VFR Poland

Ogólna dyskusja na temat FS2002, FS2004, FSX.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
WilkzPolski
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 193
Rejestracja: śr 14 wrz, 2005 20:27
Skąd jesteś: EPBK

Post autor: WilkzPolski »

Jak dla kogo... ja, np. scenerii 1-sezonowych nie dotykam :P A obecny wygląd VFR_PL to dla mnie bomba... ja bym sobie na początek życzył żeby chłopaki doprowadzili całą PL do końca... potem dopiero zastanowię się co dalej.

Swoją drogą pasowałby mi taki układ jaki zaczyna się powoli klarować, że VFR dostarcza ładną scenerię PL, która uzupełniana jest przez mniejsze, dokładniejsze scenerie Drzewieckiego.

Pozdr.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Kilka moich screenów z VFRpoland. Rzeczywistą jakość/ostrość dużych obrazków widać dopiero przy podglądzie 1:1 (po kliknięciu powiększ).

Standardowy FSX vs VFRpoland:
Obrazek

Wybrzeże Bałtyku:
Obrazek

Pobrzeże Słowińskie:
Obrazek

Zatoka Gdańska:
Obrazek
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Ja się zastanawiam jak będą wyglądały rejony graniczne. Czy będzie to ostre cięcie fototekstury, jak np. w TatraPS? Miło byłoby, gdyby zrobili tak blendmaski, aby w miarę chociaż wpasować teren w landclass np. UTX Europe, jako, że ten dodatek ma chyba większość Europejczyków.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Kto wie, jak się spasowuje VFRPoland z Polish Airports vol.1 od Drzewiecki Design? Może autor? ;-)
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Kompatybilne.
Obrazek
Awatar użytkownika
WilkzPolski
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 193
Rejestracja: śr 14 wrz, 2005 20:27
Skąd jesteś: EPBK

Post autor: WilkzPolski »

No właśnie też się obawiam i na razie powstrzymuję się od zakupu v.full, gdyż w wersji demo, gdy podlatuję do scenerii na dystans mniejszy niż 5km, fototextura od D.Design znika i widać jedynie obieky/autogen nałożone na texturę VFR_PL.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
D. Design
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 1297
Rejestracja: pt 29 kwie, 2005 07:42
Skąd jesteś: Warszawa EPGO

Post autor: D. Design »

Z tego co wiem, wersja demo nie ma fototekstury.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kuba Pa
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 152
Rejestracja: czw 08 gru, 2005 15:32
Skąd jesteś: Kolbuszowa

Post autor: Kuba Pa »

Fototscenerii w wersji DEMO nie ma, ale jest obszar w najbliższej okolicy lotniska, który rzeczywiście ma ustawiony niski layer przez co znika pod fotoscenerią z VFR Poland, w pełnej wersji bez problemów nasza fotosceneria będzie się wyświetlać jeśli na liście scenerii będzie wyżej niż te z VFR Poland.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Optymalizacja ustawień FSX pod kątem fotoscenerii.

Jak na razie to najistotniejszym parametrem, oczywiście oprócz [Scenery] Texture resolution, wydaje mi się być [TERRAIN] LOD_RADIUS. Ustawienie go na wartość większą niż 4.5000 poprawiło promień w którym tekstura jest ostra. Na razie poprzestałem na 6.0000, jak by nie było ilość texture grids ładowanych w najwyższej rozdzielczości wzrosła z 64 do 112. PZL Belfegor w wątku viewtopic.php?t=10441 przestrzegał przed przesadą. Czy ktoś stosuje wyższe ustawienie niż 6?

Jestem ciekaw ewentualnego związku pomiędzy ustawieniem TEXTURE_MAX_LOAD a jakością wyświetlania fotoscenerii. Za jakość (rozdzielczość) wyświetlonej tekstury odpowiada parametr [Scenery] Texture resolution, niezależnie od jej faktycznej źródłowej rozdzielczości. Za maksymalną rozdzielczość ładowanej do programu tekstury odpowiada TEXTURE_MAX_LOAD. Czy wobec tego ustawienie TEXTURE_MAX_LOAD na wartość 2048 lub 4096, pozwalające na ładowanie tekstur o większej rozdzielczości niż 1024x1024 ma jakiś wpływ na wygląd fototekstury?

