Produkty serii TrackIR oraz alternatywy

Ogólna dyskusja na temat FS2002, FS2004, FSX.

Moderatorzy: PZL Belfegor, RzEmYk

stef
Cadet
Cadet
Posty: 44
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:15
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: stef »

Witam, zainstalowałem freetrack v.2.2, ale jak próbuję uruchomić program, wyświetla mi się info, ze nie znaleziono d3dx9_33.dll i w rezultacie program nie odpala. Proszę o pomoc (win XP sp3).
Awatar użytkownika
tidit
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 744
Rejestracja: czw 16 gru, 2004 17:05
Skąd jesteś: EPBC

Post autor: tidit »

Reinstal Directx'a, ew. znajdź ww. plik w necie i wrzuć do katalogu z programem.
stef
Cadet
Cadet
Posty: 44
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:15
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: stef »

Dzięki wielkie. Ściągnąłem i wrzuciłem do katalogu FT. Działa. Pozdrawiam.
stef
Cadet
Cadet
Posty: 44
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:15
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: stef »

Mam problem z działaniem FreeTrack v2.2 (model 3cap):
1. Zanim odpalam FS9, FT pokazuje mniej więcej FPS028/JPS014. Kiedy załączam FSa klatkowanie kamery spada do 10fps a JPS do 002 (-->to chyba akurat dobrze) i w VC nie mam płynności ruchu. Czemu ten FPS tak spada?
2. Nie ma reakcji na przesuwanie głowy w płaszczyznach pionowej i poziomej (X,Y). Zdaje mi się, ze wszystkie opcje w miarę poustawiałem. A moze model 3cap nie daje możliwości ruchu w tych osiach?
Macie na to jakieś rady?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

1. Masz dwu- wielordzeniowy procesor? Przerzuć proces freetracka na inny rdzeń.
2. 3CAP daje pełną, 6-cio stopniową swobodę ruchu.
http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.php?topic=7343.0
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
stef
Cadet
Cadet
Posty: 44
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:15
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: stef »

Niestety mam 1-rdzeniowy. To z tego powodu mi tak spda fps kamery?
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Tak, bo wtedy procesor musi sobie radzić i z FSem i z przetwarzaniem obrazu z kamerki. Musi robić dwie rzeczy na raz, więc wydajność spada tu i tu.
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Ja używam wersji 2.2 z FSX-em. Aby płynnie działał trzeba podnieść priorytet procesu freetrack do realtime. Nie powodowało to u mnie widocznego spadku fps w FSX.
Paweł Dragan
Gdańsk
stef
Cadet
Cadet
Posty: 44
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:15
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: stef »

pawel-d pisze:Aby płynnie działał trzeba podnieść priorytet procesu freetrack do realtime.
Gdzie jest takie ustawienie?
Awatar użytkownika
pawel-d
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 181
Rejestracja: czw 08 lut, 2007 13:24
Skąd jesteś: Gdańsk

Post autor: pawel-d »

Uruchamiasz Menedżera zadań (po wciśnięciu Ctrl+Alt+Del), klikasz na zakładkę 'Procesy', potem na liście uruchomionych zadań znajdujesz freetrack.exe, klikasz na nim prawym klawiszem i z menu wybierasz 'Ustaw priorytet' i 'Czasu rzeczywistego'. Tak wygląda to w polskiej wersji Vista i W7. Nie jestem pewien XP.
Sposób znalazłem na forum FT, ale chyba nie wszystkim to pomogło. Jeśli procesor jest słabszy, to faktycznie może to zmniejszyć płynność samego FS-a. U mnie jest mowa o FSX i latam tak przy 15-20 fps - czyli system obciążony. Nie zauważam przy tym znaczącego spodku płynności po włączeniu FT w ogóle i po zwiększeniu dla niego priorytetu.
Paweł Dragan
Gdańsk
stef
Cadet
Cadet
Posty: 44
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:15
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: stef »

Znalazłem i zmieniem to ustawienie, ale nie pomogło. U mnie też fps-y w FS-ie nie spadły, ale też nie nie wpłynęło to na poprawienie klatkowania kamerki w FT. Czyli, jak sugerował RzEmYk, to kwestia mojego procesora. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Sniked111
Cadet
Cadet
Posty: 35
Rejestracja: pn 28 gru, 2009 21:26
Skąd jesteś: Lublin

Post autor: Sniked111 »

Serce mi się rozkleja, kiedy oglądam filmy z użyciem TrackIR. A ja ciągle muszę się męczyć z 2D. Po VC również jest pewien zakres ruchów, ale tylko dookoła fotela. Przerażająca cena - 700 złotych - mówi sama za siebie... Czy to jest aż tak rewelacyjne urządzenie, że warto wydać tyle kasy? Czy lepiej poczekać na specjalne okulary??? Co w tym wątku zostało uzanane za najlepszą i najtańszą alternatywę?
I don't see the runway!
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

