Freeware Tu-154

Ogólna dyskusja na temat FS2002, FS2004, FSX.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

Awatar użytkownika
DanPL
Cadet
Cadet
Posty: 4
Rejestracja: ndz 13 lut, 2011 14:37
Skąd jesteś: Czarny Dunajec

Post autor: DanPL »

Rozumiem.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

A jak z dźwiękami ? Skorzystałeś z podsuniętego pluginu ?

Stosuj wielkie litery.
Ostatnio zmieniony ndz 27 mar, 2011 14:11 przez hideto, łącznie zmieniany 1 raz.
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Głosy załogi będą po polsku, nie korzystam z żadnej 'bazy', przynajmniej na razie. A dźwięki samolotu są ogólnie dostępne, nagrane przez Rosjan, ja sam się nagrania tego już nie podejmuje, tym bardziej, że nie widzę takiej potrzeby ;)
Ostatnio zmieniony ndz 27 mar, 2011 15:00 przez tomcat, łącznie zmieniany 1 raz.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Nie mówię o dźwiękach samolotu, tylko właśnie załogi, żeby brzmiały jak z intercomu a nie jak nawigator z wyciętą krtanią. Zresztą, to zawsze coś co można w większym gronie później po wydaniu poprawić.
mbucholski
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 283
Rejestracja: pt 25 cze, 2010 11:32
Skąd jesteś: Maastricht

Post autor: mbucholski »

No to narobiłeś mi smaku. :lol: Ekstra się zapowiada.
Węgorz
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 50
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 15:43
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Węgorz »

Czekamy :D
antoś
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: śr 07 mar, 2007 08:01
Skąd jesteś: waw

Post autor: antoś »

Po instalacji Tu od PT, zaktualizowaniu do wersji 2.03, nie mogę otworzyć panelu KLNki, shift+7 nie działa, w żadnej kombinacji shift + 1-0 nie ma KLN. W panel.cfg jest wpis [Window 07], kln90.gau jest w folderze Gauges... jakieś sugestie ?

FS9.1
W7 x64
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

KLN jest teraz pod clickspot'em. Podobny problem poruszył ktoś niedawno na forum PT.
antoś
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 56
Rejestracja: śr 07 mar, 2007 08:01
Skąd jesteś: waw

Post autor: antoś »

to ja, :oops:
Awatar użytkownika
SEBOS
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: pn 28 gru, 2009 16:26
Skąd jesteś: Radom

Post autor: SEBOS »

Mam dość uciążliwy problem z plikiem UTIL.EXE, podczas ładowania się Tu-154m na stanowisku. Wyskakuje błąd i w raporcie jest napisane że to właśnie ten plik. Czy wie ktoś może jak rozwiązać ten problem, szukałem i nie znalazłem nic.

EDIT : Problem rozwiązany, kolega wysłał mi od siebie ten plik i wszystko działa.
Ostatnio zmieniony czw 12 maja, 2011 18:23 przez SEBOS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SEBOS
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: pn 28 gru, 2009 16:26
Skąd jesteś: Radom

Post autor: SEBOS »

Dlaczego nie mogę włączyć Digital Altimeter VBE? Robię wszystko według tutoriala.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Na panelu nad głowami (shift+4) przełącz выкл w górę.
Musiałeś pominąć kilka prztyczków na tej konsoli, bo do odpalenia VBE, wystarczy uruchomić zasilanie w energię elektryczną i po tym przestawić выкл do górnej pozycji.
Dla ułatwienia, drugi rząd od góry, pierwsze co możesz przełączyć patrząc od lewej strony.

Po co te entery?
Ostatnio zmieniony pt 13 maja, 2011 13:07 przez hideto, łącznie zmieniany 1 raz.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Być może to głupie pytanie, ale:
Wg procedur, powinniśmy włączyć silniki w samolocie dopiero po zakończeniu wypychania. I teraz jak to się ma do tutki? Żeby wszystkie systemy działały, to od włączenia silników do zestrojenia systemów mija jakieś 5-6 minut.