Może moje dociekania nie są zbyt odkrywcze dla osób długo używających FSXa, ale ja dopiero niedawno przesiadłem się z FS9. Doszukałem się następujących związków pomiędzy ustawieniami w programie, a ustawieniami w pliku fsx.cfg:
[Graphics] Global texture resolution: Very high <-> [GRAPHICS] TEXTURE_MAX_LOAD=1024
[Scenery] Level of detail radius: Large <-> [TERRAIN] LOD_RADIUS=4.5000
[Scenery] Texture resolution: 1m <-> [TERRAIN] TEXTURE_RESOLUTION=25
[Scenery] Land detail textures: on <-> [TERRAIN] DETAIL_TEXTURE=1

Jednak nie mogę dojść za co odpowiadają poniższe wpisy z pliku fsx.cfg:
[GRAPHICS] TEXTURE_QUALITY=3
[GRAPHICS] IMAGE_QUALITY=0
[SCENERY] IMAGE_COMPLEXITY=5
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Czy wobec tego ustawienie TEXTURE_MAX_LOAD na wartość 2048 lub 4096, pozwalające na ładowanie tekstur o większej rozdzielczości niż 1024x1024 ma jakiś wpływ na wygląd fototekstury?
TEXTURE_MAX_LOAD odpowiada suwakowi global texture resolution w menu FSa, to odgórny limit rozdzielczości wyświetlanych tekstur (z mipmapami, te bez mipmap będą wyświetlane zawsze w swojej natywnej rozdzielczości). Jego zwiększenie ani zmniejszenie nie wpłynie na rozdzielczość tekstur ziemi.

[GRAPHICS] IMAGE_QUALITY=0 - Wpis ignorowany, http://forum.avsim.net/topic/66758-fsxcfg-question/
[GRAPHICS] TEXTURE_QUALITY=3 - Chyba jak wyżej, nie zauważyłem różnic między 3 a 0 ani nie spotkałem się z żadnym opisem tej linijki.
[SCENERY] IMAGE_COMPLEXITY=5 - Odpowiada suwakowi scenery complexity.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Czyli reasumując, jeśli nie mam problemów z szybkością ładowania się fototekstury to jedynym parametrem wpływającym na jej wygląd jest [TERRAIN] LOD_RADIUS z wartościami > 4.5000. Jest może coś więcej, może coś mi umknęło?
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Zakładając że suwak rozdzielczości tekstur ziemi masz ustawiony co najmniej na wartość rozdzielczości fototekstury to tak (choć być może MipBias w fsx.cfg także ma jakiś wpływ, jednak nie bawiłem się tym ustawieniem i nie chcę wprowadzić Cię w błąd).
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Im dłużej latam, tym bardziej nowa sceneria VFRPoland mi się podoba. Warto było się przesiąść z FS9 na FSX dla wyższej rozdzielczości. Mam pod FS9 VFRPoland Region NW i widzę kolosalną poprawę przy przejściu z 5m do 2.5m

Zwiększenie wartości [TERRAIN] LOD_RADIUS do 8.000000 zrobiło scenerię jeszcze "miodniejszą" i ta wartość jest, jak dla mnie optymalna. Wyższe wartości wydają mi się nienaturalne, ostry obszar rozciąga się za daleko. Tak jak w rzeczywistości, powinien występować spadek ostrości widoku wraz ze wzrostem odległości od obserwatora.
Zmiana LOD_RADIUS=4.500000 na 8.000000 nie spowodowała żadnych zauważalnych efektów ubocznych poza wzrostem zajętości pamięci karty graficznej (memory used) z ~500MB na ~700MB. Ani GPU load, ani memory controller load nie zmieniły się w sposób istotny i oscylowały wokół wartości 35-40% (GPU load) i 15-20% (mem controller load).
Kolejny raz potwierdza się fakt, że wydajność FSX najbardziej zależy od procesora.

Karta graficzna GeForce GTS450, procesor i5 2500 (4C/4T)
@marcin@
Cadet
Cadet
Posty: 14
Rejestracja: sob 16 cze, 2007 15:20
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: @marcin@ »

Witam,
Jaki parametr odpowiada za czas wyostrzania się sceneri foto w fs9?