Po VC również jest pewien zakres ruchów, ale tylko dookoła fotela.
W VC bez TIRa można poruszać się w tylu "stopniach swobody" co z TIRem.
Co w tym wątku zostało uzanane za najlepszą i najtańszą alternatywę?
Pewnie Freetrack. Nie możesz przeczytać wątku i samemu się przekonać?
Awatar użytkownika
Sniked111
Cadet
Cadet
Posty: 35
Rejestracja: pn 28 gru, 2009 21:26
Skąd jesteś: Lublin

Post autor: Sniked111 »

A właśnie, słyszałem że po VC można chodzić. Jak? Po wszystkich samolotach czy tylko niektórych np. Airbus A380 od Wilco?

Wolę poczytać na stronie i poszukać na własną rękę. Może potem porównam swoje zdanie. Z Freetrackiem jest niestety jeden problem - nie mam kamerki :evil:
I don't see the runway!
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

A właśnie, słyszałem że po VC można chodzić. Jak? Po wszystkich samolotach czy tylko niektórych np. Airbus A380 od Wilco?
Za pomocą defaultowych skrótów klawiszowych lub darmowych i płatnych dodatków wymienianych nie raz na forum.
Karol11

track ir 4 pro clip pro ustawienia

Post autor: Karol11 »


Witam
posiadam track ir 4 pro i clip pro zakupiony ponad rok temu na pilots.pl i mam problem z konfiguracją.
Albo za szybko zmienia się widok, lub w vc wychodzi za cocpit. Nie mogę precyzyjnie ustawić widoku na zoom hdi lub panelu radia.
Chyba na stronie simradar są filmy z cocpitu 767 lds z trackiem i ja takiego efektu nie mogę uzyskać.
Moja prośba do formowiczów o wytłumaczenie ustawień tracka ustawień profilu i trybów pracy i ustawień osi. Szukałem info na różnych zachodnich forach – stronach, ale nie mogłem uzyskać szczegółowych informacji jak to urządzenie dobrze ustawić. Prosiłbym o filmy z vc z użyciem tracka.
Dziękuje wszystkim za pomoc.
Eddie
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 140
Rejestracja: śr 29 sie, 2007 09:59
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: Eddie »

Nie bardzo rozumiem tak naprawde w czym problem. Trackir wymaga poswiecenia kilku godzin na zrobienie optymalnej konfiguracji pod siebie. Nie ma jednej poprawnej. Niektorzy potrzebuja aby urzadzenie bylo szybkie i czule, inni wola bardziej statyczne. W konfiguracji duza role odgrywa dystans od diod czy tez wysokosc.
Konfiguracje najlepiej zaczac od ustawienia glowy w pozycji neutralnej i scentralizowanie widoku (chyba F12). A potem juz sie baw az uzyskasz zadowalajace efekty.
ABAB

Post autor: ABAB »

Witam.

Zrobiłem sobie domowego trackir z oprogramowaniem freetrack. Wszystko ładnie działa w condor soaring simulator i Ił2, natomiast kiedy odpalam FS2004 i wchodzę na Virtual Cockpit nic się nie dzieje. Zainstalowałem też FSUIPC.dll w folderze modules. Dotychczas używałem Active Camera. Odinstalowałem ją i też nic. Czemu freetrack nie działa mi w FS2004? Czy może trzeba jakoś ustawić FSUIPC? Kiedy mam otworzonego FSa to w tle freetrack ładnie chodzi.

Wdzięczny byłbym za odpowiedź.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Działa, przeczytaj manual i forum Freetracka.
HINT: coś trzeba pobrać, coś doinstalować. ;)
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
Awatar użytkownika
DoDe
Cadet
Cadet
Posty: 8
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 09:08
Skąd jesteś: Wroclaw

Post autor: DoDe »

RsZ pisze:Witam,

Aby mieć 6DOF w FS9 ,musimy dodatkowo skopiować do katalogu głównego z Freetrack 2.2, plik Tirviews.dll pochodzący z programu TrackIR (można zassać za friko oprogramowanie ze strony producenta, zainstalować i przekopiować ten plik). Po tej operacji, w ustawieniach Freetrack-a będziemy widzieć, że opcja Tirviews jest aktywna (wcześniej ikonka była szara). Testuje to wszystko od 2tyg i jestem zaskoczony jak dobrze to funkcjonuje. Biorąc pod uwagę koszt TrackIR 4 Pro+pro clip nie ma sie nad czym zastanawiać. Kamera kosztuje około 55-60zł, odblaski robimy praktycznie za free...
Witam,
mam pytanie odnośnie 6DOF w FreeTrack-u.
Po wklejeniu pliku Tirviews do głównego katalogu FT faktycznie w programie zakładka TIRViews nie jest już na szaro.
Pytanie jest czy mam zaznaczyć TrackIR Interface i jeżeli tak to co z zakładką FSUIPC ponieważ ona staje się szara? Czy muszę dodatkowo w programie TrackIR ustawiać coś? Pytam ponieważ jest to jak nazwa wskazuje interfejs tego programu.