Jak to się więc ma do Tutki? Stać te 6 minut na drodze kołowania? Czy silniki uruchomić przed wypychaniem? Nie chodzi mi o działanie na zasadzie 'zrób tak jak ci wygodnie'. Chciałbym postępować zgodnie z ew. procedurami.
Ostatnio zmieniony ndz 03 lip, 2011 22:30 przez hideto, łącznie zmieniany 1 raz.
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

A czy wiesz jakie systemy wymagają pracy silników? I nie ma głupich pytań ;)
Ostatnio zmieniony ndz 03 lip, 2011 22:31 przez tomcat, łącznie zmieniany 1 raz.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Mateusz, dobrze wiem, że wg instrukcja do tutki, przed startem silników odpalamy tylko APU, ustawiamy klimatyzację i zapewniamy podstawową elektrykę i hydraulikę. Cała reszta jest po starcie silników.

Właśnie dlatego pytam, jak ta procedura jest realizowana przy tupolewie. Najłatwiej powiedzieć, że nasz Tupolev i tak stoi w porcie wojskowym, więc żadnego wypychania nie ma. Ale na całym świecie Tutki latają przecież również cywilnie (no dobra... we wschodnim świecie...). Wydawało mi się, że ta procedura (uruchomienia silników po wypychaniu) to sprawa dotycząca wszystkich maszyn. Stąd pytanie ;-)
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Prawdę mówiąc to nie jest jednoznaczna 'procedura', co w jakiej kolejności włączać, są odstępstwa i wymogi, sugestie, spowodowane wieloma czynnikami, nawet specyfiką zabudowy na samolocie. Specyfikacje systemów są różne, czas wejścia do pracy również różny, a owa adnotacja, że wszystkie systemy należy włączać po uruchomieniu silników jest spowodowana tym, że BCY nie jest w stanie zapewnić zasilania dla wszystkiego co jest tylko zabudowane na samolocie i nie taka jego rola. Można bez żadnych negatywnych konsekwencji włączyć niektóre systemy wcześniej, niektóre nawet trzeba - np. UKF, UNS, Mars, MSRP. Warto także włączyć te, które mają długi czas wejścia do pracy (lepiej włączyć wcześniej niż stresować się czy do wjazdu na pas urządzenie wejdzie do pracy) lub długi czas włączania i ustawiania/korygowania wskazań - np. PKP. Przy włączaniu przedwczesnym, bez uruchomionych silników, trzeba dobrze zarządzać dostępną energią z BCY i kontrolować pobór prądu. Ogólnie rzecz biorąc okazuje się, że można włączyć niecałe 50% podstawowych systemów 'nawigacyjnych' wykorzystywanych w locie, które są najbardziej czasochłonne w ich włączaniu, co daje naprawdę niewiele (czasowo) rzeczy do zrobienia na kołowaniu, nawet jeżeli chce się każde urządzenie przetestować o ile się da (np. TCAS, RW, EUP).
Najłatwiej powiedzieć, że nasz Tupolev i tak stoi w porcie wojskowym, więc żadnego wypychania nie ma
Może i łatwo ale jeszcze łatwiej to zanegować - Tutka zwiedziła różne lotniska, od USA po Chiny, no i nadal lata, więc okazji do wypychania było i jest dużo ;)
swidx
Cadet
Cadet
Posty: 1
Rejestracja: wt 15 mar, 2011 11:45
Skąd jesteś: WWA

wkurzający dźwięk tu 154m

Post autor: swidx »

Koledzy, wiem, że pytano już, ale rozwiązania nie ma chyba jak na razie.

Chodzi o strasznie głośny dźwięk jakiegoś ostrzeżenia w kokpicie (uruchamia się kiedy paliwa robi się mało, albo kiedy wysuwa się np podwozie przed ustawieniem klap, albo chyba nawet jak się klapy za mocne da.

W każdym razie rozwala mi to głośniki i chciałem to usunąć, lecz przeszukawszy i wysłuchawszy cały katalog sound w katalogu głównym FSX oraz sound z simobject jak i sound.cfg nie znalazłem tego dźwięku :/

Czy ktoś wie jak to znaleźć?

Chodzi o PT Tu154M v 3_06 latane w FSX
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

PT nie jest kompatybilny z FSX. Do FSX jest przeróbka niedoróbka z fizyką lotu boeinga :P Oficjalne stanowisko PT jest takie, że Tutka nie była, nie jest i nie będzie pod FSX.
W FS2004 (oraz w świecie realnym) w Tupolewie są odpowiednie przełączniki wyciszające dźwięk syreny.
Artur Grabski
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 127
Rejestracja: pn 26 maja, 2008 17:40
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

Post autor: Artur Grabski »

Tomcat czy sprawdzałeś model zewnętrzny by VITAMIN ??
Ogólnie wygląda fajnie, ma mniej klatkożerny VC, ale mam mały problem z KLN otóż, ona jest mocno klatkożerna i opóźniona w działaniu, nie idzie z tym pracować.