Ewentualnie mógłby ktoś zapodać swoje wpisy w fs9.cfg.

pozdrawiam
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Nie ma konkretnego parametru, który za to odpowiada, możesz zwiększyć TEXTURE_BANDWIDTH_MULT do 120 czy jak podają niektóre źródła nawet 400.
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Kilka screenów z kolejnych części, które powinny być wkrótce dostępne.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Stanel
Awatar użytkownika
WilkzPolski
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 193
Rejestracja: śr 14 wrz, 2005 20:27
Skąd jesteś: EPBK

Post autor: WilkzPolski »

Smakowo!! :D

Ile planujecie klocków w nadchodzącym update?
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Dołączam się do Wilka - ładne!
Może by tak nie zbierać regionów w duże paczki, tylko wypuszczać np. po 2, ale częściej?
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Jeszcze kilka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Stanel
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Podoba mi się "wiosenna" kolorystyka tekstur, obrazki wyglądają obiecująco :-)
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

Moje 3 grosze:
myślę że ciekawym pomysłem dla strony VFR Poland, byłoby stworzenie czegoś w rodzaju działu "Poland POI". Każdy zarejestrowany klient mógłby wówczas stworzyć dany charakterystyczny obiekt - np. zamek i zuploadować go. Po weryfikacji administracji m.in. zgodności z rzeczywistością jak i ogólnym poziomem wykonania, plik pojawiałby się jako darmowy download.
Pojedynczy obiekt można zrobić stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu, i przede wszystkim ukończyć zanim sprawa się znudzi. Myślę, że w ten sposób powstałoby w krótkim czasie dość sporo ciekawych obiektów.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Niezależnie od VFR Poland też to można zrobić ;) wystarczy wrzucić potem taki obiekt na flightsim.com, avsim lub simviation.
Eddie
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 140
Rejestracja: śr 29 sie, 2007 09:59
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Eddie »

Poland POI jest dostepne za chyba 6 euro dzieki openvfr. Niestety chyba niewiele osob go posiada, a przynajmniej nie sa zbyt chetni by podzielic sie wrazeniami.
Awatar użytkownika
wojtek_84
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 932
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:09
Skąd jesteś: EPKT

Post autor: wojtek_84 »

Ja do tej pory korzystałem tylko z darmowych POI Simdesignu. Nad tymi z openVFR kiedyś się zastanawiałem - zraził mnie brak informacji o zawartości pakietu więc sprawę olałem...
Eddie
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 140
Rejestracja: śr 29 sie, 2007 09:59
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Eddie »

Sa dostepne tez darmowe pakiety dla niektorych krajow - sciagnalem Austrie ale po 10 minutach nad LOWW wywala out of memory ;)
mariuszp
Cadet
Cadet
Posty: 27
Rejestracja: wt 02 lis, 2010 13:41
Skąd jesteś: Epkk

VFR Ploand

Post autor: mariuszp »

Koledzy!
Ja krótko, chcę pobrać do instalacji Malbork, otwiera się okno instalatora, ale jest puste!
Czy to wina, że mam Win7 64bit i explorer 9?
Pozdrawiam

[Wakacje to nie powód do niestosowania się do zasad interpunkcji. - Rz]
Ostatnio zmieniony śr 06 lip, 2011 16:43 przez mariuszp, łącznie zmieniany 1 raz.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

O ile się nie mylę installer wymaga pluginu Javy do pracy.

[Uzupełnienie] Też mam Win7 64bit, akurat nie używam IE, ale z FF problem był ten sam - rozwiązaniem jest pobranie pluginu javy.
Ostatnio zmieniony śr 06 lip, 2011 18:24 przez ad_verbum, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Re: VFR Ploand

Post autor: RzEmYk »

mariuszp pisze:Czy to wina, że mam Win7 64bit i explorer 9?
Pisz do supportu.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

wojtek_84 - ale na stronie VFRPoland byłoby to bardziej przyjazną i przejrzystą, uporządkowaną opcją. Połączenie tego z zainteresowaniem użytkowników samymi fototeksturami z pewnością zaowocowałoby szybszym wykonaniem wielu obiektów na szerszą skalę i ułatwiło dostęp.