Z góry dzięki.
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Musisz dorzucić TIRviews.dll do folderu FT zeby działały osie X Y Z oraz odpalić pierwsze FT a potem FSa.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Witam,

ja chciałem poruszyć inną kwestię, bo chyba nie było tu o tym mowy.. pytanie może i banalne, no ale.. czy Track, który stoi na monitorze i wysyła jakiś tam sygnał do odblasków, nie ma negatywnego wpływu na oczy?
..i druga rzecz.. gdzieś czytałem, że TrackClip Pro ma diody i z kolei one wysyłają sygnał do urządzenia na monitorze .. wnioskuję zatem, że w tym przypadku oczy nie są narażone.

Co możecie powiedzieć odnośnie pow. kwestii?
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
PZL Belfegor
Moderator
Moderator
Posty: 2849
Rejestracja: sob 19 lut, 2005 14:55
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: PZL Belfegor »

luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Dzięki. Poczytałem, coś tam..powiedzmy..zrozumiałem.. ;) No i niby nieszkodliwe, ale z drugiej strony co mógł napisać producent urządzenia :)
Nie ma tam jednak wzmianki, jak działa TrackClip PRO.. może tam na forum jeszcze poszukam. Szczerze mówiąc wolałbym, aby jakiekolwiek światło IR było emitowane w stronę monitora, a nie mojej głowy :)
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
witt
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 60
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 15:44
Skąd jesteś: EPOD

Post autor: witt »

Więc użyj freetrack'a. Osobiście nie wyobrażam sobie latania bez tego.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Też o tym myślę .. muszę przebrnąć przez ten wątek jeszcze raz od początku, może mi się coś rozjaśni ;)
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
Przemek-Pilot
Cadet
Cadet
Posty: 21
Rejestracja: pt 17 lis, 2006 13:29
Skąd jesteś: EPWA 33

Post autor: Przemek-Pilot »

luko pisze:[...]wolałbym, aby jakiekolwiek światło IR było emitowane w stronę monitora, a nie mojej głowy :)[...]
Jeśli interesuje Cię czy TrackIR emituje światło podczerwone przy używaniu TrackClipPro. Odpowiedź brzmi nie.

Sprawdziłem kamerą na podczerwień. Przy włączonej opcji TrackClipPro w sterownikach, automatycznie wyłączają się w TrackIR 4 diody, które jak zauważyłem w kamerze emitują bardzo silne światło podczerwone. Poza tym ja bardziej preferuję TrackClipPro nie tylko ze względu na wyłączony IR w stronę oczu, ale i większe kąty, w których zwykły TrackClip się czasami gubi.
Ostatnio zmieniony wt 14 gru, 2010 14:24 przez Przemek-Pilot, łącznie zmieniany 1 raz.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

Przemek-Pilot pisze:...diody, które jak w kamerze zauważyłem emitują bardzo silne światło podczerwone...
No proszę, a jednak ;)

Czyli pozsotaje Trackclip PRO lub freetrack duuużo tańsza opcja ale wymagająca trochę zabawy..no i trochę pewnie mniej dokładna..
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
witt
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 60
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 15:44
Skąd jesteś: EPOD

Post autor: witt »

Nie oszukujmy się TrackIR jest lepszy od freetrack'a. Na swojego FT wydałem ok 50 PLN, a budowa zajęła mi 1 wieczór i porównajcie to do ok 620PLN za TrackIR.
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

..tym bardziej, że i tak przymierzałem się do zakupu kamerki ;)

Edit.
Rozumiem, że niekoniecznie muszę mieć kamerę z diodami IR (właśnie chcę uniknąć świecenia po oczach IR) - może być zwykła kamerka ale wtedy diody IR powinny znaleźć się "na głowie"?
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
Kirow
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 275
Rejestracja: wt 06 maja, 2008 08:20
Skąd jesteś: EPWR

Post autor: Kirow »

A dlaczego promieniowanie IR w takich ilościach, w jakich emituje TrackIR miałoby być szkodliwe?
Pozdrawiam
Boguś
----------------------------------------
"I will use Google before asking dumb questions." - Bart
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

To się nazywa paranoja...
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
gregee123
Light Planes Captain
Light Planes Captain
Posty: 79
Rejestracja: czw 07 paź, 2010 21:11
Skąd jesteś: z Polski

Post autor: gregee123 »

Może klega jest fotomodelem i skrupulatnie dba o cerę.... 8-)

A tak na serio to cóż, ktoś coś gdzieś przeczytał i powtarza. Nie ważne, że zwykła żarówka emituje więcej podczerwieni.
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Zwłaszcza "ogrzewacz pomieszczeń" o mocy 100W :D
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
TytusPZL
Turboprop Captain
Turboprop Captain
Posty: 242
Rejestracja: pn 06 kwie, 2009 14:48
Skąd jesteś: Tarnów, D. T.

