolta strzalka. U mnie jest umiejscowiony z boku. Probowalem ustawic pokretla ale nic nie dawalo. Czy ma to jakies znaczenie w ktorym miejscu ten trojkat sie znajduje? A moze trojkat sluzy do koreslania czegos innego?
Awatar użytkownika
Atago
Cadet
Cadet
Posty: 26
Rejestracja: wt 07 sie, 2007 13:38
Skąd jesteś: Zielona Góra

Post autor: Atago »

Cześć

Odpowiem w sposób, który zapewne nie spotka się ze z aprobatą 'ludzi z doświadczeniem i praktyką" ;-)
Jak chcę znaleźć odpowiedni kurs do VOR'a (ależ to brzmi), to tak długo kręcę pokrętłem OBS, aż środkowa część strzałki VOR będzie pasować do jej górnej i dolnej częśći tzn. nie będzie odchylona ani w prawo, lub lewo, potem jak najszybciej staram się ustawić na kursie, który ustawi wskazówkę ADF tego VOR'a pionowo do góry, czyli dokładnie w jego kierunku.
Pewnie brzmi to nieco zawile. Innymi słowy, próbuję ustalić na jakim radialu znajduję się w danym momencie i potem, po prostu, staram sie go utrzymać. Wychodzę z założenia, że nie ważne gdzie jestem w danej chwili, ważne, gdzie chcę się znaleźć.

Mam cichą nadzieję, że to Tobie pomoże.
Pozdr.
Tomek też Newbie ;-)

Według mnie trójkąt zawsze wskazuje kierunek 'od' , lub 'do' VOR'a, nic poza tym.
Awatar użytkownika
budyniek
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 303
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 11:46
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: budyniek »

1. Zawsze precyzuj jakim samolotem lecisz - każdy ma swoją specyfikację.

2. viewtopic.php?t=6617&highlight=obs
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Ustawiam czestotliwosc NAV1 na radiolatarnie, po chyceniu sygnal ustawiam kurs - zolta strzalka 'robi sie' pionowa. Tutaj wlasnie sie zastanawiam nad polozeniem trojkatu, ktory wskazuje w jakim kierunku do radiolatarni lecimy. W jednym poradniku widzialem jak po ustawieniu wszystkiego na tym przyrzadzie, trojkat ustawia sie idealnie pod zolta strzalka. U mnie jest umiejscowiony z boku. Probowalem ustawic pokretla ale nic nie dawalo. Czy ma to jakies znaczenie w ktorym miejscu ten trojkat sie znajduje? A moze trojkat sluzy do koreslania czegos innego?
Obrazek
Jeśli chodzi Ci o HSI oraz strzałkę "to/from indicator" (na rysunku biała), to będzie ona tam, gdzie umieścił ją producent. Trójkąt ten pokazuje Ci, czy lecisz do latarni, czy od niej.
Tu masz fajny link, możesz zobaczyć działanie różnych instrumentów i poćwiczć nawigację "na sucho".
PS
Dlaczego tematu nie umieściłeś w dziale dla początkujących/nawigacja?
groszek147

Post autor: groszek147 »

Dzięki PZL Belfegor za wyjasnienie, wlasnie o to mi chodzilo. :D
Wybacz ze nie umiescilem od razu, ale nie zauwazylem tego folderu "Nawigacja". Nestępnym razem się poprawię :)
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

groszek147 pisze: Wybacz ze nie umiescilem od razu, ale nie zauwazylem tego folderu "Nawigacja". Nestępnym razem się poprawię :)
No to nie ma sprawy, tematy już są tam, gdzie powinny :)
Stefcio
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: pn 15 paź, 2007 21:29
Skąd jesteś: EPGL

Post autor: Stefcio »

TERAZ inny samolocik: Boeing 747-400.
Sprawa wygląda tak:
ustawiam częstotliwośc obu NAV-ów na 109.90 [Katowice(EPKT)]
i chyba nie umie złapac sygnału??
patrzcie na zdj...
Załączniki
nav.JPG
nav.JPG (15.35 KiB) Przejrzano 7199 razy
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

To nie NAV tylko ILS.
W jakiej odleglosci od EPKT byles?
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
Awatar użytkownika
Broker89
Cadet
Cadet
Posty: 34
Rejestracja: wt 16 paź, 2007 07:24
Skąd jesteś: WWA

Post autor: Broker89 »

Gdzie mozna poczytać o ILS-ie i jak tego sie uzywa i co te wskaźniki pokazują
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Stefcio
Cadet
Cadet
Posty: 10
Rejestracja: pn 15 paź, 2007 21:29
Skąd jesteś: EPGL

Post autor: Stefcio »

no tak ale jak zmienbiam wartość NAV1 i NAV2 to sie częstotliwosc na tym czyms zmienie a bylem we wroclawiu (ok 170 KM)
Awatar użytkownika
konraf
Administrator
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: czw 05 lut, 2004 09:41
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: konraf »

ILS nie ma takiego zasiegu. To, że się zmieniało to chyba ok, co nie? To co ustawisz na panelu radia, znajdzie sie na tym wyswietlaczu.
Naprawdę, weź najpierw poczytaj:
http://www.aztec.pl/index.php?option=co ... &Itemid=39
http://www.aztec.pl/index.php?option=co ... &Itemid=39

bo teraz to błądzisz po omacku i nie wiesz za bardzo o co pytasz.
Bartek
Regulamin Forum - Proszę przeczytać przed napisaniem posta
ODPOWIEDZ