Eddie - Poland POI od OpenVfr to kompletna pomyłka. Mam to świństwo i do dziś żałuję każdego wydanego centa. Wygląda to tak, że jest kilka obiektów na krzyż, z praktycznie zerowymi teksturami i to coś robi za obiekty POI. Lecisz więc np. nad Śnieżką i na szycie widzisz coś w rodzaju hybrydy kościółka z zamkiem z teksturą w kropkopodobne. Nie wiem czy robili od czasów wydania jakieś updaty, ale tak to wyglądało po wydaniu "produktu".
nebogipdfel
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: pn 09 maja, 2011 14:56
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: nebogipdfel »

Czy tak ma być że tekstury wiosenne i letnie niczym się nie różnią?
A jesienne są takie "bure"? A gdzie nasza "złota polska jesień"? :)
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

nebogipdfel pisze:Czy tak ma być że tekstury wiosenne i letnie niczym się nie różnią?
A jesienne są takie "bure"? A gdzie nasza "złota polska jesień"? :)
Jak myślisz satelity robią pełne pokrycie powierzchni Polski 4 razy do roku? Do tego bez chmur? Z tego też powodu, najczęściej sezonowość jest generowana komputerowo, na podstawie tego samego zestawu tekstur. Prawdziwe wielosezonowe tekstury są możliwe do zdobycia dla naprawdę niewielu i to małych obszarów. Oczywiście można zamówić specjalny samolot do zrobienia zdjęć na zlecenie 4 razy w roku - zgadnij jakie będą koszty.
nebogipdfel
Cadet
Cadet
Posty: 28
Rejestracja: pn 09 maja, 2011 14:56
Skąd jesteś: EPKK

Post autor: nebogipdfel »

Chodziło mi raczej o to czy tak ma być czy u mnie jest coś nie tak. Zdaję sobie sprawę że nie kupuję się zdjęć satelitarnych dla każdej pory roku ale skoro można było zrobić jesienne z letnich to pewnie można też było zrobić wiosenne.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Nie zawsze da się odgadnąć intencje piszącego ;-) Odnośnie robienia wiosennych tekstur z letnich to da się to zrobić. Na mała skalę, czyli dla małego obszaru, można to zrobić ręcznie - z bardzo dobrym wynikiem. Dla dużego obszaru w grę wchodzi jakaś automatyzacja i efekt nie będzie tak dobry, jak dla ręcznej pracy.
lucas
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 03:45
Skąd jesteś: Łomża/Pruszków

Post autor: lucas »

Pamiętajcie Panowie o kwestii przestrzeni dyskowej. Obecnie w VFR Poland mamy:

- lato
- wyblakłe tekstury obecne wiosną oraz jesienią w VFR Poland
- zimę ze śniegiem
- noc

Żeby było pokrycie wszystkich pór w FS, należałoby dodać:

- wiosnę
- jesień (np. w FSX występuje od 1.09 do końca października)

To dodałoby ok. 300mb do każdej paczki pobieranej do FSX oraz zwiększyło odpowiednio nakłady pracy.
Pozdrawiam,
Łukasz Kubacki
lucas
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 03:45
Skąd jesteś: Łomża/Pruszków

Post autor: lucas »

Pojawiły się nowe sektory!
Pozdrawiam,
Łukasz Kubacki
Awatar użytkownika
WilkzPolski
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 193
Rejestracja: śr 14 wrz, 2005 20:27
Skąd jesteś: EPBK

Post autor: WilkzPolski »

Fajnie, jedziemy na południe... ciekawe, czy w górach pojawi się nowy mesh?... w każdym razie i tak będzie ciekawie.
ad_verbum
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 417
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 22:36
Skąd jesteś: EPGD

Post autor: ad_verbum »

Przydałoby się połączyć oba obecne obszary dodając okolice Gniezna,Inowrocławia i Torunia.
Awatar użytkownika
Versacz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 62
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 19:42
Skąd jesteś: Tarnów

Post autor: Versacz »

A ja mam nadzieje, że teraz czas na Małopolskę i Podkarpacie.
Szukam sponsora na PPL ;p
Zgredd
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 188
Rejestracja: pn 21 kwie, 2008 23:00
Skąd jesteś: EPPO

Post autor: Zgredd »

A ja mam nadzieje, że czas na ich autorskie forum...
Stanel
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 104
Rejestracja: wt 11 sty, 2005 11:30
Skąd jesteś: Piaseczno

Post autor: Stanel »

Już wkrótce...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Stanel
ODPOWIEDZ