PS: No i malowanie 102 by się do tego modelu przydało :)
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Tak, ja się w sumie nawet przerzuciłem na ten model, KLNke z VC wyrzuciłem bo u mnie konflikt na tym tle był ogromny, uniemożliwiał latanie. Tekstura będzie, na samą teksture zgodzę się z wcześniejszą publikacją, zostało kilka poprawek, bo w niektórych miejscach linia prosta odczytywana jest jako zakrzywiona, to mozolne żeby zrobić wygiętą w taki sposób aby model nałożył ją prosto. Aktualnie wygląda tak jak na filmiku, Na razie dla odmiany dokończyłem prace nad teksturą do Jaka-40 od SD i jest na avsim.su.

Pozdrawiam
Artur Grabski
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 127
Rejestracja: pn 26 maja, 2008 17:40
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

Post autor: Artur Grabski »

No i super. Czyli wyrzucając KLN z VC powinno wsio chodzić ok ?
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Tak. Zarówno w 2.02 i 2.03.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Cóż, ja mam problemy z tą betą. Nie mam dostępu do panelu klimatyzacji, ciśnienia itp i przez to nie mogę odpalić silników itp. Panel pojawia się dopiero w VC, ale jest nieklikalny. Przynajmniej u mnie.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

B-2, tak do FS9, jak i do FSX nie ma symulowanych tych systemów, jednak oczywiście mimo tego da się uruchomić.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Czyli bez wertowania kolejnego tutoriala się nie obędzie... Liczyłem, że wystarczy znana na pamięć metoda odpalania Mki.
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Tutaj przez brakujące systemy jest prościej, procedury startu są bardzo zbliżone w obu wersjach Tu-154.
Pojawiły się szerokie panele, do pobrania może być wymagane zalogowanie: http://www.sim-outhouse.com/sohforums/s ... tive/page5
Awatar użytkownika
Vesper
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 196
Rejestracja: czw 31 lip, 2008 10:22
Skąd jesteś: Kraśnik/EPLR

Post autor: Vesper »

Pojawił się update zmieniający wersje do Bety 2. Lista zmian
1. MSRP is fixed
2. Panel initialisation system fixed. But there is a small chance to have the old problems. Use in this case "Reload Aircraft" function.
3. Front wheel steering switch and "10-63" are clickable in VC now.
4. Animated and Clickable RSBN channel selector
5. TKS is clickable, lamps are working now. TKS is fully functional in VC
6. TKS Start lattitude fixed, RV selector Start altitude-fixed
7. 70's Bitmaps of overhead corrected- no more "holes" for TCAS and VBE.
8. Exterior textures corrected(assymetrical wheels)
8. UMRT in VC are in place now. 1-2-3.
9. TCAS panel opening fixed
10. Yoke and pedals animation in VC is not linked directly to control surfaces anymore.
11. FSsound.dll is needed. This file needed for Crew Voices
12. Added missing effects files
13. VC light changed, now pedestal and front part of overhead are visible at night.
14. PNK lightning changed, now gauge lights are linked to switch. But Engeneer's gauge have old light system now.
Do pobrania TUTAJ
Tomek1158
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 292
Rejestracja: wt 26 kwie, 2011 11:02
Skąd jesteś: EGCN

Post autor: Tomek1158 »

Nareszcie wydali tutke pod FSX. Już myślałem, że nigdy nie będzie. :D
This, the mojave desert is the final resting place of thousands of unemployed aircraft. For the old ones, the best future they can look forward to is reincarnation as a coke can. - Bruce Dickinson
DrD
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: pt 28 sty, 2011 13:42
Skąd jesteś: Rzeszów

Post autor: DrD »

Panowie mam mały problem. Podczas ładowania samolotu z wirtualnym kokpitem, Fs2004 wywala do windowsa. Jeśli wybiorę samolot bez wirtualnego kokpitu wszystko jest ok. Wersja 2.03. Wie ktoś może jak to naprawić?
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Reinstalu próbowałeś ?
DrD
Cadet
Cadet
Posty: 2
Rejestracja: pt 28 sty, 2011 13:42
Skąd jesteś: Rzeszów

Post autor: DrD »

Tak, nie pomaga.