Post autor: TytusPZL »

Ja tam żarówki nie potrzebuję, żeby ogrzewać pomieszczenie. Wystarczy mój stary AthlonXP... :D
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

gregee123 pisze:Może klega jest fotomodelem i skrupulatnie dba o cerę....
Nie jest modelem, ale ma nie do końca zdrowe oczy :? ..na specyfice promieni IR też do końca się nie zna, dlatego pyta..
Skoro twierdzicie, że nie ma szkodliwego wpływu, to w porządku. Tak czy inaczej trzeba być już dobrze zmotywowanym, aby wydać taką kasę na TIR ...dlatego też, czy możecie potwierdzić to o czym piszę w ostatnim poście? (Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kamera nie może być dowolna, a na stronie Freetracka jest lista urządzeń nadających się do tego celu).
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
Awatar użytkownika
RzEmYk
Moderator
Moderator
Posty: 2742
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 01:25
Skąd jesteś: KDA

Post autor: RzEmYk »

Nie trzeba. Zależy od konstrukcji, którą chcesz wykonać.
http://92.60.138.60/~apacz/smf/index.php?topic=7343.0
Zapraszam do opcji Szukaj!
Blaszak: MSI MAG B650 TOMAHAWK, Ryzen 7 7800X3D, DDR5 2x16GB, Arctic Liquid Freezer II 2x120, RTX3080, W11
luko
Jet Captain
Jet Captain
Posty: 371
Rejestracja: ndz 20 sty, 2008 20:44
Skąd jesteś: Warszawa

Post autor: luko »

..sporo czytania 8-) Dzięki za link.
OS: Vista 64
Sprzęt: AsRock P67 Pro3, i5 2500K, nVidia GTX560 1GB/256, 4x2GB/1600MHz
meduzes
Cadet
Cadet
Posty: 32
Rejestracja: śr 13 kwie, 2011 14:04
Skąd jesteś: Kętrzyn

Post autor: meduzes »

panowie i panie

potrzebuje zrobić sobie freetracka ale niestety jestem zielony w sprawach elektrycznych ... brzmi to banalnie ale od kiedy kopnął mnie w dzieciństwie prąd nie grzebie się przy wszelakiego rodzaju instalacjach elektrycznych ...dlatego też:

chciałbym zlecić komuś zrobienie stelaża z diodami i całą instalacją + kupienie kamery i dostosowanie jej do odbioru sygnału ... oferuje od siebie tylko fundusze na inwestycje + zapłatę za poświęcony czas na zmontowanie wszystkiego do kupy :)

wszelkie propozycję proszę kierować na priv ... uważam że dla osób które mają smykałkę do eksperymentowania z kabelkami i diodami to nie lada okazja na zarobienie paru grosiaków 8-)

prosił bym o propozycje w stylu:
---------------------------------------

kamera i przystosowanie do odbioru sygnału - koszt ....zł
stelaż, diody i całe okablowanie na np czapkę - koszt .... zł
robocizna i czas realizacji - koszt ..... zł
koszt przesyłki i inne wydatki - ....zł

w kwestii oprogramowania i ustawienia do swoich potrzeb poradzę sobie we własnym zakresie 8-)

liczę na waszą pomoc 8-) proszę jednak tylko o poważne propozycję

Kolejny post bez wielkich liter i interpunkcji, za trzeci będzie ostrzeżenie.
Ostatnio zmieniony czw 21 kwie, 2011 16:49 przez meduzes, łącznie zmieniany 2 razy.
tomcat
Jet 1st Officer
Jet 1st Officer
Posty: 300
Rejestracja: ndz 29 paź, 2006 12:07
Skąd jesteś: EPWA

Post autor: tomcat »

Możesz kupić kamerę z diodami IR i nie potrzebujesz wtedy absolutnie żadnego kontaktu z prądem a co lepsza na głowie nosisz proste odblaski bez żadnych przewodów. Kamerę którą mogę polecić to A4tech PK333, sam używam, nie narzekam. Zrobienie stelażu wtedy ogranicza się do 30 minut czystej szybkiej roboty.
ODPOWIEDZ