Edit:
Z dziennika zdarzeń wynika ze crash powoduje plik STT_RP_TCAS_V0_19L.GAU. Ściągnąłem z paru miejsc ten plik i dalej to samo. Crash podczas wczytywania samolotu z VC.

Edit 2:
Problem rozwiązany. W pliku Panel.cfg w sekcji [Vcockpit01] wystarczyło dopisać gauge15=STT_RP_TCAS_V0_19L!TCAS_Sys, 93,0,0,0
Awatar użytkownika
Vesper
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 196
Rejestracja: czw 31 lip, 2008 10:22
Skąd jesteś: Kraśnik/EPLR

Post autor: Vesper »

Project Tu-154B-2 X wchodzi w wersję BETA 3.
Lista zmian:
1.Re-Writed Service Gauge, most of problems with it must be fixed
2.Autopilot navigation logic changed. If You have RXP GNS-430 AP will automatically enable link to GPS if NAv Source is a GPS-unit, if RXP is not loaded, The link will be unavailable.
3.Fixed HSI modes in VC and 2d, in various navigation modes.
4.Unclickablility of some VC elements if the Light is on is Fixed. Now all clickable elements are functioning, with or without Light.
5. New SPU logic, SPU are now can to translate Beacon's ID's
6.In VC There is Clickable SPU's now.
7.Animated and clickable Kurs-MP's in VC
8.SPU On/Off switch is now present in 2d and VC.
DOWNLOAD
Artur Grabski
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 127
Rejestracja: pn 26 maja, 2008 17:40
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

Post autor: Artur Grabski »

Zacząłem miewać małe problemy, otóż po lądowaniu nie moge odpalić reversu. Jakieś rady co może być powodem ?? O czymś zapominam, coś musi być aktywowane ?

Wszelkie pomysły mile widziane.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Używasz wolantu/joy'a ?

Sugeruję mimo wszystko stosowanie reversów pod przyciskami. Opisywane w instrukcji mapowanie osi z przesunięciem u mnie nigdy nie działało.
Artur Grabski
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 127
Rejestracja: pn 26 maja, 2008 17:40
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

Post autor: Artur Grabski »

Revers przypisany przez ich program do joy'a. Problem leży w tym, że ostatnio działało bez zarzutu, a teraz jakoś dziwnie przestało.
hideto
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 121
Rejestracja: czw 10 lut, 2011 16:02
Skąd jesteś: Włocławek

Post autor: hideto »

Może potencjometr się wytarł, zaczyna łapać piki itp. Dlatego sugeruję użycie przycisku. Jeśli masz wolant saiteka to nie sprawia to żadnego problemu, a jest nawet wygodniejsze.
Artur Grabski
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 127
Rejestracja: pn 26 maja, 2008 17:40
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

Post autor: Artur Grabski »

Tak też jest. Problem nie leży w ustawieniach tylko w pewnie coś źle robie i dlatego tak jest.
Choć wcześniej schemat uruchamiania i ustawiania wszystkiego był identyczny, zgodny z manualem i revers działał.

Musze przeanalizować czemu tak jest.

EDIT: Zauważyłem, ze revers się otwiera, ale nie w pełni tylko tak jakby na kilka procent.
Awatar użytkownika
SEBOS
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 151
Rejestracja: pn 28 gru, 2009 16:26
Skąd jesteś: Radom

Post autor: SEBOS »

Która wersje polecacie bardziej od Project Tupolev? B czy M?
Tomek1158
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 292
Rejestracja: wt 26 kwie, 2011 11:02
Skąd jesteś: EGCN

Post autor: Tomek1158 »

Zdecydowanie M.
B2 nie ma polaczonej KLNki z autopilotem i ma slabsze silniki, i ma mniej przelacznikow, i...

[ http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629519 ]
Ostatnio zmieniony pn 23 sty, 2012 15:45 przez Tomek1158, łącznie zmieniany 1 raz.
This, the mojave desert is the final resting place of thousands of unemployed aircraft. For the old ones, the best future they can look forward to is reincarnation as a coke can. - Bruce Dickinson
ODPOWIEDZ